Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36051 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Naslovnica wrote: 28/07/2021 18:15
STARx wrote: 28/07/2021 17:12 Obaraju ako si presvuko volan, tapacirung, nebo, sjediste. Obaraju sve, nema izuzetaka. Kod nas to nece nikad biti.
Gledao sam ovo za sjedišta.
Čovjeku se poderala prednja sjedišta, presvukao ih, nisu skroz ista naprijed i nazad, oborili ga.
Mislim da zbog toga ni u Švicarskoj ne bi bio oboren.
Ljudi stavljaju i presvlake preko sjedista. I onda prilikom sudara, umjesto vazdusnog jastuka, izleti ti čuna od crnca...

Eto zato obaraju 😉
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36052 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Marinkica wrote: 30/07/2021 14:42 Ma ja sam svjez vozac, ne kuzim se bas u mehaniku, vozim auto od opasnog punca koji nije tu, pagledam sta sam vec uspio unistit :? :?
To je potrosni materijal, unisti ga vrijeme.. Posto si svjez vozac, ne bih ti savjetovo da testiras sam nosace :D Nek ti neko pregleda. Stariji je to model, vjerujem da idu mehanicki-gumeni nosaci, nisu uljni. Oni su mozda 50-60km..
Marinkica
Posts: 20
Joined: 17/07/2021 21:50

#36053 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Marinkica »

I pitanjce jos jedno vozim cca svojih 50-60 kmh okolo po slavoniji sve je bilo u redu, pri vracanju kuci primjetim temperatura rashladne tekucine u crvenom stanem sa strane ugasim auto ona padne mislim super upalim auto opet u crveno, ugasim pricekam cca 20 min upalim opt u crveno odgegam se kuc cca par sto metara ugasim kola u dvoristu i sta sad, nisam nista otvaro dok je vruc motor, moguce da je ponestalo antifriza?
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36054 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Marinkica wrote: 30/07/2021 14:53 I pitanjce jos jedno vozim cca svojih 50-60 kmh okolo po slavoniji sve je bilo u redu, pri vracanju kuci primjetim temperatura rashladne tekucine u crvenom stanem sa strane ugasim auto ona padne mislim super upalim auto opet u crveno, ugasim pricekam cca 20 min upalim opt u crveno odgegam se kuc cca par sto metara ugasim kola u dvoristu i sta sad, nisam nista otvaro dok je vruc motor, moguce da je ponestalo antifriza?
Svasta je moguce.. :D Ne otvaraj nista dok je vreo motor, da ne bi pisao po drugim temama. Kad se ohladi odvrni cep i vidi ima li uopste rashladne tecnosti. Ne mozes se tako vozati u autu koje nabija temperaturu. Vozi u servis, da te punac ne bi odlezo.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36055 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

RagibUzoriti wrote: 30/07/2021 14:43
Naslovnica wrote: 28/07/2021 18:15
Gledao sam ovo za sjedišta.
Čovjeku se poderala prednja sjedišta, presvukao ih, nisu skroz ista naprijed i nazad, oborili ga.
Mislim da zbog toga ni u Švicarskoj ne bi bio oboren.
Ljudi stavljaju i presvlake preko sjedista. I onda prilikom sudara, umjesto vazdusnog jastuka, izleti ti čuna od crnca...

Eto zato obaraju 😉
Nema te presvlake koja ce zaustaviti jastuk..a vecina ih napravi presvlake koje su prilagodjene tome..
Marinkica
Posts: 20
Joined: 17/07/2021 21:50

#36056 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Marinkica »

