Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36026 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Naslovnica wrote: 28/07/2021 18:15
STARx wrote: 28/07/2021 17:12 Obaraju ako si presvuko volan, tapacirung, nebo, sjediste. Obaraju sve, nema izuzetaka. Kod nas to nece nikad biti.
Gledao sam ovo za sjedišta.
Čovjeku se poderala prednja sjedišta, presvukao ih, nisu skroz ista naprijed i nazad, oborili ga.
Mislim da zbog toga ni u Švicarskoj ne bi bio oboren.
Traze atest za svaku prepravku. Preostri su, slijepo slijede pravila..
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#36027 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Nadam se da ovo neće biti slučaj i kod nas, bar što se tiče boje presvlaka.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36028 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Nikad, a mozda ni tad. Koliko se dugo najavljivala eko norma, obaranja, prepadanje.. Postovalo se prvih par dana, kasnije po starom. Prolaze auta s neispravnim sistemom za kocenje, kapa mu tecnost iz crijeva radniku po faci. Koliko bolikurCanstvo vlada dodje s neispravnim svjetlima, prodje.. Mi smo nepismen narod, nas ovo ne moze zahvatit. Nikad. :D
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#36029 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

STARx wrote: 28/07/2021 18:32 Nikad, a mozda ni tad. Koliko se dugo najavljivala eko norma, obaranja, prepadanje.. Postovalo se prvih par dana, kasnije po starom. Prolaze auta s neispravnim sistemom za kocenje, kapa mu tecnost iz crijeva radniku po faci. Koliko bolikurCanstvo vlada dodje s neispravnim svjetlima, prodje.. Mi smo nepismen narod, nas ovo ne moze zahvatit. Nikad. :D
Nasi samo ako namirisu lovu od tih atesta gotovi smo :D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36030 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

JavierBosnia wrote: 28/07/2021 19:02
STARx wrote: 28/07/2021 18:32 Nikad, a mozda ni tad. Koliko se dugo najavljivala eko norma, obaranja, prepadanje.. Postovalo se prvih par dana, kasnije po starom. Prolaze auta s neispravnim sistemom za kocenje, kapa mu tecnost iz crijeva radniku po faci. Koliko bolikurCanstvo vlada dodje s neispravnim svjetlima, prodje.. Mi smo nepismen narod, nas ovo ne moze zahvatit. Nikad. :D
Nasi samo ako namirisu lovu od tih atesta gotovi smo :D
Bit ce za folije. Nisam detaljno citao. Ako ne uvedu da se atest moze dobiti za vec postavljene folije, nacekat ce se da im iste skinem i stavim neke njihove. Nek kupe spravu za mjerenje prolaznosti svjetla, pa na osnovnu tih ocitanja daju prolaznost ili obaranje. To bih vec platio.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#36031 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Naslovnica wrote: 28/07/2021 18:28 boje presvlaka.
nikako da skontam kakve to veze ima sa ispravnoscu auta,joj debila majko mila...glavno je da se pozivaju na zakon i nasi i njihovi a drzave disfunkcionalne :lol: :-)
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36032 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

to nije tehnicki pregled nego reketarenje "po zakonu" sto bi reko brankovic

najbolje bi bilo posudit sjediste od nekog napakovat pa skinut opet i vratit posudjivacu
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#36033 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by madner »

Na Balkanu se uvijek ide iz krajnosti u krajnost.
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#36034 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

spreca wrote: 28/07/2021 18:07
W0rM wrote: 28/07/2021 10:54 Zdravo ekipa,
posjedujem audi a3 2017 godiste. Vergla ne moze da upali. Pregledani naftni filter, potopna pumpa i svjecice, sad i kljuc da se vidi da nije prazna baterija.
Ima li ko kakvih ideja?
mislis dizne?
Možda je stavio svjećice umjesto grijača. U tom slučaju ne čudi što neće da upali.
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#36035 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Baterija u kljucu da je prazna, automobi.bi opet upalio.
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#36036 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Gledam video mislim ona SAT emisija.. Lik ima Audi 2016 godina, kupio ga novog u Srbiji. Nije prosao tehnicki jer ima xenone a nema prskalice (fabricki nista nije on dirao) dobio atest od proizvođača da ta svijetla tako rade, dobio potvrdu od Porsche Srbija da je takav homologiran u Srbiji i da je kupljen takav... nista, lik ne moze da registruje auto :D
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#36037 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Qler wrote: 29/07/2021 07:04 Gledam video mislim ona SAT emisija.. Lik ima Audi 2016 godina, kupio ga novog u Srbiji. Nije prosao tehnicki jer ima xenone a nema prskalice (fabricki nista nije on dirao) dobio atest od proizvođača da ta svijetla tako rade, dobio potvrdu od Porsche Srbija da je takav homologiran u Srbiji i da je kupljen takav... nista, lik ne moze da registruje auto :D
Da, gledao sam. Mislim da je Audi 2017. :-)
Po tim nekakvim njihovim propisima, ako ima preko 2k lumena mora imati prskalice za farove, a ako nema prskalice - pada na tehničkom. Iako čovjek ima papire od Porschea Srbija da je auto prošlo homologaciju i kupljeno novo iz salona u Srbiji.
Ona samo sliježe ramenima.
Stojadin i G2 prođu bez problema.
Nevjerovatno.
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#36038 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Qler wrote: 29/07/2021 07:04 Gledam video mislim ona SAT emisija.. Lik ima Audi 2016 godina, kupio ga novog u Srbiji. Nije prosao tehnicki jer ima xenone a nema prskalice (fabricki nista nije on dirao) dobio atest od proizvođača da ta svijetla tako rade, dobio potvrdu od Porsche Srbija da je takav homologiran u Srbiji i da je kupljen takav... nista, lik ne moze da registruje auto :D
S jedne strane, postoje nacionalne regulacije koje proizvođač mora da ispunjava ili ne može prodati auto (koje se ne bi moglo registrovati jer ne prolazi tehnički pregled). Na primjer, u USA u gepeku mora biti mehanizam za otvaranje iznutra ako gepek ima neku minimalnu zapreminu.

