Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Truba
Posts: 93810
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#48151 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

Ako sve mogu ameri sto ba ne zavrse ovo mucenje

Bice tako i tako gradjanska bez entiteta i kantona sve kako treba
:roll:
Ameri su ko jebaci iz porno filmova koji produzavaju akciju
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25483
Joined: 12/08/2013 12:51

#48152 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by insaneinthebrain »

Bravo Bisenija, suknula ga je ruskom govnetu :thumbup: :bih:
Bossona
Posts: 5896
Joined: 21/12/2020 03:28

#48153 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bossona »

Droog wrote: 30/06/2021 01:51 UN Security Council
Rusi znamo sta ce reci i prije zasjedanja, Kinezi traze da se postuje odluka NS RS oko VP.

Indija, Sv. Vincent i G., Vjetnam, Mexico, Niger, Tunis, Norveska, Kenija, Irska, klasicna šuplja (za Šmita, poziv na dijalog u prevazilazenju politickih nesuglasica, 5+2, COVID, bla bla), Francuzi za Šmita plus osudili ponasanje secesionista (citaj Dodika), VB naravno za Smita, Estonija malo naruzila RS...

USA lik fino rekao da je to zavrsena prica oko Smita i cao. Prekrajanje granica na Blakanu nije opcija kao ida entiteti nemaju buducnost van BiH. :bih: I na kraju naglasava da je USA uz demokratku, neovisnu BiH i da joj je buducnost u euroatlantskoj zajednici. :kiss:

Bisera me pozitivno iznenadila kako je ovom celavom Rusu odgovorila na pitanje da li ima ovlast da govori na UNSC u ime oba enteta s obzirom da je Dodik trazio da joj zabrane govor. Downside je sto je malo losa u engleskom (nije bas losa ali morala je bolje savladati), sto me cudi s obzirom koliko je vani na ovim raznim ambasadorskim i sl. pozicijama radila.
Sa zasjedanje vijeća sigurnosti gdje se raspravljalo i o Bosni i dolasku novog VP

Rusi su frustrirani kao i Dodik i balkanski svetosavski rusofili. Švabo dolazi uz podršku svih osim frustriranih Rusa :mrgreen:

User avatar
Truba
Posts: 93810
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#48154 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

Dolaskom smita od ponedjeljka pravna drzava nato eu ukidabje kantona i entiteta povratak na 1918 :mrgreen:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#48155 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Milenkov buraz »

Black swan wrote: 30/06/2021 07:30 Ako sve mogu ameri sto ba ne zavrse ovo mucenje

Bice tako i tako gradjanska bez entiteta i kantona sve kako treba
:roll:
Ameri su ko jebaci iz porno filmova koji produzavaju akciju
Ne ide to tako Role na "horuk" :mrgreen: neće Ameri ništa uraditi čime bi ugrozili mir ali sigurno da će biti nekih pomaka.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#48156 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Project Ashe »

Black swan wrote: 30/06/2021 07:51 Dolaskom smita od ponedjeljka pravna drzava nato eu ukidabje kantona i entiteta povratak na 1918 :mrgreen:
Imam neki osjećaj da će prvu kajlu kad oti šmidt dođe primit upravo Bošnjaci koji se i najviše raduju njegovom dolasku. :lol:
Bossona
Posts: 5896
Joined: 21/12/2020 03:28

#48157 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bossona »

Muke po susjedima, a i onima koji se poistovjećuju s njima...
Košarkaš LA Clippers a Mostarac Ivica Zubac je svojim kolegama govorio da je on Hrvat iz Hrvatske, kada su saznali da je iz Mostara usljedila je šprdanja i ismijavanje njegovih kolega.
Novinari portala CroatianSports.com su posjetili trening Los Angeles Lakersa kako bi razgovarali sa Ivicom Zubcem, a tom prilikom Larry Nance Jr. istakao je da njegov saigrač nije Hrvat, već Bosanac.

