Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Naslovnica
Posts: 35441
Joined: 20/03/2013 15:38

#34376 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#34377 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Kazu prljavo gorivo.

Sto vise oktana, bolje prolazi na testu

I meni su sinoc napisali da diskovi i plocice moraju na zamjenu :zjev:
Naslovnica
Posts: 35441
Joined: 20/03/2013 15:38

#34378 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

RagibUzoriti wrote: 03/03/2021 12:43
Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Kazu prljavo gorivo.

Sto vise oktana, bolje prolazi na testu
Možda je i do toga?!
Benzin star cca 2 mjeseca, na 1/4 rezervoara (nasuto na HIFA), na LPG je jedva prošao, sipao na BSP.
nikeze
Posts: 676
Joined: 07/12/2018 12:57

#34379 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nikeze »

Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
MAF senzor ( mass airflow sensor) i katalizator. Treba provjeriti.
Kod auta na plin, je temperature izduvnih plinova 300 stepeni Celzija više nago kod benzinaca.
Monteri autoplin instalacije tvrde da auto traje duže na plin. Međutim....
Imam poznanika koji je imao isti problem nakon tri godine voženja na plin, a nakon 5 godina sve je bilo kao u tvom slučaju.
Imao je i udes pa je moguće da je keramički katalizator napukao usljed udarca koji je bio vrlo jak jer je auto od udarca skočilo i palo sa pola metra visine. Navodno, ako nesagoreni benzin završi u katalizatoru onda tu gori i istopi se keramičko saće.
Naravno, to se nije odrazilo na vozne karakteristike, ali jeste na EKO test.
Zamjena katalizatora je skupa.
Zato se u EU radi homologacija plina nakon ugradnje po standardu UN ECE 115.
Odstupanja sagorijevnanja, potrošnje goriva, snage i obrtnog momenta nakon testiranja ugrađene instalacije trebaju biti u vrlo uskim granicama u odnosu na podatke za rad mašine na benzinu.
Naslovnica
Posts: 35441
Joined: 20/03/2013 15:38

#34380 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

nikeze wrote: 03/03/2021 12:50
Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
MAF senzor ( mass airflow sensor) i katalizator. Treba provjeriti.
Kod auta na plin, je temperature izduvnih plinova 300 stepeni Celzija više nago kod benzinaca.
Monteri autoplin instalacije tvrde da auto traje duže na plin. Međutim....
Imam poznanika koji je imao isti problem nakon tri godine voženja na plin, a nakon 5 godina sve je bilo kao u tvom slučaju.
Imao je i udes pa je moguće da je keramički katalizator napukao usljed udarca koji je bio vrlo jak jer je auto od udarca skočilo i palo sa pola metra visine. Navodno, ako nesagoreni benzin završi u katalizatoru onda tu gori i istopi se keramičko saće.
Naravno, to se nije odrazilo na vozne karakteristike, ali jeste na EKO test.
Zamjena katalizatora je skupa.
Zato se u EU radi homologacija plina nakon ugradnje po standardu UN ECE 115.
Odstupanja sagorijevnanja, potrošnje goriva, snage i obrtnog momenta nakon testiranja ugrađene instalacije trebaju biti u vrlo uskim granicama u odnosu na podatke za rad mašine na benzinu.
Hvala na opširnom i konkretnom odgovoru. :thumbup:
Kaže mi lik da čađavi dizeli uglavnom prolaze bez problema, a evo ja jedva na plin.
:roll:
Kako se testira katalizator?!
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#34381 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Provjeri ventile... radi li ti CE lampica?
nikeze
Posts: 676
Joined: 07/12/2018 12:57

#34382 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nikeze »

