Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#34876 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Jedino bi mogao bit' kolateral u "slučajnom" požaru. :mrgreen:
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#34877 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Pitas one u Komelu, da li se kradu, oni ponajbolje znaju, al'imam dojam da im kazes da imas Zastavu 750, da bi rekli obavezno sa cipom itd
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#34878 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

DonieBrasco wrote: 25/04/2021 22:47 Nadam se da je ovo adekvatna tema za ovo pitanje: Kradu li se Toyote, Suzuki, Nissani, Kije, i ostali azijati u BiH ? Noviji modeli.

Ugrađuju li se kobre ili neke druge elektronske i mehanicke zastite na te automobile ?
Ja svog suzukija 2012g znam otkljucanog ostaviti :mrgreen:

A i da im ostavim kljuc 90% ga ne bi znalo upaliti sa keylessom :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#34879 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

meni preko brda rekose neki da mogu mirno spavati zato sto je motor TSI :lol:
User avatar
Haris033
Posts: 5094
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#34880 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Haris033 »

Pojavila se kolegi poruka na display-u "EMBRAY SAFELOCK ATTEND". Ne može da uspostavi kontak, tj auto neće da upali.
Golf 6 1.6 TDi je vozilo.
Zna li neko šta je problem?
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#34881 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Haris033 wrote: 26/04/2021 12:29 Pojavila se kolegi poruka na display-u "EMBRAY SAFELOCK ATTEND". Ne može da uspostavi kontak, tj auto neće da upali.
Golf 6 1.6 TDi je vozilo.
Zna li neko šta je problem?
http://www.vwgolf.org/safelock_mechanism-62.html
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34882 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Neka pritisne dva puta na tipku za zaključavanje, i deaktivirat će safelock.
Huse Fatkic
Posts: 13
Joined: 26/02/2013 19:47

#34883 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Huse Fatkic »

Da li se neko susretao sa amortizerima branda Korea?
Navodno su to oem dijelovi za ova korejska vozila.
Zelim mijenjati amortizere na Kia sportage, pa me zanima da li se neko sa gore navedenim susretao?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 6230
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#34884 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by studiorum_tuzlaensis »

Cuj huse fatkic mijenja amortizere. Frajer se vozi tramvajem otkad postoji. :)
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#34885 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

htio sam u temu golf napisati ali zaključana, super

elem pričam s jednim, na golfu 7 ne znam je li 1.6 tdi ili 2.0 nebitno, mijenjao neki kao hladnjak usisa, ili usisne grane ne znam ni ja sam nisam siguran, neki tako vrag od egr ventila ide pa dalje. Šta je to, šta su sada izmislili čemu služi to čudo, i ako sam dobro čuo oko 800KM je bio taj dio?
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34886 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

hopi wrote: 26/04/2021 20:53 htio sam u temu golf napisati ali zaključana, super

elem pričam s jednim, na golfu 7 ne znam je li 1.6 tdi ili 2.0 nebitno, mijenjao neki kao hladnjak usisa, ili usisne grane ne znam ni ja sam nisam siguran, neki tako vrag od egr ventila ide pa dalje. Šta je to, šta su sada izmislili čemu služi to čudo, i ako sam dobro čuo oko 800KM je bio taj dio?
Moguce da je ovo, ali ne mora znaciti. Ako nije imao grijanje ovo je 100% posto.

Ja znam da je cesto bilo problema sa malim hladnjakom i da VW nikad nije radio opoziv zbog toga a trebao je. U Golf 7 ide g13 antifriz i u posudu za antifriz se stavlja vrecica sa silikatnim prahom odnosno dodatni silikatni aditiv. On je potreban jer G13 antifriz se dobija na drugi nacin ekoloski prihvatljiviji u odnosu na raniji G12 kojem nista dodatno nije trebalo.

Ta vrecica vremenom pukne i sav taj prah zavrsi u sistemu za hladjenje i zacepi mali hladnjak, koji se ne moze ocistiti vec se mora zamijenit novim. Sistem se mora dobro isprati i to ispiranje traje dugo, nekad i par dana, da ne bi stradao i novi hladnjak. Kada antifriz promjeni boju u smedju to je znak da je vrecica pukla, i vidi se taj prah u posudi kao i suplja i prazna vrecica. Obicno skuze kad prestane grijanje.