Kupio sam sipao antifriz bilo ga je skoro nista, provozo se temperatura je normalna ko i prije, kolko se cesto to mora dosipavat?? ima cca 2 mjeseca da je punac nasipo, ne kuzim sta onda pise zamjena rashladne tecnosti svakih par godina vtff??
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#36057 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Marinkica wrote: 30/07/2021 16:14 Kupio sam sipao antifriz bilo ga je skoro nista, provozo se temperatura je normalna ko i prije, kolko se cesto to mora dosipavat?? ima cca 2 mjeseca da je punac nasipo, ne kuzim sta onda pise zamjena rashladne tecnosti svakih par godina vtff??
skoro nikad kad je ispravno ;-)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36058 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Marinkica wrote: 30/07/2021 16:14 Kupio sam sipao antifriz bilo ga je skoro nista, provozo se temperatura je normalna ko i prije, kolko se cesto to mora dosipavat?? ima cca 2 mjeseca da je punac nasipo, ne kuzim sta onda pise zamjena rashladne tecnosti svakih par godina vtff??
Jedno je mijenjati, a jedno dosipati jer negdje curi. Kako koji proizvodjac preporucuje, kod nekoga je 10godina, kod nekoga 2-5..
Marinkica
Posts: 20
Joined: 17/07/2021 21:50

#36059 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Marinkica »

Auto je bio na tehnickom prije cca 3 mjeseca kad se iso registrirat, ponavljam nov sam u voznji, vozim po skolskom jedino izbacio sam drzanje kvacila u brzini na semaforu kocim brzinama, kad mi se ne da izbacim iz brzine i kocim do semafora, voznja 1,2,3,4 do cca 70 max 80 di nije grad, 5 ni ne koristim, jel moguce da nekad motor opteretim pa da zato trosi vise tekucine ili to nema veze?? To kocenje brzinama do semafora mi djeluje koda mucim motor iako prikocim da spustim obrtaje pa u manjuv otpustam lagano kvacilo a nekad sam kvavilo u ler i kocnicom do zaustavljanja
Last edited by Marinkica on 30/07/2021 16:33, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#36060 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Nije valjda da su vas u skoli ucili da drzite u brzini na semaforu :run:
Marinkica
Posts: 20
Joined: 17/07/2021 21:50

#36061 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Marinkica »

Nazalost da, ak nisi drzo i brzini donji si bio, npr u 4 idem otpustam gas prikocim kvacilo u 3 otpustam kvacilo pa u 2 otpustam kvacilo i zaustavim se u drugoj, onda u prvu i cekam dok krenem, :lol:, tak su nas u skoli ucili, ja pito instruktora jese tak trosi kvacilo kaze on zanemarivo
Last edited by Marinkica on 30/07/2021 16:38, edited 2 times in total.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36062 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Marinkica wrote: 30/07/2021 16:30 Auto je bio na tehnickom prije cca 3 mjeseca kad se iso registrirat, ponavljam nov sam u voznji, vozim po skolskom jedino izbacio sam drzanje kvacila u brzini na semaforu kocim brzinama, kad mi se ne da izbacim iz brzine i kocim do semafora, voznja 1,2,3,4 do cca 70 max 80 di nije grad, 5 ni ne koristim, jel moguce da nekad motor opteretim pa da zato trosi vise tekucine ili to nema veze?? To kocenje brzinama do semafora mi djeluje koda mucim motor iako prikocim da spustim obrtaje pa u manjuv otpustam lagano kvacilo a nekad sam kvavilo u ler i kocnicom do zaustavljanja
Mozda je i do vrucine, zedan pa mu treba vise vode. :D
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#36063 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Marinkica wrote: 30/07/2021 16:33 Nazalost da, ak nisi drzo i brzini donji si bio, npr u 4 idem otpustam gas prikocim kvacilo u 3 otpustam kvacilo pa u 2 otpustam kvacilo i zaustavim se u drugoj, onda u prvu i cekam dok krenem, :lol:, tak su nas u skoli ucili, ja pito instruktora jese tak trosi kvacilo kaze on zanemarivo
Mene je indtruktor učio da na semaforu (ili bilo kad kad čekam priliku za uključenje na glavni put) mjenjač držim u neutralnoj poziciji, tj. izbacim iz brzine. Na kraju, čemu nepotrebno zamarati lijevu nogu? U prvu se ubaci za sekundu i kreneš.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#36064 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