Nance je istraživao porijeklo svog saigrača Zubca i saznao je da je on rođen u Bosni i Hercegovini, a ne u Hrvatskoj.

“Voli se hvaliti da je Hrvat, a ja sam pogledao kartu i vidio da se on nije rodio i odrastao u Hrvatskoj, već u Bosni i Hercegovini”, rekao je Nance Jr.

Novinar je upitao Nancea šta će reći Zubcu, koji je rođen u Mostaru, kada ga vidi naredni put.

“Reći ću mu da je Bosanac. Kada mu to kažem, reaguje salvom sočnih psovki”, dodao je košarkaš LA Lakrsa.
https://scsport.ba/hvali-se-da-je-hrvat ... den-u-bih/
Kad god ne ide, opletu po ovim našim što hoće da su 'veći katolici od pape' i veći Hrvati od Susjeda.
Porijeklo onih koji 'zabrljaju' u hrvatskom društvu brzo se sazna pa kreće degradacija: Hercegovac - Bosanac - Turčin.
Image

Isto i na drugoj strani. Juče visoki bosanski zvaničnik podera grlo u Beogradu odričući se bilo kakve poveznice s Bosnom za što su ga odlikovali volovskim zvonom. :mrgreen:

Image
Dodik: Orden povodom Vidovdana priznanje za ljubav prema Srbiji.
Dodik: Vređa me kada neko kaže da sam bosanski Srbin
Ali to ništa ne mijenja.
Samo nam govori o nečijoj izmanipulisanosti, krizi identiteta i slugarenju.
Naslov jedne knjige akademika R. Mahmutćehajića dovoljno govori:
'O antibosanstvu - Muke života u tuđim predstavama'.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#48158 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Milenkov buraz »

Project Ashe wrote: 30/06/2021 08:09
Black swan wrote: 30/06/2021 07:51 Dolaskom smita od ponedjeljka pravna drzava nato eu ukidabje kantona i entiteta povratak na 1918 :mrgreen:
Imam neki osjećaj da će prvu kajlu kad oti šmidt dođe primit upravo Bošnjaci koji se i najviše raduju njegovom dolasku. :lol:
Ne znam zašto bi iko primao kajlu ali sigurno da će mnogi biti nezadovoljni njegovim radom i stavovima koji će imati podršku USA, Engleske i Njemačke. Ja ti mogu odmah reći da se neće odstupati od kursa Dejtona ali da će po mnogim pitanjima biti mnogo konkretniji i energičniji nego što je to bilo do sada...u ovo se smiješ kladiti.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#48159 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Project Ashe »

Milenkov buraz wrote: 30/06/2021 08:19
Project Ashe wrote: 30/06/2021 08:09
Black swan wrote: 30/06/2021 07:51 Dolaskom smita od ponedjeljka pravna drzava nato eu ukidabje kantona i entiteta povratak na 1918 :mrgreen:
Imam neki osjećaj da će prvu kajlu kad oti šmidt dođe primit upravo Bošnjaci koji se i najviše raduju njegovom dolasku. :lol:
Ne znam zašto bi iko primao kajlu ali sigurno da će mnogi biti nezadovoljni njegovim radom i stavovima koji će imati podršku USA, Engleske i Njemačke. Ja ti mogu odmah reći da se neće odstupati od kursa Dejtona ali da će po mnogim pitanjima biti mnogo konkretniji i energičniji nego što je to bilo do sada...u ovo se smiješ kladiti.
Ne znam imam neki kao osjećaj da će prvu kajlu primit Bošnjaci. Bum vidjeli.
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#48160 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 88Sioux »

Black swan wrote: 30/06/2021 07:51 Dolaskom smita od ponedjeljka pravna drzava nato eu ukidabje kantona i entiteta povratak na 1918 :mrgreen:
Koliko će BiH ekonomski procvetati dolaskom novog uzvišenog previsokog predstavnika, kršćanina Šmita?

Koliko ljudi će samo zbog njega ostati u zemlji?

