Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#34601 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lucatoni05 »

avijon wrote: 14/03/2021 19:51
Ta 2 problema mogu bit od nosača jedino sumnjivo sto se sve dešava nakon servisa. Pametno bi bilo potrazit drugo misljenje je drugog majstora
Bio je otišao zadnji nosač motora, to je zamijenjeno i nestalo je lupkanje i trzanje u toku voznje.
Također DPF bio napunjen, majstor rekao da je bilo 60g čađi, pa je odrađena regenracija, auto radi dosta mirnije.

Problemi koje sad primjećujem su:
1. Kod paljenja i gašenja auto se strese, što mi se nije ranije dešavalo čak ni dok je bio taj loš nosač, kad vozim nema nikakvih problema (da li je moguće da je nosač loše kvalitete)
2. Danas sam primijetio da je ostao ovaj problem da se nešto kao stutnji u motoru kod gašenja
3. Nakon dužeg stajanja kad upalim i krenem, čuje se metalni zvuk, klepetanja(cekicanja) iz motora, to traje par minuta, nije ni da se motor stigne zagrijati i nestane taj zvuk. Ugasim auto, nakon pola sata, sat kad opet upalim nema tog zvuka
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#34602 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

lucatoni05 wrote: 22/03/2021 13:21
avijon wrote: 14/03/2021 19:51
Ta 2 problema mogu bit od nosača jedino sumnjivo sto se sve dešava nakon servisa. Pametno bi bilo potrazit drugo misljenje je drugog majstora
Bio je otišao zadnji nosač motora, to je zamijenjeno i nestalo je lupkanje i trzanje u toku voznje.
Također DPF bio napunjen, majstor rekao da je bilo 60g čađi, pa je odrađena regenracija, auto radi dosta mirnije.

Problemi koje sad primjećujem su:
1. Kod paljenja i gašenja auto se strese, što mi se nije ranije dešavalo čak ni dok je bio taj loš nosač, kad vozim nema nikakvih problema (da li je moguće da je nosač loše kvalitete)
2. Danas sam primijetio da je ostao ovaj problem da se nešto kao stutnji u motoru kod gašenja
3. Nakon dužeg stajanja kad upalim i krenem, čuje se metalni zvuk, klepetanja(cekicanja) iz motora, to traje par minuta, nije ni da se motor stigne zagrijati i nestane taj zvuk. Ugasim auto, nakon pola sata, sat kad opet upalim nema tog zvuka
Ovako na prvu npr. Taj prvi problem probaj sa pritisnutim kvacilom ugasiti jel isto?
Drugi, svaki je manje vise tako dizel ne znam sad jel bas glasno? A dizeli se gase tako sto mu leptir gasa se zatvori odsjece vazduh + gorivo. Kod tebe moze bit da ne pravi dobar vakum ne zatvara fino i zato jace se trese motor.
Trece, jel ulje ispravno nasuto 5w30? Vjerojatno auto vani stoji na nizim temperaturama pa dok dodje ulje. Moguce hidropodizaci.

Ima dobar servis neki dan je momak govorio ako si iz Sa auto centar Hodžić kosevsko
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34603 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Cuje se na svakom sa hidropodizacima par sekundi nakon paljenja,na -10 i nize otprilike minut,barem sa 5w30 :thumbup:
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#34604 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lucatoni05 »

avijon wrote: 22/03/2021 13:42
Ovako na prvu npr. Taj prvi problem probaj sa pritisnutim kvacilom ugasiti jel isto?
Drugi, svaki je manje vise tako dizel ne znam sad jel bas glasno? A dizeli se gase tako sto mu leptir gasa se zatvori odsjece vazduh + gorivo. Kod tebe moze bit da ne pravi dobar vakum ne zatvara fino i zato jace se trese motor.
Trece, jel ulje ispravno nasuto 5w30? Vjerojatno auto vani stoji na nizim temperaturama pa dok dodje ulje. Moguce hidropodizaci.

Ima dobar servis neki dan je momak govorio ako si iz Sa auto centar Hodžić kosevsko
1. jeste, uvijek gasim sa pritisnutim kvačilom, ali zeznuto je sto se ne desi uvijek, ja ga upalim nakon toga sto se desi i odmah ugasim i nema tog zvuka kao da se nesto stutnjalo
2. okej, moguće da je to, ne znam je li moguće samostalno da skinem leptir gasa da probam očistiti, mozda se nakupilo prljavstine
3. jeste, prije 2000km, radjen mali servis, Castrol 5w30, stoji vani auto
- za hidropodizače koliko sam čitao trebali bi se čuti uvijek a ne samo na početku, ali moguće da sam krivo shvatio :)
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#34605 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

lucatoni05 wrote: 22/03/2021 15:24
avijon wrote: 22/03/2021 13:42
Ovako na prvu npr. Taj prvi problem probaj sa pritisnutim kvacilom ugasiti jel isto?
Drugi, svaki je manje vise tako dizel ne znam sad jel bas glasno? A dizeli se gase tako sto mu leptir gasa se zatvori odsjece vazduh + gorivo. Kod tebe moze bit da ne pravi dobar vakum ne zatvara fino i zato jace se trese motor.
Trece, jel ulje ispravno nasuto 5w30? Vjerojatno auto vani stoji na nizim temperaturama pa dok dodje ulje. Moguce hidropodizaci.

