Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Qwerty1234
- Posts: 1278
- Joined: 27/05/2021 09:57
#36226 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jedno pitanje, hocu odavno da pitam ali zaboravim.
Kako imam ovog sedicija dva puta mi se palila lampica zuta koja je ja mislim od dpfa (slika ispod).U prosjeku se pali svako 1500 km.
Oba puta se ugasila nakon 7-10 km voznje.Dok svijetli lampica auto digne obrtaje i potrosnju.
Znaci radi regeneraciju i to mi je jasno.
Interesuje me je li to neka prisilna ili redovna regeneracija DPF-a?Mimo toga nisam primjecivao da je radi ikako ali zasto pali lampicu na redovne regeneracije?
https://ibb.co/v1qVPsd
Kako imam ovog sedicija dva puta mi se palila lampica zuta koja je ja mislim od dpfa (slika ispod).U prosjeku se pali svako 1500 km.
Oba puta se ugasila nakon 7-10 km voznje.Dok svijetli lampica auto digne obrtaje i potrosnju.
Znaci radi regeneraciju i to mi je jasno.
Interesuje me je li to neka prisilna ili redovna regeneracija DPF-a?Mimo toga nisam primjecivao da je radi ikako ali zasto pali lampicu na redovne regeneracije?
https://ibb.co/v1qVPsd
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#36227 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne znam kako je na Fiatu, al meni ne pali lampice nikad, samo odradi regeneraciju, digne obrtaje i smrdi da štipa za oči.
-
Qwerty1234
- Posts: 1278
- Joined: 27/05/2021 09:57
#36228 Re: Pitamo Mehanicare ?
Evo sta kaze u prirucniku za lampicu ovublack_adrian wrote: ↑08/08/2021 15:21 Ne znam kako je na Fiatu, al meni ne pali lampice nikad, samo odradi regeneraciju, digne obrtaje i smrdi da štipa za oči.
https://ibb.co/0sFQ7Hn
Znaci da radi regeneraciju i to je to.Kaze da je filter skoro zacepljen.
Ne spominje odlazak majstoru nikakav.
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#36229 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja da sam na tvom mjestu postupio bih po uputstvu da se ugasi lampica i onda kod majstora na očitavanje začepljenosti filtera.Qwerty1234 wrote: ↑08/08/2021 17:19 Evo sta kaze u prirucniku za lampicu ovu
https://ibb.co/0sFQ7Hn
Znaci da radi regeneraciju i to je to.Kaze da je filter skoro zacepljen.
Ne spominje odlazak majstoru nikakav.
-
Qwerty1234
- Posts: 1278
- Joined: 27/05/2021 09:57
#36230 Re: Pitamo Mehanicare ?
Tako ce i bitiblack_adrian wrote: ↑08/08/2021 19:09Ja da sam na tvom mjestu postupio bih po uputstvu da se ugasi lampica i onda kod majstora na očitavanje začepljenosti filtera.Qwerty1234 wrote: ↑08/08/2021 17:19 Evo sta kaze u prirucniku za lampicu ovu
https://ibb.co/0sFQ7Hn
Znaci da radi regeneraciju i to je to.Kaze da je filter skoro zacepljen.
Ne spominje odlazak majstoru nikakav.
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
- rahmetli dedo
- Posts: 413
- Joined: 04/12/2017 18:51
- Location: Vlakovo M-28
#36232 Re: Pitamo Mehanicare ?
imam 2 dizelaša, BMN 2008 godište i CUNA 2016, oba kupljena nova u ASA autu, i NIKAD nisam ni na jednom provalio da se upalila regeneracija. Istina, skoro nikad ne idem u gužvu.
-
Qwerty1234
- Posts: 1278
- Joined: 27/05/2021 09:57
-
oruzana_pobuna
- Posts: 1756
- Joined: 15/04/2021 11:24
- Location: Prdimahovljani
#36234 Re: Pitamo Mehanicare ?
Meni nikako ne ide u glavu rahmetli dedo a cuna 2016rahmetli dedo wrote: ↑08/08/2021 19:50 imam 2 dizelaša, BMN 2008 godište i CUNA 2016, oba kupljena nova u ASA autu, i NIKAD nisam ni na jednom provalio da se upalila regeneracija. Istina, skoro nikad ne idem u gužvu.
- Snake Eyes
- Posts: 5190
- Joined: 12/04/2013 14:02
#36235 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da li te regeneracije pomalo ponistavaju svrhu postojanja tih spravica? Sve sto nakupi da bi smanjio emisiju stetnih tvari, izbaci vani tokom te regeneracije.
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#36236 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da vidiš kad mi pokrene regeneraciju u garaži il kad čekam u garaži da je završi, ne može se biti u autu, moraš izaći. Gas maska ti treba da uđeš u garažu kad radi regeneraciju, toliko smrdi i štipa za oči.Snake Eyes wrote: ↑08/08/2021 22:47 Da li te regeneracije pomalo ponistavaju svrhu postojanja tih spravica? Sve sto nakupi da bi smanjio emisiju stetnih tvari, izbaci vani tokom te regeneracije.
Mah, gluposti svakakve izmišljaju.
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#36237 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma sve je to prodavanje muda pod bubrege, da je njima stalo do ekologije a ne para Pitali bi se sta je i poslije 5-10 godina. Sto vojna vozila ne koriste dpf egr filtere i sranja
- Revolucionar ★
- Posts: 2347
- Joined: 27/10/2011 17:39
- Location: Adventure seeker on an empty street
#36238 Re: Pitamo Mehanicare ?