Jel već osećaš relaksiranije odnose, moj crniii labudeee?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#48161 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

88Sioux wrote: 30/06/2021 08:57
Black swan wrote: 30/06/2021 07:51 Dolaskom smita od ponedjeljka pravna drzava nato eu ukidabje kantona i entiteta povratak na 1918 :mrgreen:
Koliko će BiH ekonomski procvetati dolaskom novog uzvišenog previsokog predstavnika, kršćanina Šmita?

Koliko ljudi će samo zbog njega ostati u zemlji?

Jel već osećaš relaksiranije odnose, moj crniii labudeee?
Pa ne vidim zaustavljanje iseljavanja iz srbije, uprkos planetarnim investicijama i dizanja standarda od strane Vucica...uvjek su kod komsije zeleniji euri drug.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#48162 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#48163 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 88Sioux »

General War wrote: 30/06/2021 09:57
88Sioux wrote: 30/06/2021 08:57
Black swan wrote: 30/06/2021 07:51 Dolaskom smita od ponedjeljka pravna drzava nato eu ukidabje kantona i entiteta povratak na 1918 :mrgreen:
Koliko će BiH ekonomski procvetati dolaskom novog uzvišenog previsokog predstavnika, kršćanina Šmita?

Koliko ljudi će samo zbog njega ostati u zemlji?

Jel već osećaš relaksiranije odnose, moj crniii labudeee?
Pa ne vidim zaustavljanje iseljavanja iz srbije, uprkos planetarnim investicijama i dizanja standarda od strane Vucica...uvjek su kod komsije zeleniji euri drug.
Visoki predstavnik ti zaklanja pogled drug.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#48164 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

88Sioux wrote: 30/06/2021 10:59
General War wrote: 30/06/2021 09:57
88Sioux wrote: 30/06/2021 08:57

Koliko će BiH ekonomski procvetati dolaskom novog uzvišenog previsokog predstavnika, kršćanina Šmita?

Koliko ljudi će samo zbog njega ostati u zemlji?

Jel već osećaš relaksiranije odnose, moj crniii labudeee?
Pa ne vidim zaustavljanje iseljavanja iz srbije, uprkos planetarnim investicijama i dizanja standarda od strane Vucica...uvjek su kod komsije zeleniji euri drug.
Visoki predstavnik ti zaklanja pogled drug.
A tebi glava od Vulina drug...jedno je napredak sa nule na 3-4, a sasvim drugo napredak do 8- 10 kada gradjanin ima dovoljno novca da prodje kroz mjesec.
Lug
Posts: 3155
Joined: 09/02/2009 15:27

#48165 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Lug »

Project Ashe wrote: 30/06/2021 08:57
Milenkov buraz wrote: 30/06/2021 08:19
Project Ashe wrote: 30/06/2021 08:09
Imam neki osjećaj da će prvu kajlu kad oti šmidt dođe primit upravo Bošnjaci koji se i najviše raduju njegovom dolasku. :lol:
Ne znam zašto bi iko primao kajlu ali sigurno da će mnogi biti nezadovoljni njegovim radom i stavovima koji će imati podršku USA, Engleske i Njemačke. Ja ti mogu odmah reći da se neće odstupati od kursa Dejtona ali da će po mnogim pitanjima biti mnogo konkretniji i energičniji nego što je to bilo do sada...u ovo se smiješ kladiti.
Ne znam imam neki kao osjećaj da će prvu kajlu primit Bošnjaci. Bum vidjeli.
isti si vidovita Djemila.. :lol:
User avatar
Truba
Posts: 93810
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#48166 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