Ima dobar servis neki dan je momak govorio ako si iz Sa auto centar Hodžić kosevsko
1. jeste, uvijek gasim sa pritisnutim kvačilom, ali zeznuto je sto se ne desi uvijek, ja ga upalim nakon toga sto se desi i odmah ugasim i nema tog zvuka kao da se nesto stutnjalo
2. okej, moguće da je to, ne znam je li moguće samostalno da skinem leptir gasa da probam očistiti, mozda se nakupilo prljavstine
3. jeste, prije 2000km, radjen mali servis, Castrol 5w30, stoji vani auto
- za hidropodizače koliko sam čitao trebali bi se čuti uvijek a ne samo na početku, ali moguće da sam krivo shvatio :)
Oba ta prva prob mogu bit zbog tog leptira a mozes skinut crijevo pa makar pogledat okom.
Ne znam koliko se "razumijes" u auta mozda je to sve u granicama normale.
eto ako imas nekoga sa slicnim autom/motorom vidi uporedi sa svojim
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#34606 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Johnny_x wrote: 22/03/2021 11:02 Je li se razumije neko ovdje u Renault Megane, izbacio mi je neku gresku na tabli "Motor kann zerstart werden" i upalje a lampica Stop., je li neko zna sta mu to znaci, mali servis uradjen prije nekih 1000 km, ne bjerujem da je nesto oko ulja ili filtera,ako neko ima info sta bi moglo biti.
Google Translate kaže "Motor se može uništiti ". Ne bih ja taj auto palio dok neko ne utvrdi u čemu je problem.

Edit: Po običaju, kasnim. :D
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#34607 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

ma moze on jos 100.000km najmanje sa tom greskom, nista ti to ne gledaj, samo gas dok ne stane...

salim se ja malo, da ko ne pomisli ozbiljno
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#34608 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Ko ono reče da trocilindraši ne valjaju? :D

User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34609 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

taj je odlican,nema bregaste nikako :izet: :D
el_bake007
Posts: 1092
Joined: 16/03/2017 15:26

#34610 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by el_bake007 »

Mislim da bi se debelo napatio uzbrdo sa 4 ljudi i klimom,definitivno bi se osjetio nedostatak dodatnog cilindra.
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#34611 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

el_bake007 wrote: 24/03/2021 02:48 Mislim da bi se debelo napatio uzbrdo sa 4 ljudi i klimom,definitivno bi se osjetio nedostatak dodatnog cilindra.
:lol: tuga njemu uz bradinu
darb
Posts: 7
Joined: 26/07/2013 18:03

#34612 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by darb »

nemoj zimicu ni slucajno lopov prvoklasni i prevarant
darb
Posts: 7
Joined: 26/07/2013 18:03

#34613 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by darb »

duga puska wrote: 07/12/2016 12:57
corsa wrote:Najbolji majstor za automatike ti je u Tinji kod Srebrenika, Šeki. Ako ne nađeš nikog bliže idi do njega i sigurno će riješiti problem.
061/743-742
Hvala puno, vec sam cuo za njega , uglavnom pohvalno.Cuo sam i za onog u Posusju, ali mi rece moj serviser za Volvo da je imao kod ljudi i negativna iskustva.Ovaj nas Zimic izgleda pegla prava, vise negativnog nego pozitivnog.Spominju ljudi i nekog iz Tesnja, a ja sam nekad kod Jakare u podlugovima radio manuelne mjenjace i tu je dobar, ali ne znam nikoga da je radio automatike.Danas mi covjek rece da ima neka varijanta da se mjenjac skine i salje u Zagreb na reparaciju i da su navodno ljudi dobri i daju dvije godine garancije.Ovdje pitam bas ako neko ima licno iskustvo, a znamo kakoje sa vecinom majstora :D
SAMO NEMOJ ZIMIC SENADU U SARAJEVO TO JE LOPOV PRAVI
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#34614 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

el_bake007 wrote: 24/03/2021 02:48 Mislim da bi se debelo napatio uzbrdo sa 4 ljudi i klimom,definitivno bi se osjetio nedostatak dodatnog cilindra.
Pretpostavljam da bi 1100 KS u elektromotorima malo pomoglo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34615 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Image
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#34616 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

Laplace wrote: 22/03/2021 20:52
Johnny_x wrote: 22/03/2021 11:02 Je li se razumije neko ovdje u Renault Megane, izbacio mi je neku gresku na tabli "Motor kann zerstart werden" i upalje a lampica Stop., je li neko zna sta mu to znaci, mali servis uradjen prije nekih 1000 km, ne bjerujem da je nesto oko ulja ili filtera,ako neko ima info sta bi moglo biti.
Google Translate kaže "Motor se može uništiti ". Ne bih ja taj auto palio dok neko ne utvrdi u čemu je problem.

