Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34351 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

haribery wrote: 02/03/2021 02:11
artur morgan wrote: 01/03/2021 12:27 Kazes, bio bi sa led lampama nelegalan u EU... a mislis da ne bi bio nelegalan i u BiH ??? Ovdje moze sve ???
Pa nisam cuo da je neko dobio kaznu ili nije prosao tehnicki sa h7 Led, pa kontam da nije na snazi ili je zakon u izradi. :) 😀
H7 led sijalice smetaju drugim vozačima koji dolaze iz suprotnog pravca, zaslijepe ih čime ugrožavaju bezbjednost saobraćaja i narušavaju duševni mir :-D i zbog toga H7 led sijalice nisu za cestovne upotrebe. Najviše se to primjeti kad ih uporediš sa fabričkim led svjetlima u fabričkim farovima. Fabričke su puno prigušenije. Nije dovoljno imati samo led sijalicu, potrebno je imati i odgovarajući far kao i prigušenu led sijalicu, koja neće drugima smetati.
njofra21
Posts: 32
Joined: 24/05/2013 11:02

#34352 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by njofra21 »

artur morgan wrote: 02/03/2021 09:51
haribery wrote: 02/03/2021 02:11
artur morgan wrote: 01/03/2021 12:27 Kazes, bio bi sa led lampama nelegalan u EU... a mislis da ne bi bio nelegalan i u BiH ??? Ovdje moze sve ???
Pa nisam cuo da je neko dobio kaznu ili nije prosao tehnicki sa h7 Led, pa kontam da nije na snazi ili je zakon u izradi. :) 😀
H7 led sijalice smetaju drugim vozačima koji dolaze iz suprotnog pravca, zaslijepe ih čime ugrožavaju bezbjednost saobraćaja i narušavaju duševni mir :-D i zbog toga H7 led sijalice nisu za cestovne upotrebe. Najviše se to primjeti kad ih uporediš sa fabričkim led svjetlima u fabričkim farovima. Fabričke su puno prigušenije. Nije dovoljno imati samo led sijalicu, potrebno je imati i odgovarajući far kao i prigušenu led sijalicu, koja neće drugima smetati.
https://www.osram.com/ecat/LEDriving%20 ... P_4059095/ https://www.osram.de/am/night-breaker-l ... sliste.jsp Ovo su jedine legalne LED H7 sijalice u EU, tako da je moguce staviti ove sijalice ali da pod uslovom da su ti odgovarajuci farovi, ima lista modela sa kojima su ove sijalice kompaktibilne.
njofra21
Posts: 32
Joined: 24/05/2013 11:02

#34353 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by njofra21 »

lissaly_manny wrote: 02/03/2021 11:13
njofra21 wrote: 02/03/2021 10:46 .kompaktibilne

:lol:
?
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#34354 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

kompaktan - (pridjev) čvrst, jedar, gust, zbijen, jedinstven, jak, solidan.
kompatibilan - (pridjev) saglasan, odgovarajući, složljiv, spojiv, snošljiv, pomirljiv.

kompaktibilan, ne znam kako bi se protumačilo.

Oni nismo baš gramar nazi, ali ovo je fula, a prijateljski je upozoriti te da se ne prospeš negdje gdje ti je važno.
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#34355 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 02/03/2021 11:23 kompaktan - (pridjev) čvrst, jedar, gust, zbijen, jedinstven, jak, solidan.
kompatibilan - (pridjev) saglasan, odgovarajući, složljiv, spojiv, snošljiv, pomirljiv.

kompaktibilan, ne znam kako bi se protumačilo.

Oni nismo baš gramar nazi, ali ovo je fula, a prijateljski je upozoriti te da se ne prospeš negdje gdje ti je važno.
Pa, to ti je istovremeno i čvrst i odgovarajući, odgovarajuće čvrst takoreći, logično.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#34356 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hellhammer »

haribery wrote: 02/03/2021 01:50
artur morgan wrote: 01/03/2021 20:03 Dva problema mogu biti sa halogenim svjetlima nocu :

1. Slabiji vid-potrazi oftalmologa,
2. Izgorio far.

Normalan vid i ocuvan far sa halogenim svjetlima bi trebao biti dovoljan za normalnu voznju nocu.
Oftalmolog vec odradio svoje :) 😀
Far nije izgorio ;) 😉
I ja bi volio da je tako,al mi fali preglednosti naprijed,iako je podignuto na 0 najviše sto moze da se podigne u vis,jedino mozda se moze jos mehanicki dich pa da bude ok,al nisu mi to htjela odraditi,kazu neide to tako,jbg
Ja jednom mijenjao farove u Bosni i odem na tehnicki pregled da podese snop, dosla noc prekratko svjetlo baca skroz mozda maximalno 20m. Odem ponovo dan poslije kaze sve uredu tako to treba, kako reko treba kad treba da baca snop 40m. Nije mi se dalo vise zezati i tako vozio par mjeseci. Odem na godisnji tehnicki u Austriji i jedina veca tehnicka greska je bila(neispravna svjetla previse spustena). Nakon toga sve 5 bacaju dovoljno daleko i vidi se lijepo.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#34357 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

