Moguće je i to....zali para ako je do njegaavijon wrote: ↑17/03/2021 13:17Jesi li ono ti imao nekoliko mjeseci problem sa termostatom pa auto nije nikad postizalo radnu temp, moguce da ima i posljedica toga.jasko__ wrote: ↑17/03/2021 11:17 Molim pomoc oko velikog problema.
Ovako, vozim Octaviju 2012 (model 2009-2012) 1.6 tdi 77kw.
u oktobru 2019 godine sam imao problem sa EGR ventilom i isti sam zamjenio, kupio novi 740KM.
Sve bi to bilo u redu da se prije par dana nije upalila spiralna lampica. Nakon sto sam stao, ugasio auto i ponovo upalio auto lampica se ugasila. Otisao sam iz predostroznosti kod majstora da prikljjci dijagnostiku. Nazalost zapamcena grdska je ponovo bio EGR. Trenutno se lampica ne pali ali osjetim da auto ima problem. Primjer je taj sto se motor ugrije na 90C a meni broj obrtaja i dalje na 1000 kao da je motor hladan i osjetim miris izduvnih gasova u autu.
Molim vasu pokoc. Da li je neko imao slican problem, sta je moguci uzrok da ponovo EGR strada za nekih 17 mjeseci. Istina je da vozim gradsku voznju i kratke relacije, auto se zimi od relacija ni ne ugrije.
Ima li neko neki prijedlog. Iskreno nemam pare da dajem ponovo za EGR 740KM. Koje su posljedice za auto ako se isti ugasi softwerski, da li steti turbimi, dpf ili ostalim dijelovima.
Hvala...
Da ne mozgamo puno, zamjenski dijelovi su go kurac zamjeni ga opet ista ce te sudbina snaci..
Kad uklonis egr kazu povecava se malo temperatura izduvnih gasova i sporije se zagrijava auto ali eto ne jede svoja govna motor ponovo ako razumijes.
Pametno bi bilo provjerit jel taj tvoj zaprljan ili je stvarno nesta "crklo" na njemu. Onda ces ili ocistit ili blokiraj ga + softverski ugasit.
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#34576 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
Behemoth
- Posts: 138
- Joined: 05/03/2021 18:09
#34577 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sa deletanjem vruci gasovi ne idu u cooler kao kod iskljucivanja jer se kuler kompletno bajpasuje i ako je doslo do zacepljenja i automobil slabije vuce delete ce mu vratiti potrosnju na normalu a i snagu.artur morgan wrote: ↑17/03/2021 13:24Moželi se neutralisat veća temperatura izduvnih gasova i do 300 C ?
-
ado-nekad-sampion
- Posts: 391
- Joined: 01/10/2020 10:53
#34578 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja bih ti preporucio da odes u ovlasteni servis na dijagnostiku. Ili zamijeni servis. Moguce da nije problem EGR ili nije samo EGR.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34580 Re: Pitamo Mehanicare ?
na 1.6/1.5HDi/tdci su uvezani i ne mogu radit jedno bez drugog
prosli vikend se u povratku kuci upali regen,660 stepeni auspuh
prosli vikend se u povratku kuci upali regen,660 stepeni auspuh
-
kenan77
- Posts: 330
- Joined: 05/10/2013 09:02
#34581 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pozdrav..zna li iko odgovaraju li felge od qashkaija 2015 god za x-trail-a isto 2015? Aluminijska Advanti felga je u pitanju..šta znaći oznaka na njoj 4x114.3 620kg i 5x100 520kg? Hvala unaprijed
- drug_profi
- Posts: 65411
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34582 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nece da moze kako mi se cini. Jedna je sa 4 sarafa a druga sa 5
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34583 Re: Pitamo Mehanicare ?
ma ne mogu nikako,mora bit 5x114,3 ,centralna rupa 66.1mm 
-
kenan77
- Posts: 330
- Joined: 05/10/2013 09:02
#34584 Re: Pitamo Mehanicare ?
hahah druze i meni nije jasno,na slici felga je sa 5 rupa,a unutra piše ova oznaka dakle sve štosam napisao piše unutra.. evo link sa olx vidi slike
https://www.olx.ba/artikal/42169833/alu ... nch-nisan/
-
kenan77
- Posts: 330
- Joined: 05/10/2013 09:02
#34585 Re: Pitamo Mehanicare ?
