Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34501 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Nije problem, Ljudi ne cijene opela i ja nemam problem sa tim. Ukusi su razliciti.
Samo opet to nije poenta.
Zasto neko misli da ce auto sa 300.000 km predjenih imati na sebi i jedan dio koji nije dotrajao, tj. zasto neko misli da ce samo zamajac i turbina kao najvece cifre biti kraj ulaganja?
Pa na kraju ce ga to auto u roku 5 godina eksploatacije, ako ga zeli drzati ispravnim, doci skuplje nego mene moj opel nabavljen kao star 3 godine.

Ali dobro, on ce imati audija, a ja i dalje opela. OK. Ako je to poenta.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#34502 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by madner »

Moze i Opel preci 300 000+, ja mislim da je moj recimo bio odlicna kupovina kada sam ga sad prodao. Ulaganja ce svakako biti, ali daleko od tih vecih cifri.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34503 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

madner wrote: 13/03/2021 19:39 Moze i Opel preci 300 000+, ja mislim da je moj recimo bio odlicna kupovina kada sam ga sad prodao. Ulaganja ce svakako biti, ali daleko od tih vecih cifri.
Moja Astra G 1,6 16V benzin, sa 17 godina starosti i 160.000 predjenih (oriđiđi), od toga 70K na plin, u toj zadnjoj godini kod mene je trazila novu lambdu, oba lonca, vodenu pumpu...
Veliki servis 340 maraka sa INA djelovima, lambda zamjenska 120 maraka, dva lonca kod Dodexa čini mi se 70 da su bila (ne hvataj me za rijec), napravio i prodao. Novo auto poceo traziti cim je lambda riknula.
Pri tom u toku eksploatacije na njoj promijenio silen blokove, stabilizatore, zadnje opruge, sva cetiri diska za 10 godina i 120.000 kod mene.
Jeste, kupio sam je staru malo više od 6 godina sa oko 40.000 K predjenih, prva registracija u BiH, kupljena 2000-te u Imširu. Platio sam je 1500 do 2000 skuplje nego auta istog godista i opreme iz uvoza. Mislim da je to bio dobar deal.
I onaj ko ju je kupio od mene je napravio dobar deal, jer je dobio auto u kojem nema tajni, sa dva seta continental guma.

Tada opet nasao 3 godine star model J turbo benzin sa svega 19.600 predjenih. Platio je cca. 2 milje manje nego kod Kramara isto godiste sa puno vise kilometara. I kad je budem prodavao nekad, opet ce to biti dobar deal za onoga ko kupuje.
Kome ne smeta sto je to opel naravno.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34504 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Entropio wrote: 13/03/2021 16:02
artur morgan wrote: 13/03/2021 10:32 Kupi i probaj sa sonax xtreme wheel cleaner. Naspricas ostavis pet minuta i kad pocrveni ocisti i saperi. Ili ovaj sonax beast ako ga nadjes za kupit.
Drugovi, ocistio sam felge, sjaje se ko nove. Obicnom pastom za zube... kakav rajniger, kakav Sonax. Iznenadio sam se. Skida one fleke bez problema.
Stari recept za skidanje prljavstine. :thumbup:
Ja cistim patike sa pastom za zube i cetkicom za zube :D

Ova sredstva za ciscenje nije lose imati.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#34505 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

drug_profi wrote: 13/03/2021 20:05
madner wrote: 13/03/2021 19:39 Moze i Opel preci 300 000+, ja mislim da je moj recimo bio odlicna kupovina kada sam ga sad prodao. Ulaganja ce svakako biti, ali daleko od tih vecih cifri.
Moja Astra G 1,6 16V benzin, sa 17 godina starosti i 160.000 predjenih (oriđiđi), od toga 70K na plin, u toj zadnjoj godini kod mene je trazila novu lambdu, oba lonca, vodenu pumpu...
Veliki servis 340 maraka sa INA djelovima, lambda zamjenska 120 maraka, dva lonca kod Dodexa čini mi se 70 da su bila (ne hvataj me za rijec), napravio i prodao. Novo auto poceo traziti cim je lambda riknula.
Pri tom u toku eksploatacije na njoj promijenio silen blokove, stabilizatore, zadnje opruge, sva cetiri diska za 10 godina i 120.000 kod mene.
Jeste, kupio sam je staru malo više od 6 godina sa oko 40.000 K predjenih, prva registracija u BiH, kupljena 2000-te u Imširu. Platio sam je 1500 do 2000 skuplje nego auta istog godista i opreme iz uvoza. Mislim da je to bio dobar deal.
I onaj ko ju je kupio od mene je napravio dobar deal, jer je dobio auto u kojem nema tajni, sa dva seta continental guma.

