Ja mijenjam svako dvije godine, bosch filter ide uvijek...dend wrote: ↑04/05/2021 14:0740 000km ili 2 godine, sto prije dodjeIndustrialyzer wrote: ↑04/05/2021 12:33Nisam strucnjak, ali mislim da si dosao do uzroka problema, cuj 40000km, ja na 1.6tdci svakih 10000 zamjenim taj filter.siman wrote: ↑04/05/2021 12:28
Zahvaljujem. Svako iskustvo mi je dragocjeno.
Pa evo da kažem da sam auto redovno servisirao u Ovlaštenom servisu u Banja Luci i sada vidim po računima da je filter goriva zamijenjen 23.9.2017.godine. Navodno se mijenja na svakih 40.000 km, a ja sam , od tada, prešao negdje oko 28.000 km. Ali, uvući ću tu priču u uši majstorima, pa ću čuti šta će kazati. Svejedno sam ove godine planirao na malom servisu obaviti zamjenu svih filtera i ulja.
LP
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- konektovan
- Posts: 51385
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34976 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
- konektovan
- Posts: 51385
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34977 Re: Pitamo Mehanicare ?
Saradis, hotonj cini mi se...
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34978 Re: Pitamo Mehanicare ?
U Saradisu odrzavamo nekoliko auta iz firme, i ok su. Ali opet ne na nivou ovih koje sam nabrojao...
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
-
heavyBrick
- Posts: 800
- Joined: 03/05/2021 14:18
#34980 Re: Pitamo Mehanicare ?
sa Saradisom imam izuzetno loše iskustvo. lik ima možda jednog majstora, a ostalo stalno nekakve klince mijenja i bukvalno se uče i iživljavaju na autima. možda im zategne uho kad je kakva firma u pitanju, a ovamo kradu, ne zamijene ulje, mijenjaju sijalice koje nisu izgorele i slično. jednostavno KOKOŠARI.
-
tabija
- Posts: 1156
- Joined: 11/12/2012 22:27
- insaneinthebrain
- Posts: 25461
- Joined: 12/08/2013 12:51
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34983 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za azijske nakaze? 
Gle'aj falschwagenovaca sto staju u red za majstora.
Gle'aj falschwagenovaca sto staju u red za majstora.
- siman
- Posts: 134
- Joined: 10/01/2010 09:49
#34984 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Ja sam mislio, a izgleda da sam pogriješio, kada sam svake godine najavljivao i odlazio na servise, da im ne trebam govoriti šta trebaju raditi.
Ovlašteni su servis!? Valjda sve što rade upisuju u Bazu podataka i ta im baza treba, valjda, poslužiti da prate šta su uradili u prethodnom, a šta trebaju uraditi u narednom servisu. Zato im nisam govorio. Dakle, biće da sam zaista pogriješio.
Sve što ovdje napišemo i pročitamo treba da nam bude nauk za ubuduće i da tako nadograđujemo svoja znanja.
Evo iskopao sam Plan održavanja (Peugeot servisbox)
LP
Edit: evo iskopao sam Plan održavanja (Peugeot-Servisbox)
https://ibb.co/hH3yZ80
Ovlašteni su servis!? Valjda sve što rade upisuju u Bazu podataka i ta im baza treba, valjda, poslužiti da prate šta su uradili u prethodnom, a šta trebaju uraditi u narednom servisu. Zato im nisam govorio. Dakle, biće da sam zaista pogriješio.
Sve što ovdje napišemo i pročitamo treba da nam bude nauk za ubuduće i da tako nadograđujemo svoja znanja.
Evo iskopao sam Plan održavanja (Peugeot servisbox)
LP
Edit: evo iskopao sam Plan održavanja (Peugeot-Servisbox)
https://ibb.co/hH3yZ80
-
preludezalude
- Posts: 7006
- Joined: 07/03/2012 00:09
#34985 Re: Pitamo Mehanicare ?
Danas u nekoj prici sa prijateljem spomenusmo zracno vjesanje i koliko je dobra i koliko skupa stvar... I on spomenu nesto sto mi je cudno zazvucalo. Kaze kod njegovog poznanika na nekom mercedesu, nemam pojma kojem, kad se auto starta i krene sa voznjom kompresor radi minut - dva i nesto radi i nivelise i onda se ugasi kompresor. I jos spomenu da se auto spusti nakon parkiranja. Zar to tako radi? Ja sam mislio da on stoji na odredjenoj visini dok mu se postavke ne promjene i da ako se spusti dok je parkiran onda nesto ne valja?. Nemam nikakvog iskustva a bas me interesuje kako taj sistem radi.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#34986 Re: Pitamo Mehanicare ?
hah kneeling spušta se ko na autobusu 
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#34987 Re: Pitamo Mehanicare ?
Đonko u donjoj Radničkoj (na strano Kovačića) otprilike odgovara tom opisu.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34988 Re: Pitamo Mehanicare ?
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#34989 Re: Pitamo Mehanicare ?
Čuj Lauda, ja ga ni dušmanu ne bih preporučio. Koga zanimaju detalji neka se javi. A i Lauda nema dobru dijagnostiku, ima onu iz prošlog vijeka.
