Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34501 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nije problem, Ljudi ne cijene opela i ja nemam problem sa tim. Ukusi su razliciti.
Samo opet to nije poenta.
Zasto neko misli da ce auto sa 300.000 km predjenih imati na sebi i jedan dio koji nije dotrajao, tj. zasto neko misli da ce samo zamajac i turbina kao najvece cifre biti kraj ulaganja?
Pa na kraju ce ga to auto u roku 5 godina eksploatacije, ako ga zeli drzati ispravnim, doci skuplje nego mene moj opel nabavljen kao star 3 godine.
Ali dobro, on ce imati audija, a ja i dalje opela. OK. Ako je to poenta.
Samo opet to nije poenta.
Zasto neko misli da ce auto sa 300.000 km predjenih imati na sebi i jedan dio koji nije dotrajao, tj. zasto neko misli da ce samo zamajac i turbina kao najvece cifre biti kraj ulaganja?
Pa na kraju ce ga to auto u roku 5 godina eksploatacije, ako ga zeli drzati ispravnim, doci skuplje nego mene moj opel nabavljen kao star 3 godine.
Ali dobro, on ce imati audija, a ja i dalje opela. OK. Ako je to poenta.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#34502 Re: Pitamo Mehanicare ?
Moze i Opel preci 300 000+, ja mislim da je moj recimo bio odlicna kupovina kada sam ga sad prodao. Ulaganja ce svakako biti, ali daleko od tih vecih cifri.
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34503 Re: Pitamo Mehanicare ?
Moja Astra G 1,6 16V benzin, sa 17 godina starosti i 160.000 predjenih (oriđiđi), od toga 70K na plin, u toj zadnjoj godini kod mene je trazila novu lambdu, oba lonca, vodenu pumpu...
Veliki servis 340 maraka sa INA djelovima, lambda zamjenska 120 maraka, dva lonca kod Dodexa čini mi se 70 da su bila (ne hvataj me za rijec), napravio i prodao. Novo auto poceo traziti cim je lambda riknula.
Pri tom u toku eksploatacije na njoj promijenio silen blokove, stabilizatore, zadnje opruge, sva cetiri diska za 10 godina i 120.000 kod mene.
Jeste, kupio sam je staru malo više od 6 godina sa oko 40.000 K predjenih, prva registracija u BiH, kupljena 2000-te u Imširu. Platio sam je 1500 do 2000 skuplje nego auta istog godista i opreme iz uvoza. Mislim da je to bio dobar deal.
I onaj ko ju je kupio od mene je napravio dobar deal, jer je dobio auto u kojem nema tajni, sa dva seta continental guma.
Tada opet nasao 3 godine star model J turbo benzin sa svega 19.600 predjenih. Platio je cca. 2 milje manje nego kod Kramara isto godiste sa puno vise kilometara. I kad je budem prodavao nekad, opet ce to biti dobar deal za onoga ko kupuje.
Kome ne smeta sto je to opel naravno.
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#34504 Re: Pitamo Mehanicare ?
Stari recept za skidanje prljavstine.Entropio wrote: ↑13/03/2021 16:02Drugovi, ocistio sam felge, sjaje se ko nove. Obicnom pastom za zube... kakav rajniger, kakav Sonax. Iznenadio sam se. Skida one fleke bez problema.artur morgan wrote: ↑13/03/2021 10:32 Kupi i probaj sa sonax xtreme wheel cleaner. Naspricas ostavis pet minuta i kad pocrveni ocisti i saperi. Ili ovaj sonax beast ako ga nadjes za kupit.
Ja cistim patike sa pastom za zube i cetkicom za zube
Ova sredstva za ciscenje nije lose imati.
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#34505 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sve to sto si naveo stoji, ali evo moj otac vozi Astru g, isto je drugi vlasnik, kupljena ovdje i odrzava se dobro ali je vec duze vrijeme zeza stub volana koji je jednom vec popravljan a nov u servisu je preko 2500 KM, jeftino zar be?drug_profi wrote: ↑13/03/2021 20:05Moja Astra G 1,6 16V benzin, sa 17 godina starosti i 160.000 predjenih (oriđiđi), od toga 70K na plin, u toj zadnjoj godini kod mene je trazila novu lambdu, oba lonca, vodenu pumpu...
Veliki servis 340 maraka sa INA djelovima, lambda zamjenska 120 maraka, dva lonca kod Dodexa čini mi se 70 da su bila (ne hvataj me za rijec), napravio i prodao. Novo auto poceo traziti cim je lambda riknula.
Pri tom u toku eksploatacije na njoj promijenio silen blokove, stabilizatore, zadnje opruge, sva cetiri diska za 10 godina i 120.000 kod mene.
