Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
konektovan
Posts: 51382
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34976 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by konektovan »

dend wrote: 04/05/2021 14:07
Industrialyzer wrote: 04/05/2021 12:33
siman wrote: 04/05/2021 12:28

Zahvaljujem. Svako iskustvo mi je dragocjeno.
Pa evo da kažem da sam auto redovno servisirao u Ovlaštenom servisu u Banja Luci i sada vidim po računima da je filter goriva zamijenjen 23.9.2017.godine. Navodno se mijenja na svakih 40.000 km, a ja sam , od tada, prešao negdje oko 28.000 km. Ali, uvući ću tu priču u uši majstorima, pa ću čuti šta će kazati. Svejedno sam ove godine planirao na malom servisu obaviti zamjenu svih filtera i ulja.
LP
Nisam strucnjak, ali mislim da si dosao do uzroka problema, cuj 40000km, ja na 1.6tdci svakih 10000 zamjenim taj filter.
40 000km ili 2 godine, sto prije dodje
Ja mijenjam svako dvije godine, bosch filter ide uvijek...
User avatar
konektovan
Posts: 51382
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34977 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Optimist wrote: 04/05/2021 14:06 Da li uopce ima u Sarajevu i okolini neki mehanicar koji je specijaliziran samo za VW program i radi samo njih?
Koji ima svu potrebnu opremu i dijagnostiku.

Nesto kao Bagrameli u Bihacu za njemacka vozila, kao Edvin rahmetli za Renault. Neko tog kalibra.
Saradis, hotonj cini mi se...
User avatar
Optimist
Posts: 15517
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#34978 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

U Saradisu odrzavamo nekoliko auta iz firme, i ok su. Ali opet ne na nivou ovih koje sam nabrojao...
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#34979 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Optimist wrote: 04/05/2021 15:09 U Saradisu odrzavamo nekoliko auta iz firme, i ok su. Ali opet ne na nivou ovih koje sam nabrojao...
Moj stari imao lose iskustvo sa Saradis-om, davno nekad i ti sa G2, od tada tamo vise ne prilazim.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#34980 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by heavyBrick »

sa Saradisom imam izuzetno loše iskustvo. lik ima možda jednog majstora, a ostalo stalno nekakve klince mijenja i bukvalno se uče i iživljavaju na autima. možda im zategne uho kad je kakva firma u pitanju, a ovamo kradu, ne zamijene ulje, mijenjaju sijalice koje nisu izgorele i slično. jednostavno KOKOŠARI.
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#34981 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

Optimist wrote: 04/05/2021 09:59 @tabija moze li kontakt za Emira. Moze i u pp.

Da uzmem od druga pa javim.
Znate da ja azijske nakaze vozam :D
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25460
Joined: 12/08/2013 12:51

#34982 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by insaneinthebrain »

tabija wrote: 04/05/2021 17:08
Optimist wrote: 04/05/2021 09:59 @tabija moze li kontakt za Emira. Moze i u pp.

Da uzmem od druga pa javim.
Znate da ja azijske nakaze vozam :D
hajd javi, ima jos zainteresovanih :mrgreen: :thumbup:
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#34983 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Za azijske nakaze? :mrgreen:
Gle'aj falschwagenovaca sto staju u red za majstora.
User avatar
siman
Posts: 134
Joined: 10/01/2010 09:49

#34984 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by siman »

Ja sam mislio, a izgleda da sam pogriješio, kada sam svake godine najavljivao i odlazio na servise, da im ne trebam govoriti šta trebaju raditi.
Ovlašteni su servis!? Valjda sve što rade upisuju u Bazu podataka i ta im baza treba, valjda, poslužiti da prate šta su uradili u prethodnom, a šta trebaju uraditi u narednom servisu. Zato im nisam govorio. Dakle, biće da sam zaista pogriješio.
Sve što ovdje napišemo i pročitamo treba da nam bude nauk za ubuduće i da tako nadograđujemo svoja znanja.
Evo iskopao sam Plan održavanja (Peugeot servisbox)