I ja moram ici da podesim farove, ima li neko savjet u koji TP otici?
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#34358 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Onako na prvu, cini mi se da su Agram na Alipašinom i Central preko puta Wise dobar izbor.
njofra21
Posts: 32
Joined: 24/05/2013 11:02

#34359 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by njofra21 »

drug_profi wrote: 02/03/2021 11:23 kompaktan - (pridjev) čvrst, jedar, gust, zbijen, jedinstven, jak, solidan.
kompatibilan - (pridjev) saglasan, odgovarajući, složljiv, spojiv, snošljiv, pomirljiv.

kompaktibilan, ne znam kako bi se protumačilo.

Oni nismo baš gramar nazi, ali ovo je fula, a prijateljski je upozoriti te da se ne prospeš negdje gdje ti je važno.
lapsus calami
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#34360 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

drug_profi wrote: 02/03/2021 13:48 Onako na prvu, cini mi se da su Agram na Alipašinom i Central preko puta Wise dobar izbor.
hvala
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#34361 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by haribery »

drug_profi wrote: 02/03/2021 08:44 Ja sam ovdje uočio da je 20 godina stara opel astra bolja od 9 godina starog A6.
To je to.
Hahahah,,astra je zmaj 1.7 dti Isuzu motor gazi preko 300k al svjetla ima perfekcija hebo audina :) 😀😃🙂🙃
Sala mala Audi je Audi nema veze sto vozimo pod dugim svjetlima :) 😀
Last edited by haribery on 02/03/2021 20:57, edited 1 time in total.
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#34362 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by haribery »

RagibUzoriti wrote: 02/03/2021 03:15
haribery wrote: 02/03/2021 02:00
RagibUzoriti wrote: 01/03/2021 12:01

Mogao bi ako imas love :-D

Da li ti se isplati,ne znam.
Pa za 850 Eura oba fara nova mogu kupiti,naravno da se ne isplati,al ako bi riješio problem sa nekim xenonom ne bi puno razmisljao,planiram auto drzati jos 3 -4god.
Za 850 eura da kupis 2 nova fara sa xenon sijalicama i balastima za C7 Audi?
Image

Autodock njemacki,takva cijena,jbg mozda su I kod njih ispod ruke :) 😀😃
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#34363 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by haribery »

lonely_wolf wrote: 02/03/2021 07:53 Mislim da ne može "plug and play", ne odgovara štošta, a mora i da se kodira i opet veliko pitanje da li će to sve skupa raditi.
Ima tu više zajebancije nego što smo navikli tako da te pare što si na nijetio dati za druge farove ostavi sa strane i kad budeš mjenjao auto dodaj za ono sa boljim svjetlima.
Definitivo,tako ce I biti.
shandrprcSA
Posts: 10219
Joined: 23/02/2013 08:16

#34364 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shandrprcSA »

gdje kupiti sarafe za celicne felge?
User avatar
sime_cipol
Posts: 23405
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#34365 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sime_cipol »

Gdje se nalazi kod boje na Twingu?
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34366 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Znaci, nije u prtljazniku kod rezervne gume :-D

Edit. Evo gledam na stoku od vrata ispod naljepnice o tezini vozila.
Last edited by artur morgan on 02/03/2021 18:56, edited 1 time in total.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#34367 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

haribery wrote: 02/03/2021 16:38
RagibUzoriti wrote: 02/03/2021 03:15
haribery wrote: 02/03/2021 02:00
Pa za 850 Eura oba fara nova mogu kupiti,naravno da se ne isplati,al ako bi riješio problem sa nekim xenonom ne bi puno razmisljao,planiram auto drzati jos 3 -4god.
Za 850 eura da kupis 2 nova fara sa xenon sijalicama i balastima za C7 Audi?
Image

