Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34376 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
- RagibUzoriti
- Posts: 2658
- Joined: 05/12/2018 14:07
- Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
- Vozim: Vozim se na struju
#34377 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kazu prljavo gorivo.Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Sto vise oktana, bolje prolazi na testu
I meni su sinoc napisali da diskovi i plocice moraju na zamjenu
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34378 Re: Pitamo Mehanicare ?
Možda je i do toga?!RagibUzoriti wrote: ↑03/03/2021 12:43Kazu prljavo gorivo.Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Sto vise oktana, bolje prolazi na testu
Benzin star cca 2 mjeseca, na 1/4 rezervoara (nasuto na HIFA), na LPG je jedva prošao, sipao na BSP.
-
nikeze
- Posts: 676
- Joined: 07/12/2018 12:57
#34379 Re: Pitamo Mehanicare ?
MAF senzor ( mass airflow sensor) i katalizator. Treba provjeriti.Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Kod auta na plin, je temperature izduvnih plinova 300 stepeni Celzija više nago kod benzinaca.
Monteri autoplin instalacije tvrde da auto traje duže na plin. Međutim....
Imam poznanika koji je imao isti problem nakon tri godine voženja na plin, a nakon 5 godina sve je bilo kao u tvom slučaju.
Imao je i udes pa je moguće da je keramički katalizator napukao usljed udarca koji je bio vrlo jak jer je auto od udarca skočilo i palo sa pola metra visine. Navodno, ako nesagoreni benzin završi u katalizatoru onda tu gori i istopi se keramičko saće.
Naravno, to se nije odrazilo na vozne karakteristike, ali jeste na EKO test.
Zamjena katalizatora je skupa.
Zato se u EU radi homologacija plina nakon ugradnje po standardu UN ECE 115.
Odstupanja sagorijevnanja, potrošnje goriva, snage i obrtnog momenta nakon testiranja ugrađene instalacije trebaju biti u vrlo uskim granicama u odnosu na podatke za rad mašine na benzinu.
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34380 Re: Pitamo Mehanicare ?
Hvala na opširnom i konkretnom odgovoru.nikeze wrote: ↑03/03/2021 12:50MAF senzor ( mass airflow sensor) i katalizator. Treba provjeriti.Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Kod auta na plin, je temperature izduvnih plinova 300 stepeni Celzija više nago kod benzinaca.
Monteri autoplin instalacije tvrde da auto traje duže na plin. Međutim....
Imam poznanika koji je imao isti problem nakon tri godine voženja na plin, a nakon 5 godina sve je bilo kao u tvom slučaju.
Imao je i udes pa je moguće da je keramički katalizator napukao usljed udarca koji je bio vrlo jak jer je auto od udarca skočilo i palo sa pola metra visine. Navodno, ako nesagoreni benzin završi u katalizatoru onda tu gori i istopi se keramičko saće.
Naravno, to se nije odrazilo na vozne karakteristike, ali jeste na EKO test.
Zamjena katalizatora je skupa.
Zato se u EU radi homologacija plina nakon ugradnje po standardu UN ECE 115.
Odstupanja sagorijevnanja, potrošnje goriva, snage i obrtnog momenta nakon testiranja ugrađene instalacije trebaju biti u vrlo uskim granicama u odnosu na podatke za rad mašine na benzinu.
Kaže mi lik da čađavi dizeli uglavnom prolaze bez problema, a evo ja jedva na plin.
Kako se testira katalizator?!
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#34381 Re: Pitamo Mehanicare ?
Provjeri ventile... radi li ti CE lampica?
-
nikeze
- Posts: 676
- Joined: 07/12/2018 12:57
#34382 Re: Pitamo Mehanicare ?
Eko test pokazuje da nešto nije u redu sa sagorijevanjem.Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 13:01Hvala na opširnom i konkretnom odgovoru.nikeze wrote: ↑03/03/2021 12:50MAF senzor ( mass airflow sensor) i katalizator. Treba provjeriti.Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Kod auta na plin, je temperature izduvnih plinova 300 stepeni Celzija više nago kod benzinaca.
Monteri autoplin instalacije tvrde da auto traje duže na plin. Međutim....
Imam poznanika koji je imao isti problem nakon tri godine voženja na plin, a nakon 5 godina sve je bilo kao u tvom slučaju.
Imao je i udes pa je moguće da je keramički katalizator napukao usljed udarca koji je bio vrlo jak jer je auto od udarca skočilo i palo sa pola metra visine. Navodno, ako nesagoreni benzin završi u katalizatoru onda tu gori i istopi se keramičko saće.
Naravno, to se nije odrazilo na vozne karakteristike, ali jeste na EKO test.
Zamjena katalizatora je skupa.
Zato se u EU radi homologacija plina nakon ugradnje po standardu UN ECE 115.