LP
Edit: evo iskopao sam Plan održavanja (Peugeot-Servisbox)
https://ibb.co/hH3yZ80
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#34985 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Danas u nekoj prici sa prijateljem spomenusmo zracno vjesanje i koliko je dobra i koliko skupa stvar... I on spomenu nesto sto mi je cudno zazvucalo. Kaze kod njegovog poznanika na nekom mercedesu, nemam pojma kojem, kad se auto starta i krene sa voznjom kompresor radi minut - dva i nesto radi i nivelise i onda se ugasi kompresor. I jos spomenu da se auto spusti nakon parkiranja. Zar to tako radi? Ja sam mislio da on stoji na odredjenoj visini dok mu se postavke ne promjene i da ako se spusti dok je parkiran onda nesto ne valja?. Nemam nikakvog iskustva a bas me interesuje kako taj sistem radi.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#34986 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

hah kneeling spušta se ko na autobusu :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#34987 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Optimist wrote: 04/05/2021 14:06 Da li uopce ima u Sarajevu i okolini neki mehanicar koji je specijaliziran samo za VW program i radi samo njih?
Koji ima svu potrebnu opremu i dijagnostiku.

Nesto kao Bagrameli u Bihacu za njemacka vozila, kao Edvin rahmetli za Renault. Neko tog kalibra.
Đonko u donjoj Radničkoj (na strano Kovačića) otprilike odgovara tom opisu.
User avatar
Optimist
Posts: 15517
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#34988 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

tempuser wrote: 04/05/2021 22:18
Optimist wrote: 04/05/2021 14:06 Da li uopce ima u Sarajevu i okolini neki mehanicar koji je specijaliziran samo za VW program i radi samo njih?
Koji ima svu potrebnu opremu i dijagnostiku.

Nesto kao Bagrameli u Bihacu za njemacka vozila, kao Edvin rahmetli za Renault. Neko tog kalibra.
Đonko u donjoj Radničkoj (na strano Kovačića) otprilike odgovara tom opisu.
Padaju mi na pamet Simanic i Lauda u Pionirskoj. Da li su oni jedni od boljih?
Za Djonku nisam cuo.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#34989 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Optimist wrote: 04/05/2021 23:10 Padaju mi na pamet Simanic i Lauda u Pionirskoj. Da li su oni jedni od boljih?
Za Djonku nisam cuo.
Čuj Lauda, ja ga ni dušmanu ne bih preporučio. Koga zanimaju detalji neka se javi. A i Lauda nema dobru dijagnostiku, ima onu iz prošlog vijeka.
Last edited by black_adrian on 05/05/2021 07:30, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#34990 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Šandor je OK
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#34991 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Pa nije čovjek pitao gdje ima skup majstor.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#34992 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

pa koliko su ostali digli cijene, plus fiskalni koji dobiješ, i nije neka razlika
yoyoyo96
Posts: 303
Joined: 01/06/2018 13:57

#34993 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by yoyoyo96 »

moze preporuka ljetnih guma 17ki? u pitanju je passat b7, ali to vjerovatno nije bitno.
:sax:
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#34994 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

yoyoyo96 wrote: 05/05/2021 08:56 moze preporuka ljetnih guma 17ki? u pitanju je passat b7, ali to vjerovatno nije bitno.
:sax:
ljetne-gume-t85409s6400.html#p17323713
yoyoyo96
Posts: 303
Joined: 01/06/2018 13:57

#34995 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by yoyoyo96 »

drug_profi wrote: 05/05/2021 08:57
yoyoyo96 wrote: 05/05/2021 08:56 moze preporuka ljetnih guma 17ki? u pitanju je passat b7, ali to vjerovatno nije bitno.
:sax:
ljetne-gume-t85409s6400.html#p17323713
hvala
User avatar
siman
Posts: 134
Joined: 10/01/2010 09:49

