Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34576 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

avijon wrote: 17/03/2021 13:17
jasko__ wrote: 17/03/2021 11:17 Molim pomoc oko velikog problema.
Ovako, vozim Octaviju 2012 (model 2009-2012) 1.6 tdi 77kw.
u oktobru 2019 godine sam imao problem sa EGR ventilom i isti sam zamjenio, kupio novi 740KM.
Sve bi to bilo u redu da se prije par dana nije upalila spiralna lampica. Nakon sto sam stao, ugasio auto i ponovo upalio auto lampica se ugasila. Otisao sam iz predostroznosti kod majstora da prikljjci dijagnostiku. Nazalost zapamcena grdska je ponovo bio EGR. Trenutno se lampica ne pali ali osjetim da auto ima problem. Primjer je taj sto se motor ugrije na 90C a meni broj obrtaja i dalje na 1000 kao da je motor hladan i osjetim miris izduvnih gasova u autu.
Molim vasu pokoc. Da li je neko imao slican problem, sta je moguci uzrok da ponovo EGR strada za nekih 17 mjeseci. Istina je da vozim gradsku voznju i kratke relacije, auto se zimi od relacija ni ne ugrije.
Ima li neko neki prijedlog. Iskreno nemam pare da dajem ponovo za EGR 740KM. Koje su posljedice za auto ako se isti ugasi softwerski, da li steti turbimi, dpf ili ostalim dijelovima.
Hvala...
Jesi li ono ti imao nekoliko mjeseci problem sa termostatom pa auto nije nikad postizalo radnu temp, moguce da ima i posljedica toga.
Da ne mozgamo puno, zamjenski dijelovi su go kurac zamjeni ga opet ista ce te sudbina snaci..
Kad uklonis egr kazu povecava se malo temperatura izduvnih gasova i sporije se zagrijava auto ali eto ne jede svoja govna motor ponovo ako razumijes.
Pametno bi bilo provjerit jel taj tvoj zaprljan ili je stvarno nesta "crklo" na njemu. Onda ces ili ocistit ili blokiraj ga + softverski ugasit.
Moguće je i to....zali para ako je do njega :)
Behemoth
Posts: 138
Joined: 05/03/2021 18:09

#34577 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Behemoth »

artur morgan wrote: 17/03/2021 13:24
Behemoth wrote: 17/03/2021 13:14
jasko__ wrote: 17/03/2021 12:44 spadnu obrtaji nakon duze voznje.

promjenjeni su svi dihtunzi u kompletu sa EGR
Imas opciju egr off i delete ako nisi u situaciji da ili repariras egr ako je to uopste moguce zavisno od konstrukcije. Sa deletetanjem bi moglo doci do gubitka snage sa fabrickim setapom medjutim sa custom mapom to se moze neutralisati.
Moželi se neutralisat veća temperatura izduvnih gasova i do 300 C ?
Sa deletanjem vruci gasovi ne idu u cooler kao kod iskljucivanja jer se kuler kompletno bajpasuje i ako je doslo do zacepljenja i automobil slabije vuce delete ce mu vratiti potrosnju na normalu a i snagu.
ado-nekad-sampion
Posts: 391
Joined: 01/10/2020 10:53

#34578 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ado-nekad-sampion »

Ja bih ti preporucio da odes u ovlasteni servis na dijagnostiku. Ili zamijeni servis. Moguce da nije problem EGR ili nije samo EGR.
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#34579 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Stetis DPF-u
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34580 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

na 1.6/1.5HDi/tdci su uvezani i ne mogu radit jedno bez drugog :mrgreen: :skoljka:

prosli vikend se u povratku kuci upali regen,660 stepeni auspuh :izet:
kenan77
Posts: 330
Joined: 05/10/2013 09:02

#34581 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kenan77 »

Pozdrav..zna li iko odgovaraju li felge od qashkaija 2015 god za x-trail-a isto 2015? Aluminijska Advanti felga je u pitanju..šta znaći oznaka na njoj 4x114.3 620kg i 5x100 520kg? Hvala unaprijed
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34582 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Nece da moze kako mi se cini. Jedna je sa 4 sarafa a druga sa 5
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34583 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

ma ne mogu nikako,mora bit 5x114,3 ,centralna rupa 66.1mm :-D
kenan77
Posts: 330
Joined: 05/10/2013 09:02