Naslovnica wrote: 03/03/2021 13:01
nikeze wrote: 03/03/2021 12:50
Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
MAF senzor ( mass airflow sensor) i katalizator. Treba provjeriti.
Kod auta na plin, je temperature izduvnih plinova 300 stepeni Celzija više nago kod benzinaca.
Monteri autoplin instalacije tvrde da auto traje duže na plin. Međutim....
Imam poznanika koji je imao isti problem nakon tri godine voženja na plin, a nakon 5 godina sve je bilo kao u tvom slučaju.
Imao je i udes pa je moguće da je keramički katalizator napukao usljed udarca koji je bio vrlo jak jer je auto od udarca skočilo i palo sa pola metra visine. Navodno, ako nesagoreni benzin završi u katalizatoru onda tu gori i istopi se keramičko saće.
Naravno, to se nije odrazilo na vozne karakteristike, ali jeste na EKO test.
Zamjena katalizatora je skupa.
Zato se u EU radi homologacija plina nakon ugradnje po standardu UN ECE 115.
Odstupanja sagorijevnanja, potrošnje goriva, snage i obrtnog momenta nakon testiranja ugrađene instalacije trebaju biti u vrlo uskim granicama u odnosu na podatke za rad mašine na benzinu.
Hvala na opširnom i konkretnom odgovoru. :thumbup:
Kaže mi lik da čađavi dizeli uglavnom prolaze bez problema, a evo ja jedva na plin.
:roll:
Kako se testira katalizator?!
Eko test pokazuje da nešto nije u redu sa sagorijevanjem.
Nadam se da su ti svjećice dobre.
Senzor zraka mora biti dobar (MAF).
Katalizator možda ima rupu na kućištu od hrđe ili negdje izlazi dim ili ulazi zrak pa remeti ispušen plinove, možda unutra zvecka keramika koja se osula kad se kucne rukom. Katalizator je užasno skup i to svi izbjegavaju mijenjati.
Lambda sondu provjeri mjernim instrumentom i to je lako. Mjere se otpori na izlazima. Obično imaju 4 žice.
Ako je lambda sonda neispravna auto troši nenormalno.
Ako auto puši na auspuhu i izlazi crni dim, onda nije dobro. Ako ima rupa na prednjem ili zadnjem auspuhu ili cijevima ulazi zrak i remeti sastav izduvnih plinova.
Naslovnica
Posts: 35441
Joined: 20/03/2013 15:38

#34383 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

mk ultra wrote: 03/03/2021 13:10 Provjeri ventile... radi li ti CE lampica?
Ne radi. Nije iščupana. :lol:
Naslovnica
Posts: 35441
Joined: 20/03/2013 15:38

#34384 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

nikeze wrote: 03/03/2021 13:12
Naslovnica wrote: 03/03/2021 13:01
nikeze wrote: 03/03/2021 12:50

MAF senzor ( mass airflow sensor) i katalizator. Treba provjeriti.
Kod auta na plin, je temperature izduvnih plinova 300 stepeni Celzija više nago kod benzinaca.
Monteri autoplin instalacije tvrde da auto traje duže na plin. Međutim....
Imam poznanika koji je imao isti problem nakon tri godine voženja na plin, a nakon 5 godina sve je bilo kao u tvom slučaju.
Imao je i udes pa je moguće da je keramički katalizator napukao usljed udarca koji je bio vrlo jak jer je auto od udarca skočilo i palo sa pola metra visine. Navodno, ako nesagoreni benzin završi u katalizatoru onda tu gori i istopi se keramičko saće.
Naravno, to se nije odrazilo na vozne karakteristike, ali jeste na EKO test.
Zamjena katalizatora je skupa.
Zato se u EU radi homologacija plina nakon ugradnje po standardu UN ECE 115.
Odstupanja sagorijevnanja, potrošnje goriva, snage i obrtnog momenta nakon testiranja ugrađene instalacije trebaju biti u vrlo uskim granicama u odnosu na podatke za rad mašine na benzinu.
Hvala na opširnom i konkretnom odgovoru. :thumbup:
Kaže mi lik da čađavi dizeli uglavnom prolaze bez problema, a evo ja jedva na plin.
:roll:
Kako se testira katalizator?!
Eko test pokazuje da nešto nije u redu sa sagorijevanjem.
Nadam se da su ti svjećice dobre.
Senzor zraka mora biti dobar (MAF).
Katalizator možda ima rupu na kućištu od hrđe ili negdje izlazi dim ili ulazi zrak pa remeti ispušen plinove, možda unutra zvecka keramika koja se osula kad se kucne rukom. Katalizator je užasno skup i to svi izbjegavaju mijenjati.
Lambda sondu provjeri mjernim instrumentom i to je lako. Mjere se otpori na izlazima. Obično imaju 4 žice.
Ako je lambda sonda neispravna auto troši nenormalno.
Ako auto puši na auspuhu i izlazi crni dim, onda nije dobro. Ako ima rupa na prednjem ili zadnjem auspuhu ili cijevima ulazi zrak i remeti sastav izduvnih plinova.
Ovaj motor inače hoće popiti (VW 1.6 BGU), ali da troši nešto više nego što bi trebalo, nisam siguran.
Ne izlazi crni dim.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#34385 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Evo pa protabiri malo...
https://www.ipi.ba/wp-content/uploads/2 ... A-2016.pdf