Bice isto kao s pedijevom kucom na jablanickom jezeru

Puno zujanja i nista
mishic
Posts: 8406
Joined: 28/04/2011 16:29

#48167 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

I definitivno, umjesto kakve takve satisfakcije i „lijeka“ za žrtve srbijanske i srpske politike na Balkanu od devedesetih godina do danas, Hag je žrtvama odaslao apaurine i morfij.
To što se mnogi tješe tražeći kakvu takvu utjehu u presudi Stanišiću i Simatoviću, spominjući kako je konačno i Srbiji dosuđen i dokazan UZP, ni za trun ne mijenja gorak okus u ustima žrtava, jer po dvanaest godina, na koliko su osuđeni ovi ratni zločinci, budu osuđeni ljudi koji u samoodbrani ubiju jednu jedinu osobu.
Tako se „izvan svake razumne sumnje“u Hagu dokaza da oni koji su osnivali tzv. „paravojne jedinice“, obučavali ih i opremali, komandovali tim jedinicama i znali, pa i javno priznali koliki je njihov doprinos svemu onome što je okarakterisano kao genocid, učešće u UZP-u, ratni zločin, ubistva, progoni i deportacije, kršenje zakona i običaja rata, pljačke, paljenja, rušenja i razaranja i td., iako nikada nisu ni pokušali da to sprijeće, ipak nisu odgovorni za to jer nisu sa UZP-ovcima i počiniocima „dijelili tu namjeru“.
Očito,“izvan svake razumne sumnje“, namjera Stanišića i Simatovića bila je da te jedinice sade cvijeće i po Hrvatskoj i po Bosni i Hercegovini i po Kosovu.
O uzrocima i razlozima i ovakvih presuda ali i onako nakaradnog i pri tome još opstruiranog Dejtona nadugo i naširoko se može spekulisati, ali jedna činjenica ostaje nepobitnom a to je da se zločin isplati, da je genocid nagrađen i da politika koja je prouzročila i pokrenula sva krvoprolića na Balkanu i dan danas dominira i čini ovaj prostor nestabilnim. Da žrtve i dan danas susreću zločince, trpe diskriminaciju, žive u strahu, slušaju otvorene prijetnje i gledaju simbole i ikonografiju pod kojom su podnijeli neopisiva stradanja i patnje.
Dižu se spomenici, slave i veličaju zločini i zločinci, žrtve se diskriminiraju na bezbroj načina i sve to otvoreno, javno i pred očima cijele svjetske javnosti. Utjeha da je Hag sačuvao dokumentaciju i dokaze iz kojih će povjesničari moći napraviti objektivniju sliku zbivanja u tom vremenu za žrtve je samo morfij koji njihov nestanak, uništenje i i konačno istrijebljnje koji su im zločinci i namijenili, čini manje bolnim, podnošljivijim i neprimjetnim.
Tako se zapravo od devedesetih do danas realizira plan koji je i bio postavljen kao konačan ratni cilj politike koja se i danas otvoreno i javno suprotstavlja bilo kakvoj demokratizaciji.
Upitajmo se šta bi se dogodilo da bilo ko od bošnjačkih političara makar jednom izgovori ono što srpski političari svakodnevno ponavljaju? Kako bi na sudu prošao Bošnjak kji bi činio ono što je Šešelj činio? Kako bi prošla Bosna i Hercegovina da je sakrivala dokumenta, dokaze i falisifikovala činjenice kao što to radi Srbija?
Šta stoji iza insistiranja Karle Del Ponte da se sudi svim „stranama u sukobu“iako kada je u pitanju obim i rasprostranjenost zločina postoji planetarni nesrazmjer?!!
Jeli to Zoran Milanović u pravu kada kaže da će „ljudi shvatiti neke poruke i otići drugim smjerom, ili će neko drugi doći i objasniti da to nije njihov smjer.“
Postalo je više nego očito da se Bošnjacima imputira, nameće, da ih se gura, da se priželjkuje i da im se na sve moguće načine nudi neki drugi smjer uprkos njihovim nadljudskim naporima da pokažu i dokažu da vrijednosti iza kojih oni stoje jesu univerzalne ljudske vrijednosti, jesu budučnost civilizacije i da su kao takvi suočeni sa destruktivnim anticivilizacijskim djelovanjem koje ni jedna institucija u svijetu nebi tolerisala u svojoj sredini ili neposrednom susjedstvu. A toleriše ih na Balkanu.
I konačno, da su Bošnjaci i Bosna i Hercegovina ćinili i počinili prema svojim susjedima ono što su susjedi činili i počinili Bošnjacima i Bosni i Hercegovini, kakvi bi onda standardi i aršini bili upotrijebljeni?
I da ne bude sve samo do drugih, i Bošnjake, ali i Albance treba priupitati kako to oni i jedni i drugi, očekuju da drugi umjesto njih uradi njihov dio posla? Zbog čega su oni digli ruke od tjeranja pravde? Ili kako bi se njihovi dželati ponašali i šta bi sve činili i učinili da je nad njima počinjeno toliko nepravde?
Žrtvovanje vlastitog prava i pravde radi „mira u kući“ je čisti suicid. Svi oni koji nas uče tome, koji na tome insistiraju nisu nam dobročinitelji. A mi od postanka do danas nismo postavili i jasno definirali vlastiti interes pa nas svako malo drugi uče tome oko čega nema diskusije, nikakvih razgovora i pregovora. Takvih stavova je sve više i sve su češći jer ako ne postoji nikakav limit, nikakva crta ispod koje ne može ići probosanska politika, onda je normalno da drugi postavljaju i redaju svoje ultimatume.
I nakon svega, nakon genocida, agrsija, UZP-ova, rtnih zločina, i svega drugog što nam se sručilo na glave naše pravo da za sebe zahtijevamo ona prava i standarde koje poznaje i priznaje čitav svijet, mi smo počeli ustupati drugima čime im pomažemo u našem uništenju.
Koliko kojih prava, koliko kojih mjesta bilo gdje i na bilo kom nivou i u RS-u i u Federaciji pripada kome Zakon je definirao, ali mi popuštamo, ustupamo, pokazujemo dobru volju a zapravo time sebi vezujemo ruke kako bi još više i još lakše iznova postajali žrtve.
Novak20
Posts: 15237
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#48168 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Ni pobjede, ni poraza. Samo želja da susjedu/komšiji crkne krava i beskrajno tavorenje u rahat patnji bez propuha.

