Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53251 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »



Nije montaža, ovo je stvarno.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#53252 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Šta je problem?
Summer fest je
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#53253 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Nivelacija wrote: 11/08/2021 23:42

Nije montaža, ovo je stvarno.
Izvorna Tv
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2850
Joined: 14/02/2013 14:11

#53254 Re: Zeničani

Post by Hercegoviina »

Rothmans wrote: 12/08/2021 00:00
Nivelacija wrote: 11/08/2021 23:42

Nije montaža, ovo je stvarno.
Izvorna Tv
zenica je pokazala svoje pravo lice. tacno se vidi da seljakluk zraci na sve strane i da sve zamire
User avatar
Zaitsev
Posts: 1998
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#53255 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Nivelacija wrote: 11/08/2021 22:28 Sta je ovo Fudo da Islamskoj zajednici 100 000 KM mojih para a nije me pitao za novu dzamiju u Nemili?

Gdje su botovi da se sada upale kao kada Čelik trazi pare od poslovnih prostora Čelikovog stadiona i za sve ima ugovor i potpis i pečat.

Mozda je bas od prihoda sa Čelikovog stadiona finansirao Islamsku zajednicu i seoske puteve i poticaj za Sinanove Gluhica planinare ?
Čuj možda… Garant je od svojih… :D
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#53256 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Incijativa i rad ovog Kubata kroz ovu fb grupu je za svaku pohvalu. Gradjanski aktivizam na jedan ovakav nacin je pohvalan bez obzira na to sto postoji neko (Alba) ko bi se trebao da brine o cistoci.

Vise ovakvih akcija bi moglo dovesti do promjene svijesti kod ljudi da vec jednom prestanu sa svojim peksinlucima.
Daft Haruki
Posts: 333
Joined: 05/04/2019 14:18

#53257 Re: Zeničani

Post by Daft Haruki »

Kikibombona wrote: 06/08/2021 12:36 E'o ga, sada je Zeljeznicar najveci duznik medju sportskim klubovima u BiH. Ocekujem kampanju za gasenje kluba i inicijativu da se na Grbavici posadi krompir.

https://sportsport.ba/fudbal/porezna-up ... ovi/405256

Govori li se vec o gasenju Zeljeznicara?

PS

Mislim da samo Zenicani sa toliko pakosti mrze svoje u cijeloj BiH. Ono, dabogda sve propalo, bice meni odmah malo lakse.
Ne mrze Zenicani svoje,nego seljoberi i dosle.
doff
Posts: 2583
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#53258 Re: Zeničani

Post by doff »

Nivelacija wrote: 11/08/2021 23:42

Nije montaža, ovo je stvarno.
Kolo je nešto što je dio naše tradicije. Odbacivat nešto što nam pripada je dio poraza. Zamisli da škoti počnu odbacivat gajde zajedno sa odorom?

@Hercegoviina

Zenica je pokazala pravo lica i kad je nastupala Dubioza, Dzenan, pa čak i ovo. I šta je tu problem?

Kad u evropi imaš ovakve dogadjaje, gdje ljudi promoviš svoju tradiciju, e to je događaj. Kad u Bosni imamo nešto slično, e to je seljakluk.

Valjda nam treba više gej parada, da budete zadovoljni, to je valjda in! Dovedite je i u Zenicu, da budemo dio evrope :oops:
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#53259 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Valjalo bi posjetiteljima samer festa pokazati da postoji i kako se koristi Rexona.
User avatar
gentoo
Posts: 4592
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#53260 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Koliko se grad promjenio i koliko se seljaka naselilo bolje pokazuje (od ovog kola) kolicina seljackih glava prisutnih na koncertu Dine Dzihica kojeg sigurno neko iz Briznika nije dosao maksuz gledati.. nego isti zivi u centru grada.

:|
Bobi
Forum administrator
Posts: 38005
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#53261 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Ma vidi guzli sto se treskaju :mrgreen: ...extra :D.
c_g
Posts: 1175
Joined: 29/09/2016 01:52

#53262 Re: Zeničani

Post by c_g »

Izgubili smo mi davno grad. Kolo je meni OK, ali seljaka u gradu nikad više, ne samo da dođe na ove koncerte već svakodnevno.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#53263 Re: Zeničani

Post by oruzana_pobuna »

c_g wrote: 12/08/2021 08:42 Izgubili smo mi davno grad. Kolo je meni OK, ali seljaka u gradu nikad više, ne samo da dođe na ove koncerte već svakodnevno.
:thumbup: :sad:
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#53264 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Kad ste to imali grad? I sta to znaci imati grad?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#53265 Re: Zeničani

Post by anex »

Jel to sad i folklor seljakluk ili šta?
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#53266 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Ako se ovo racuna u seljakluk onda je posteno reci da smo citavo vrijeme seljaci. U 100 godina je grad presao sa 3.000 ljudi na 96.000 i ono konta da su mu sad seljaci uzeli grad. Ovi su svi ocigledno dolazili iz velikih gradova u Zenicu da se lome u Zeljezari.
User avatar
gentoo
Posts: 4592
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#53267 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Mislim da niste shvatili poentu. Ja sam licno, kao osnovac, bio u nekom folklornom drustvu kratko vrijeme..

Bojim se da ce te se uvrijediti i pogresno razumjeti ako kazem da u gradu (do rata bar) nije bio ni babo nego tata..