vjeshalica wrote: 30/07/2021 16:31 Nije valjda da su vas u skoli ucili da drzite u brzini na semaforu :run:
Zar može drugačije?
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#36065 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 30/07/2021 16:59
Marinkica wrote: 30/07/2021 16:33 Nazalost da, ak nisi drzo i brzini donji si bio, npr u 4 idem otpustam gas prikocim kvacilo u 3 otpustam kvacilo pa u 2 otpustam kvacilo i zaustavim se u drugoj, onda u prvu i cekam dok krenem, :lol:, tak su nas u skoli ucili, ja pito instruktora jese tak trosi kvacilo kaze on zanemarivo
Mene je indtruktor učio da na semaforu (ili bilo kad kad čekam priliku za uključenje na glavni put) mjenjač držim u neutralnoj poziciji, tj. izbacim iz brzine. Na kraju, čemu nepotrebno zamarati lijevu nogu? U prvu se ubaci za sekundu i kreneš.
I to se nesto promijenilo :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65405
Joined: 16/07/2012 16:00

#36066 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Brini se ti o punčevoj kćeri. Sa te strane se čuvaj likvidacije.
A o autu nek se brine mehaničar pošto ti nisi vješt.
adnan899
Posts: 67
Joined: 21/12/2020 15:43

#36067 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by adnan899 »

Pozdrav
Osvetljenje od tablice mi je upalo unutra nekako danas sam primjetio na autu kako ga izvuci?
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36068 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

adnan899 wrote: 30/07/2021 20:43 Pozdrav
Osvetljenje od tablice mi je upalo unutra nekako danas sam primjetio na autu kako ga izvuci?
napravi pozeljno duzu kuku od bakrene zice ili bilo kakve da je savitljiva a cvrsta i pecaj kroz rupu dok ne osjetis tezinu kad osjetis povlaci prema napolju :mrgreen:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#36069 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

adnan899 wrote: 30/07/2021 20:43 Pozdrav
Osvetljenje od tablice mi je upalo unutra nekako danas sam primjetio na autu kako ga izvuci?
rukom,sagnes se ispod auta i lagano,ako si visok i imas velike ruke jbga :mrgreen:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#36070 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

adnan899 wrote: 30/07/2021 20:43 Pozdrav
Osvetljenje od tablice mi je upalo unutra nekako danas sam primjetio na autu kako ga izvuci?
Zavisno od auta ako imas pristup odzada skines onu plastiku i lagano vratis kuciste
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36071 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Marinkica wrote: 30/07/2021 14:42 Ma ja sam svjez vozac, ne kuzim se bas u mehaniku, vozim auto od opasnog punca koji nije tu, pagledam sta sam vec uspio unistit :? :?
bolje ti sebi kupi dobar par ususnih debelih papuca
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36072 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

bilo bi lijepo da ljudi koji se jave sa pitanjem jave i odgovor na to sta se u konacnici desilo na autima
User avatar
basicm
Posts: 11633
Joined: 16/01/2012 21:38

#36073 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

S4mpion wrote: 30/07/2021 17:35
vjeshalica wrote: 30/07/2021 16:31 Nije valjda da su vas u skoli ucili da drzite u brzini na semaforu :run:
Zar može drugačije?
Sporaci na vidiku. Potegnite jos rucnu, obe ruke na volan i samo pravo gledajte.
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#36074 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

basicm wrote: 31/07/2021 01:45
S4mpion wrote: 30/07/2021 17:35

Zar može drugačije?
Sporaci na vidiku. Potegnite jos rucnu, obe ruke na volan i samo pravo gledajte.
Zašto misliš da će vozač koji na semaforu izbaci iz brzine biti sporać? Ne jednom sam gasio auto dok čekam na pružnom prelazu u Podlugovima (gdje se zna podugo čekati) - ugasim auto, ubacim u prvu i zategnem ručnu. I pored toga krenem prije vozača koji je cijelo vrijeme čekao u leru. Za dvije do tri sekunde se može izbaciti iz brzine, upaliti auto, ubaciti u brzinu, spustiti ručnu i krenuti. Recimo, treći sam u redu i čim vidim da se rampa diže izbacujem iz brzine, palim auto, ubacujem u prvu i spuštam ručnu. Prije nego što ovaj ispred krene ja sam spreman da krenem za njim.
User avatar
B6Redhell
Posts: 7814
Joined: 25/12/2010 04:56

#36075 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Sto izbacujes iz prve brzine kad pališ. Bit ces 1.26 sec. brži ako to neradis.. :-D :wink: i eto te..
Post Reply