Odstupanja sagorijevnanja, potrošnje goriva, snage i obrtnog momenta nakon testiranja ugrađene instalacije trebaju biti u vrlo uskim granicama u odnosu na podatke za rad mašine na benzinu.![]()
Kaže mi lik da čađavi dizeli uglavnom prolaze bez problema, a evo ja jedva na plin.
![]()
Kako se testira katalizator?!
Nadam se da su ti svjećice dobre.
Senzor zraka mora biti dobar (MAF).
Katalizator možda ima rupu na kućištu od hrđe ili negdje izlazi dim ili ulazi zrak pa remeti ispušen plinove, možda unutra zvecka keramika koja se osula kad se kucne rukom. Katalizator je užasno skup i to svi izbjegavaju mijenjati.
Lambda sondu provjeri mjernim instrumentom i to je lako. Mjere se otpori na izlazima. Obično imaju 4 žice.
Ako je lambda sonda neispravna auto troši nenormalno.
Ako auto puši na auspuhu i izlazi crni dim, onda nije dobro. Ako ima rupa na prednjem ili zadnjem auspuhu ili cijevima ulazi zrak i remeti sastav izduvnih plinova.
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34384 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ovaj motor inače hoće popiti (VW 1.6 BGU), ali da troši nešto više nego što bi trebalo, nisam siguran.nikeze wrote: ↑03/03/2021 13:12Eko test pokazuje da nešto nije u redu sa sagorijevanjem.Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 13:01Hvala na opširnom i konkretnom odgovoru.nikeze wrote: ↑03/03/2021 12:50
MAF senzor ( mass airflow sensor) i katalizator. Treba provjeriti.
Kod auta na plin, je temperature izduvnih plinova 300 stepeni Celzija više nago kod benzinaca.
Monteri autoplin instalacije tvrde da auto traje duže na plin. Međutim....
Imam poznanika koji je imao isti problem nakon tri godine voženja na plin, a nakon 5 godina sve je bilo kao u tvom slučaju.
Imao je i udes pa je moguće da je keramički katalizator napukao usljed udarca koji je bio vrlo jak jer je auto od udarca skočilo i palo sa pola metra visine. Navodno, ako nesagoreni benzin završi u katalizatoru onda tu gori i istopi se keramičko saće.
Naravno, to se nije odrazilo na vozne karakteristike, ali jeste na EKO test.
Zamjena katalizatora je skupa.
Zato se u EU radi homologacija plina nakon ugradnje po standardu UN ECE 115.
Odstupanja sagorijevnanja, potrošnje goriva, snage i obrtnog momenta nakon testiranja ugrađene instalacije trebaju biti u vrlo uskim granicama u odnosu na podatke za rad mašine na benzinu.![]()
Kaže mi lik da čađavi dizeli uglavnom prolaze bez problema, a evo ja jedva na plin.
![]()
Kako se testira katalizator?!
Nadam se da su ti svjećice dobre.
Senzor zraka mora biti dobar (MAF).
Katalizator možda ima rupu na kućištu od hrđe ili negdje izlazi dim ili ulazi zrak pa remeti ispušen plinove, možda unutra zvecka keramika koja se osula kad se kucne rukom. Katalizator je užasno skup i to svi izbjegavaju mijenjati.
Lambda sondu provjeri mjernim instrumentom i to je lako. Mjere se otpori na izlazima. Obično imaju 4 žice.
Ako je lambda sonda neispravna auto troši nenormalno.
Ako auto puši na auspuhu i izlazi crni dim, onda nije dobro. Ako ima rupa na prednjem ili zadnjem auspuhu ili cijevima ulazi zrak i remeti sastav izduvnih plinova.
Ne izlazi crni dim.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#34385 Re: Pitamo Mehanicare ?
Evo pa protabiri malo...Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
https://www.ipi.ba/wp-content/uploads/2 ... A-2016.pdf
@nikeze ti je dobro napisao
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34386 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.
https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#34387 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ta lambda uvijek zeza na tehnickom.
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
#34388 Re: Pitamo Mehanicare ?
Odes u RS i pustis lambdu sondu da zajevaje
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34389 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.NediM17 wrote: ↑03/03/2021 20:24Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.
https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029.
Na benzinu ide na 1.045.
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#34390 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma i mene lambda zeza na tehnickom, a nikakve greske nema, radi, u parametrima je, radi joj grijac. I nemam plin. Hajd budi pametan.
- konektovan
- Posts: 51396
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34391 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko krševa na forumu.... 
-
nikeze
- Posts: 676
- Joined: 07/12/2018 12:57
#34392 Re: Pitamo Mehanicare ?