S druge strane, u Srbiji su neke regulative idiotske a primjena još idiotskija. Šta reći ako je istina da auto nije prošlo tehnički pregled zbog toga što je jedno sjedište presvučeno (zbog oštećenja) a boja se malo razlikuje od originalne? Na koji način ta izmjena automobil čini manje sigurnim na cesti?

I ovo za xenone je idiotizam. Ako je proizvođač predvidio da prskalice nisu potrebne i ako su njemački inženjeri procijenili da to neće uticati na vidljivost i bezbjednost automobila, šta tamo neki tehnički pregled u Srbiji pametuje? Neki automehaničar sa (u najboljem slučaju) tri razreda srednje škole pametniji je i više zna od Audijevih inženjera? How yes no!
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#36039 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 29/07/2021 07:59
Qler wrote: 29/07/2021 07:04 Gledam video mislim ona SAT emisija.. Lik ima Audi 2016 godina, kupio ga novog u Srbiji. Nije prosao tehnicki jer ima xenone a nema prskalice (fabricki nista nije on dirao) dobio atest od proizvođača da ta svijetla tako rade, dobio potvrdu od Porsche Srbija da je takav homologiran u Srbiji i da je kupljen takav... nista, lik ne moze da registruje auto :D
Da, gledao sam. Mislim da je Audi 2017. :-)
Po tim nekakvim njihovim propisima, ako ima preko 2k lumena mora imati prskalice za farove, a ako nema prskalice - pada na tehničkom. Iako čovjek ima papire od Porschea Srbija da je auto prošlo homologaciju i kupljeno novo iz salona u Srbiji.
Ona samo sliježe ramenima.
Stojadin i G2 prođu bez problema.
Nevjerovatno.
Pa ono, nepuštanje Audija iz 2017. (u fabričkom stanju) a puštanje stojadina iz 1982. i Golfa iz 1983. ( u sam Bog zna kakvom stanju) uveliko doprinosi bezbjednosti drumskog saobraćaja u Srbiji, logično.
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#36040 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by azdralovic »

Ma sto neko rece, legalno reketarenje...

Sad imas oglase po stranicama, raja iznajmljuje katalizatore za tehnicki :lol:
187qrcina
Posts: 45
Joined: 03/10/2020 10:46

#36041 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 187qrcina »

Pozdrav svima. Planiram kupiti lagunu II 1.9dci restajling ili ona prije nije mi toliko bitno, jedino sam u dilemi da li verziju motora sa 74 kw ili 88.. vozilo mi se stvarno svidja ali svi kazu da je to uzas od auta i da ga treba izbjegavati..
Zanimaju me iskustva iz prve ruke, hvala unaprijed.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36042 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

:thumbup: za nick :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#36043 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

oruzana_pobuna wrote: 29/07/2021 11:28 :thumbup: za nick :mrgreen:
Moglo je to vala i na PP.
:gunjastajl:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36044 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Naslovnica wrote: 29/07/2021 11:31
oruzana_pobuna wrote: 29/07/2021 11:28 :thumbup: za nick :mrgreen:
Moglo je to vala i na PP.
:gunjastajl:
Ne smijem ... :lol: :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#36045 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Ne kontam zašto su prskalice bitne za vozilo sa većom jačinom svjetlosti, valjda je bitnije da ih ima auto sa slabijim svjetlima?
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#36046 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by azdralovic »

S4mpion wrote: 29/07/2021 13:02 Ne kontam zašto su prskalice bitne za vozilo sa većom jačinom svjetlosti, valjda je bitnije da ih ima auto sa slabijim svjetlima?
poenta je da su xenon svjetla, sa tim pragom svjetla, i takvi dolaze iz fabrike sa prskalicama... e sad sto njihov zakon nije predvidio matrix led i slicna svjetla tu nastaje problem jer oni nemaju prskalice
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#36047 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

azdralovic wrote: 29/07/2021 13:18
S4mpion wrote: 29/07/2021 13:02 Ne kontam zašto su prskalice bitne za vozilo sa većom jačinom svjetlosti, valjda je bitnije da ih ima auto sa slabijim svjetlima?
poenta je da su xenon svjetla, sa tim pragom svjetla, i takvi dolaze iz fabrike sa prskalicama... e sad sto njihov zakon nije predvidio matrix led i slicna svjetla tu nastaje problem jer oni nemaju prskalice
Razumijem ja to, ali, pored toga, nema nikakve logike u tome da auto sa boljim svjetlima mora imati prskalice, takvima prskalice i ne trebaju.
Marinkica
Posts: 20
Joined: 17/07/2021 21:50

#36048 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Marinkica »

Ljudi jedno pitanje, ford escort benzin 98 godiste, auto trzne kad se ubaci u rikverc, pri ostalim brzinama ne, u cem bi mogo problem bit, prije nije trzo, lagano ude al trzne
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36049 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Nosac motora, mjenjaca.. ?
Marinkica
Posts: 20
Joined: 17/07/2021 21:50

#36050 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Marinkica »

Ma ja sam svjez vozac, ne kuzim se bas u mehaniku, vozim auto od opasnog punca koji nije tu, pagledam sta sam vec uspio unistit :? :?
Post Reply