Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
konektovan
Posts: 51390
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#33151 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Throttle wrote: 17/01/2021 11:38 Kod roditelja u 2 auta i kod mene Fiamm, 72 il 74Ah placen 131KM prije neke 2 godine, moj prosle placen 118KM za 66Ah cini mi se a kod oca je 90-100Ah ne znam tacno, njemu je 3 godine, ne sjecam se cijene. 3 godine garancije, sivi su svi. Sve cijene uz vracen stari aku. Za sad ferceraju iako prije kupovine niko od poznanika nije imao direktnog iskustva s Fiammom
Fiamm, evo 4 godina, ne pokazuje nikakve znakove umora,.... :thumbup:
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#33152 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

Od petka auto napolju parkirano. Vec dugo hocu da izmjerim. Koliko vidim ok je.

Vidim da sam negdje zjanio poklopac za vodu (brisaci).

Image

5 godina prva ugradnja.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#33153 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Moze voltaza bit ok a da aku ne valja :mrgreen:
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#33154 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

530i wrote: 17/01/2021 12:15
NediM17 wrote: 17/01/2021 11:35 Imam Toplu u Suzukiju vec 2.5 godine. Original Varta crkla nakon 3 godine.

Nek Topla izdrzi jos sljedecu zimu, dosta.
To mi nešto pravo malo, da budem iskren.

Ili možda voziš na akumulatore kao ovdje neki što tvrde :lol:
Na Fiesti MK4 1.25 zetec original Motorcraft crk'o u 11-oj godini ničim izazvan, upalio normala, odvez'o se do grada u povratku nije mogao ni vrata otključati na daljinski. Kontam ne valja daljinski, otključam manuelno, ključ u kontakt bravu, ni habera. Haj reko' klema spala, kad jok, rikn'o "kumulator".
Nagizdam se sa nekakvim mađarskim Silver horsom i brzo poslije toga prodam i auto.
Na Ceedu dizelu 1.6 originalni korejski nekakav 8 godina, doduše auto garažirano stalno bilo. Palio je on, ali počeo pokazivati znake slabosti, da me ne bi negdje neprijatno iznenadio uzmem u Vespromu neki TAB polar, s njim sam ga i prod'o.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#33155 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

Topla su odlicni akumulatori.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#33156 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Throttle wrote: 17/01/2021 14:03 Moze voltaza bit ok a da aku ne valja :mrgreen:
Tako je, opadne kapacitet i pokaki ga onda.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#33157 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

topcam wrote: 17/01/2021 14:00 Od petka auto napolju parkirano. Vec dugo hocu da izmjerim. Koliko vidim ok je.

Vidim da sam negdje zjanio poklopac za vodu (brisaci).

Image

5 godina prva ugradnja.
Ja sam na astri J fabricki akumulator morao u jesen pete godine zamijeniti. Prvi znaci ujutro teze zavergla. Otisao u vesprom, kazu moze jos, ali je pri kraju. Da ne bih u neko zimsko jutro ostao parkiran, lijepo zamijenio.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#33158 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

NediM17 wrote: 17/01/2021 14:10
Throttle wrote: 17/01/2021 14:03 Moze voltaza bit ok a da aku ne valja :mrgreen:
Tako je, opadne kapacitet i pokaki ga onda.
Ma nema problema, parkiram nizbrdo, i vozim na altenatoru, nece mi prvi put biti :D

Bilo bi mi zao ako rikne, ljetos je opel tusio ove "orginale" u po´cijene.. sve danas cu sutra cu i ...