@nikeze ti je dobro napisao
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#34386 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.

https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#34387 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Ta lambda uvijek zeza na tehnickom.
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#34388 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Odes u RS i pustis lambdu sondu da zajevaje
Naslovnica
Posts: 35441
Joined: 20/03/2013 15:38

#34389 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

NediM17 wrote: 03/03/2021 20:24
Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.

https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029. :)
Na benzinu ide na 1.045. :-)
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
:roll: :roll: :roll: :( :( :(
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#34390 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Ma i mene lambda zeza na tehnickom, a nikakve greske nema, radi, u parametrima je, radi joj grijac. I nemam plin. Hajd budi pametan.
User avatar
konektovan
Posts: 51391
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34391 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Koliko krševa na forumu.... :mrgreen:
nikeze
Posts: 676
Joined: 07/12/2018 12:57

#34392 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nikeze »

Naslovnica wrote: 04/03/2021 08:26
NediM17 wrote: 03/03/2021 20:24
Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.

https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029. :)
Na benzinu ide na 1.045. :-)
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
:roll: :roll: :roll: :( :( :(
Neki se snalaze tako da prije tehničkog pregleda provozaju automobil na autoputu velikom brzinom da se sve usije. Izbace svu garež koja se nakupi u izduvnom sistemu i na tehničkom pregledu bude sve kako treba. Ako je auto bilo hladno prilikom eko testa, a dugo je prije toga voženo po gradu test nije baš dobar. Možda je samo ta banalna sitnica.
Naslovnica
Posts: 35441
Joined: 20/03/2013 15:38

#34393 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

nikeze wrote: 04/03/2021 09:22
Naslovnica wrote: 04/03/2021 08:26
NediM17 wrote: 03/03/2021 20:24

Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.

https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029. :)
Na benzinu ide na 1.045. :-)
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
:roll: :roll: :roll: :( :( :(
Neki se snalaze tako da prije tehničkog pregleda provozaju automobil na autoputu velikom brzinom da se sve usije. Izbace svu garež koja se nakupi u izduvnom sistemu i na tehničkom pregledu bude sve kako treba. Ako je auto bilo hladno prilikom eko testa, a dugo je prije toga voženo po gradu test nije baš dobar. Možda je samo ta banalna sitnica.
Auto se vozi svaki dan po 150km na autoputu, izduv nema nikakve gari, čađi, masti, baš ono "kao nov", vjerovatno zato što se vozi na plin.
I prije tehničkog sam ga odvezao Sa-Tarčin-Sa.
Što ti kažeš, možda je sitnica.
:roll:
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#34394 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

To sa lambda sondom je sranje, i meni je prosle godine pokazao visok rezultata pa kad sam otisao na dijagnostiku svi parametri motora bili ok I bez gresaka. Rekao mi serviser da im ne valja uredjaj za izduvne gasove, kaze opusti se I vozi izbacit ce ti gresku ako ti se sta pokvari.
Naslovnica
Posts: 35441
Joined: 20/03/2013 15:38

#34395 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

lavic wrote: 04/03/2021 09:34 To sa lambda sondom je sranje, i meni je prosle godine pokazao visok rezultata pa kad sam otisao na dijagnostiku svi parametri motora bili ok I bez gresaka. Rekao mi serviser da im ne valja uredjaj za izduvne gasove, kaze opusti se I vozi izbacit ce ti gresku ako ti se sta pokvari.
Ali na tehničkom je taj parametar, od 01.01.2021. - eliminatoran.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#34396 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

konektovan wrote: 04/03/2021 09:21 Koliko krševa na forumu.... :mrgreen:
nešto slutim ko da su iz falšvagen grupacije?
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#34397 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by laik1981 »