Last edited by black_adrian on 05/05/2021 07:30, edited 1 time in total.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#34990 Re: Pitamo Mehanicare ?
Šandor je OK
- drug_profi
- Posts: 65402
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34991 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa nije čovjek pitao gdje ima skup majstor.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#34992 Re: Pitamo Mehanicare ?
pa koliko su ostali digli cijene, plus fiskalni koji dobiješ, i nije neka razlika
-
yoyoyo96
- Posts: 303
- Joined: 01/06/2018 13:57
#34993 Re: Pitamo Mehanicare ?
moze preporuka ljetnih guma 17ki? u pitanju je passat b7, ali to vjerovatno nije bitno.

- drug_profi
- Posts: 65402
- Joined: 16/07/2012 16:00
-
yoyoyo96
- Posts: 303
- Joined: 01/06/2018 13:57
#34995 Re: Pitamo Mehanicare ?
hvala
- siman
- Posts: 134
- Joined: 10/01/2010 09:49
#34996 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Poštovani,
evo jutros sam bio u Ovlaštenom servisu Pezo,momak kaže da je uradio diagnostiku i da nema nikavih problema, a povremeno paljenje lampice ulja definisao je razlogom što je FAP u ECU programiran da se zamijeni na 170.000 km i kako jena satu dostignut taj broj, počeo je izbacivati grešku. Kaže da je grešku izbrisao i da je izvršio resetovanje ( da li brojčanika za FAP ili šta već-neznam). Pitao me dali mi selampica počela paliti nakon zamjene ulja,jer kaže može se dogoditi da su popustili vijci pumpe pa zato izbacuje grešku. (mada moja skromna logika u ovoj oblasti ne može dokučiti kako se zamjenom ulja može dogoditi da se odpusti šaraf pumpa-ili ga možda nisam razumio). Uglavnom, rekao sammu da sam ulje i filtar zamijenio u 9. mjesecu prošle, a lampica mi se upalila u 4. mjesecu. o.g.)
Bilo, kako bilo, vidjeću šta će se događati...
A vama SVIMA veliko hvala, jer ste vašim savjetimaopravdali postojanje ovoga foruma.
LP i svako vam dobro želim.
evo jutros sam bio u Ovlaštenom servisu Pezo,momak kaže da je uradio diagnostiku i da nema nikavih problema, a povremeno paljenje lampice ulja definisao je razlogom što je FAP u ECU programiran da se zamijeni na 170.000 km i kako jena satu dostignut taj broj, počeo je izbacivati grešku. Kaže da je grešku izbrisao i da je izvršio resetovanje ( da li brojčanika za FAP ili šta već-neznam). Pitao me dali mi selampica počela paliti nakon zamjene ulja,jer kaže može se dogoditi da su popustili vijci pumpe pa zato izbacuje grešku. (mada moja skromna logika u ovoj oblasti ne može dokučiti kako se zamjenom ulja može dogoditi da se odpusti šaraf pumpa-ili ga možda nisam razumio). Uglavnom, rekao sammu da sam ulje i filtar zamijenio u 9. mjesecu prošle, a lampica mi se upalila u 4. mjesecu. o.g.)
Bilo, kako bilo, vidjeću šta će se događati...
A vama SVIMA veliko hvala, jer ste vašim savjetimaopravdali postojanje ovoga foruma.
LP i svako vam dobro želim.
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#34997 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako auto stoji duze vremena moze pasti koji mm. Ako je parkiran krace vrijeme ili preko noci, ne smije izgubiti na visini ili pasti/cucnuti na jednu stranu. Auto se ne spusta nakon parkiranja, a ako spusta ima problem s odrzavanjem pritiska, negdje pusta zrak kad se ugasi. Airmatic treba i mora da drzi visinu koju je vozac odredio, da ista visina bude i kad je parkiran i kad prenoci. Kod malo starijih modela je dozvoljeno neko normalno odstupanje, kad je parkiran duzi period. Mada se ne smatra ispravnim. Jedan zamjenski zracni jastuk, s otpada, kosta 700 800km. Jedan. Moguce je zamijeniti jedan ako je doslo do fizickog ostecenja, a ako je u pitanju zamor materijala, dotrajalost, preporuceno je zamijeniti obje strane. Najbolje sve cetri. A tad je investicija par hiljada km.preludezalude wrote: ↑04/05/2021 21:38 Danas u nekoj prici sa prijateljem spomenusmo zracno vjesanje i koliko je dobra i koliko skupa stvar... I on spomenu nesto sto mi je cudno zazvucalo. Kaze kod njegovog poznanika na nekom mercedesu, nemam pojma kojem, kad se auto starta i krene sa voznjom kompresor radi minut - dva i nesto radi i nivelise i onda se ugasi kompresor. I jos spomenu da se auto spusti nakon parkiranja. Zar to tako radi? Ja sam mislio da on stoji na odredjenoj visini dok mu se postavke ne promjene i da ako se spusti dok je parkiran onda nesto ne valja?. Nemam nikakvog iskustva a bas me interesuje kako taj sistem radi.
