1.9 CDTI 88kW na 15.000km mijenjao ulje a auto imalo 400.000km na satu nije trošio ništa ulja. Sipao ga blizu max. svaku zamjenu i toliko zateknem na sljedećoj zamjeni. Valjda i ovaj 2.0 bude približan, tek sam uzeo auto
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- SONY_91
- Posts: 1876
- Joined: 09/09/2009 12:24
- Location: Somewhere in Posavina
#34126 Re: Pitamo Mehanicare ?
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#34127 Re: Pitamo Mehanicare ?
U septembru kupljen novi akumulator Exide Premium jer je stari crko i jucer nakon nekih 7-8 dana sto nisam palio auto, na prvom paljenju bgm popalise se lampice da blinkaju i piste na trenutak jedno sekundu i nakon 2 sekunde upali.
Odvezao se 10 min do lokacije gdje trebam, parkirao i nakon sat kad sam se vracao normalno se pokrenuo. Da li je to ikako normalno s obzirom da je vani bio 7 8 dana na ovim minusima ili bih trebao sta provjeriti.
Ako se dobro sjecam momak kad mi je iz Vesproma postavljao provjeravao je napon i punjenje mislim da je rekao da je to dobro, ali da provjerim mescini anlaser jer malo duze vergla? Da li bi to moglo biti to?
Odvezao se 10 min do lokacije gdje trebam, parkirao i nakon sat kad sam se vracao normalno se pokrenuo. Da li je to ikako normalno s obzirom da je vani bio 7 8 dana na ovim minusima ili bih trebao sta provjeriti.
Ako se dobro sjecam momak kad mi je iz Vesproma postavljao provjeravao je napon i punjenje mislim da je rekao da je to dobro, ali da provjerim mescini anlaser jer malo duze vergla? Da li bi to moglo biti to?
- konektovan
- Posts: 51440
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34128 Re: Pitamo Mehanicare ?
E nije isto kad ga fiat proizvodi (jtd) i GM(opel))..
- SONY_91
- Posts: 1876
- Joined: 09/09/2009 12:24
- Location: Somewhere in Posavina
#34129 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nemoj da ga urekneš. Neka izdrži do 300.000 i ja zadovoljankonektovan wrote: ↑16/02/2021 14:26E nije isto kad ga fiat proizvodi (jtd) i GM(opel))..![]()
- konektovan
- Posts: 51440
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34130 Re: Pitamo Mehanicare ?
SONY_91 wrote: ↑16/02/2021 14:33Nemoj da ga urekneš. Neka izdrži do 300.000 i ja zadovoljan.
Nek bude sa srećom.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#34131 Re: Pitamo Mehanicare ?
Znaju šipke biti nezgodne za očitanje, ali opet se može uglavnom jasno vidjeti do kojeg je nivoa ulje. Očisti šipku krpom dobro i izmjeri...
- SONY_91
- Posts: 1876
- Joined: 09/09/2009 12:24
- Location: Somewhere in Posavina
#34132 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
ado-nekad-sampion
- Posts: 391
- Joined: 01/10/2020 10:53
#34133 Re: Pitamo Mehanicare ?
A jbt pa izmedju minimuma i maksimuma je litar svega. Samo pola litra je nasuo previse. 
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#34134 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dacija je sređena
800 km sa sređenim ventilima ide ko lampa, povlaci daleko bolje iz niskih obrtaja
Danas mali servis, ulje filteri ulja zraka kabine 140KM (40KM jeftinije nego u ovlastenom)
Prvi put van gumam, i prvi put da skontam da je ulje zamjenjeno kad sjednem u auto...
pogresno ulje i jos neke stvari su zajebale situvaciju dodatno sa ventilima, srecom ima opcija za drugi servis
800 km sa sređenim ventilima ide ko lampa, povlaci daleko bolje iz niskih obrtaja
Danas mali servis, ulje filteri ulja zraka kabine 140KM (40KM jeftinije nego u ovlastenom)
Prvi put van gumam, i prvi put da skontam da je ulje zamjenjeno kad sjednem u auto...
