Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
SONY_91
Posts: 1876
Joined: 09/09/2009 12:24
Location: Somewhere in Posavina

#34126 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by SONY_91 »

konektovan wrote: 16/02/2021 13:28 Ma potrošiće 2 -3 dece cdti za heftu.. :mrgreen:
1.9 CDTI 88kW na 15.000km mijenjao ulje a auto imalo 400.000km na satu nije trošio ništa ulja. Sipao ga blizu max. svaku zamjenu i toliko zateknem na sljedećoj zamjeni. Valjda i ovaj 2.0 bude približan, tek sam uzeo auto :D .
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#34127 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

U septembru kupljen novi akumulator Exide Premium jer je stari crko i jucer nakon nekih 7-8 dana sto nisam palio auto, na prvom paljenju bgm popalise se lampice da blinkaju i piste na trenutak jedno sekundu i nakon 2 sekunde upali.

Odvezao se 10 min do lokacije gdje trebam, parkirao i nakon sat kad sam se vracao normalno se pokrenuo. Da li je to ikako normalno s obzirom da je vani bio 7 8 dana na ovim minusima ili bih trebao sta provjeriti.

Ako se dobro sjecam momak kad mi je iz Vesproma postavljao provjeravao je napon i punjenje mislim da je rekao da je to dobro, ali da provjerim mescini anlaser jer malo duze vergla? Da li bi to moglo biti to?
User avatar
konektovan
Posts: 51441
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34128 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

SONY_91 wrote: 16/02/2021 13:50
konektovan wrote: 16/02/2021 13:28 Ma potrošiće 2 -3 dece cdti za heftu.. :mrgreen:
1.9 CDTI 88kW na 15.000km mijenjao ulje a auto imalo 400.000km na satu nije trošio ništa ulja. Sipao ga blizu max. svaku zamjenu i toliko zateknem na sljedećoj zamjeni. Valjda i ovaj 2.0 bude približan, tek sam uzeo auto :D .
E nije isto kad ga fiat proizvodi (jtd) i GM(opel)).. :mrgreen:
User avatar
SONY_91
Posts: 1876
Joined: 09/09/2009 12:24
Location: Somewhere in Posavina

#34129 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by SONY_91 »

konektovan wrote: 16/02/2021 14:26
SONY_91 wrote: 16/02/2021 13:50
konektovan wrote: 16/02/2021 13:28 Ma potrošiće 2 -3 dece cdti za heftu.. :mrgreen:
1.9 CDTI 88kW na 15.000km mijenjao ulje a auto imalo 400.000km na satu nije trošio ništa ulja. Sipao ga blizu max. svaku zamjenu i toliko zateknem na sljedećoj zamjeni. Valjda i ovaj 2.0 bude približan, tek sam uzeo auto :D .
E nije isto kad ga fiat proizvodi (jtd) i GM(opel)).. :mrgreen:
Nemoj da ga urekneš. Neka izdrži do 300.000 i ja zadovoljan :D .
User avatar
konektovan
Posts: 51441
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34130 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

SONY_91 wrote: 16/02/2021 14:33
konektovan wrote: 16/02/2021 14:26
SONY_91 wrote: 16/02/2021 13:50

1.9 CDTI 88kW na 15.000km mijenjao ulje a auto imalo 400.000km na satu nije trošio ništa ulja. Sipao ga blizu max. svaku zamjenu i toliko zateknem na sljedećoj zamjeni. Valjda i ovaj 2.0 bude približan, tek sam uzeo auto :D .
E nije isto kad ga fiat proizvodi (jtd) i GM(opel)).. :mrgreen:
Nemoj da ga urekneš. Neka izdrži do 300.000 i ja zadovoljan :D .

