Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
palermo
Posts: 25347
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#15926 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

Prpa.ba wrote: 05/01/2021 21:13

Smatram da je taj argument iz pozicije defetizma i potrebe stalnog dokazivanja i pravdanja nasuprot destruktivnih sila.

Ljudi, nemamo se mi kome sta pravdati. To sto se u nasim jednonacionalnim sredinama ne postuje apsolutno slovo zakona, ne znaci da nemamo pravo da trazimo svoja prava tamo gdje smo mi trenutno manjina. Reciprocitet je napusten 1992. i 1993. kada su nas pobunjene manjine napale bez ikakve provokacije. Status Bosnjaka ne zavisi od dobre volje pobunjenih pravoslavnih i katolickih manjina, vec od nase snage da sprijecimo nove teroristicke napade na nase sunarodnjake, kao i da politicki i ekonomski nadjacamo destruktivne sile. Nista vise, nista manje.
U dosta toga se slažem. Ali, mnogo je lakše braniti se ako iza tebe stoje principi i principjelna politika. Bez toga si kao i oni, kakit ću, piškit ću. A to opet ima svoje posljedice

Al zapravo najgore je što zapravo ljudi pristaju na to da je normalnost da si kao manjina osuđen na to da si čovjek drugog reda.
I to je očigledno iz mnogih postova. I meni je osnovno pitanje, i sa interesovanjem čekam da vidim ishod, šta će na ovo reći SDP i NS.
Mislim, ako ništa ne kažu, onda nemaju vala ni razlog da postoje.
Horke
Posts: 536
Joined: 20/11/2019 13:43

#15927 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Horke »

Da citiram Niksica jos jednom za ove koji bi da mjenjaju Ustav:
Evo, izvolite pa razvežite taj mali čvor u Ustavu Kantona Sarajevo, glavnog grada BiH, promijenite taj mali Amandman da se odnosi na popis iz 2013, pa ćete vidjeti kako će se početi poriti čitava Bosna i Hercegovina i šta će nam ostati od nje.
Horke
Posts: 536
Joined: 20/11/2019 13:43

#15928 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Horke »

Niksic jeste budaletina. Ne bi bio dobar u upravljackim strukturama tipa ministarstva i sl. Ali jedan takav u skupstini zlata vrijedi.

To sto je on pokazao da je car go, a nama svima neprijatno, nije do njega, vec do cara.

I to sto su ga odbacili kao nepotrebnog u pregovorima jer vise nije teg koji preteze je jadno.

I usrali su do daske sa ovim nema Srba. Ma hajde? U gradu gdje je nacelnik opstine vaznije od 10 drugih Srbin, gdje je gradonacelnik Srbin nema Srba? Sposobnih i hrabrih? Ma bas. Sta je sa dr Stevanovicem? Bio bi idealan ministar zdravstva, ustrojio bi vojnicki. Sta je sa Igorom Stojanovicem? Sa Sasom Magazinovicem? Nisu hrabri? Nisu sposobni?
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#15929 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Prpa.ba »

palermo wrote: 05/01/2021 21:54 U dosta toga se slažem. Ali, mnogo je lakše braniti se ako iza tebe stoje principi i principjelna politika. Bez toga si kao i oni, kakit ću, piškit ću. A to opet ima svoje posljedice
Ja bih rekao da mi imamo, makar u javnom diskursu, dvije principijelne politike. To nam daje mnogo vecu sirinu nego sto imaju destruktivne sile. Cijena nase sirine je cinjenica da ekstremisti iz oba tabora cesto krenu u pravcu "srboslavija" vs. "turkofili", pa zaglavimo na trecerazrednim temama iako se oko sustinskih stvari ne razlikujemo mnogo.. :mrgreen:
palermo wrote: 05/01/2021 21:54 Al zapravo najgore je što zapravo ljudi pristaju na to da je normalnost da si kao manjina osuđen na to da si čovjek drugog reda.
I to je očigledno iz mnogih postova. I meni je osnovno pitanje, i sa interesovanjem čekam da vidim ishod, šta će na ovo reći SDP i NS.
Mislim, ako ništa ne kažu, onda nemaju vala ni razlog da postoje.
To je dobra poenta, mada bih ja razlikovao borbu za politicku uravnilovku i borbu za to da niko nigdje nije covjek drugog reda. Recimo, meni je sasvim prihvatljivo da u Sarajevu ne bude nijedan nebosnjak u Vladi KS. Ne smeta mi ni da bude pola ministara nebosnjaka, mada bih se tu vec zapitao da li je u pitanju neko pretjerivanje u pozitivnoj diskriminaciji neke nacije. Ali, smetalo bi mi da su nebosnjaci gradjani drugog reda u Sarajevu. Kad ovako poredam stvari, cak mi nisu ove dvije teme u suprotnosti. Isto kao sto se ne osjecam porazenim jer npr. u Stocu ne mozemo isposlovati mnogo vijecnika. Zelje su jedno, realnost na terenu drugo. Ali mi jeste licni poraz kad se uskracuje pravo na bosanski jezik i slicno.