Neki se snalaze tako da prije tehničkog pregleda provozaju automobil na autoputu velikom brzinom da se sve usije. Izbace svu garež koja se nakupi u izduvnom sistemu i na tehničkom pregledu bude sve kako treba. Ako je auto bilo hladno prilikom eko testa, a dugo je prije toga voženo po gradu test nije baš dobar. Možda je samo ta banalna sitnica.Naslovnica wrote: ↑04/03/2021 08:26Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.NediM17 wrote: ↑03/03/2021 20:24Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.
https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029.![]()
Na benzinu ide na 1.045.![]()
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34393 Re: Pitamo Mehanicare ?
Auto se vozi svaki dan po 150km na autoputu, izduv nema nikakve gari, čađi, masti, baš ono "kao nov", vjerovatno zato što se vozi na plin.nikeze wrote: ↑04/03/2021 09:22Neki se snalaze tako da prije tehničkog pregleda provozaju automobil na autoputu velikom brzinom da se sve usije. Izbace svu garež koja se nakupi u izduvnom sistemu i na tehničkom pregledu bude sve kako treba. Ako je auto bilo hladno prilikom eko testa, a dugo je prije toga voženo po gradu test nije baš dobar. Možda je samo ta banalna sitnica.Naslovnica wrote: ↑04/03/2021 08:26Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.NediM17 wrote: ↑03/03/2021 20:24
Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.
https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029.![]()
Na benzinu ide na 1.045.![]()
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
I prije tehničkog sam ga odvezao Sa-Tarčin-Sa.
Što ti kažeš, možda je sitnica.
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#34394 Re: Pitamo Mehanicare ?
To sa lambda sondom je sranje, i meni je prosle godine pokazao visok rezultata pa kad sam otisao na dijagnostiku svi parametri motora bili ok I bez gresaka. Rekao mi serviser da im ne valja uredjaj za izduvne gasove, kaze opusti se I vozi izbacit ce ti gresku ako ti se sta pokvari.
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34395 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ali na tehničkom je taj parametar, od 01.01.2021. - eliminatoran.lavic wrote: ↑04/03/2021 09:34 To sa lambda sondom je sranje, i meni je prosle godine pokazao visok rezultata pa kad sam otisao na dijagnostiku svi parametri motora bili ok I bez gresaka. Rekao mi serviser da im ne valja uredjaj za izduvne gasove, kaze opusti se I vozi izbacit ce ti gresku ako ti se sta pokvari.
- drug_profi
- Posts: 65415
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34396 Re: Pitamo Mehanicare ?
nešto slutim ko da su iz falšvagen grupacije?
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#34397 Re: Pitamo Mehanicare ?
Cusnes cvaju i nema eliminatornih parametara. Da se strogo provodi pola vozila se ne bi moglo koristiti, a jos uvijek se trljaju dvice dizeli..Naslovnica wrote: ↑04/03/2021 09:38Ali na tehničkom je taj parametar, od 01.01.2021. - eliminatoran.lavic wrote: ↑04/03/2021 09:34 To sa lambda sondom je sranje, i meni je prosle godine pokazao visok rezultata pa kad sam otisao na dijagnostiku svi parametri motora bili ok I bez gresaka. Rekao mi serviser da im ne valja uredjaj za izduvne gasove, kaze opusti se I vozi izbacit ce ti gresku ako ti se sta pokvari.
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34398 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko sam skont'o taj motor ima hidraulične podizače tako da se tu nema šta štelovat'.Naslovnica wrote: ↑04/03/2021 08:26Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.NediM17 wrote: ↑03/03/2021 20:24Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?Naslovnica wrote: ↑03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.
https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029.![]()
Na benzinu ide na 1.045.![]()
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34399 Re: Pitamo Mehanicare ?
Veze nemam.NediM17 wrote: ↑04/03/2021 10:25Koliko sam skont'o taj motor ima hidraulične podizače tako da se tu nema šta štelovat'.Naslovnica wrote: ↑04/03/2021 08:26Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.NediM17 wrote: ↑03/03/2021 20:24
Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.
https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029.![]()
Na benzinu ide na 1.045.![]()
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Kupio sam ga kao preporuku jer podnosi plin bez problema.
-
avijon
- Posts: 1840
- Joined: 20/08/2012 22:10
#34400 Re: Pitamo Mehanicare ?
Probaj prvo dijagnostika, onda ako nema nista tu provjera o2 senzora i da ne curi vakum negdje u usisu. vjerovatno samo o2 senzor neki jer auto bi to samo ispravilo ali dobija pogresne parametreNaslovnica wrote: ↑04/03/2021 09:38Ali na tehničkom je taj parametar, od 01.01.2021. - eliminatoran.lavic wrote: ↑04/03/2021 09:34 To sa lambda sondom je sranje, i meni je prosle godine pokazao visok rezultata pa kad sam otisao na dijagnostiku svi parametri motora bili ok I bez gresaka. Rekao mi serviser da im ne valja uredjaj za izduvne gasove, kaze opusti se I vozi izbacit ce ti gresku ako ti se sta pokvari.