#34996 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by siman »

Poštovani,
evo jutros sam bio u Ovlaštenom servisu Pezo,momak kaže da je uradio diagnostiku i da nema nikavih problema, a povremeno paljenje lampice ulja definisao je razlogom što je FAP u ECU programiran da se zamijeni na 170.000 km i kako jena satu dostignut taj broj, počeo je izbacivati grešku. Kaže da je grešku izbrisao i da je izvršio resetovanje ( da li brojčanika za FAP ili šta već-neznam). Pitao me dali mi selampica počela paliti nakon zamjene ulja,jer kaže može se dogoditi da su popustili vijci pumpe pa zato izbacuje grešku. (mada moja skromna logika u ovoj oblasti ne može dokučiti kako se zamjenom ulja može dogoditi da se odpusti šaraf pumpa-ili ga možda nisam razumio). Uglavnom, rekao sammu da sam ulje i filtar zamijenio u 9. mjesecu prošle, a lampica mi se upalila u 4. mjesecu. o.g.)
Bilo, kako bilo, vidjeću šta će se događati...
A vama SVIMA veliko hvala, jer ste vašim savjetimaopravdali postojanje ovoga foruma.

LP i svako vam dobro želim.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#34997 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

preludezalude wrote: 04/05/2021 21:38 Danas u nekoj prici sa prijateljem spomenusmo zracno vjesanje i koliko je dobra i koliko skupa stvar... I on spomenu nesto sto mi je cudno zazvucalo. Kaze kod njegovog poznanika na nekom mercedesu, nemam pojma kojem, kad se auto starta i krene sa voznjom kompresor radi minut - dva i nesto radi i nivelise i onda se ugasi kompresor. I jos spomenu da se auto spusti nakon parkiranja. Zar to tako radi? Ja sam mislio da on stoji na odredjenoj visini dok mu se postavke ne promjene i da ako se spusti dok je parkiran onda nesto ne valja?. Nemam nikakvog iskustva a bas me interesuje kako taj sistem radi.
Ako auto stoji duze vremena moze pasti koji mm. Ako je parkiran krace vrijeme ili preko noci, ne smije izgubiti na visini ili pasti/cucnuti na jednu stranu. Auto se ne spusta nakon parkiranja, a ako spusta ima problem s odrzavanjem pritiska, negdje pusta zrak kad se ugasi. Airmatic treba i mora da drzi visinu koju je vozac odredio, da ista visina bude i kad je parkiran i kad prenoci. Kod malo starijih modela je dozvoljeno neko normalno odstupanje, kad je parkiran duzi period. Mada se ne smatra ispravnim. Jedan zamjenski zracni jastuk, s otpada, kosta 700 800km. Jedan. Moguce je zamijeniti jedan ako je doslo do fizickog ostecenja, a ako je u pitanju zamor materijala, dotrajalost, preporuceno je zamijeniti obje strane. Najbolje sve cetri. A tad je investicija par hiljada km.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#34998 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

malwarebyte wrote: 02/05/2021 08:46
malwarebyte wrote: 02/05/2021 08:45 Prvo da napišem kratki uvod:

Citroen C4 B7 (II) 2012 1.6 eHDI 84kWh

Prije sedmicu dana vozim se kad iz čista mira upali se SERVICE i kaže Engine Fault: Repair Needed
Odvučem u Berlijetu kažu DPF začepljen 100% i aditiva ima nekih 150ml (prije nekih 20ak hiljada rađeno čišćenje i dopuna aditiva) i trebalo bi uraditi veliki servis, upalili smo prisilnu regeneraciju, idi na autoput... Na autoputu Sarajevo - Zenica 60km/h, 2500-3000 RPM, ne pali se nikakva lampica da pokaže da se radi regen.
Uradim veliki servis sutra, sve greške poništene.. Nekih 500m pred dolazak kući ponovo se pali servis.
Odvučem ponovo u Berlijetu kažu otišla dpf pumpa, ubrizgava malo više nego što treba, može se ovako voziti jer ta pumpa košta 500-600 KM.