To je naša voljena BiH, naš tamni vilajet i naša prokleta avlija.

https://www.dnevnik.ba/dogadaji/izvjest ... h-naroda-i
Specijalni izvjestitelj Europskog parlamenta za Bosnu i Hercegovinu i dopredsjednik Europske pučke stranke Paulo Rangel preko noći je postao rado viđen gost sarajevskih medija. Rangel je naime, autor Rezolucije o BiH, usvojene u Europskom parlamentu prošlog tjedna, u kojoj nije uvršten amandman hrvatskih parlamentaraca o pravima konstitutivnih naroda, pa su sarajevski novinari povjerovali kako je on protagonist velikobošnjačke unitarističke politike, piše Hrvatski Medijski Servis.

Tako je voditeljica sarajevske televizije Hayat Rangelu najprije predočila bošnjačku propagandističku interpretaciju Rezolucije EP ustvrdivši kako je u “Rezoluciji jasno naglašen građanski princip, a ne konstitutivni narodi”, te kako je “takva Bosnu i Hercegovinu želja većine građana i naroda u BiH”, da bi ga potom upitala je li takvo što moguće s obzirom na protivljenje Hrvatske i hrvatskih eurozastupnika. Uslijedio je hladan tuš.

- Da budemo vrlo jasni. Nije moguće provoditi reforme niti napredovati bez uzimanja u obzir konstitutivnih naroda. Dakle, to je nešto o čemu moramo biti vrlo jasni jer ponekad vidim da ljudi čitaju Rezoluciju kao da možemo ići naprijed bez elemenata tri konstitutivna naroda. To neće uspjeti. Moramo motivirati lidere tih konstitutivnih naroda da se postigne konsenzus kako bi se izvršila reforma izbornog i ustavnog zakona, pravosudnog sustava, reforma mehanizama za borbu protiv korupcije itd., odgovorio je Rangel.