66.1 mm šta je to druze? jel to znaš da je centraln arupa za x-trail ili za sva vozila?I ja jedinmo znam je 5x114,3 je dimenzija i kolicina šarafa,al na slici je felga sa 5 rupa..ima još ova oznaka M8540 17x71/2J i 4x100 500kg evo link
https://www.olx.ba/artikal/42169833/alu ... nch-nisan/
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34586 Re: Pitamo Mehanicare ?
ma ne mogu te felge nikako,jer nisu 5x114,3kenan77 wrote: ↑20/03/2021 11:3866.1 mm šta je to druze? jel to znaš da je centraln arupa za x-trail ili za sva vozila?I ja jedinmo znam je 5x114,3 je dimenzija i kolicina šarafa,al na slici je felga sa 5 rupa..ima još ova oznaka M8540 17x71/2J i 4x100 500kg evo link
https://www.olx.ba/artikal/42169833/alu ... nch-nisan/
+ne odgovaraju jer su 17x7.5,a tebi treba 17x7,to 66.1mm je precnik centralne rupe
stavis ove i miran si
https://www.olx.ba/artikal/39917707/alu ... e-qashqai/
https://www.olx.ba/artikal/41781439/fel ... i-x-trail/
cak su i ljepse ove orginalne za njega,nego ove tjunerske,upitnog brenda i kvaliteta
-
kenan77
- Posts: 330
- Joined: 05/10/2013 09:02
#34587 Re: Pitamo Mehanicare ?
U pravu si,iako su mi već na autu takve..barem su originalne..a de mi reci još ovo ako znaš molim te,trenutno imam alu ventile sa senzorima za mjerenje pritiska zraka u gumama,ove kad bi stavio sa običnim gumenim ventilima,šta ce se desiti na displeju?Evolution_IV wrote: ↑20/03/2021 11:48ma ne mogu te felge nikako,jer nisu 5x114,3kenan77 wrote: ↑20/03/2021 11:3866.1 mm šta je to druze? jel to znaš da je centraln arupa za x-trail ili za sva vozila?I ja jedinmo znam je 5x114,3 je dimenzija i kolicina šarafa,al na slici je felga sa 5 rupa..ima još ova oznaka M8540 17x71/2J i 4x100 500kg evo link
https://www.olx.ba/artikal/42169833/alu ... nch-nisan/![]()
+ne odgovaraju jer su 17x7.5,a tebi treba 17x7,to 66.1mm je precnik centralne rupe![]()
stavis ove i miran si![]()
https://www.olx.ba/artikal/39917707/alu ... e-qashqai/
https://www.olx.ba/artikal/41781439/fel ... i-x-trail/
cak su i ljepse ove orginalne za njega,nego ove tjunerske,upitnog brenda i kvaliteta![]()
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34588 Re: Pitamo Mehanicare ?
bice ti upaljena lampica za pritisak trajno,nista strasno
-
tap3ah75
- Posts: 7594
- Joined: 07/09/2009 14:14
#34589 Re: Pitamo Mehanicare ?
Citroen je u pitanju.
Nakon sipanja na benziskoj upalila mi se lampica (onaj znak motora)
Odem svom majstoru ... prikopča autić na onu điđu i kaže mi:
"to ti je lambda sonda ... mogu ti je zamijeniti ali će ti biti isto opet nakon nekog vremena. Ne valja gorivo kod nas. Ako kad osjetš da slabije vuče gas ... onda dođi pa ćemo rješavati"
Ima li kakvo drugo mišljenje od forumskih experta.
Je li slušam ovog svog ili da tražim drugog msjstora.
Nakon sipanja na benziskoj upalila mi se lampica (onaj znak motora)
Odem svom majstoru ... prikopča autić na onu điđu i kaže mi:
"to ti je lambda sonda ... mogu ti je zamijeniti ali će ti biti isto opet nakon nekog vremena. Ne valja gorivo kod nas. Ako kad osjetš da slabije vuče gas ... onda dođi pa ćemo rješavati"
Ima li kakvo drugo mišljenje od forumskih experta.
Je li slušam ovog svog ili da tražim drugog msjstora.
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#34590 Re: Pitamo Mehanicare ?
Možda i nije lambda sonda. Jednostavno zaprljan katalizator. Meni se to upali kad natocim na hifi ili ako vozim na samom dnu rezerve pa pumpa povuče svega.
Obično nestane sa boljim gorivom ili visokim obrtajima na autobahnu.