Međutim sada se upalila Image lampica, ponekad se ponovo upali SERVICE, nakon nekog vremena ugasi, auto dosta slabije vuče, kao "safe" mode.

Sada pitanje:

Gdje rade u Sarajevu čišćenje DPF-a (izvaditi, komora/očistiti, vratiti, dijagnostika) najbolje ?
Ponovo nasuti aditiv.

Međutim ako ta pumpa ne radi kako treba odnosno prema riječima iz servisa "ubrizgava malo više nego što treba", da li postoji još neki razlog zbog čega bi se ovo moglo desiti ? Jer ne ubrizgava "malo" više nego izgleda puno više... Također da li je do pumpe da li ima neki senzor koji signalizira možda da treba ubaciti više nego što treba tj. da li je možda taj senzor faulty?
Nema hajra od ciscenja dpf-a koji je zacepljen 100%. Ubio ga je tvoj stil voznje, ljuti se koliko god hoces. Bezveze ces dati pare za ciscenje, imat ces opet problem za 500 kilometara. Taj dpf je za bacanja. Imas dvije opcije. Kupovinu novog, zamjenskog, dpf-a i servisiranje/zamjena pumpe, dosipanje tecnosti. Taj ceh je nekih 1500-2000km. Druga opcija je skidanje dpf-a brusilicom, a ako je na teze dostupnom mjestu onda skidanje komplet izduvne grane. Rezanje dpfa na ledjnom dijelu, otvaranje, izbijanje/ciscenje sacha. Zavarivanje, vracanje na granu, zavarivanje. Softverski gasenje dpfa, regeneracije, adblue. Ta opcija kosta nekih do 500km. Sljedeci problem ces imati s egrom. Mozes ga preventivno ocistiti, ako se zaglavi i pukne igla koja regulise klapnu i on je za baciti. Ciscenje egra je 70-100km. Ja sam o ovom problemu na drugoj temi pricao, ubijate auta voznjom na 1000 obrtaja. Ne stedite gorivo, pravite veliki problem dpfu, egru, a pojma nemate koliko to kosta. Dizel se vozi na obrtajima s koijm raspolaze s najvise obrtnog momenta, nikako ispod. Temperatura u tim obrtajima je veca od one na 1000 obrtaja, ljepse izgaranje, manje naslage, cistiji dpf, egr..
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#34999 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

i ja uvijek kažem nek troši litar i dva više al nek lijepo radi bez davljenja, ma da je sad izgleda kasno za primjenu tog savjeta.. iiii, redovno na autoput da prodiše ako ima gradske puno.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#35000 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Naravno da je kasno, nema teorije ocistiti dpf koji je na 100% zacepljenosti. Nosenje takvog dpf-a na ciscenje je uzaludan trosak, bacanje para. Zacepit ce se opet nakon maks 500kilometara. Samo prolongiranje problema. Najjeftinija opcija je fizicko i sotversko uklanjanje, a da li ce izduv dimiti ne znam. Da li ce prolaziti tehnicki pregled, ako je iole korektan, nece. A obzirom da je ovo bosna, cener cuda cini, ne bi trebao biti problem. Voznja na 1700-2500 obrtaja uopste ne trosi litar/dva vise od one na 1000/1200. Vecu ces potrosnju imati na 1000/1200 kad krenes ubrzavati jer moras pritisnuti jace papucicu gasa od one na 1800. Linearnije ubrzavanje imas na "vecim" odnosno na obrtajima s kojima raspolazes s najvecim obrtnim momentom od onoga gdje ga guras iz mrtvih. Pozeljno je sipati jednom, dva puta, godisnje aditive za ciscenje u rezervoar s gorivom. Preventive radi. Jedna ta boca kosta 5-10km. Ne sipa se kad se zacepi sve.
Post Reply