Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#36226 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Jedno pitanje, hocu odavno da pitam ali zaboravim.

Kako imam ovog sedicija dva puta mi se palila lampica zuta koja je ja mislim od dpfa (slika ispod).U prosjeku se pali svako 1500 km.
Oba puta se ugasila nakon 7-10 km voznje.Dok svijetli lampica auto digne obrtaje i potrosnju.

Znaci radi regeneraciju i to mi je jasno.

Interesuje me je li to neka prisilna ili redovna regeneracija DPF-a?Mimo toga nisam primjecivao da je radi ikako ali zasto pali lampicu na redovne regeneracije?


https://ibb.co/v1qVPsd
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36227 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Ne znam kako je na Fiatu, al meni ne pali lampice nikad, samo odradi regeneraciju, digne obrtaje i smrdi da štipa za oči.
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#36228 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

black_adrian wrote: 08/08/2021 15:21 Ne znam kako je na Fiatu, al meni ne pali lampice nikad, samo odradi regeneraciju, digne obrtaje i smrdi da štipa za oči.
Evo sta kaze u prirucniku za lampicu ovu

https://ibb.co/0sFQ7Hn

Znaci da radi regeneraciju i to je to.Kaze da je filter skoro zacepljen.
Ne spominje odlazak majstoru nikakav.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36229 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Qwerty1234 wrote: 08/08/2021 17:19 Evo sta kaze u prirucniku za lampicu ovu

https://ibb.co/0sFQ7Hn

Znaci da radi regeneraciju i to je to.Kaze da je filter skoro zacepljen.
Ne spominje odlazak majstoru nikakav.
Ja da sam na tvom mjestu postupio bih po uputstvu da se ugasi lampica i onda kod majstora na očitavanje začepljenosti filtera.
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#36230 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

black_adrian wrote: 08/08/2021 19:09
Qwerty1234 wrote: 08/08/2021 17:19 Evo sta kaze u prirucniku za lampicu ovu

https://ibb.co/0sFQ7Hn

Znaci da radi regeneraciju i to je to.Kaze da je filter skoro zacepljen.
Ne spominje odlazak majstoru nikakav.
Ja da sam na tvom mjestu postupio bih po uputstvu da se ugasi lampica i onda kod majstora na očitavanje začepljenosti filtera.
Tako ce i biti
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36231 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Sretno :thumbup:
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 413
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#36232 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rahmetli dedo »

imam 2 dizelaša, BMN 2008 godište i CUNA 2016, oba kupljena nova u ASA autu, i NIKAD nisam ni na jednom provalio da se upalila regeneracija. Istina, skoro nikad ne idem u gužvu.
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#36233 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

black_adrian wrote: 08/08/2021 19:23 Sretno :thumbup:
Hvala :thumbup:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36234 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

rahmetli dedo wrote: 08/08/2021 19:50 imam 2 dizelaša, BMN 2008 godište i CUNA 2016, oba kupljena nova u ASA autu, i NIKAD nisam ni na jednom provalio da se upalila regeneracija. Istina, skoro nikad ne idem u gužvu.
Meni nikako ne ide u glavu rahmetli dedo a cuna 2016
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#36235 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

Da li te regeneracije pomalo ponistavaju svrhu postojanja tih spravica? Sve sto nakupi da bi smanjio emisiju stetnih tvari, izbaci vani tokom te regeneracije.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36236 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Snake Eyes wrote: 08/08/2021 22:47 Da li te regeneracije pomalo ponistavaju svrhu postojanja tih spravica? Sve sto nakupi da bi smanjio emisiju stetnih tvari, izbaci vani tokom te regeneracije.
Da vidiš kad mi pokrene regeneraciju u garaži il kad čekam u garaži da je završi, ne može se biti u autu, moraš izaći. Gas maska ti treba da uđeš u garažu kad radi regeneraciju, toliko smrdi i štipa za oči.

Mah, gluposti svakakve izmišljaju.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36237 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Ma sve je to prodavanje muda pod bubrege, da je njima stalo do ekologije a ne para Pitali bi se sta je i poslije 5-10 godina. Sto vojna vozila ne koriste dpf egr filtere i sranja
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#36238 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Revolucionar ★ »

Odavno se vec kontam oko benzinca. Ljudi zive mirno i bez stresa, ne slusaju dizelku i jos uz to brze startaju :-) Lista svega sto nas dizelase klete, nevjerovatno, dpfovi, egrovi, losa nafta, aditivi, filteri, turbine zapusene, idu safe modovi ko djeca iz skole, tacno se covjek vise zapita :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 51448
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36239 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Naslovnica wrote: 08/08/2021 13:12 Jebo vas više taj DPF i regeneracija, ima li iko od vas dizelaša da je rahat što se toga tiče?!
:gunjastajl:
Ja sam rahat samo tako,..k'o da je beMzin atmo u pitanju.
Naslovnica
Posts: 35467
Joined: 20/03/2013 15:38