Nek bude sa srećom. :thumbup:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#34131 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

SONY_91 wrote: 16/02/2021 12:46 Ma šipka izrezbarena u dijelu gdje se mjeri i tu se vidi da je na max. (dolazi ulje do kraja dijela gdje je izrezbarena) ali dalje se ne vidi ništa jer je ulje svijetlo a šipka glatka.
Znaju šipke biti nezgodne za očitanje, ali opet se može uglavnom jasno vidjeti do kojeg je nivoa ulje. Očisti šipku krpom dobro i izmjeri...
User avatar
SONY_91
Posts: 1876
Joined: 09/09/2009 12:24
Location: Somewhere in Posavina

#34132 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by SONY_91 »

530i wrote: 16/02/2021 16:37
SONY_91 wrote: 16/02/2021 12:46 Ma šipka izrezbarena u dijelu gdje se mjeri i tu se vidi da je na max. (dolazi ulje do kraja dijela gdje je izrezbarena) ali dalje se ne vidi ništa jer je ulje svijetlo a šipka glatka.
Znaju šipke biti nezgodne za očitanje, ali opet se može uglavnom jasno vidjeti do kojeg je nivoa ulje. Očisti šipku krpom dobro i izmjeri...
Ma otišao sam, izvukli smo 0,7L i sada je malo ispod maksimuma.
ado-nekad-sampion
Posts: 391
Joined: 01/10/2020 10:53

#34133 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ado-nekad-sampion »

A jbt pa izmedju minimuma i maksimuma je litar svega. Samo pola litra je nasuo previse. :-)
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#34134 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Dacija je sređena :-D
800 km sa sređenim ventilima ide ko lampa, povlaci daleko bolje iz niskih obrtaja

Danas mali servis, ulje filteri ulja zraka kabine 140KM (40KM jeftinije nego u ovlastenom)
Prvi put van gumam, i prvi put da skontam da je ulje zamjenjeno kad sjednem u auto...
pogresno ulje i jos neke stvari su zajebale situvaciju dodatno sa ventilima, srecom ima opcija za drugi servis :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35457
Joined: 20/03/2013 15:38

#34135 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

mk ultra wrote: 16/02/2021 19:43 Dacija je sređena :-D
800 km sa sređenim ventilima ide ko lampa, povlaci daleko bolje iz niskih obrtaja

Danas mali servis, ulje filteri ulja zraka kabine 140KM (40KM jeftinije nego u ovlastenom)
Prvi put van gumam, i prvi put da skontam da je ulje zamjenjeno kad sjednem u auto...
pogresno ulje i jos neke stvari su zajebale situvaciju dodatno sa ventilima, srecom ima opcija za drugi servis :mrgreen:
Da li sam dobro shvatio, ovlaštenom ti sipali pogrešno ulje?
User avatar
nivla
Posts: 6572
Joined: 12/01/2008 23:44

#34136 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

ma bilo sve otislo, pa kad je zamijenio ima taj osjecaj da sve bolje ide, a prije da mu gumam nije mijenjao svaki put ulje nego da je sipao pogresno
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#34137 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

nivla wrote: 16/02/2021 20:19 ma bilo sve otislo, pa kad je zamijenio ima taj osjecaj da sve bolje ide, a prije da mu gumam nije mijenjao svaki put ulje nego da je sipao pogresno
A sta su ti radili s ventilima?
User avatar
nivla
Posts: 6572
Joined: 12/01/2008 23:44

#34138 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

tabija wrote: 16/02/2021 20:29
nivla wrote: 16/02/2021 20:19 ma bilo sve otislo, pa kad je zamijenio ima taj osjecaj da sve bolje ide, a prije da mu gumam nije mijenjao svaki put ulje nego da je sipao pogresno
A sta su ti radili s ventilima?
meni nista vise se referisem na to da mu guma m nije mijenjala ulje a pisala da jeste, nego da su nasuli pogresno
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#34139 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

nivla wrote: 16/02/2021 20:32
tabija wrote: 16/02/2021 20:29
nivla wrote: 16/02/2021 20:19 ma bilo sve otislo, pa kad je zamijenio ima taj osjecaj da sve bolje ide, a prije da mu gumam nije mijenjao svaki put ulje nego da je sipao pogresno
A sta su ti radili s ventilima?
meni nista vise se referisem na to da mu guma m nije mijenjala ulje a pisala da jeste, nego da su nasuli pogresno
Sorry, pogresnog sam citirao :)
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#34140 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#34141 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Naslovnica wrote: 16/02/2021 20:15
mk ultra wrote: 16/02/2021 19:43 Dacija je sređena :-D
800 km sa sređenim ventilima ide ko lampa, povlaci daleko bolje iz niskih obrtaja