Ono sto rade vani iz predostroznosti mijenjaju posudu svaka tri godine jer nije skupa oko 60 KM u kojoj dodje nova vrecica ili izvade vrecicu iz posude i sipaju najnoviji VW g12 evo antifriz.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#34887 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

hopi wrote: 26/04/2021 20:53 htio sam u temu golf napisati ali zaključana, super

elem pričam s jednim, na golfu 7 ne znam je li 1.6 tdi ili 2.0 nebitno, mijenjao neki kao hladnjak usisa, ili usisne grane ne znam ni ja sam nisam siguran, neki tako vrag od egr ventila ide pa dalje. Šta je to, šta su sada izmislili čemu služi to čudo, i ako sam dobro čuo oko 800KM je bio taj dio?
Egr sa hladnjakom. To mu je cijena.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#34888 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

Fala arture, ali nije oko rashladnog sistema, vjerovatno je ovo što basic kaže.
Ma ja čitavo je to metalno kućište kod egr ventila, i ta cifra je bila u neovlaštenom. Ali čemu to služi, koja je razlika od samo egr ventila.
User avatar
permanentan
Posts: 493
Joined: 30/01/2008 14:11

#34889 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by permanentan »

Nije bas mehanika, ali da pitam ovdje jer dosta raje prati.
Gdje u Sarajevu ili okolini izvuci manje udubljenje na vratima? Ako znate nekoga da to radi.

Image

Image
User avatar
programerAnel
Posts: 271
Joined: 28/02/2018 08:05

#34890 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by programerAnel »

permanentan wrote: 28/04/2021 08:30 Nije bas mehanika, ali da pitam ovdje jer dosta raje prati.
Gdje u Sarajevu ili okolini izvuci manje udubljenje na vratima? Ako znate nekoga da to radi.

Image

Image
Vjeruj svugdje isto.
Ubijedit će te da to se ne može izvući da se mora raditi , e onda će te ubijediti ako budu radili primjetit će se prelaz tako da je najbolje farbati cijela vrata :)

Pitam :
400 000 na Golf 4 SDI motoru - počeo je trošiti do 0.6 l na 10 000 km , zabrinjavajuće ??
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#34891 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Sive nijanse laka cesto ne budu iste na novoofarbanom panelu kao na ostalima. Valjda je do debljine sloja i podloge. Cesto se mogu vidjeti auta gdje su vrata ili blatobran drugacije nijanse iako je kod boje isti.
Isto se cesto desava i na crvenom laku.
Ja to ne bih dirao.
A za dobrog majstora koji ce to bez greske uraditi trebas izdvojiti i dobre pare.
User avatar
permanentan
Posts: 493
Joined: 30/01/2008 14:11

#34892 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by permanentan »

Lak nije ostecen, mislio sam da ima neka fora za izvlacenje, vakuum, neko ljepilo ili nesto slicno...
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#34893 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

permanentan wrote: 28/04/2021 09:11 Lak nije ostecen, mislio sam da ima neka fora za izvlacenje, vakuum, neko ljepilo ili nesto slicno...
Ja sam cuo da ima neki covjek u Visokom koji izvlaci ovakva i slicna udubljenja. Nazalost kontakt nemam.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#34894 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

c0de
Posts: 539
Joined: 27/05/2009 11:28

#34895 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by c0de »

permanentan wrote: 28/04/2021 09:11 Lak nije ostecen, mislio sam da ima neka fora za izvlacenje, vakuum, neko ljepilo ili nesto slicno...
https://www.youtube.com/watch?v=pgFbuvTbb30

5:35 - ker izgleda primi metak :lol: :lol: :lol:
User avatar
permanentan
Posts: 493
Joined: 30/01/2008 14:11

#34896 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by permanentan »

NediM17 wrote: 28/04/2021 09:41 Žilo Visoko

http://www.zilovisoko.com/
Hvala, poslao sam poruku. Javim rezultat.
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#34897 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

NediM17 wrote: 28/04/2021 09:41 Žilo Visoko

http://www.zilovisoko.com/
Ako dobro vidim po slikama, to je onaj koji mi je radio dva oštećenja (jednon na prednjoj i jedno na zadnjoj karambolci). Sve pohvale, uradio je kvalitetno, preko pola godine kasnije se ne može vidjeti gdje su bila oštećenja.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#34898 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Laplace wrote: 28/04/2021 10:04
NediM17 wrote: 28/04/2021 09:41 Žilo Visoko

http://www.zilovisoko.com/
Ako dobro vidim po slikama, to je onaj koji mi je radio dva oštećenja (jednon na prednjoj i jedno na zadnjoj karambolci). Sve pohvale, uradio je kvalitetno, preko pola godine kasnije se ne može vidjeti gdje su bila oštećenja.
U Carici, na dnu Paljike. :-D
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#34899 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

programerAnel wrote: 28/04/2021 08:36
Pitam :
400 000 na Golf 4 SDI motoru - počeo je trošiti do 0.6 l na 10 000 km , zabrinjavajuće ??
da, trebao je poceti sa proizvodnjom ulja otprilike oko 0.3l
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#34900 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

permanentan wrote: 28/04/2021 08:30 Nije bas mehanika, ali da pitam ovdje jer dosta raje prati.
Gdje u Sarajevu ili okolini izvuci manje udubljenje na vratima? Ako znate nekoga da to radi.

Image

Image
Mizerna steta.. Skini tapacirung s vrata, postepeno zagrijavaj i valjaj s unutrasnje strane.. Ako ne znas skinut ili nemas alat bilo koji autolimar, lakirer, ce ti ovo izvuci i naplatiti ne vise od 50km.
Post Reply