Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

nikeze
Posts: 676
Joined: 07/12/2018 12:57

#33826 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nikeze »

Throttle wrote: 03/02/2021 17:36
nikeze wrote: 03/02/2021 08:47 Ko u Sarajevu može promjeniti gumice ventila ( majstorski se zovu bifoni) i vođice ventila na Citroenu C4 1.4 88 kS 2009 godište, a da to uradi kako treba i da ponudi garanciju i račun na rad a da cijena nije astronomska. Čak u ovlašteni servis uopće nije raspoložen da to radi jer je ishod neizvjestan, a popravak skup zbog puno radnih sati jer treba rastaviti mašinu i promijeniti uz bifone i brtvu glave motora, semeringe bregastih osovina i vijke koji stežu glavu. Naime auto troši oko 4 dece ulja na 1000 km, sa tendencijom povećanja. Na eko testu u inostranstvu je sve prošlo normalno ali to je bilo prije 6 mjeseci kad je trošio 2 decilitra na 1000 km. Auto je prešao 145 000 km. Molim za savjet. Automobil ne puši i nema gubitka snage, što znači da bi kompresija trebala da bude u redu i da karike nisu otišle.
Jesi li pokusavao drugo ulje nasuti? Drugi proizvodjac i gradacija? Jel vozis normalno il ga čepiš :D
Sipano je Total 5w30 , zatim Liqui Moly 5w40 i gubi ulje u oba slučaja. Kažu da aditiv Liqi Moly oil smoke stop zaustavlja potrošnju ulja, ali ga korisnici ne preporučuju. Koje ulje nasuti? Vozi se normalno neagresivno.
Zlaja9
Posts: 60
Joined: 13/04/2019 14:55

#33827 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Zlaja9 »

Birac brzina na mjenjacu - kolko je to komplikovano pogledat u smislu da li nesto riknulo. Moram li ici kod majstora koji je spec za mjenjace ili moze svaki dobar automehanicar?
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#33828 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Zlaja9 wrote: 03/02/2021 20:01 Birac brzina na mjenjacu - kolko je to komplikovano pogledat u smislu da li nesto riknulo. Moram li ici kod majstora koji je spec za mjenjace ili moze svaki dobar automehanicar?
Ma moze svaki dobar mehanicar, ako hoce... :mrgreen:
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#33829 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

nikeze wrote: 03/02/2021 19:40
Throttle wrote: 03/02/2021 17:36
nikeze wrote: 03/02/2021 08:47 Ko u Sarajevu može promjeniti gumice ventila ( majstorski se zovu bifoni) i vođice ventila na Citroenu C4 1.4 88 kS 2009 godište, a da to uradi kako treba i da ponudi garanciju i račun na rad a da cijena nije astronomska. Čak u ovlašteni servis uopće nije raspoložen da to radi jer je ishod neizvjestan, a popravak skup zbog puno radnih sati jer treba rastaviti mašinu i promijeniti uz bifone i brtvu glave motora, semeringe bregastih osovina i vijke koji stežu glavu. Naime auto troši oko 4 dece ulja na 1000 km, sa tendencijom povećanja. Na eko testu u inostranstvu je sve prošlo normalno ali to je bilo prije 6 mjeseci kad je trošio 2 decilitra na 1000 km. Auto je prešao 145 000 km. Molim za savjet. Automobil ne puši i nema gubitka snage, što znači da bi kompresija trebala da bude u redu i da karike nisu otišle.
Jesi li pokusavao drugo ulje nasuti? Drugi proizvodjac i gradacija? Jel vozis normalno il ga čepiš :D
Sipano je Total 5w30 , zatim Liqui Moly 5w40 i gubi ulje u oba slučaja. Kažu da aditiv Liqi Moly oil smoke stop zaustavlja potrošnju ulja, ali ga korisnici ne preporučuju. Koje ulje nasuti? Vozi se normalno neagresivno.
Sad ce se neki smijati :mrgreen: zalile se moje musterije da vozila trose ulje. Sipao Comma, da li od straha ili neceg drugog, ali ne zale se vise.
Last edited by Al'din on 04/02/2021 16:32, edited 1 time in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#33830 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Trose tsi uvijek u steku 1 lit :mrgreen:
TheGodfather001
Posts: 1627
Joined: 24/05/2004 10:44

#33831 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TheGodfather001 »

vindfaker wrote: 03/02/2021 12:08
TheGodfather001 wrote: 03/02/2021 10:57
vindfaker wrote: 03/02/2021 10:30 u pitanju je passat b6 2010
slucajno probah rucnu kad sam ulazio u garazu, ulaz je uz brdo i ide se rikvercom, i na pola rekoh haj da je probam, kad pritisnuh nece nista i upali se ovaj znak zuti.. kad pritisnem el. rucnu na milisekund blinkne i znak kad je podignuta rucna.. ugasim auto, nece opet rucna... dam kontakt, radi rucna.. odem provozam se, opet se vratim radi rucna... i sad je sve normalno, nema neki neobican zvuk kad se podize ili spusta ima li razloga za brigu?
Image
Je li ti svezan pojas? Znam da AutoHold meni ne funkcioniše ako je pojas odvezaT.
jest svezan je, samo sto sam uzeo one dodatke u bingu za 5 maraka da mi ne pisti vazda kad hocu auto 5metara da pomjerim.. da to ne zeza mozda?
Pokušaj sa svim kombinacijama, sa ili bez adaptera za pojas. Ako i dalje zeza, pravac na dijagnostiku jbga
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#33832 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Strucno pitanje :-D
Kocnica mi nisko hvatala, rekose glavni kocioni cilindar, nadjem dio, zamjenimo, odzracimo kocnice, sad kocnica tvrda kao kad je ugaseno auto, provozali se, i dalje pretvrda, provjerimo vakum pumpu uredna, skonta da je mozda gumica na cilindru koja drzi zrak na sastavu sa dobosom, stavimo drugu gumicu, odzracimo, kocnica opet nisko hvata kao i sa prvim cilindrom.. Koji djavo moze biti?