Danas mali servis, ulje filteri ulja zraka kabine 140KM (40KM jeftinije nego u ovlastenom)
Prvi put van gumam, i prvi put da skontam da je ulje zamjenjeno kad sjednem u auto...
pogresno ulje i jos neke stvari su zajebale situvaciju dodatno sa ventilima, srecom ima opcija za drugi servis :mrgreen:
Da li sam dobro shvatio, ovlaštenom ti sipali pogrešno ulje?
Na ventilima naslage od sagorenog ulja, iako je rađeno svakih 10-12 hiljada (ako su ga mijenjali :mrgreen: )
Jesu li mogli jos nesto sjebati na velikom servisu, sve je moguce... jer je od tad belaj krenuo malo po malo, pa je i lambda pogresno izbacivala zbog toga

Evo 3 jutra bas hladno, prebaca na plin bez gasenja, ne trese hladan i sl.
Sad je nasuo neki total i opet kazem sad sam prvi put skontao i imao osjecaj da je novo ulje i da ljepse radi, nema vise CE lampice nikako, plin sam sredio, sad je ko nov :-D ... mogu npr voziti cetvrtom na 2000u/min 65kmh po gradu bez problema, prije bi tresao i ako bi dao gasa tresao bi i morao bih u trecu da vratim, pa sam trecom uglavnom i vozio.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#34142 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hemel »

Ima li gorih majstora nego sto ima Guma M ali svugdje.

Neskolovani, aljkavi, neodgovorni, puno pametuju a malo rade...mentalitet 0.
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#34143 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

Hemel wrote: 16/02/2021 21:28 Ima li gorih majstora nego sto ima Guma M ali svugdje.

Neskolovani, aljkavi, neodgovorni, puno pametuju a malo rade...mentalitet 0.
Od ovlastenih servisera, ja na gore nisam nailazio. Gori su i od nekadasnjih Fiatovih sa Pofalica.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#34144 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hemel »

ElRe wrote: 16/02/2021 21:41
Hemel wrote: 16/02/2021 21:28 Ima li gorih majstora nego sto ima Guma M ali svugdje.

Neskolovani, aljkavi, neodgovorni, puno pametuju a malo rade...mentalitet 0.
Od ovlastenih servisera, ja na gore nisam nailazio. Gori su i od nekadasnjih Fiatovih sa Pofalica.
Samo sam gume kod njih drzao i dva puta godisnje ih gledao i na kraju pokupio svoje gume i kod drugog.

Kaze prijatelj da treba da promijeni metlice na brisacima(auto od firme) i traze da napravim termin. Ma dzaba sto im ja kazem ''dajte meni ja cu zamijeniti a vi fakturisite i zamjenu''. Ne, to ne moze tako nego u red za termin. :D
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#34145 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

mk ultra wrote: 16/02/2021 20:52
Naslovnica wrote: 16/02/2021 20:15
mk ultra wrote: 16/02/2021 19:43 Dacija je sređena :-D
800 km sa sređenim ventilima ide ko lampa, povlaci daleko bolje iz niskih obrtaja

Danas mali servis, ulje filteri ulja zraka kabine 140KM (40KM jeftinije nego u ovlastenom)
Prvi put van gumam, i prvi put da skontam da je ulje zamjenjeno kad sjednem u auto...
pogresno ulje i jos neke stvari su zajebale situvaciju dodatno sa ventilima, srecom ima opcija za drugi servis :mrgreen:
Da li sam dobro shvatio, ovlaštenom ti sipali pogrešno ulje?
Na ventilima naslage od sagorenog ulja, iako je rađeno svakih 10-12 hiljada (ako su ga mijenjali :mrgreen: )
Jesu li mogli jos nesto sjebati na velikom servisu, sve je moguce... jer je od tad belaj krenuo malo po malo, pa je i lambda pogresno izbacivala zbog toga