Naslovnica wrote: 04/03/2021 09:38
lavic wrote: 04/03/2021 09:34 To sa lambda sondom je sranje, i meni je prosle godine pokazao visok rezultata pa kad sam otisao na dijagnostiku svi parametri motora bili ok I bez gresaka. Rekao mi serviser da im ne valja uredjaj za izduvne gasove, kaze opusti se I vozi izbacit ce ti gresku ako ti se sta pokvari.
Ali na tehničkom je taj parametar, od 01.01.2021. - eliminatoran.
Cusnes cvaju i nema eliminatornih parametara. Da se strogo provodi pola vozila se ne bi moglo koristiti, a jos uvijek se trljaju dvice dizeli..
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#34398 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Naslovnica wrote: 04/03/2021 08:26
NediM17 wrote: 03/03/2021 20:24
Naslovnica wrote: 03/03/2021 11:47 Jutros tehnički jedva prođoh, Lambda 1.02, jedva je nekako uštimali da bude na gornjoj granici (i to smo upalili plin), na benzinu nema šanse.
Sve ostalo OK, CO, CO2, O2.
Koji su najčešći razlozi lošem rezultatu, pored lambda sonde?
Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.

https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029. :)
Na benzinu ide na 1.045. :-)
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
:roll: :roll: :roll: :( :( :(
Koliko sam skont'o taj motor ima hidraulične podizače tako da se tu nema šta štelovat'.
Naslovnica
Posts: 35441
Joined: 20/03/2013 15:38

#34399 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

NediM17 wrote: 04/03/2021 10:25
Naslovnica wrote: 04/03/2021 08:26
NediM17 wrote: 03/03/2021 20:24

Zar nije vrijednost lambde od 0.97-1.03 ok?
Treb'o si ti to prije tehničkog izgasirati na beMzinu po autoputu.

https://mislioprirodi.ba/wp-content/upl ... %A1ura.pdf
Nisam bio dovoljno precizan, na 3 decimale.
Uspjeli su je na plinu nagurati na 1.029. :)
Na benzinu ide na 1.045. :-)
Otišao do Tarčina i nazad na benzinu i pravo na tehnički. Doduše, tamo sam čekao 10-15 minuta, ali mislim da to nije bio odlučujući faktor u lošem rezultatu.
Najgora stvar je ako krenem da popravljam redom šta može biti.
Mislim da ću prvo vidjeti da se prekontroliše ispušni sistem, od grane do izlaza, uključujući i katalizator.
Oda taj MAF senzor.
Javio mi se kolega forumaš u pp, moguće da je i do ventila.
OK, priznam, tehnički neispravno auto, ali fakat sam sjeban kada vidim šta se vozi i koje trulje se registruju, jbte, ja od atesta pp aparata do papira za LPG, sve uredno, gume, sijalice, nikakvog lufta, kočnice beton, nikakvog dima, crnog, bijelog, sivog...i onda me naše jebavati nekakav parametar na treću decimalu.
:roll: :roll: :roll: :( :( :(
Koliko sam skont'o taj motor ima hidraulične podizače tako da se tu nema šta štelovat'.
Veze nemam.
Kupio sam ga kao preporuku jer podnosi plin bez problema.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#34400 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Naslovnica wrote: 04/03/2021 09:38
lavic wrote: 04/03/2021 09:34 To sa lambda sondom je sranje, i meni je prosle godine pokazao visok rezultata pa kad sam otisao na dijagnostiku svi parametri motora bili ok I bez gresaka. Rekao mi serviser da im ne valja uredjaj za izduvne gasove, kaze opusti se I vozi izbacit ce ti gresku ako ti se sta pokvari.
Ali na tehničkom je taj parametar, od 01.01.2021. - eliminatoran.
Probaj prvo dijagnostika, onda ako nema nista tu provjera o2 senzora i da ne curi vakum negdje u usisu. vjerovatno samo o2 senzor neki jer auto bi to samo ispravilo ali dobija pogresne parametre
Post Reply