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#34998 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nema hajra od ciscenja dpf-a koji je zacepljen 100%. Ubio ga je tvoj stil voznje, ljuti se koliko god hoces. Bezveze ces dati pare za ciscenje, imat ces opet problem za 500 kilometara. Taj dpf je za bacanja. Imas dvije opcije. Kupovinu novog, zamjenskog, dpf-a i servisiranje/zamjena pumpe, dosipanje tecnosti. Taj ceh je nekih 1500-2000km. Druga opcija je skidanje dpf-a brusilicom, a ako je na teze dostupnom mjestu onda skidanje komplet izduvne grane. Rezanje dpfa na ledjnom dijelu, otvaranje, izbijanje/ciscenje sacha. Zavarivanje, vracanje na granu, zavarivanje. Softverski gasenje dpfa, regeneracije, adblue. Ta opcija kosta nekih do 500km. Sljedeci problem ces imati s egrom. Mozes ga preventivno ocistiti, ako se zaglavi i pukne igla koja regulise klapnu i on je za baciti. Ciscenje egra je 70-100km. Ja sam o ovom problemu na drugoj temi pricao, ubijate auta voznjom na 1000 obrtaja. Ne stedite gorivo, pravite veliki problem dpfu, egru, a pojma nemate koliko to kosta. Dizel se vozi na obrtajima s koijm raspolaze s najvise obrtnog momenta, nikako ispod. Temperatura u tim obrtajima je veca od one na 1000 obrtaja, ljepse izgaranje, manje naslage, cistiji dpf, egr..malwarebyte wrote: ↑02/05/2021 08:46malwarebyte wrote: ↑02/05/2021 08:45 Prvo da napišem kratki uvod:
Citroen C4 B7 (II) 2012 1.6 eHDI 84kWh
Prije sedmicu dana vozim se kad iz čista mira upali se SERVICE i kaže Engine Fault: Repair Needed
Odvučem u Berlijetu kažu DPF začepljen 100% i aditiva ima nekih 150ml (prije nekih 20ak hiljada rađeno čišćenje i dopuna aditiva) i trebalo bi uraditi veliki servis, upalili smo prisilnu regeneraciju, idi na autoput... Na autoputu Sarajevo - Zenica 60km/h, 2500-3000 RPM, ne pali se nikakva lampica da pokaže da se radi regen.
Uradim veliki servis sutra, sve greške poništene.. Nekih 500m pred dolazak kući ponovo se pali servis.
Odvučem ponovo u Berlijetu kažu otišla dpf pumpa, ubrizgava malo više nego što treba, može se ovako voziti jer ta pumpa košta 500-600 KM.
Međutim sada se upalilalampica, ponekad se ponovo upali SERVICE, nakon nekog vremena ugasi, auto dosta slabije vuče, kao "safe" mode.
Sada pitanje:
Gdje rade u Sarajevu čišćenje DPF-a (izvaditi, komora/očistiti, vratiti, dijagnostika) najbolje ?
Ponovo nasuti aditiv.
Međutim ako ta pumpa ne radi kako treba odnosno prema riječima iz servisa "ubrizgava malo više nego što treba", da li postoji još neki razlog zbog čega bi se ovo moglo desiti ? Jer ne ubrizgava "malo" više nego izgleda puno više... Također da li je do pumpe da li ima neki senzor koji signalizira možda da treba ubaciti više nego što treba tj. da li je možda taj senzor faulty?
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#34999 Re: Pitamo Mehanicare ?
i ja uvijek kažem nek troši litar i dva više al nek lijepo radi bez davljenja, ma da je sad izgleda kasno za primjenu tog savjeta.. iiii, redovno na autoput da prodiše ako ima gradske puno.
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#35000 Re: Pitamo Mehanicare ?
Naravno da je kasno, nema teorije ocistiti dpf koji je na 100% zacepljenosti. Nosenje takvog dpf-a na ciscenje je uzaludan trosak, bacanje para. Zacepit ce se opet nakon maks 500kilometara. Samo prolongiranje problema. Najjeftinija opcija je fizicko i sotversko uklanjanje, a da li ce izduv dimiti ne znam. Da li ce prolaziti tehnicki pregled, ako je iole korektan, nece. A obzirom da je ovo bosna, cener cuda cini, ne bi trebao biti problem. Voznja na 1700-2500 obrtaja uopste ne trosi litar/dva vise od one na 1000/1200. Vecu ces potrosnju imati na 1000/1200 kad krenes ubrzavati jer moras pritisnuti jace papucicu gasa od one na 1800. Linearnije ubrzavanje imas na "vecim" odnosno na obrtajima s kojima raspolazes s najvecim obrtnim momentom od onoga gdje ga guras iz mrtvih. Pozeljno je sipati jednom, dva puta, godisnje aditive za ciscenje u rezervoar s gorivom. Preventive radi. Jedna ta boca kosta 5-10km. Ne sipa se kad se zacepi sve.

lampica, ponekad se ponovo upali SERVICE, nakon nekog vremena ugasi, auto dosta slabije vuče, kao "safe" mode.