Dodao je kako “želimo Bosnu svih njezinih državljana, ali to ne znači da trebamo poništiti ili uništiti identitete različitih naroda”.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#48169 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Kad dopustis da ti FAKE NEWS portal kreira misljenjepored slobodno dostupnog video zapisa bolji zakljucak ne mozes ni imati. Kakav portal takvi i citatelji. :bleee:
LipeCvat
Posts: 298
Joined: 09/04/2011 08:05

#48170 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by LipeCvat »

BHCluster wrote: 01/07/2021 12:10 Kad dopustis da ti FAKE NEWS portal kreira misljenjepored slobodno dostupnog video zapisa bolji zakljucak ne mozes ni imati. Kakav portal takvi i citatelji. :bleee:
:izet: :izet:

Koji lažov i manipulator je ovaj @ Novak… aka nemjenjaprezime 400 godina :lol: :lol:
User avatar
sinuhe
Posts: 12586
Joined: 03/06/2011 11:33

#48171 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sinuhe »

Covjek poziva na dogovor kao svi stranci pocevsi od Blinkena i jos priznavajuci konstitutivne narode. Nju nisam slusao.
Sociolog
Posts: 5765
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#48172 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

Nema ovdje drzave za vijekvihekova..cuj onaj cvikeras Krivic i Jusko krivi za opstina vijeca a ovaj Campara koji obnasa 3 funkcije koje su u koliziji Nije.

Nidje veze ali fakat, zakonodavna i izvrsna vlast.
Antipatican mi je Campara vazda bio.
Cini se da Narod i Pravda postaje light verzijaSDA
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 4056
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio više nisam...

#48173 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Billy The Pljuc »

Čampi stara dobra SDA škola, ako moRe makar jedno dvije-tri funkcije, u čemu je problem?

Nikad mi na zelenu granu nećemo sa ovakvima.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#48174 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mk ultra »

https://www.klix.ba/biznis/ponovo-oteza ... /210703054

Bombasticni naslov pa onda slijedi
Bh. poljoprivrednici ponovo se nalaze u problemu vezano za plasman proizvoda u Evropsku uniju, zbog izuzetno sporih kontrola na graničnim prijelazima sa Hrvatskom, saznaje Klix.ba.

Višesatna čekanja na graničnim prijelazima Republike Hrvatske ponovo stvaraju probleme bh. poljoprivrednicima koji proteklih dana svoje jagode na tržište Evropske unije nisu mogli plasirati u realnom vremenu.

Naime, kako su za Klix.ba kazali iz Privredne komore Tuzlanskog kantona, Državni inspektorat Hrvatske ponovo je na graničnim prijelazima vratio rad fitosanitarnih inspektora u periodu od ponedjeljka do petka od 7 do 15 sati, što nije dovoljno za pregled svih kamiona. Zbog toga je, kako navode, propao ovogodišnji izvoz bh. jagode na evropsko tržište.

"Mi smo imali slučaj da nam je jedan kamion s jagodom koji je bio namijenjen za izvoz u Austriju na granici proveo dva i po dana, a nakon dolaska na odredište kupci su rekli da im više ne šaljemo takav proizvod jer nije onog kvaliteta kakav bi trebao zaista biti", kazao je za Klix.ba Suad Selimović, predsjednik Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Privredne komore Tuzlanskog kantona, istaknuvši da je vrijednost jednog natovarenog kamiona 40 hiljada eura.

Isti problem bio je i prošle godine

Isti problem između BiH i Hrvatske postojao je i prošle godine u jeku poljoprivredne ljetne sezone, ali je on nakon pritisaka nadležnih iz naše zemlje veoma brzo riješen.

Međutim, to se, kako navodi Selimović, odnosilo samo na 2020. s obzirom na to da Hrvatska nije udovoljila zahtjevu trajnog uvođenja sezonskog radnog vremena od polovine maja do kraja oktobra, kada je posebno zastupljen izvoz svježih bh. proizvoda.