Inace, ako je lampica uporna, dobro sa vana spalim brenerom katalizator i sondu
.
provjereno gasi lampicu 
Inace, ako je lampica uporna, dobro sa vana spalim brenerom katalizator i sondu
-
kenan77
- Posts: 330
- Joined: 05/10/2013 09:02
#34591 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pusti te "svoje majstore".On ti je sve rekao kako treba što jest al pravu dijagnostiku ne.Zna u francuza lambda sonda se upaliti zbog lošeg goriva,iako ta sonda "kupi" mnoge greške i kvarove motora..probaj rezervoar jedan potrošiti sa "druge pumpe"i vidi hoće li se ugasiti,ako ne moj savjet u servis i nek oni provjere.U mene na nisanu isto tako,u servisu ustanove da je sonda otišla,drugu stave novu i evo godinu ipo sve ok.A zakleo bi se da sam osjetio drugaciji,bolji rad auta kad sam promjenuo sondu,potrošnja goriva sigurno nije ista,tako da vozitit sa upaljenom lampicomtap3ah75 wrote: ↑20/03/2021 12:15 Citroen je u pitanju.
Nakon sipanja na benziskoj upalila mi se lampica (onaj znak motora)
Odem svom majstoru ... prikopča autić na onu điđu i kaže mi:
"to ti je lambda sonda ... mogu ti je zamijeniti ali će ti biti isto opet nakon nekog vremena. Ne valja gorivo kod nas. Ako kad osjetš da slabije vuče gas ... onda dođi pa ćemo rješavati"
Ima li kakvo drugo mišljenje od forumskih experta.
Je li slušam ovog svog ili da tražim drugog msjstora.![]()
- drug_profi
- Posts: 65411
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34592 Re: Pitamo Mehanicare ?
Meni je na starom autu islo oko 10 l plina. Kad je lambda riknula islo je 13.
- RagibUzoriti
- Posts: 2658
- Joined: 05/12/2018 14:07
- Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
- Vozim: Vozim se na struju
#34593 Re: Pitamo Mehanicare ?
kenan77 wrote: ↑20/03/2021 13:11Pusti te "svoje majstore".On ti je sve rekao kako treba što jest al pravu dijagnostiku ne.Zna u francuza lambda sonda se upaliti zbog lošeg goriva,iako ta sonda "kupi" mnoge greške i kvarove motora..probaj rezervoar jedan potrošiti sa "druge pumpe"i vidi hoće li se ugasiti,ako ne moj savjet u servis i nek oni provjere.U mene na nisanu isto tako,u servisu ustanove da je sonda otišla,drugu stave novu i evo godinu ipo sve ok.A zakleo bi se da sam osjetio drugaciji,bolji rad auta kad sam promjenuo sondu,potrošnja goriva sigurno nije ista,tako da vozitit sa upaljenom lampicomtap3ah75 wrote: ↑20/03/2021 12:15 Citroen je u pitanju.
Nakon sipanja na benziskoj upalila mi se lampica (onaj znak motora)
Odem svom majstoru ... prikopča autić na onu điđu i kaže mi:
"to ti je lambda sonda ... mogu ti je zamijeniti ali će ti biti isto opet nakon nekog vremena. Ne valja gorivo kod nas. Ako kad osjetš da slabije vuče gas ... onda dođi pa ćemo rješavati"
Ima li kakvo drugo mišljenje od forumskih experta.
Je li slušam ovog svog ili da tražim drugog msjstora.![]()
![]()
Kod nasih majstora,objasnjenje za sve greske je: " ne valja gorivo"
Dobro,majka mu stara,ima li igdje goriva da valja?
- Laplace
- Posts: 14689
- Joined: 19/11/2012 18:37
#34594 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa, nek' probuši još jednu rupu.
- Laplace
- Posts: 14689
- Joined: 19/11/2012 18:37
#34595 Re: Pitamo Mehanicare ?