Tada opet nasao 3 godine star model J turbo benzin sa svega 19.600 predjenih. Platio je cca. 2 milje manje nego kod Kramara isto godiste sa puno vise kilometara. I kad je budem prodavao nekad, opet ce to biti dobar deal za onoga ko kupuje.
Kome ne smeta sto je to opel naravno.
Sve to sto si naveo stoji, ali evo moj otac vozi Astru g, isto je drugi vlasnik, kupljena ovdje i odrzava se dobro ali je vec duze vrijeme zeza stub volana koji je jednom vec popravljan a nov u servisu je preko 2500 KM, jeftino zar be?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34506 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Svi jedu govna sa cijenama dijelova,ako nisu potrosni materijal koji je isto poskup ali nije strasno...

:run:


Stari davno trazio rucicu mjenjaca,na svakoj G se razjebe onaj prsten za R oa ga moras rucno vracat da ubacis u 1. brzinu,500+ maraka nova,nakon skoro god nasao odlicnu za 120 polovnu,jos uvijek je ok...
User avatar
B6Redhell
Posts: 7814
Joined: 25/12/2010 04:56

#34507 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Evo onlajn dijelova. Bili su brzi. Sedmica dana iz iste države...
A ja se nadao 3-4 dana kao u bih. :wink: :-D

Image
Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34508 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

lavic wrote: 13/03/2021 20:54 Sve to sto si naveo stoji, ali evo moj otac vozi Astru g, isto je drugi vlasnik, kupljena ovdje i odrzava se dobro ali je vec duze vrijeme zeza stub volana koji je jednom vec popravljan a nov u servisu je preko 2500 KM, jeftino zar be?
Zato te pitam da li se to isplati? Uvaliti 2500 u auto koje vrijedi isto toliko?
I sta je sljedece? Isto vazi i za pominjanog audija i nebitno koje auto. U jednoj tacki ulaganje u njega postaje nonsens jer ti sva logika govori do to nije zadnje sto ces uloziti.
Evolution_IV wrote: 13/03/2021 20:56 na svakoj G se razjebe onaj prsten za R
prvi put cujem. Kod mene sve bilo cakum-pakum
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#34509 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lucatoni05 »

Zna li neko šta bi mogli biti uzroci ovih problema:
1. u 1. i 2. brzini kad dodam gas osjetim tup udarac i takodjer ponekad kad pustim gas jace trzne
2. sinoc sam primijetio da na tacno odredjenom mjestu kad dajem gas (otprilike na 1/5 hoda papucice gasa) osjeti se neko pistanje i cim pritisnem papucicu vise ili pustim tog zvuka nema, desava se u svakoj brzini

Golf 6, 2.0TDI 81kW
Mali i veliki servis radjeni nedavno, set kvacila i plivajuci su isto mijenjani nedavno

Ne znam da li za 1. moze biti neki nosac ili cak i seleni, jer su prije par mjeseci rekli da nisu bas najbolji ali da mogu izdrzati jos
A ovo pod 2. ne znam sta bi moglo biti
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#34510 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Što se tiče trzaja, provjeri nosače motora, pri svakom jačem dodavanju i naglom puštanju gasa bi se trebao osjetiti trzaj motora ako je do nosača.
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#34511 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lucatoni05 »

Provjerit cu sutra ili prekosutra nosace
A danas mi se desilo kad sam gasio kao da se u motoru sve raspalo, neki zvuk kao da tipa sipku provrti neko kroz metal i nakon toga upalim auto i ugasim i sve normalno, nikakav cudan zvuk nit se sta trese
I jos mi se u toku voznje znalo zacupkati auto, tipa idem drugom oko 1800obr. i samo malo pocne zapinjati i onda sve ok
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#34512 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

lucatoni05 wrote: 14/03/2021 18:12 Provjerit cu sutra ili prekosutra nosace
A danas mi se desilo kad sam gasio kao da se u motoru sve raspalo, neki zvuk kao da tipa sipku provrti neko kroz metal i nakon toga upalim auto i ugasim i sve normalno, nikakav cudan zvuk nit se sta trese
I jos mi se u toku voznje znalo zacupkati auto, tipa idem drugom oko 1800obr. i samo malo pocne zapinjati i onda sve ok
Simptomi bili prije ili poslije velikog serv. i seta kvacila sa tim odgovorom rjesis se mozda dosta muke.
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#34513 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lucatoni05 »

avijon wrote: 14/03/2021 18:40
Simptomi bili prije ili poslije velikog serv. i seta kvacila sa tim odgovorom rjesis se mozda dosta muke.
Mislim da se pocelo desavati nakon velikog servisa, pa sam u medjuvremenu zamijenio set kvacila i bilo je razlike dosta mirniji rad auta i nije bilo vibracija ali ovo sto me muci iznad trzaj kod pustanja gasa i ponekad da se kod gasenja stutnja nesto u motoru je ostalo.