Jeste, kupio sam je staru malo više od 6 godina sa oko 40.000 K predjenih, prva registracija u BiH, kupljena 2000-te u Imširu. Platio sam je 1500 do 2000 skuplje nego auta istog godista i opreme iz uvoza. Mislim da je to bio dobar deal.
I onaj ko ju je kupio od mene je napravio dobar deal, jer je dobio auto u kojem nema tajni, sa dva seta continental guma.
Tada opet nasao 3 godine star model J turbo benzin sa svega 19.600 predjenih. Platio je cca. 2 milje manje nego kod Kramara isto godiste sa puno vise kilometara. I kad je budem prodavao nekad, opet ce to biti dobar deal za onoga ko kupuje.
Kome ne smeta sto je to opel naravno.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34506 Re: Pitamo Mehanicare ?
Svi jedu govna sa cijenama dijelova,ako nisu potrosni materijal koji je isto poskup ali nije strasno...

Stari davno trazio rucicu mjenjaca,na svakoj G se razjebe onaj prsten za R oa ga moras rucno vracat da ubacis u 1. brzinu,500+ maraka nova,nakon skoro god nasao odlicnu za 120 polovnu,jos uvijek je ok...
Stari davno trazio rucicu mjenjaca,na svakoj G se razjebe onaj prsten za R oa ga moras rucno vracat da ubacis u 1. brzinu,500+ maraka nova,nakon skoro god nasao odlicnu za 120 polovnu,jos uvijek je ok...
- B6Redhell
- Posts: 7814
- Joined: 25/12/2010 04:56
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34508 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zato te pitam da li se to isplati? Uvaliti 2500 u auto koje vrijedi isto toliko?
I sta je sljedece? Isto vazi i za pominjanog audija i nebitno koje auto. U jednoj tacki ulaganje u njega postaje nonsens jer ti sva logika govori do to nije zadnje sto ces uloziti.
prvi put cujem. Kod mene sve bilo cakum-pakum
-
lucatoni05
- Posts: 183
- Joined: 13/05/2013 12:47
#34509 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zna li neko šta bi mogli biti uzroci ovih problema:
1. u 1. i 2. brzini kad dodam gas osjetim tup udarac i takodjer ponekad kad pustim gas jace trzne
2. sinoc sam primijetio da na tacno odredjenom mjestu kad dajem gas (otprilike na 1/5 hoda papucice gasa) osjeti se neko pistanje i cim pritisnem papucicu vise ili pustim tog zvuka nema, desava se u svakoj brzini
Golf 6, 2.0TDI 81kW
Mali i veliki servis radjeni nedavno, set kvacila i plivajuci su isto mijenjani nedavno
Ne znam da li za 1. moze biti neki nosac ili cak i seleni, jer su prije par mjeseci rekli da nisu bas najbolji ali da mogu izdrzati jos
A ovo pod 2. ne znam sta bi moglo biti
1. u 1. i 2. brzini kad dodam gas osjetim tup udarac i takodjer ponekad kad pustim gas jace trzne
2. sinoc sam primijetio da na tacno odredjenom mjestu kad dajem gas (otprilike na 1/5 hoda papucice gasa) osjeti se neko pistanje i cim pritisnem papucicu vise ili pustim tog zvuka nema, desava se u svakoj brzini
Golf 6, 2.0TDI 81kW
Mali i veliki servis radjeni nedavno, set kvacila i plivajuci su isto mijenjani nedavno
Ne znam da li za 1. moze biti neki nosac ili cak i seleni, jer su prije par mjeseci rekli da nisu bas najbolji ali da mogu izdrzati jos
A ovo pod 2. ne znam sta bi moglo biti
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#34510 Re: Pitamo Mehanicare ?
Što se tiče trzaja, provjeri nosače motora, pri svakom jačem dodavanju i naglom puštanju gasa bi se trebao osjetiti trzaj motora ako je do nosača.
-
lucatoni05
- Posts: 183
- Joined: 13/05/2013 12:47
#34511 Re: Pitamo Mehanicare ?
Provjerit cu sutra ili prekosutra nosace
A danas mi se desilo kad sam gasio kao da se u motoru sve raspalo, neki zvuk kao da tipa sipku provrti neko kroz metal i nakon toga upalim auto i ugasim i sve normalno, nikakav cudan zvuk nit se sta trese
I jos mi se u toku voznje znalo zacupkati auto, tipa idem drugom oko 1800obr. i samo malo pocne zapinjati i onda sve ok
A danas mi se desilo kad sam gasio kao da se u motoru sve raspalo, neki zvuk kao da tipa sipku provrti neko kroz metal i nakon toga upalim auto i ugasim i sve normalno, nikakav cudan zvuk nit se sta trese
I jos mi se u toku voznje znalo zacupkati auto, tipa idem drugom oko 1800obr. i samo malo pocne zapinjati i onda sve ok
-
avijon
- Posts: 1840
- Joined: 20/08/2012 22:10
#34512 Re: Pitamo Mehanicare ?