Citam na forumima da se treba preko dijagnostike odzraciti zbog abs ili nekog qrca.

@bitanga_sa_otesa
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25538
Joined: 12/08/2013 12:51

#33833 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by insaneinthebrain »

ostavis auto kod majstora, vratis se. jel gotov majstore. jest, res pecen :mrgreen: :-)

Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#33834 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Jbte :shock:
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#33835 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Al' ga opravise, majstore je li gotov gotov je
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#33836 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

vindfaker wrote: 03/02/2021 10:30 u pitanju je passat b6 2010
slucajno probah rucnu kad sam ulazio u garazu, ulaz je uz brdo i ide se rikvercom, i na pola rekoh haj da je probam, kad pritisnuh nece nista i upali se ovaj znak zuti.. kad pritisnem el. rucnu na milisekund blinkne i znak kad je podignuta rucna.. ugasim auto, nece opet rucna... dam kontakt, radi rucna.. odem provozam se, opet se vratim radi rucna... i sad je sve normalno, nema neki neobican zvuk kad se podize ili spusta ima li razloga za brigu?
Image
Sranje kod passaratija :lol:

Jedan ti klip ok, na drugom ti motoric vrisnuo najvjerovatnije.

Sve je dobro dok ti otpusti disk 😂😂😂

Popravljaj to dok ti nije veci problem ispao
vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#33837 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vindfaker »

RagibUzoriti wrote: 05/02/2021 19:52
vindfaker wrote: 03/02/2021 10:30 u pitanju je passat b6 2010
slucajno probah rucnu kad sam ulazio u garazu, ulaz je uz brdo i ide se rikvercom, i na pola rekoh haj da je probam, kad pritisnuh nece nista i upali se ovaj znak zuti.. kad pritisnem el. rucnu na milisekund blinkne i znak kad je podignuta rucna.. ugasim auto, nece opet rucna... dam kontakt, radi rucna.. odem provozam se, opet se vratim radi rucna... i sad je sve normalno, nema neki neobican zvuk kad se podize ili spusta ima li razloga za brigu?
Image
Sranje kod passaratija :lol:

Jedan ti klip ok, na drugom ti motoric vrisnuo najvjerovatnije.

Sve je dobro dok ti otpusti disk 😂😂😂

Popravljaj to dok ti nije veci problem ispao
evo dok se oporavim od plivajuceg, moze jos valjda :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#33838 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

:lol: Ne dao Bog nikome.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#33839 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Šta čovjeka natjera da kupi falšvagen ja ne znam...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83502
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33840 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Ima dijelova kupit na trafici gospodara mi
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#33841 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Jedino auto za kojeg sam cuo da mu se i sipka od ulja pokvari.... :lol:
User avatar
holowey
Posts: 10856
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#33842 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by holowey »

skoda octavia, senzor vanjske temperature brlja, nekad pokaze nebulozne vrijednosti, a nekad budu samo crtice kao da ne moze da ocita temperaturu... klima radi bez problema ali recirkulacija zraka ne radi ako su prikazane crtice umjesto temperature... na redovnom malom servisu koji sam radio kod shkore prosli mart je zamijenjen senzor vanjske temperature i funkcionisalo je ok negdje do oktobra pa je onda opet poceo brljati...zimus mecava a meni prikazuje temperaturu 34 stepena... kako sam vec jednom mijenjao taj senzor, jeli moguce da je opet crkao taj senzor jer pokazuje iste simptome? ili da racunam da su me kod shkore izradili, mozda samo ocistili stari senzor a naplatili zamjenu? ili je nesto trece problem?
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#33843 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Alarm Pandora, neko koristio?! :-)
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#33844 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#33845 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Samo ne kontam kako mu se dalo ovo radit umjesto zamjeniti originalnu.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4628
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#33846 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

Isto kao što im se da lijepiti nekakve kartone na prednju masku Gnojfova 2, umjesto da daju cenera i zamijene termostat na svom kontejneru.
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#33847 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Nije to isto brze se grije kada su minusi, umjesto kartona koji se skvasi ide stiropor 20mm
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#33848 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

:lol: :lol: :lol:

To ni yugi 55 nije trebalo da se zagrije...
kenan77
Posts: 330
Joined: 05/10/2013 09:02

#33849 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kenan77 »

Pozdrav majstori,zna li iko šta raditi,kod brata na fokusu 2016 god.1,5 tdci, neće sa upali,tj ne moze ništa,izbacilo mu "switch ignitation off"..relej paljenja ..da li je neko imao sličan problem,da li je relej u pitanju ili veći problem? Hvala unaprijed
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#33850 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Ima li neko da zna odzraciti abs modul preko vag com - abs output testa. I onda da se odzrace kocnice normalno preko tockova. Ili da preporuci nekoga
Post Reply