Moze li biti da nesto nije dobro postavljeno kod velikog servisa?
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#34514 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

lucatoni05 wrote: 14/03/2021 19:15
avijon wrote: 14/03/2021 18:40
Simptomi bili prije ili poslije velikog serv. i seta kvacila sa tim odgovorom rjesis se mozda dosta muke.
Mislim da se pocelo desavati nakon velikog servisa, pa sam u medjuvremenu zamijenio set kvacila i bilo je razlike dosta mirniji rad auta i nije bilo vibracija ali ovo sto me muci iznad trzaj kod pustanja gasa i ponekad da se kod gasenja stutnja nesto u motoru je ostalo.

Moze li biti da nesto nije dobro postavljeno kod velikog servisa?
Ta 2 problema mogu bit od nosača jedino sumnjivo sto se sve dešava nakon servisa. Pametno bi bilo potrazit drugo misljenje je drugog majstora
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#34515 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

Obavezna zimska jel sad do 1.aprila? Ovaj novi zakon jel vazi za ovu sad sezonu?
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34516 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Da. Sad je od 01.11. do 01.04.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#34517 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Od naredne sezone vazi to pravilo.
Ove godine je do 15.04.2021.
User avatar
programerAnel
Posts: 271
Joined: 28/02/2018 08:05

#34518 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by programerAnel »

drug_profi wrote: 15/03/2021 00:37 Da. Sad je od 01.11. do 01.04.
Jare jesi vidio jutros snijega, ostaju one kod mene dok paradajz ne bude marka.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34519 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Optimist wrote: 15/03/2021 06:37 Od naredne sezone vazi to pravilo.
Ove godine je do 15.04.2021.
Ne znam brate jel baš tako.
Novi pravilnik je važeći od 28.12.2020.
Član 6 i 7.

https://www.ipi.ba/wp-content/uploads/2 ... _83-20.pdf
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#34520 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

drug_profi wrote: 15/03/2021 08:22
Optimist wrote: 15/03/2021 06:37 Od naredne sezone vazi to pravilo.
Ove godine je do 15.04.2021.
Ne znam brate jel baš tako.
Novi pravilnik je važeći od 28.12.2020.
Član 6 i 7.

https://www.ipi.ba/wp-content/uploads/2 ... _83-20.pdf
Ali njegova primjena pocinje od naredne zime.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#34521 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Pravilnik je stupio na snagu 28.12.2020., dakle na snazi je, stari više ne postoji. U njemu lijepo piše 1.11-1.4. Da se razumijemo, po meni je prerano skinuti zimske gume 1.4., neka ih do 1.maja. Neki dan smo imali proljeće, vidi danas.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#34522 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

ma nek skinu svakako ligure rade cijelu godinu kad more guma stara 50 godina more i ljetna jebije...
u februaru vidim hamšološu u pasatu 7 na ljetnim gumama GY effgrip, iste ja imam takve...msm imaju 4 glavna odvoda i malo sare okolo, dakle total ljetna guma...nez kako moze voziti na njima jbt na onim mrazevima i snijegu bas bi volila probati kako se vozi na tim lubenicama na -15 i kroz snijeg
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#34523 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

NediM17 wrote: 15/03/2021 09:23 Pravilnik je stupio na snagu 28.12.2020., dakle na snazi je, stari više ne postoji. U njemu lijepo piše 1.11-1.4. Da se razumijemo, po meni je prerano skinuti zimske gume 1.4., neka ih do 1.maja. Neki dan smo imali proljeće, vidi danas.
U samom clani zakona pise:

Članak 3.
(Zimska oprema)
(1) U razdoblju od 1. studenog tekuće do 1. travnja naredne
godine
, bez obzira na vremenske uvjete...
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#34524 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by azdralovic »

ali ljetni SETAP :bih:
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34525 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Optimist wrote: 15/03/2021 10:20
NediM17 wrote: 15/03/2021 09:23 Pravilnik je stupio na snagu 28.12.2020., dakle na snazi je, stari više ne postoji. U njemu lijepo piše 1.11-1.4. Da se razumijemo, po meni je prerano skinuti zimske gume 1.4., neka ih do 1.maja. Neki dan smo imali proljeće, vidi danas.
U samom clani zakona pise:

Članak 3.
(Zimska oprema)
(1) U razdoblju od 1. studenog tekuće do 1. travnja naredne
godine
, bez obzira na vremenske uvjete...
Šta bi trebalo značiti to, po tebi?
Post Reply