Nigdje ne pise da mora biti orginal. Biti ce najveci moguc koji moze stati u kuciste. Sto bih svakome preporucio.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#33159 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

drug_profi wrote: 17/01/2021 14:19

Ja sam na astri J fabricki akumulator morao u jesen pete godine zamijeniti. Prvi znaci ujutro teze zavergla. Otisao u vesprom, kazu moze jos, ali je pri kraju. Da ne bih u neko zimsko jutro ostao parkiran, lijepo zamijenio.
Normalno pali, zazmiri sekundu, ali tako je od pocetka. jedini mi problem sad ovaj cep za vodu :thumbup:
Last edited by topcam on 17/01/2021 14:24, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#33160 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

topcam wrote: 17/01/2021 14:20
NediM17 wrote: 17/01/2021 14:10
Throttle wrote: 17/01/2021 14:03 Moze voltaza bit ok a da aku ne valja :mrgreen:
Tako je, opadne kapacitet i pokaki ga onda.
Ma nema problema, parkiram nizbrdo, i vozim na altenatoru, nece mi prvi put biti :D

Bilo bi mi zao ako rikne, ljetos je opel tusio ove "orginale" u po´cijene.. sve danas cu sutra cu i ...

Nigdje ne pise da mora biti orginal. Biti ce najveci moguc koji moze stati u kuciste. Sto bih svakome preporucio.
Nije to baš tako, treba vidjeti i koliki je alternator, kod mene na ceedu 1.6 dizelu bio 130 A, mog'o je i hotel napajati. :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#33161 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

I ja sam htio ali kuciste na benzincu prilicno knap.
Ipak sam stavio jaci od originala. Vako nesto 520 umjesto 370 jel ono ampera bjese. I nesto vise Ah.
114 maraka. Veze sad nemam koji proizvodjac.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#33162 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

topcam wrote: 17/01/2021 14:23
drug_profi wrote: 17/01/2021 14:19

Ja sam na astri J fabricki akumulator morao u jesen pete godine zamijeniti. Prvi znaci ujutro teze zavergla. Otisao u vesprom, kazu moze jos, ali je pri kraju. Da ne bih u neko zimsko jutro ostao parkiran, lijepo zamijenio.
Normalno pali, zazmiri sekundu, ali tako je od pocetka. jedini mi problem sad ovaj cep za vodu :thumbup:
Čokotom od kukuruza začepi. :mrgreen:
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#33163 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

NediM17 wrote: 17/01/2021 14:24

Nije to baš tako, treba vidjeti i koliki je alternator, kod mene na ceedu 1.6 dizelu bio 130 A, mog'o je i hotel napajati. :-D
Kupiti cu srazmjeran, da altenator moze puniti.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#33164 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

drug_profi wrote: 17/01/2021 14:25 I ja sam htio ali kuciste na benzincu prilicno knap.
Ipak sam stavio jaci od originala. Vako nesto 520 umjesto 370 jel ono ampera bjese. I nesto vise Ah.
114 maraka. Veze sad nemam koji proizvodjac.
Jesi samo kupio veci i jaci i ugradio sam ili si morao do opela na, kako sam cuo kalibraciju.
Ili sisanje :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#33165 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

NediM17 wrote: 17/01/2021 14:24
topcam wrote: 17/01/2021 14:20
NediM17 wrote: 17/01/2021 14:10

Tako je, opadne kapacitet i pokaki ga onda.
Ma nema problema, parkiram nizbrdo, i vozim na altenatoru, nece mi prvi put biti :D

Bilo bi mi zao ako rikne, ljetos je opel tusio ove "orginale" u po´cijene.. sve danas cu sutra cu i ...

Nigdje ne pise da mora biti orginal. Biti ce najveci moguc koji moze stati u kuciste. Sto bih svakome preporucio.
Nije to baš tako, treba vidjeti i koliki je alternator, kod mene na ceedu 1.6 dizelu bio 130 A, mog'o je i hotel napajati. :-D
150A poyyy 😀
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#33166 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

NajjaĆi si. :thumbup:
IstinitaPoruka
Posts: 417
Joined: 06/10/2015 14:27

#33167 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by IstinitaPoruka »