Dakle, ja licno nemam nista ni protiv folklora ni protiv babe(a), ali poenta je nesto drugo.. :wink:
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#53268 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Kad sam tek počeo radit i dolazim na posao i nazivam Dobro jutro. Izdržali su 3 dana dok me nisu napali zašto ne pozdravljam sa Selam Alejkum. Otad mi je sve nekako jasno. Rekao sam da to nije službeni pozdrav i da ću pozdravljat kako sam naučen, ko hoće nek odgovori ko neće ne mora. Već 3 godine kad uđem ujutru na presvlačenje i pozdravim apsolutno niko mi ne odgovori :-D
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#53269 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Zenica je grad doseljenika. Obicno ljudi sele iz jednog mjesta u drugo zato sto im je tamo bolje. Zamislite odakle su ljudi onda dosli kad im je u onakvoj Zenici bilo bolje.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53270 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Odmah se za kolo uhvatili, pustite se kola nek se seljaci istresu eto malo, nego daj da se prikljucimo Safetu da jednom zauvijek svijest Zeničana o okolišu mijenjamo a to se radi ovakvih akcijama. Neka se pravi kriticna masa, sutra ce stati ta masa ista protiv gradnje HE na Janjickim slapovima prekosutra ce blokirati Mittal itd..potrebna je kriticna masa da se krene sa kakvim takvim druzenjem akcijama ujedinjenjem...

Neka doseljenika ali neka prihvate obicaje i gradsko ponasanje. Znaci kad vidim frajera u bijeloj potkosulji izadje u grad i seta carsijom pa kako kako jbt sta je u toj glavurdi pojma nemam.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#53271 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

skoronikako wrote: 12/08/2021 08:48 Kad ste to imali grad? I sta to znaci imati grad?
Zadnji put grad je bio grad krajem 80-tih godina prošlog vijeka. To je period kad se s ponosom moglo reći da si iz Zenice. U stvari, mislim da su tek tada oni koji su u Zenicu doselili od 1945-1960 naucili zivjeti kao stanovnici grada, naucili se kucnom redu. Bilo je i tad papaka, seljakluka i primitivizma, ali ne u ovolikoj mjeri. Kljucna je bila poslijeratna Cerićeva:"Dosta smo se mi njima prilagođavali, sada će se oni prilagođavati nama". Primitivci su to shvatili ozbiljno i evo 2 decenije rade na tome da nas spuste na svoj nivo.
Dostojevski je to lijepo jednom rekao:"Doći će vremena kad će tolerancija biti na tom nivou da inteligentni neće smjeti iznijeti svoje mišljenje da ne bi uvrijedili idiote".
doff
Posts: 2583
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#53272 Re: Zeničani

Post by doff »

Nivelacija wrote: 12/08/2021 10:26 Odmah se za kolo uhvatili, pustite se kola nek se seljaci istresu eto malo, nego daj da se prikljucimo Safetu da jednom zauvijek svijest Zeničana o okolišu mijenjamo a to se radi ovakvih akcijama. Neka se pravi kriticna masa, sutra ce stati ta masa ista protiv gradnje HE na Janjickim slapovima prekosutra ce blokirati Mittal itd..potrebna je kriticna masa da se krene sa kakvim takvim druzenjem akcijama ujedinjenjem...

Neka doseljenika ali neka prihvate obicaje i gradsko ponasanje. Znaci kad vidim frajera u bijeloj potkosulji izadje u grad i seta carsijom pa kako kako jbt sta je u toj glavurdi pojma nemam.
Nismo se mi uhvatili za kolo nego si ga ti nametnuo sa klipom i jednim komentarom da nije montaža nego stvarnost. To ti je post bio.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53273 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Nametao sam ja i akciju ciscenja pa niko ne "haje" :mrgreen:

Ali tacno znas gdje ce se masa upalit. :mrgreen:

I dalje mislim da mu tu nije mjesto u ovakvom obliku gdje se čobanija okupila sa okolnih sela i kliče ijhaaaaaa.

KUD-ovi i ostalo ok mi je
User avatar
Sanjarko
Posts: 28423
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#53274 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Ne znam za vas, ali ja i moji, smo starosjedioci, samo malo sa strane u porodici smo imali clanova. :zoka: To mene, ni moje ni pocemu ne izdvaja od ostalih, nit smo bolji, nit smo gori itd.
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#53275 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

kuglanje_ze wrote: 12/08/2021 10:36
skoronikako wrote: 12/08/2021 08:48 Kad ste to imali grad? I sta to znaci imati grad?
Zadnji put grad je bio grad krajem 80-tih godina prošlog vijeka. To je period kad se s ponosom moglo reći da si iz Zenice. U stvari, mislim da su tek tada oni koji su u Zenicu doselili od 1945-1960 naucili zivjeti kao stanovnici grada, naucili se kucnom redu. Bilo je i tad papaka, seljakluka i primitivizma, ali ne u ovolikoj mjeri. Kljucna je bila poslijeratna Cerićeva:"Dosta smo se mi njima prilagođavali, sada će se oni prilagođavati nama". Primitivci su to shvatili ozbiljno i evo 2 decenije rade na tome da nas spuste na svoj nivo.
Dostojevski je to lijepo jednom rekao:"Doći će vremena kad će tolerancija biti na tom nivou da inteligentni neće smjeti iznijeti svoje mišljenje da ne bi uvrijedili idiote".
Ja ne sporim da stanovnike naseg grada ne krasi krkansko ponasanje. Samo smatram da kolo ili selam ili babo/tata nije pokazatelj toga. Ljude treba obrazovati i kaznjavati ukoliko se ne ponasaju po normama.

Postaviti pravila i urediti ko ce ih provoditi i to je to.

Moramo znati da seljak ≠ idiot, a to se ovdje uporno servira. Seljak je seljak, a idiot je idiot, koji se nekad potrefi da je seljak, a ponekad gradjanin.
Post Reply