"Fitosanitarni inspektori u toku radnog vremena na dva granična prijelaza ne mogu pregledati sve kamione koji dolaze. Slobodno možemo reći da je ovo jedna carinska barijera i uništavanje bh. domaće proizvodnje od Hrvatske jer nam ograničavaju brzinu prolaska naših utovarenih kamiona sa svježim proizvodima, koji nakon dva dana nisu za upotrebu", upozorava Selimović.

On navodi da naši izvoznici traže produženje radnog vremena fitosanitarnih inspektora od 7 do 19 sati, kao i rad subotom koji bi bio četiri sata kraći. Također, žele i otvaranje graničnog prijelaza Orašje za izvoz biljnih proizvoda, a koji je postojao do 2019. godine.

Dnevno će ići do 80 kamiona

Prvi izvozni kamioni svježih krastavca kornišona iz BiH kreću u ponedjeljak, dok su za srijedu planirani kamioni šljive. Prema odluci Hrvatske, za izvoz bh. proizvoda namijenjeni su samo granični prijelazi Bijača i Gradiška koji prema stavu izvoznika dodatno otežavaju njihov plasman proizvoda.

"Sa regije sjeveroistočne BiH nama je najbolji granični prijelaz Orašje, ali je on ukinut te naši izvoznici moraju ići na Gradišku. Također, žalosno je i to da izvoznici kornišona iz Krajine moraju ići 200 kilometara do Gradiške, što je potpuno neisplativo", navodi Selimović, istaknuvši da se u jeku izvozne sezone na granici dnevno očekuje do 30 kamiona sa kornišonima i 50 sa svježom šljivom.

Inače, predstavnici Privredne komore TK, Grupacije proizvođača kornišona, Marketinške asocijacije bh. šljive i Državne komisije za izvoz i carine ove subote su u Tešnju održali zajednički sastanak u cilju rješavanja ovog problema. Ukoliko do toga ne bi došlo, naši izvoznici najvaljuju blokadu uvoza hrvatskih roba u BiH.

Bitno je kazati i da izvoz domaćih proizvoda na tržište EU otežavaju i bh. vlasti, s obzirom na to da na posljednjoj sjednici Državni parlament nije usvojio zakon o carinskim prekršajima, koji bi omogućio uvođenje elektronskog slanja dokumentacije roba koje su namijenjene za izvoz.

Prema predviđenom modelu, Selimović kaže da bi izvoznik četiri sata prije dolaska kamiona na granični prijelaz elektronskim putem nadležnoj graničnoj službi proslijedio neophodnu dokumentaciju, čime bi se skratilo čekanje na ulazak robe u Evropsku uniju.
I kako je onda Hrvatska kriva za nas debilizam? Zasto se uvijek forsira da drugi zavrsava posao.

Ovako dođu i hoće prije u red od ovih sto su online najavljeni
Fkt smo debilan narod
TheMule
Posts: 4046
Joined: 04/05/2009 03:34

#48175 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by TheMule »

mk ultra wrote: 03/07/2021 16:55 https://www.klix.ba/biznis/ponovo-oteza ... /210703054

Bombasticni naslov pa onda slijedi
Bh. poljoprivrednici ponovo se nalaze u problemu vezano za plasman proizvoda u Evropsku uniju, zbog izuzetno sporih kontrola na graničnim prijelazima sa Hrvatskom, saznaje Klix.ba.

Višesatna čekanja na graničnim prijelazima Republike Hrvatske ponovo stvaraju probleme bh. poljoprivrednicima koji proteklih dana svoje jagode na tržište Evropske unije nisu mogli plasirati u realnom vremenu.

Naime, kako su za Klix.ba kazali iz Privredne komore Tuzlanskog kantona, Državni inspektorat Hrvatske ponovo je na graničnim prijelazima vratio rad fitosanitarnih inspektora u periodu od ponedjeljka do petka od 7 do 15 sati, što nije dovoljno za pregled svih kamiona. Zbog toga je, kako navode, propao ovogodišnji izvoz bh. jagode na evropsko tržište.