Pozdrav, imam problem sa Škoda Fabia 2001, auto se samo zakljucava i otključava čak i tokom vožnje. Prije je isto tako bilo i odjednom je prestalo, medjutim opet je počelo i baš iritira sa zvukom, zakljucava se više puta u minuti..ima li neko iskustva sa ovim?
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#33168 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Meni su na yetiju prozori, a rijesio preko snopa zica na vozacevim vratima(na stoku vrata), pregledao sve zice, one koje je trebalo, sve izolirao, i rijesio. Ne znam moze li u tvom slucaju ovo proci, ima i iskusnijih misljenja.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#33169 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

NediM17 wrote: 17/01/2021 14:03
Na Fiesti MK4 1.25 zetec original Motorcraft crk'o u 11-oj godini ničim izazvan, upalio normala, odvez'o se do grada u povratku nije mogao ni vrata otključati na daljinski. Kontam ne valja daljinski, otključam manuelno, ključ u kontakt bravu, ni habera. Haj reko' klema spala, kad jok, rikn'o "kumulator".
Nagizdam se sa nekakvim mađarskim Silver horsom i brzo poslije toga prodam i auto.
Na Ceedu dizelu 1.6 originalni korejski nekakav 8 godina, doduše auto garažirano stalno bilo. Palio je on, ali počeo pokazivati znake slabosti, da me ne bi negdje neprijatno iznenadio uzmem u Vespromu neki TAB polar, s njim sam ga i prod'o.
Znam da fabrički akumulatori znaju dosta dugo da traju, zato me i iznenadilo tih tri godine kod Suzukija.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#33170 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

topcam wrote: 17/01/2021 14:34
drug_profi wrote: 17/01/2021 14:25 I ja sam htio ali kuciste na benzincu prilicno knap.
Ipak sam stavio jaci od originala. Vako nesto 520 umjesto 370 jel ono ampera bjese. I nesto vise Ah.
114 maraka. Veze sad nemam koji proizvodjac.
Jesi samo kupio veci i jaci i ugradio sam ili si morao do opela na, kako sam cuo kalibraciju.
Ili sisanje :D
Nije mi siso niko. U vespromu sam bio.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#33171 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

drug_profi wrote: 17/01/2021 17:59
topcam wrote: 17/01/2021 14:34
drug_profi wrote: 17/01/2021 14:25 I ja sam htio ali kuciste na benzincu prilicno knap.
Ipak sam stavio jaci od originala. Vako nesto 520 umjesto 370 jel ono ampera bjese. I nesto vise Ah.
114 maraka. Veze sad nemam koji proizvodjac.
Jesi samo kupio veci i jaci i ugradio sam ili si morao do opela na, kako sam cuo kalibraciju.
Ili sisanje :D
Nije mi siso niko. U vespromu sam bio.
Nije bitno gdje si bio, jel´bila ta neka kalibracija.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#33172 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ma jok ba. Samo podizace stakala podesio poslije i vozdra. Kalibracija cega?
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#33173 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

Maglenka u zadnjem braniku za Kiu Sportage, da li da kupim novu neoriginalnu ili polovnu originalnu. Cijena otprilike ista. Znaci samo kuciste u koje se ubace sijalice maglenke i zmigavca, ne mislim na kupovinu sijalice.

Ps: polovnu ne mogu probati jer nije iz Sarajeva i ne znam je li ispravna dok ne prikopcam
Naslovnica
Posts: 35439
Joined: 20/03/2013 15:38

#33174 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

EasyMan wrote: 18/01/2021 14:19 Maglenka u zadnjem braniku za Kiu Sportage, da li da kupim novu neoriginalnu ili polovnu originalnu. Cijena otprilike ista. Znaci samo kuciste u koje se ubace sijalice maglenke i zmigavca, ne mislim na kupovinu sijalice.

Ps: polovnu ne mogu probati jer nije iz Sarajeva i ne znam je li ispravna dok ne prikopcam
Ma polovnu originalnu, ako je u dobrom stanju.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#33175 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Polovnu originalnu.
Kupio sam prednju novu zamjensku i nije ni blizu isti kvalitet.
Post Reply