Edit: Po običaju, kasnim. :D
Zerstört werden :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34617 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

el_bake007 wrote: 24/03/2021 02:48 Mislim da bi se debelo napatio uzbrdo sa 4 ljudi i klimom,definitivno bi se osjetio nedostatak dodatnog cilindra.
pa nije ovo govno od 990ccm i 70-110ks :mrgreen:

gledam akcija za novi clio u HR,sitnim slovima pise novi 1.0 motor od nevjerovatnih 49KW :-) :lol: ,jbmti auto od 49KW u 2021...
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#34618 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

Evolution_IV wrote: 24/03/2021 11:18
el_bake007 wrote: 24/03/2021 02:48 Mislim da bi se debelo napatio uzbrdo sa 4 ljudi i klimom,definitivno bi se osjetio nedostatak dodatnog cilindra.
pa nije ovo govno od 990ccm i 70-110ks :mrgreen:

gledam akcija za novi clio u HR,sitnim slovima pise novi 1.0 motor od nevjerovatnih 49KW :-) :lol: ,jbmti auto od 49KW u 2021...
Šta fali, ubio se za gradske vožnje, a troši k'o vespa.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34619 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Dzontra_Volta wrote: 24/03/2021 13:11
Evolution_IV wrote: 24/03/2021 11:18
el_bake007 wrote: 24/03/2021 02:48 Mislim da bi se debelo napatio uzbrdo sa 4 ljudi i klimom,definitivno bi se osjetio nedostatak dodatnog cilindra.
pa nije ovo govno od 990ccm i 70-110ks :mrgreen:

gledam akcija za novi clio u HR,sitnim slovima pise novi 1.0 motor od nevjerovatnih 49KW :-) :lol: ,jbmti auto od 49KW u 2021...
Šta fali, ubio se za gradske vožnje, a troši k'o vespa.
Fali mu sto je clio sada tezak oko 1100kg,a uz to nisu u stanju ni 6b stavit,nego 5 i to garant duge do pm da se prikaze manja potrosnja...
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#34620 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

skafiskafsnjak wrote: 24/03/2021 11:00
Laplace wrote: 22/03/2021 20:52
Johnny_x wrote: 22/03/2021 11:02 Je li se razumije neko ovdje u Renault Megane, izbacio mi je neku gresku na tabli "Motor kann zerstart werden" i upalje a lampica Stop., je li neko zna sta mu to znaci, mali servis uradjen prije nekih 1000 km, ne bjerujem da je nesto oko ulja ili filtera,ako neko ima info sta bi moglo biti.
Google Translate kaže "Motor se može uništiti ". Ne bih ja taj auto palio dok neko ne utvrdi u čemu je problem.

Edit: Po običaju, kasnim. :D
Zerstört werden :D
Kao da je kolega pogrešno prepisao poruku, pa umjesto "Zerstört werden" napisao "Zerstart werden".
Elubrylla
Posts: 370
Joined: 07/02/2010 15:12

#34621 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Elubrylla »

Pozdrav raja, imam Passata 5+ 1.9 130KS i imam u planu zatvoriti egr i odraditi remap. Zanima me da li zimi teze pali sa zatvorenim egr-om i treba li motoru duze vremena da se zagrije?
User avatar
dostavljac
Posts: 329
Joined: 15/06/2015 21:22

#34622 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dostavljac »

Image
Uskoro nekad hoću raditi mali servis... Čisto išao na info za cijenu materijala... Preporučio mi ovo ulje ja nešto nisam plaho čuo za njih i kvalitetu znadel ko od vas nešto više?
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#34623 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

dostavljac wrote: 25/03/2021 19:59 Image
Uskoro nekad hoću raditi mali servis... Čisto išao na info za cijenu materijala... Preporučio mi ovo ulje ja nešto nisam plaho čuo za njih i kvalitetu znadel ko od vas nešto više?
Ja lično ne bih išao na te no name - never heard of brendove, iako je jeftinije. Pa nije ulje za standardna auta 500 KM pa ad se traži jeftinija varijanta.
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#34624 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

cemu, ako ulje ima specifikaciju znaci da je testirano od strane strucnjaka i da je ispunilo norme.
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#34625 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

kabal1337 wrote: 26/03/2021 10:26 cemu, ako ulje ima specifikaciju znaci da je testirano od strane strucnjaka i da je ispunilo norme.
Imaju i 2 različite firme koje prozivode "prirodnu izvorsku vodu" isti pH i iste sastojke, pa me od jedne zaboli želudac (hint domaća je :) )

samo jedan banalan primjer
Post Reply