"Mi smo imali slučaj da nam je jedan kamion s jagodom koji je bio namijenjen za izvoz u Austriju na granici proveo dva i po dana, a nakon dolaska na odredište kupci su rekli da im više ne šaljemo takav proizvod jer nije onog kvaliteta kakav bi trebao zaista biti", kazao je za Klix.ba Suad Selimović, predsjednik Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Privredne komore Tuzlanskog kantona, istaknuvši da je vrijednost jednog natovarenog kamiona 40 hiljada eura.

Isti problem bio je i prošle godine

Isti problem između BiH i Hrvatske postojao je i prošle godine u jeku poljoprivredne ljetne sezone, ali je on nakon pritisaka nadležnih iz naše zemlje veoma brzo riješen.

Međutim, to se, kako navodi Selimović, odnosilo samo na 2020. s obzirom na to da Hrvatska nije udovoljila zahtjevu trajnog uvođenja sezonskog radnog vremena od polovine maja do kraja oktobra, kada je posebno zastupljen izvoz svježih bh. proizvoda.

"Fitosanitarni inspektori u toku radnog vremena na dva granična prijelaza ne mogu pregledati sve kamione koji dolaze. Slobodno možemo reći da je ovo jedna carinska barijera i uništavanje bh. domaće proizvodnje od Hrvatske jer nam ograničavaju brzinu prolaska naših utovarenih kamiona sa svježim proizvodima, koji nakon dva dana nisu za upotrebu", upozorava Selimović.

On navodi da naši izvoznici traže produženje radnog vremena fitosanitarnih inspektora od 7 do 19 sati, kao i rad subotom koji bi bio četiri sata kraći. Također, žele i otvaranje graničnog prijelaza Orašje za izvoz biljnih proizvoda, a koji je postojao do 2019. godine.

Dnevno će ići do 80 kamiona

Prvi izvozni kamioni svježih krastavca kornišona iz BiH kreću u ponedjeljak, dok su za srijedu planirani kamioni šljive. Prema odluci Hrvatske, za izvoz bh. proizvoda namijenjeni su samo granični prijelazi Bijača i Gradiška koji prema stavu izvoznika dodatno otežavaju njihov plasman proizvoda.

"Sa regije sjeveroistočne BiH nama je najbolji granični prijelaz Orašje, ali je on ukinut te naši izvoznici moraju ići na Gradišku. Također, žalosno je i to da izvoznici kornišona iz Krajine moraju ići 200 kilometara do Gradiške, što je potpuno neisplativo", navodi Selimović, istaknuvši da se u jeku izvozne sezone na granici dnevno očekuje do 30 kamiona sa kornišonima i 50 sa svježom šljivom.

Inače, predstavnici Privredne komore TK, Grupacije proizvođača kornišona, Marketinške asocijacije bh. šljive i Državne komisije za izvoz i carine ove subote su u Tešnju održali zajednički sastanak u cilju rješavanja ovog problema. Ukoliko do toga ne bi došlo, naši izvoznici najvaljuju blokadu uvoza hrvatskih roba u BiH.

Bitno je kazati i da izvoz domaćih proizvoda na tržište EU otežavaju i bh. vlasti, s obzirom na to da na posljednjoj sjednici Državni parlament nije usvojio zakon o carinskim prekršajima, koji bi omogućio uvođenje elektronskog slanja dokumentacije roba koje su namijenjene za izvoz.

Prema predviđenom modelu, Selimović kaže da bi izvoznik četiri sata prije dolaska kamiona na granični prijelaz elektronskim putem nadležnoj graničnoj službi proslijedio neophodnu dokumentaciju, čime bi se skratilo čekanje na ulazak robe u Evropsku uniju.
I kako je onda Hrvatska kriva za nas debilizam? Zasto se uvijek forsira da drugi zavrsava posao.

Ovako dođu i hoće prije u red od ovih sto su online najavljeni
Fkt smo debilan narod
Zato sto bi i sa elektronskom dokumentacijom kamion sa jagodama ceko 2+ dana.
Locked