#34584 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kenan77 »

drug_profi wrote: 20/03/2021 11:20 Nece da moze kako mi se cini. Jedna je sa 4 sarafa a druga sa 5
hahah druze i meni nije jasno,na slici felga je sa 5 rupa,a unutra piše ova oznaka dakle sve štosam napisao piše unutra.. evo link sa olx vidi slike
https://www.olx.ba/artikal/42169833/alu ... nch-nisan/
kenan77
Posts: 330
Joined: 05/10/2013 09:02

#34585 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kenan77 »

Evolution_IV wrote: 20/03/2021 11:21 ma ne mogu nikako,mora bit 5x114,3 ,centralna rupa 66.1mm :-D
66.1 mm šta je to druze? jel to znaš da je centraln arupa za x-trail ili za sva vozila?I ja jedinmo znam je 5x114,3 je dimenzija i kolicina šarafa,al na slici je felga sa 5 rupa..ima još ova oznaka M8540 17x71/2J i 4x100 500kg evo link
https://www.olx.ba/artikal/42169833/alu ... nch-nisan/
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34586 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

kenan77 wrote: 20/03/2021 11:38
Evolution_IV wrote: 20/03/2021 11:21 ma ne mogu nikako,mora bit 5x114,3 ,centralna rupa 66.1mm :-D
66.1 mm šta je to druze? jel to znaš da je centraln arupa za x-trail ili za sva vozila?I ja jedinmo znam je 5x114,3 je dimenzija i kolicina šarafa,al na slici je felga sa 5 rupa..ima još ova oznaka M8540 17x71/2J i 4x100 500kg evo link
https://www.olx.ba/artikal/42169833/alu ... nch-nisan/
ma ne mogu te felge nikako,jer nisu 5x114,3 ;-)

+ne odgovaraju jer su 17x7.5,a tebi treba 17x7,to 66.1mm je precnik centralne rupe :)

stavis ove i miran si :)
https://www.olx.ba/artikal/39917707/alu ... e-qashqai/
https://www.olx.ba/artikal/41781439/fel ... i-x-trail/

cak su i ljepse ove orginalne za njega,nego ove tjunerske,upitnog brenda i kvaliteta :thumbup:
kenan77
Posts: 330
Joined: 05/10/2013 09:02

#34587 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kenan77 »

Evolution_IV wrote: 20/03/2021 11:48
kenan77 wrote: 20/03/2021 11:38
Evolution_IV wrote: 20/03/2021 11:21 ma ne mogu nikako,mora bit 5x114,3 ,centralna rupa 66.1mm :-D
66.1 mm šta je to druze? jel to znaš da je centraln arupa za x-trail ili za sva vozila?I ja jedinmo znam je 5x114,3 je dimenzija i kolicina šarafa,al na slici je felga sa 5 rupa..ima još ova oznaka M8540 17x71/2J i 4x100 500kg evo link
https://www.olx.ba/artikal/42169833/alu ... nch-nisan/
ma ne mogu te felge nikako,jer nisu 5x114,3 ;-)

+ne odgovaraju jer su 17x7.5,a tebi treba 17x7,to 66.1mm je precnik centralne rupe :)

stavis ove i miran si :)
https://www.olx.ba/artikal/39917707/alu ... e-qashqai/
https://www.olx.ba/artikal/41781439/fel ... i-x-trail/

cak su i ljepse ove orginalne za njega,nego ove tjunerske,upitnog brenda i kvaliteta :thumbup:
U pravu si,iako su mi već na autu takve..barem su originalne..a de mi reci još ovo ako znaš molim te,trenutno imam alu ventile sa senzorima za mjerenje pritiska zraka u gumama,ove kad bi stavio sa običnim gumenim ventilima,šta ce se desiti na displeju?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34588 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

kenan77 wrote: 20/03/2021 12:03

U pravu si,iako su mi već na autu takve..barem su originalne..a de mi reci još ovo ako znaš molim te,trenutno imam alu ventile sa senzorima za mjerenje pritiska zraka u gumama,ove kad bi stavio sa običnim gumenim ventilima,šta ce se desiti na displeju?
bice ti upaljena lampica za pritisak trajno,nista strasno :thumbup:
tap3ah75
Posts: 7594
Joined: 07/09/2009 14:14

#34589 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tap3ah75 »

Citroen je u pitanju.
Nakon sipanja na benziskoj upalila mi se lampica (onaj znak motora)
Odem svom majstoru ... prikopča autić na onu điđu i kaže mi:
"to ti je lambda sonda ... mogu ti je zamijeniti ali će ti biti isto opet nakon nekog vremena. Ne valja gorivo kod nas. Ako kad osjetš da slabije vuče gas ... onda dođi pa ćemo rješavati"