#36240 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Revolucionar ★ wrote: 08/08/2021 23:26 Odavno se vec kontam oko benzinca. Ljudi zive mirno i bez stresa, ne slusaju dizelku i jos uz to brze startaju :-) Lista svega sto nas dizelase klete, nevjerovatno, dpfovi, egrovi, losa nafta, aditivi, filteri, turbine zapusene, idu safe modovi ko djeca iz skole, tacno se covjek vise zapita :lol:
Imam i ja egr na benzincu iz 2004.
I benzinac može imati milion problema, no sikiriki ba.
:lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65436
Joined: 16/07/2012 16:00

#36241 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Moze ako kupis pogresan.
Naslovnica
Posts: 35467
Joined: 20/03/2013 15:38

#36242 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 08/08/2021 23:41 Moze ako kupis pogresan.
Može konkretnije pojašnjenje?
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#36243 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Revolucionar ★ »

Naslovnica wrote: 08/08/2021 23:35
Revolucionar ★ wrote: 08/08/2021 23:26 Odavno se vec kontam oko benzinca. Ljudi zive mirno i bez stresa, ne slusaju dizelku i jos uz to brze startaju :-) Lista svega sto nas dizelase klete, nevjerovatno, dpfovi, egrovi, losa nafta, aditivi, filteri, turbine zapusene, idu safe modovi ko djeca iz skole, tacno se covjek vise zapita :lol:
Imam i ja egr na benzincu iz 2004.
I benzinac može imati milion problema, no sikiriki ba.
:lol:
Ma znam da moze, ali manji je broj s hronicnim problemima. Na Passatu 6 se more tih zapušackih problema prezivjelo, ciscenje egr-a, pa kupovina novog, ciscenje turbine, i mali milion zajebancija dok auto nije prodisalo da se ne baca u safe mode. Manje vidjam ekipu s benzincima kod majstora :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65436
Joined: 16/07/2012 16:00

#36244 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote: 08/08/2021 23:43
drug_profi wrote: 08/08/2021 23:41 Moze ako kupis pogresan.
Može konkretnije pojašnjenje?
Pa ne znam šta treba pojasniti. Raskopaš malo o motorima na vozilima koja te zanimaju. Izbjegavaš one sa konstrukcijskim manama.
Naslovnica
Posts: 35467
Joined: 20/03/2013 15:38

#36245 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 08/08/2021 23:58
Naslovnica wrote: 08/08/2021 23:43
Može konkretnije pojašnjenje?
Pa ne znam šta treba pojasniti. Raskopaš malo o motorima na vozilima koja te zanimaju. Izbjegavaš one sa konstrukcijskim manama.
Kod mene je VW 1.6 8V 75kW, prostije ne može, i nije da nisam imao problema.
User avatar
drug_profi
Posts: 65436
Joined: 16/07/2012 16:00

#36246 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote: 09/08/2021 00:09
drug_profi wrote: 08/08/2021 23:58

Pa ne znam šta treba pojasniti. Raskopaš malo o motorima na vozilima koja te zanimaju. Izbjegavaš one sa konstrukcijskim manama.
Kod mene je VW 1.6 8V 75kW, prostije ne može, i nije da nisam imao problema.
Ah pa VW je. Stas dalje? Prevaranti.
Naslovnica
Posts: 35467
Joined: 20/03/2013 15:38

#36247 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 09/08/2021 00:13
Naslovnica wrote: 09/08/2021 00:09
Kod mene je VW 1.6 8V 75kW, prostije ne može, i nije da nisam imao problema.
Ah pa VW je. Stas dalje? Prevaranti.
Ne, nego želim reći da se i kod benzinca može svašta nešto pojebati.
Kolega htio zapaliti Kadjara 1.2 turbak, 2 mjeseca više bio u ovlaštenom nego što ga je vozio.
Mene jebavo nemiran radi dizanje obrtaja u leru, daj leptir, daj egr, daj ovo, daj ono...
User avatar
drug_profi
Posts: 65436
Joined: 16/07/2012 16:00

#36248 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote: 09/08/2021 00:19
drug_profi wrote: 09/08/2021 00:13

Ah pa VW je. Stas dalje? Prevaranti.
Ne, nego želim reći da se i kod benzinca može svašta nešto pojebati.
Kolega htio zapaliti Kadjara 1.2 turbak, 2 mjeseca više bio u ovlaštenom nego što ga je vozio.
Mene jebavo nemiran radi dizanje obrtaja u leru, daj leptir, daj egr, daj ovo, daj ono...
Ma dobro bolan, ložim te...
Šta ja znam? Mene samo Opel zanima zasad.
User avatar
konektovan
Posts: 51448
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36249 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Kod mene komšija zajedno sa majstorima, što bihamka, što privatno, zadnjih 5 godina cacka nesto na opel merivi benzinjari i to na parkingu...i nikad da naprave.
Ja bi je polio benzinom.... a znam ih još poprilično sto imaju problema sa benzincima..a nemaju ni turbinu, dpf, komplikovane dizne...i opet nisu ispravni..
User avatar
drug_profi
Posts: 65436
Joined: 16/07/2012 16:00

#36250 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Da komsija hoce da potrosi pare pa da rjesi problem i rjesio bi ga. Cackanje po parkingu sluzi samo da se auto pokrene do servisa.
Post Reply