Tako i meni: "loše ti gorivo, promijeni pumpu", "mora motor malo da varira u radu" itsl. Na kraju sam morao da promijenim senzor pritiska goriva.RagibUzoriti wrote: ↑22/03/2021 08:33kenan77 wrote: ↑20/03/2021 13:11Pusti te "svoje majstore".On ti je sve rekao kako treba što jest al pravu dijagnostiku ne.Zna u francuza lambda sonda se upaliti zbog lošeg goriva,iako ta sonda "kupi" mnoge greške i kvarove motora..probaj rezervoar jedan potrošiti sa "druge pumpe"i vidi hoće li se ugasiti,ako ne moj savjet u servis i nek oni provjere.U mene na nisanu isto tako,u servisu ustanove da je sonda otišla,drugu stave novu i evo godinu ipo sve ok.A zakleo bi se da sam osjetio drugaciji,bolji rad auta kad sam promjenuo sondu,potrošnja goriva sigurno nije ista,tako da vozitit sa upaljenom lampicomtap3ah75 wrote: ↑20/03/2021 12:15 Citroen je u pitanju.
Nakon sipanja na benziskoj upalila mi se lampica (onaj znak motora)
Odem svom majstoru ... prikopča autić na onu điđu i kaže mi:
"to ti je lambda sonda ... mogu ti je zamijeniti ali će ti biti isto opet nakon nekog vremena. Ne valja gorivo kod nas. Ako kad osjetš da slabije vuče gas ... onda dođi pa ćemo rješavati"
Ima li kakvo drugo mišljenje od forumskih experta.
Je li slušam ovog svog ili da tražim drugog msjstora.![]()
![]()
Kod nasih majstora,objasnjenje za sve greske je: " ne valja gorivo"![]()
![]()
Dobro,majka mu stara,ima li igdje goriva da valja?
![]()
-
Johnny_x
- Posts: 1398
- Joined: 23/10/2010 16:21
#34596 Re: Pitamo Mehanicare ?
Je li se razumije neko ovdje u Renault Megane, izbacio mi je neku gresku na tabli "Motor kann zerstart werden" i upalje a lampica Stop., je li neko zna sta mu to znaci, mali servis uradjen prije nekih 1000 km, ne bjerujem da je nesto oko ulja ili filtera,ako neko ima info sta bi moglo biti.
- bilic
- Posts: 1165
- Joined: 25/07/2012 22:33
#34597 Re: Pitamo Mehanicare ?
Motor se može uništitiJohnny_x wrote: ↑22/03/2021 11:02 Je li se razumije neko ovdje u Renault Megane, izbacio mi je neku gresku na tabli "Motor kann zerstart werden" i upalje a lampica Stop., je li neko zna sta mu to znaci, mali servis uradjen prije nekih 1000 km, ne bjerujem da je nesto oko ulja ili filtera,ako neko ima info sta bi moglo biti.
TO TI JE PREVOD .
CRVENA LAMPICA TI GOVORI DA ODMAH UGASIŠ MOTOR , nije narandzasta ...
Mozda je stala uljna pumpa , provijeri nivo ulja u motoru .
I ne pali ga više .
-
Johnny_x
- Posts: 1398
- Joined: 23/10/2010 16:21
#34598 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prvo mi se upalila lampica, pa se ugasila i opet se upalila, to se desilo juce. Jutros upalio i dalje gori, ugasio sam ga odmah, je li smijem do mehanicara otici ili da ga slepam?bilic wrote: ↑22/03/2021 11:16Motor se može uništitiJohnny_x wrote: ↑22/03/2021 11:02 Je li se razumije neko ovdje u Renault Megane, izbacio mi je neku gresku na tabli "Motor kann zerstart werden" i upalje a lampica Stop., je li neko zna sta mu to znaci, mali servis uradjen prije nekih 1000 km, ne bjerujem da je nesto oko ulja ili filtera,ako neko ima info sta bi moglo biti.
TO TI JE PREVOD .
CRVENA LAMPICA TI GOVORI DA ODMAH UGASIŠ MOTOR , nije narandzasta ...
Mozda je stala uljna pumpa , provijeri nivo ulja u motoru .
I ne pali ga više .
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#34599 Re: Pitamo Mehanicare ?
radije odslepaj mehanicaru ne isplati se kockati ako javlja tu gresku da se motor moze unistiti ne znas sta je....mozda je glupost...snadji se da te neko povuce sa svojim autom
- drug_profi
- Posts: 65411
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34600 Re: Pitamo Mehanicare ?
Slepa se moze dogovoriti i za manje od 50 maraka, a steta na motoru je daleko veca. Plus sto ti se auto od mehanicara mozda moze vratiti isti dan na svojim tockovima, a u slucaju havarije motora bices bez njega dugo.
Sve i da nisu pare u pitanju, a uvijek jesu.
Sve i da nisu pare u pitanju, a uvijek jesu.