pogresno ulje i jos neke stvari su zajebale situvaciju dodatno sa ventilima, srecom ima opcija za drugi servis
-
Naslovnica
- Posts: 35456
- Joined: 20/03/2013 15:38
#34135 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da li sam dobro shvatio, ovlaštenom ti sipali pogrešno ulje?mk ultra wrote: ↑16/02/2021 19:43 Dacija je sređena![]()
800 km sa sređenim ventilima ide ko lampa, povlaci daleko bolje iz niskih obrtaja
Danas mali servis, ulje filteri ulja zraka kabine 140KM (40KM jeftinije nego u ovlastenom)
Prvi put van gumam, i prvi put da skontam da je ulje zamjenjeno kad sjednem u auto...
pogresno ulje i jos neke stvari su zajebale situvaciju dodatno sa ventilima, srecom ima opcija za drugi servis![]()
- nivla
- Posts: 6572
- Joined: 12/01/2008 23:44
#34136 Re: Pitamo Mehanicare ?
ma bilo sve otislo, pa kad je zamijenio ima taj osjecaj da sve bolje ide, a prije da mu gumam nije mijenjao svaki put ulje nego da je sipao pogresno
-
tabija
- Posts: 1156
- Joined: 11/12/2012 22:27
- nivla
- Posts: 6572
- Joined: 12/01/2008 23:44
#34138 Re: Pitamo Mehanicare ?
meni nista vise se referisem na to da mu guma m nije mijenjala ulje a pisala da jeste, nego da su nasuli pogresno
-
tabija
- Posts: 1156
- Joined: 11/12/2012 22:27
#34139 Re: Pitamo Mehanicare ?
- ElRe
- Posts: 16923
- Joined: 12/12/2011 11:28
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#34141 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na ventilima naslage od sagorenog ulja, iako je rađeno svakih 10-12 hiljada (ako su ga mijenjaliNaslovnica wrote: ↑16/02/2021 20:15Da li sam dobro shvatio, ovlaštenom ti sipali pogrešno ulje?mk ultra wrote: ↑16/02/2021 19:43 Dacija je sređena![]()
800 km sa sređenim ventilima ide ko lampa, povlaci daleko bolje iz niskih obrtaja
Danas mali servis, ulje filteri ulja zraka kabine 140KM (40KM jeftinije nego u ovlastenom)
Prvi put van gumam, i prvi put da skontam da je ulje zamjenjeno kad sjednem u auto...
pogresno ulje i jos neke stvari su zajebale situvaciju dodatno sa ventilima, srecom ima opcija za drugi servis![]()
Jesu li mogli jos nesto sjebati na velikom servisu, sve je moguce... jer je od tad belaj krenuo malo po malo, pa je i lambda pogresno izbacivala zbog toga
Evo 3 jutra bas hladno, prebaca na plin bez gasenja, ne trese hladan i sl.
Sad je nasuo neki total i opet kazem sad sam prvi put skontao i imao osjecaj da je novo ulje i da ljepse radi, nema vise CE lampice nikako, plin sam sredio, sad je ko nov
- Hemel
- Posts: 6605
- Joined: 08/11/2003 00:00
- Location: prije i poslije tobe ista
#34142 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima li gorih majstora nego sto ima Guma M ali svugdje.
Neskolovani, aljkavi, neodgovorni, puno pametuju a malo rade...mentalitet 0.
Neskolovani, aljkavi, neodgovorni, puno pametuju a malo rade...mentalitet 0.
- ElRe
- Posts: 16923
- Joined: 12/12/2011 11:28
- Hemel
- Posts: 6605
- Joined: 08/11/2003 00:00
- Location: prije i poslije tobe ista
#34144 Re: Pitamo Mehanicare ?
Samo sam gume kod njih drzao i dva puta godisnje ih gledao i na kraju pokupio svoje gume i kod drugog.
Kaze prijatelj da treba da promijeni metlice na brisacima(auto od firme) i traze da napravim termin. Ma dzaba sto im ja kazem ''dajte meni ja cu zamijeniti a vi fakturisite i zamjenu''. Ne, to ne moze tako nego u red za termin.
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34145 Re: Pitamo Mehanicare ?