Evo 3 jutra bas hladno, prebaca na plin bez gasenja, ne trese hladan i sl.
Sad je nasuo neki total i opet kazem sad sam prvi put skontao i imao osjecaj da je novo ulje i da ljepse radi, nema vise CE lampice nikako, plin sam sredio, sad je ko nov :-D ... mogu npr voziti cetvrtom na 2000u/min 65kmh po gradu bez problema, prije bi tresao i ako bi dao gasa tresao bi i morao bih u trecu da vratim, pa sam trecom uglavnom i vozio.
Odakle naslage izgorenog ulja na ventilima, kod ispravnog motora to ne smije biti.
Je li trosio ulje?
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#34146 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

NediM17 wrote: 16/02/2021 21:51
mk ultra wrote: 16/02/2021 20:52
Naslovnica wrote: 16/02/2021 20:15
Da li sam dobro shvatio, ovlaštenom ti sipali pogrešno ulje?
Na ventilima naslage od sagorenog ulja, iako je rađeno svakih 10-12 hiljada (ako su ga mijenjali :mrgreen: )
Jesu li mogli jos nesto sjebati na velikom servisu, sve je moguce... jer je od tad belaj krenuo malo po malo, pa je i lambda pogresno izbacivala zbog toga

Evo 3 jutra bas hladno, prebaca na plin bez gasenja, ne trese hladan i sl.
Sad je nasuo neki total i opet kazem sad sam prvi put skontao i imao osjecaj da je novo ulje i da ljepse radi, nema vise CE lampice nikako, plin sam sredio, sad je ko nov :-D ... mogu npr voziti cetvrtom na 2000u/min 65kmh po gradu bez problema, prije bi tresao i ako bi dao gasa tresao bi i morao bih u trecu da vratim, pa sam trecom uglavnom i vozio.
Odakle naslage izgorenog ulja na ventilima, kod ispravnog motora to ne smije biti.
Je li trosio ulje?
Nije trosio ulje 100%, to sam redovno gledao niti je ikad nekog cudnog dima bilo
Zato i mene cudi
Ne znam puno se vrti, na 100kmh sam vec skoro na 3500u/min
Ako su fulili koji interval ulja ili ako je bas tako lose ulje bilo, nista me dalje ne bi cudilo...

Nemam iskustva sa ovim glupostima, ali sam citao da bi za plin trebala ici ulja koja manje prljaju pri izgaranju upravo radi ovoga, jer se nakuplja svasta na lezistu ventila. Al opet kontam ako je u normalnom intervalu da je ne znam kakvo izdrzat ce 10000km, ili je totalno smece ili nije zamjenjeno.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#34147 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Opet znači Elf iz Gruda sipaju...ccc
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34148 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Slican kvalitet znaci ko FAC :-) :lol: ,samo ne znam kako opstaju,valjda se dovoljno auta proda,sto dacia sto renola...
User avatar
SONY_91
Posts: 1876
Joined: 09/09/2009 12:24
Location: Somewhere in Posavina

#34149 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by SONY_91 »

ado-nekad-sampion wrote: 16/02/2021 17:01 A jbt pa izmedju minimuma i maksimuma je litar svega. Samo pola litra je nasuo previse. :-)
Jučer bilo malo ispod maksimuma kada smo vadili ulje a jutros nakon što je auto prenoćilo opet na maksimumu :? . Auto je bilo zagrijano dok smo izvlačili ulje.
schindleroskar
Posts: 573
Joined: 11/06/2019 23:30

#34150 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by schindleroskar »

Jedno laicko pitanje, kako provjeriti stanje amortizera ? Jest da sam preso sa hidraulike al opet mi pretvrdo izgleda kad preletim preko kratera i sahtova na nasim cestama
Post Reply