Ima li kakvo drugo mišljenje od forumskih experta.
Je li slušam ovog svog ili da tražim drugog msjstora. :-D
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 6230
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#34590 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by studiorum_tuzlaensis »

Možda i nije lambda sonda. Jednostavno zaprljan katalizator. Meni se to upali kad natocim na hifi ili ako vozim na samom dnu rezerve pa pumpa povuče svega. :D Obično nestane sa boljim gorivom ili visokim obrtajima na autobahnu.

Inace, ako je lampica uporna, dobro sa vana spalim brenerom katalizator i sondu :twisted: . :skoljka: provjereno gasi lampicu :lol:
kenan77
Posts: 330
Joined: 05/10/2013 09:02

#34591 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kenan77 »

tap3ah75 wrote: 20/03/2021 12:15 Citroen je u pitanju.
Nakon sipanja na benziskoj upalila mi se lampica (onaj znak motora)
Odem svom majstoru ... prikopča autić na onu điđu i kaže mi:
"to ti je lambda sonda ... mogu ti je zamijeniti ali će ti biti isto opet nakon nekog vremena. Ne valja gorivo kod nas. Ako kad osjetš da slabije vuče gas ... onda dođi pa ćemo rješavati"

Ima li kakvo drugo mišljenje od forumskih experta.
Je li slušam ovog svog ili da tražim drugog msjstora. :-D
Pusti te "svoje majstore".On ti je sve rekao kako treba što jest al pravu dijagnostiku ne.Zna u francuza lambda sonda se upaliti zbog lošeg goriva,iako ta sonda "kupi" mnoge greške i kvarove motora..probaj rezervoar jedan potrošiti sa "druge pumpe"i vidi hoće li se ugasiti,ako ne moj savjet u servis i nek oni provjere.U mene na nisanu isto tako,u servisu ustanove da je sonda otišla,drugu stave novu i evo godinu ipo sve ok.A zakleo bi se da sam osjetio drugaciji,bolji rad auta kad sam promjenuo sondu,potrošnja goriva sigurno nije ista,tako da vozitit sa upaljenom lampicom :roll:
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34592 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Meni je na starom autu islo oko 10 l plina. Kad je lambda riknula islo je 13.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#34593 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

kenan77 wrote: 20/03/2021 13:11
tap3ah75 wrote: 20/03/2021 12:15 Citroen je u pitanju.
Nakon sipanja na benziskoj upalila mi se lampica (onaj znak motora)
Odem svom majstoru ... prikopča autić na onu điđu i kaže mi:
"to ti je lambda sonda ... mogu ti je zamijeniti ali će ti biti isto opet nakon nekog vremena. Ne valja gorivo kod nas. Ako kad osjetš da slabije vuče gas ... onda dođi pa ćemo rješavati"

Ima li kakvo drugo mišljenje od forumskih experta.
Je li slušam ovog svog ili da tražim drugog msjstora. :-D
Pusti te "svoje majstore".On ti je sve rekao kako treba što jest al pravu dijagnostiku ne.Zna u francuza lambda sonda se upaliti zbog lošeg goriva,iako ta sonda "kupi" mnoge greške i kvarove motora..probaj rezervoar jedan potrošiti sa "druge pumpe"i vidi hoće li se ugasiti,ako ne moj savjet u servis i nek oni provjere.U mene na nisanu isto tako,u servisu ustanove da je sonda otišla,drugu stave novu i evo godinu ipo sve ok.A zakleo bi se da sam osjetio drugaciji,bolji rad auta kad sam promjenuo sondu,potrošnja goriva sigurno nije ista,tako da vozitit sa upaljenom lampicom :roll:

Kod nasih majstora,objasnjenje za sve greske je: " ne valja gorivo" :lol: :lol:

Dobro,majka mu stara,ima li igdje goriva da valja?