Simptomi bili prije ili poslije velikog serv. i seta kvacila sa tim odgovorom rjesis se mozda dosta muke.lucatoni05 wrote: ↑14/03/2021 18:12 Provjerit cu sutra ili prekosutra nosace
A danas mi se desilo kad sam gasio kao da se u motoru sve raspalo, neki zvuk kao da tipa sipku provrti neko kroz metal i nakon toga upalim auto i ugasim i sve normalno, nikakav cudan zvuk nit se sta trese
I jos mi se u toku voznje znalo zacupkati auto, tipa idem drugom oko 1800obr. i samo malo pocne zapinjati i onda sve ok
-
lucatoni05
- Posts: 183
- Joined: 13/05/2013 12:47
#34513 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mislim da se pocelo desavati nakon velikog servisa, pa sam u medjuvremenu zamijenio set kvacila i bilo je razlike dosta mirniji rad auta i nije bilo vibracija ali ovo sto me muci iznad trzaj kod pustanja gasa i ponekad da se kod gasenja stutnja nesto u motoru je ostalo.
Moze li biti da nesto nije dobro postavljeno kod velikog servisa?
-
avijon
- Posts: 1840
- Joined: 20/08/2012 22:10
#34514 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ta 2 problema mogu bit od nosača jedino sumnjivo sto se sve dešava nakon servisa. Pametno bi bilo potrazit drugo misljenje je drugog majstoralucatoni05 wrote: ↑14/03/2021 19:15Mislim da se pocelo desavati nakon velikog servisa, pa sam u medjuvremenu zamijenio set kvacila i bilo je razlike dosta mirniji rad auta i nije bilo vibracija ali ovo sto me muci iznad trzaj kod pustanja gasa i ponekad da se kod gasenja stutnja nesto u motoru je ostalo.
Moze li biti da nesto nije dobro postavljeno kod velikog servisa?
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#34515 Re: Pitamo Mehanicare ?
Obavezna zimska jel sad do 1.aprila? Ovaj novi zakon jel vazi za ovu sad sezonu?
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34516 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da. Sad je od 01.11. do 01.04.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34517 Re: Pitamo Mehanicare ?
Od naredne sezone vazi to pravilo.
Ove godine je do 15.04.2021.
Ove godine je do 15.04.2021.
- programerAnel
- Posts: 271
- Joined: 28/02/2018 08:05
#34518 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jare jesi vidio jutros snijega, ostaju one kod mene dok paradajz ne bude marka.
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34519 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne znam brate jel baš tako.
Novi pravilnik je važeći od 28.12.2020.
Član 6 i 7.
https://www.ipi.ba/wp-content/uploads/2 ... _83-20.pdf
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34520 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ali njegova primjena pocinje od naredne zime.drug_profi wrote: ↑15/03/2021 08:22Ne znam brate jel baš tako.
Novi pravilnik je važeći od 28.12.2020.
Član 6 i 7.
https://www.ipi.ba/wp-content/uploads/2 ... _83-20.pdf
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34521 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pravilnik je stupio na snagu 28.12.2020., dakle na snazi je, stari više ne postoji. U njemu lijepo piše 1.11-1.4. Da se razumijemo, po meni je prerano skinuti zimske gume 1.4., neka ih do 1.maja. Neki dan smo imali proljeće, vidi danas.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#34522 Re: Pitamo Mehanicare ?
ma nek skinu svakako ligure rade cijelu godinu kad more guma stara 50 godina more i ljetna jebije...
u februaru vidim hamšološu u pasatu 7 na ljetnim gumama GY effgrip, iste ja imam takve...msm imaju 4 glavna odvoda i malo sare okolo, dakle total ljetna guma...nez kako moze voziti na njima jbt na onim mrazevima i snijegu bas bi volila probati kako se vozi na tim lubenicama na -15 i kroz snijeg
u februaru vidim hamšološu u pasatu 7 na ljetnim gumama GY effgrip, iste ja imam takve...msm imaju 4 glavna odvoda i malo sare okolo, dakle total ljetna guma...nez kako moze voziti na njima jbt na onim mrazevima i snijegu bas bi volila probati kako se vozi na tim lubenicama na -15 i kroz snijeg
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34523 Re: Pitamo Mehanicare ?
U samom clani zakona pise:
Članak 3.
(Zimska oprema)
(1) U razdoblju od 1. studenog tekuće do 1. travnja naredne
godine, bez obzira na vremenske uvjete...
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00