Sto se tice postojanja SDP-a, apsolutno se slazem. NS je dobra tehnokratska opcija, neka ih. :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83491
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15930 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

Ali zato SDA ima sve moguce razloge da postoji i to se ne dovodi u pitanje :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#15931 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Treba postovati ustav

So Sprach vecina Njemaca 1938.
User avatar
Istinu govorim
Posts: 428
Joined: 30/12/2020 18:15
Location: Fašista, šovinista, nacionalista, govornik bosanskog i sve ono što vi mrzite

#15932 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Istinu govorim »

Horke wrote: 05/01/2021 22:04 Niksic jeste budaletina.
I ovde bi sva priča trebala prestat.

Da je Nikšić malo desnije orijentacije i/ili se priklonio SDA ovde bi mu se psovalo sve od do seljačko (kao što je on Enveru Bijediću i ostalima), "on šljego ovde i hoće da određuje" itd.

Damiru Nikšiću i njegovoj antibošnjačkoj politici nije mjesto u Sarajevu, a sigurno ne u SKS. On je davno ušo u red Muharema Bazdulja i Nemanje Kusturice
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#15933 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Grean »

Koliko im Srba fali?
User avatar
van Basten
Posts: 7965
Joined: 21/09/2006 02:59

#15934 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by van Basten »

Zar se zaista nije mogao naci pokoji Cedomir Lukic ili Ivica Saric za ovaj saziv vlade da glume ikebane i pune dzepove svoje.
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#15935 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by zubi »

Istinu govorim wrote: 05/01/2021 22:28
Horke wrote: 05/01/2021 22:04 Niksic jeste budaletina.
I ovde bi sva priča trebala prestat.

Da je Nikšić malo desnije orijentacije i/ili se priklonio SDA ovde bi mu se psovalo sve od do seljačko (kao što je on Enveru Bijediću i ostalima), "on šljego ovde i hoće da određuje" itd.

Damiru Nikšiću i njegovoj antibošnjačkoj politici nije mjesto u Sarajevu, a sigurno ne u SKS. On je davno ušo u red Muharema Bazdulja i Nemanje Kusturice
Ne lupetaj. I mijenjaj nik.
User avatar
pici
Posts: 46387
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#15936 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by pici »

Grean wrote: 05/01/2021 22:31 Koliko im Srba fali?
po ustavu jos dvojca ima jedan u vladi to bi bilo tri al damir pristaje i na dva :lol: :lol: :lol: mislim zaista cirkuz... ustav kakav takav je treba postovat ali (od neda starka) i damir serucka tj cjenka se ko na pijaci... il tri il nijedan, mislim djaba dreka i pompa, samo se izblamira bez veze a vazno je pitanje jer vrsioci duznosti i zakonodavno tijelo krse ustav... prodji kroz crveno prekrsio si zakon i snosis posljedice a prekrsi ustav onda si neprijatelj drzave... zakon je zakon.
last mohicans
Posts: 18250
Joined: 09/08/2012 23:19

#15937 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by last mohicans »

Dva Damira, dva velika ega. Polahko me Niksic razočarava, a genetičar je malo namazaniji. Isposluje sebi sta je naumio, pa sve lijepo u celofan upakuje. Niksic je zesci kontraš, i da su bila ta dva,tri srbina,mislim da bi opet nesto srao, jer nije dobio sto je očekivao i to je evidentno. Pravi pReformans sto bi reko uvazeni zastupnik Zahiraga.
izvrsni direktor
Posts: 14753
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#15938 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by izvrsni direktor »

Kakav god da je, ustav je, ivalja ga postovati. Ako ne u sarajevu, kako ocekivati gdje drugo?

A izjava "nema pametnih srba", je za hrkljus :-) Ja na njegovom mjestu ne bi mogao zaspatveceras od sramote sta sam izjavio
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#15939 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by doremifa »

madner wrote: 05/01/2021 22:23 Treba postovati ustav

So Sprach vecina Njemaca 1938.
Ne treba postovati ustav - Radovan Karadžić
User avatar
Porodice Foht
Posts: 3718
Joined: 14/01/2019 04:56

#15940 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Porodice Foht »

van Basten wrote: 05/01/2021 22:52 Zar se zaista nije mogao naci pokoji Cedomir Lukic ili Ivica Saric za ovaj saziv vlade da glume ikebane i pune dzepove svoje.
Ma samo da su otisli u Rtv dom, tamo ima kamion Srba svih profila! :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52749
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#15941 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Chmoljo »

mogo je i Haris Pleho za ministra, ako im već fali Srba.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#15942 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

doremifa wrote: 05/01/2021 23:14
madner wrote: 05/01/2021 22:23 Treba postovati ustav

So Sprach vecina Njemaca 1938.
Ne treba postovati ustav - Radovan Karadžić
Nije ti bas najbolji primjer, ovaj trenutni, nametnuti ustav je zivi dokaz da mu je plan bio uspjesan.
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#15943 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by doremifa »

madner wrote: 05/01/2021 23:34
doremifa wrote: 05/01/2021 23:14
madner wrote: 05/01/2021 22:23 Treba postovati ustav