:lol:
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#34594 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 20/03/2021 11:20 Nece da moze kako mi se cini. Jedna je sa 4 sarafa a druga sa 5
Pa, nek' probuši još jednu rupu. :D
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#34595 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

RagibUzoriti wrote: 22/03/2021 08:33
kenan77 wrote: 20/03/2021 13:11
tap3ah75 wrote: 20/03/2021 12:15 Citroen je u pitanju.
Nakon sipanja na benziskoj upalila mi se lampica (onaj znak motora)
Odem svom majstoru ... prikopča autić na onu điđu i kaže mi:
"to ti je lambda sonda ... mogu ti je zamijeniti ali će ti biti isto opet nakon nekog vremena. Ne valja gorivo kod nas. Ako kad osjetš da slabije vuče gas ... onda dođi pa ćemo rješavati"

Ima li kakvo drugo mišljenje od forumskih experta.
Je li slušam ovog svog ili da tražim drugog msjstora. :-D
Pusti te "svoje majstore".On ti je sve rekao kako treba što jest al pravu dijagnostiku ne.Zna u francuza lambda sonda se upaliti zbog lošeg goriva,iako ta sonda "kupi" mnoge greške i kvarove motora..probaj rezervoar jedan potrošiti sa "druge pumpe"i vidi hoće li se ugasiti,ako ne moj savjet u servis i nek oni provjere.U mene na nisanu isto tako,u servisu ustanove da je sonda otišla,drugu stave novu i evo godinu ipo sve ok.A zakleo bi se da sam osjetio drugaciji,bolji rad auta kad sam promjenuo sondu,potrošnja goriva sigurno nije ista,tako da vozitit sa upaljenom lampicom :roll:

Kod nasih majstora,objasnjenje za sve greske je: " ne valja gorivo" :lol: :lol:

Dobro,majka mu stara,ima li igdje goriva da valja?

:lol:
Tako i meni: "loše ti gorivo, promijeni pumpu", "mora motor malo da varira u radu" itsl. Na kraju sam morao da promijenim senzor pritiska goriva.
Johnny_x
Posts: 1398
Joined: 23/10/2010 16:21

#34596 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Johnny_x »

Je li se razumije neko ovdje u Renault Megane, izbacio mi je neku gresku na tabli "Motor kann zerstart werden" i upalje a lampica Stop., je li neko zna sta mu to znaci, mali servis uradjen prije nekih 1000 km, ne bjerujem da je nesto oko ulja ili filtera,ako neko ima info sta bi moglo biti.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#34597 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bilic »

Johnny_x wrote: 22/03/2021 11:02 Je li se razumije neko ovdje u Renault Megane, izbacio mi je neku gresku na tabli "Motor kann zerstart werden" i upalje a lampica Stop., je li neko zna sta mu to znaci, mali servis uradjen prije nekih 1000 km, ne bjerujem da je nesto oko ulja ili filtera,ako neko ima info sta bi moglo biti.
Motor se može uništiti
TO TI JE PREVOD .
CRVENA LAMPICA TI GOVORI DA ODMAH UGASIŠ MOTOR , nije narandzasta ...
Mozda je stala uljna pumpa , provijeri nivo ulja u motoru .
I ne pali ga više .
Johnny_x
Posts: 1398
Joined: 23/10/2010 16:21

#34598 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Johnny_x »

bilic wrote: 22/03/2021 11:16
Johnny_x wrote: 22/03/2021 11:02 Je li se razumije neko ovdje u Renault Megane, izbacio mi je neku gresku na tabli "Motor kann zerstart werden" i upalje a lampica Stop., je li neko zna sta mu to znaci, mali servis uradjen prije nekih 1000 km, ne bjerujem da je nesto oko ulja ili filtera,ako neko ima info sta bi moglo biti.
Motor se može uništiti
TO TI JE PREVOD .
CRVENA LAMPICA TI GOVORI DA ODMAH UGASIŠ MOTOR , nije narandzasta ...
Mozda je stala uljna pumpa , provijeri nivo ulja u motoru .
I ne pali ga više .
Prvo mi se upalila lampica, pa se ugasila i opet se upalila, to se desilo juce. Jutros upalio i dalje gori, ugasio sam ga odmah, je li smijem do mehanicara otici ili da ga slepam?
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#34599 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

radije odslepaj mehanicaru ne isplati se kockati ako javlja tu gresku da se motor moze unistiti ne znas sta je....mozda je glupost...snadji se da te neko povuce sa svojim autom
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34600 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Slepa se moze dogovoriti i za manje od 50 maraka, a steta na motoru je daleko veca. Plus sto ti se auto od mehanicara mozda moze vratiti isti dan na svojim tockovima, a u slucaju havarije motora bices bez njega dugo.
Sve i da nisu pare u pitanju, a uvijek jesu.
Post Reply