Autodock njemacki,takva cijena,jbg mozda su I kod njih ispod ruke :) 😀😃
Jesil ti u bosni? Jes? Nisi? Pusti se gluposti, ili kupi orginal polovne ili kupi xenone il led ubaci prepravi i uzivaj. Nece ti niko nista u bosni. Imas nova auta posebno japanci suzuki farovi ko 2 sunca. Pusti se pravnika sa foruma.
Ja na svojim vozim na najvise dignuto da sto bolje osvjetljava magistralu dje nema rasvjete, nek zmire boli me k, zmirim i ja

Bevinsee led ti je najbolja eto da znas, sretno.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23405
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#34368 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sime_cipol »

artur morgan wrote: 02/03/2021 18:54 Znaci, nije u prtljazniku kod rezervne gume :-D
Mozda i jeste :skoljka:
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#34369 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

drug_profi wrote: 02/03/2021 08:44 Ja sam ovdje uočio da je 20 godina stara opel astra bolja od 9 godina starog A6.
To je to.
:lol: :lol: necemo se sada vrijedjati astra g bolja od a6, doduse ako je onaj model astre 2.2 dti 16v onda okk
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34370 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

sime_cipol wrote: 02/03/2021 18:57
artur morgan wrote: 02/03/2021 18:54 Znaci, nije u prtljazniku kod rezervne gume :-D
Mozda i jeste :skoljka:
Pogledaj tu cesto bude, kod mene je u prtljazniku. Gledao sam malo na googlu, moze biti i na stoku zaljepljeno. Kako se vec strucno kaze taj dio auta ali znas sta mislim :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 23405
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#34371 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sime_cipol »

artur morgan wrote: 02/03/2021 19:02
sime_cipol wrote: 02/03/2021 18:57
artur morgan wrote: 02/03/2021 18:54 Znaci, nije u prtljazniku kod rezervne gume :-D
Mozda i jeste :skoljka:
Pogledaj tu cesto bude, kod mene je u prtljazniku. Gledao sam malo na googlu, moze biti i na stoku zaljepljeno. Kako se vec strucno kaze taj dio auta ali znas sta mislim :D
:thumbup:
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#34372 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

noviclan wrote: 02/03/2021 18:58
drug_profi wrote: 02/03/2021 08:44 Ja sam ovdje uočio da je 20 godina stara opel astra bolja od 9 godina starog A6.
To je to.
:lol: :lol: necemo se sada vrijedjati astra g bolja od a6, doduse ako je onaj model astre 2.2 dti 16v onda okk
Padobranac, vrati se malo unazad da pohvatas o cemu je rijec.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#34373 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

shandrprcSA wrote: 02/03/2021 18:29 gdje kupiti sarafe za celicne felge?
novi za 6-8km/kom u svakoj prodavnici autodijelova, vulkanizeru, "original" znaju biti i skuplji novi
ili na otpadu za 1-2km komad, saraf je ili odgovara ili ne odgovara
User avatar
sime_cipol
Posts: 23405
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#34374 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sime_cipol »

artur morgan wrote: 02/03/2021 19:02
sime_cipol wrote: 02/03/2021 18:57
artur morgan wrote: 02/03/2021 18:54 Znaci, nije u prtljazniku kod rezervne gume :-D
Mozda i jeste :skoljka:
Pogledaj tu cesto bude, kod mene je u prtljazniku. Gledao sam malo na googlu, moze biti i na stoku zaljepljeno. Kako se vec strucno kaze taj dio auta ali znas sta mislim :D
Nasao sam ga. Gledao vozačeva vrata, gepek, rezervna guma, a on na stoku suvozacevih :D
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#34375 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by haribery »

avijon wrote: 02/03/2021 18:55
haribery wrote: 02/03/2021 16:38
RagibUzoriti wrote: 02/03/2021 03:15

Za 850 eura da kupis 2 nova fara sa xenon sijalicama i balastima za C7 Audi?
Image

Autodock njemacki,takva cijena,jbg mozda su I kod njih ispod ruke :) 😀😃
Jesil ti u bosni? Jes? Nisi? Pusti se gluposti, ili kupi orginal polovne ili kupi xenone il led ubaci prepravi i uzivaj. Nece ti niko nista u bosni. Imas nova auta posebno japanci suzuki farovi ko 2 sunca. Pusti se pravnika sa foruma.
Ja na svojim vozim na najvise dignuto da sto bolje osvjetljava magistralu dje nema rasvjete, nek zmire boli me k, zmirim i ja

Bevinsee led ti je najbolja eto da znas, sretno.
Hahaha ,,nek zamiri ko hoce samo da ja vidim voziti. :) 😀😃
Taj Bevinsee sam gledao na yt i po recenzijama izgleda top.Narucit cu to pa kad puklo da puklo,imati ove u rezervi za tehnički i "mirna" Bosna
Post Reply