So Sprach vecina Njemaca 1938.
Ne treba postovati ustav - Radovan Karadžić
Nije ti bas najbolji primjer, ovaj trenutni, nametnuti ustav je zivi dokaz da mu je plan bio uspjesan.
Rezultat je isti ali ako sam dobro razumio ti smatras da Ustav KS ne treba postovati? Odnosi li se to samo na Ustav KS ili i na druge? Državni, entitetski itd?
User avatar
BHDragons
Posts: 424
Joined: 18/08/2020 15:24

#15944 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by BHDragons »

Pa što nije SDP stavio dr. Stevanovića za ministra ako im fali Srba? Ovo me podsjeća na onu priču oko crnogorske (iako se ne slažem ni sekunde sa njihovom većinom tamo) da to nije građanska opcija jer je prije bilo 5 Bošnjaka ministara, a sad nijedan. Prebrojavanje krvnih zrnaca nas nigdje ne vodi. Ako se krši Ustav, onda nek promijene naknadno neke ministre i eto. Ovdje se po NiPu pljuje, a oni su stavili ministricu iz reda srpskog naroda.
Ko je u vladi iz reda ostalih? Lejla Brčić?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#15945 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

doremifa wrote: 05/01/2021 23:42
madner wrote: 05/01/2021 23:34
doremifa wrote: 05/01/2021 23:14

Ne treba postovati ustav - Radovan Karadžić
Nije ti bas najbolji primjer, ovaj trenutni, nametnuti ustav je zivi dokaz da mu je plan bio uspjesan.
Rezultat je isti ali ako sam dobro razumio ti smatras da Ustav KS ne treba postovati? Odnosi li se to samo na Ustav KS ili i na druge? Državni, entitetski itd?
Sve, ovo nije ustav gradjana BiH, nije rezultat demokratkog konsensusa niti ispunjava minimalne norme, tj. nije usaglasen sa poveljelom o ljudskim pravima.

Ne samo sa brojnim presudama nego je cijeli princip kolektivnih prava naspram prava pojedinca arhaican i nespojiv sa demoktratskim drustvom. Dakle nema moralnog razloga da se isti postuje, ostaje samo cinjenica da nemamo snage da ga zamjenimo. No duh Deyton nije svetinja.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#15946 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

ovdje je malo i do načina na koji je damir to zamjerio četvorci. javno, bez najave i naznaka da im nešto zamjera.

ali, nažalost, mislim da bi damir mogao biti najveća opozicija četvorci jer su 4 zastupnika sbba glasali za novu vladu. ne bih volio da je to uvod u uvlačenje sbba u vlast.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#15947 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

Sad se vidi koliku su štetu napravili Damir Marjanović i posebno Elvis Vreto, napuštajući Našu Stranku iz sastava stranaka SKS. Jer je NS po svaku cijenu insistirala da Forto bude premijer, što je i dobila. Niko nije mogao niti smio ostati ravnodušan na prethodni kvalitetan rad Lejle Brčić, pa je i ona ušla u sastav Vlade KS, i to je maximum što je NS postigla, obzirom na njihovu brojnost u SKS. Da su ova dvojica ostala u NS, NS bi delegirala Srbina za sastav Vlade, nekog drugog umjesto Srđana Mandića, i ona bi bila ustavna. Ovako nije, i bilo ko da pokrene apelaciju, Ustavni sud FBiH oborit će ovu Fortinu Vladu.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#15948 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

ne mogu zamisliti da sda podnosi apelaciju ustavnom sudu jer fali srba u vladi ks. :lol:
breuer
Posts: 7882
Joined: 06/07/2009 15:44

#15949 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by breuer »

što da ne
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#15950 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by doremifa »

madner wrote: 05/01/2021 23:57
doremifa wrote: 05/01/2021 23:42
madner wrote: 05/01/2021 23:34

Nije ti bas najbolji primjer, ovaj trenutni, nametnuti ustav je zivi dokaz da mu je plan bio uspjesan.
Rezultat je isti ali ako sam dobro razumio ti smatras da Ustav KS ne treba postovati? Odnosi li se to samo na Ustav KS ili i na druge? Državni, entitetski itd?
Sve, ovo nije ustav gradjana BiH, nije rezultat demokratkog konsensusa niti ispunjava minimalne norme, tj. nije usaglasen sa poveljelom o ljudskim pravima.

Ne samo sa brojnim presudama nego je cijeli princip kolektivnih prava naspram prava pojedinca arhaican i nespojiv sa demoktratskim drustvom. Dakle nema moralnog razloga da se isti postuje, ostaje samo cinjenica da nemamo snage da ga zamjenimo. No duh Deyton nije svetinja.
Smijesno je tvrditi da kolektivna prava nisu dio demokratskog drustva (ako sam te dobro razumio, vec je kasno) obzirom da se prava manjina (koja svakako spadaju u kolektivna prava) isticu u razvijenim demokratskim drustvima. Ali i to je nevazno, ono sto je vazno je da Cetvorka plus SBB i DF imaju više nego dovoljno ruku da mijenjaju Ustav KS tako da ga mogu skrojiti kako god žele (naravno u skladu sa Ustavom FBiH i BiH).
Locked