Odavno se vec kontam oko benzinca. Ljudi zive mirno i bez stresa, ne slusaju dizelku i jos uz to brze startaju
Lista svega sto nas dizelase klete, nevjerovatno, dpfovi, egrovi, losa nafta, aditivi, filteri, turbine zapusene, idu safe modovi ko djeca iz skole, tacno se covjek vise zapita 
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#36239 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja sam rahat samo tako,..k'o da je beMzin atmo u pitanju.Naslovnica wrote: ↑08/08/2021 13:12 Jebo vas više taj DPF i regeneracija, ima li iko od vas dizelaša da je rahat što se toga tiče?!
![]()
-
Naslovnica
- Posts: 35468
- Joined: 20/03/2013 15:38
#36240 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imam i ja egr na benzincu iz 2004.Revolucionar ★ wrote: ↑08/08/2021 23:26 Odavno se vec kontam oko benzinca. Ljudi zive mirno i bez stresa, ne slusaju dizelku i jos uz to brze startajuLista svega sto nas dizelase klete, nevjerovatno, dpfovi, egrovi, losa nafta, aditivi, filteri, turbine zapusene, idu safe modovi ko djeca iz skole, tacno se covjek vise zapita
![]()
I benzinac može imati milion problema, no sikiriki ba.
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#36241 Re: Pitamo Mehanicare ?
Moze ako kupis pogresan.
-
Naslovnica
- Posts: 35468
- Joined: 20/03/2013 15:38
#36242 Re: Pitamo Mehanicare ?
Može konkretnije pojašnjenje?
- Revolucionar ★
- Posts: 2347
- Joined: 27/10/2011 17:39
- Location: Adventure seeker on an empty street
#36243 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma znam da moze, ali manji je broj s hronicnim problemima. Na Passatu 6 se more tih zapušackih problema prezivjelo, ciscenje egr-a, pa kupovina novog, ciscenje turbine, i mali milion zajebancija dok auto nije prodisalo da se ne baca u safe mode. Manje vidjam ekipu s benzincima kod majstoraNaslovnica wrote: ↑08/08/2021 23:35Imam i ja egr na benzincu iz 2004.Revolucionar ★ wrote: ↑08/08/2021 23:26 Odavno se vec kontam oko benzinca. Ljudi zive mirno i bez stresa, ne slusaju dizelku i jos uz to brze startajuLista svega sto nas dizelase klete, nevjerovatno, dpfovi, egrovi, losa nafta, aditivi, filteri, turbine zapusene, idu safe modovi ko djeca iz skole, tacno se covjek vise zapita
![]()
I benzinac može imati milion problema, no sikiriki ba.
![]()
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#36244 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa ne znam šta treba pojasniti. Raskopaš malo o motorima na vozilima koja te zanimaju. Izbjegavaš one sa konstrukcijskim manama.
-
Naslovnica
- Posts: 35468
- Joined: 20/03/2013 15:38
#36245 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod mene je VW 1.6 8V 75kW, prostije ne može, i nije da nisam imao problema.drug_profi wrote: ↑08/08/2021 23:58Pa ne znam šta treba pojasniti. Raskopaš malo o motorima na vozilima koja te zanimaju. Izbjegavaš one sa konstrukcijskim manama.
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#36246 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ah pa VW je. Stas dalje? Prevaranti.Naslovnica wrote: ↑09/08/2021 00:09Kod mene je VW 1.6 8V 75kW, prostije ne može, i nije da nisam imao problema.drug_profi wrote: ↑08/08/2021 23:58
Pa ne znam šta treba pojasniti. Raskopaš malo o motorima na vozilima koja te zanimaju. Izbjegavaš one sa konstrukcijskim manama.
-
Naslovnica
- Posts: 35468
- Joined: 20/03/2013 15:38
#36247 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne, nego želim reći da se i kod benzinca može svašta nešto pojebati.drug_profi wrote: ↑09/08/2021 00:13Ah pa VW je. Stas dalje? Prevaranti.Naslovnica wrote: ↑09/08/2021 00:09
Kod mene je VW 1.6 8V 75kW, prostije ne može, i nije da nisam imao problema.
Kolega htio zapaliti Kadjara 1.2 turbak, 2 mjeseca više bio u ovlaštenom nego što ga je vozio.
Mene jebavo nemiran radi dizanje obrtaja u leru, daj leptir, daj egr, daj ovo, daj ono...
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#36248 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma dobro bolan, ložim te...Naslovnica wrote: ↑09/08/2021 00:19Ne, nego želim reći da se i kod benzinca može svašta nešto pojebati.
Kolega htio zapaliti Kadjara 1.2 turbak, 2 mjeseca više bio u ovlaštenom nego što ga je vozio.
Mene jebavo nemiran radi dizanje obrtaja u leru, daj leptir, daj egr, daj ovo, daj ono...
Šta ja znam? Mene samo Opel zanima zasad.
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#36249 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod mene komšija zajedno sa majstorima, što bihamka, što privatno, zadnjih 5 godina cacka nesto na opel merivi benzinjari i to na parkingu...i nikad da naprave.
Ja bi je polio benzinom.... a znam ih još poprilično sto imaju problema sa benzincima..a nemaju ni turbinu, dpf, komplikovane dizne...i opet nisu ispravni..
Ja bi je polio benzinom.... a znam ih još poprilično sto imaju problema sa benzincima..a nemaju ni turbinu, dpf, komplikovane dizne...i opet nisu ispravni..
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#36250 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da komsija hoce da potrosi pare pa da rjesi problem i rjesio bi ga. Cackanje po parkingu sluzi samo da se auto pokrene do servisa.