Odakle naslage izgorenog ulja na ventilima, kod ispravnog motora to ne smije biti.mk ultra wrote: ↑16/02/2021 20:52Na ventilima naslage od sagorenog ulja, iako je rađeno svakih 10-12 hiljada (ako su ga mijenjaliNaslovnica wrote: ↑16/02/2021 20:15Da li sam dobro shvatio, ovlaštenom ti sipali pogrešno ulje?mk ultra wrote: ↑16/02/2021 19:43 Dacija je sređena![]()
800 km sa sređenim ventilima ide ko lampa, povlaci daleko bolje iz niskih obrtaja
Danas mali servis, ulje filteri ulja zraka kabine 140KM (40KM jeftinije nego u ovlastenom)
Prvi put van gumam, i prvi put da skontam da je ulje zamjenjeno kad sjednem u auto...
pogresno ulje i jos neke stvari su zajebale situvaciju dodatno sa ventilima, srecom ima opcija za drugi servis![]()
)
Jesu li mogli jos nesto sjebati na velikom servisu, sve je moguce... jer je od tad belaj krenuo malo po malo, pa je i lambda pogresno izbacivala zbog toga
Evo 3 jutra bas hladno, prebaca na plin bez gasenja, ne trese hladan i sl.
Sad je nasuo neki total i opet kazem sad sam prvi put skontao i imao osjecaj da je novo ulje i da ljepse radi, nema vise CE lampice nikako, plin sam sredio, sad je ko nov... mogu npr voziti cetvrtom na 2000u/min 65kmh po gradu bez problema, prije bi tresao i ako bi dao gasa tresao bi i morao bih u trecu da vratim, pa sam trecom uglavnom i vozio.
Je li trosio ulje?
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#34146 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nije trosio ulje 100%, to sam redovno gledao niti je ikad nekog cudnog dima biloNediM17 wrote: ↑16/02/2021 21:51Odakle naslage izgorenog ulja na ventilima, kod ispravnog motora to ne smije biti.mk ultra wrote: ↑16/02/2021 20:52Na ventilima naslage od sagorenog ulja, iako je rađeno svakih 10-12 hiljada (ako su ga mijenjali)
Jesu li mogli jos nesto sjebati na velikom servisu, sve je moguce... jer je od tad belaj krenuo malo po malo, pa je i lambda pogresno izbacivala zbog toga
Evo 3 jutra bas hladno, prebaca na plin bez gasenja, ne trese hladan i sl.
Sad je nasuo neki total i opet kazem sad sam prvi put skontao i imao osjecaj da je novo ulje i da ljepse radi, nema vise CE lampice nikako, plin sam sredio, sad je ko nov... mogu npr voziti cetvrtom na 2000u/min 65kmh po gradu bez problema, prije bi tresao i ako bi dao gasa tresao bi i morao bih u trecu da vratim, pa sam trecom uglavnom i vozio.
Je li trosio ulje?
Zato i mene cudi
Ne znam puno se vrti, na 100kmh sam vec skoro na 3500u/min
Ako su fulili koji interval ulja ili ako je bas tako lose ulje bilo, nista me dalje ne bi cudilo...
Nemam iskustva sa ovim glupostima, ali sam citao da bi za plin trebala ici ulja koja manje prljaju pri izgaranju upravo radi ovoga, jer se nakuplja svasta na lezistu ventila. Al opet kontam ako je u normalnom intervalu da je ne znam kakvo izdrzat ce 10000km, ili je totalno smece ili nije zamjenjeno.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#34147 Re: Pitamo Mehanicare ?
Opet znači Elf iz Gruda sipaju...ccc
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34148 Re: Pitamo Mehanicare ?
Slican kvalitet znaci ko FAC
,samo ne znam kako opstaju,valjda se dovoljno auta proda,sto dacia sto renola...
- SONY_91
- Posts: 1876
- Joined: 09/09/2009 12:24
- Location: Somewhere in Posavina
#34149 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jučer bilo malo ispod maksimuma kada smo vadili ulje a jutros nakon što je auto prenoćilo opet na maksimumuado-nekad-sampion wrote: ↑16/02/2021 17:01 A jbt pa izmedju minimuma i maksimuma je litar svega. Samo pola litra je nasuo previse.![]()
-
schindleroskar
- Posts: 573
- Joined: 11/06/2019 23:30
#34150 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jedno laicko pitanje, kako provjeriti stanje amortizera ? Jest da sam preso sa hidraulike al opet mi pretvrdo izgleda kad preletim preko kratera i sahtova na nasim cestama
