Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
drug_profi wrote: ↑24/12/2020 20:20
Pa trazis tenderom pobrojane proizvođače guma i modele guma, sa svim specifikacijama o brzini, nosivosti, godini proizvodnje.
Pa nek se takmiče konti, miško i guđer ko će se bolje prekontat.
Samo sto se ja bojim da bi nakon nekoliko dana na sluzbenim autima bili tigrovi, a ove nabavljene otisle po nabavnoj na privatna vozila.
Tenderom ne mozes, tj ne smijes usloviti ime nijednog proizvoda niti proizvodjaca. Time automatski preferiras jednog a iskljucujes drugog.
Konkretno za gume, jedino sto smijes navesti je dimenzija, index nosivosti i sl. Dakle samo osnovne podatke.
Dalje, na tendere se ne prijavljuju Conti, Michko i ostali, vec njihovi dileri koji daju najpovoljniju cijenu za odredjenu dimenziju.
Zato i vidjamo na sluzbenim policijskim vozilima Tigar, Starfire, Sailun i ostale ine proizvode, jer je jedini kriterij cijena.
da su samo gume i auta problem u ovoj rupi
tender kod nas izmisjen samo da se bogate pojedinici i direktori,sve ostalo je u trecem planu!!!
Evolution_IV wrote: ↑23/12/2020 21:58
Bitno je da je zastitila putnike,jebo auto
A gume,samo cu reci tenderi,pa godinama se vw vozila policije ks odrzavaju u toyoti kod bunje
Jebo auto dok jebeno auto ne ubije nekoga....ne treba izgubiti iz vida cinjenicu da su ovo auta koja jebu ko kauboj konja i nije sve u gumama ima dosta u odrzavanju, moze nesto biti novo al ako na njega sjedne 20 ljudi i bez kontrole se zapusta skrhas se....
Jebe se glavonjama koje su gume na autu. Pa nama na sluzbeno stavili gume, prije par godina krenemo u bakije sokak, dosli do ploce i sad uz onaj piklic usli u bakije sokak 3 metra i ne moze dalje. Otapa se snijeg, mokra cesta. Gume diraku asfalt ali ni pomaknuti se. Poturi auto klapaj pjeske. Jebe se direktoru i sefu sto nije moglo.
Optimist wrote: ↑24/12/2020 09:52
To kvalitet je subjektivna ocjena i bilo bi podlozno malverzacijama.
Za Batu je kvalitet Tigar, za nekog je kvalitet Sava a za one trece Michelin.
Ne može kvalitet biti subjektivna ocjena. On se dokazuje testiranjem. Ne može biti Tigar kvalitetniji od Mišelina taman ja pričao svaki dan da je tako.
Tigar može biti samo dobar za moje potrebe, tj. odličan odnos cijene i onoga što nudi za tu cijenu.
Ovi državni tenderi kod nas su presmješni, te znamo svi kako se podešavaju i kreiraju uslovi tendera. E da se ide pošteno i da se provode nabavke kako treba, mogla bi se izvršiti i analiza kojom bi se mogle zadovoljiti i potrebe i ušteda. Tako bi recimo komunalna policija koja se samo onako vozika gradom mogla da dobije Tigar gume, dok bi recimo patrolna vozila, interventna vozila i sva ostala koja mogu često učestvovati u određenim potjerama i akcijama sa žustrijom vožnjom, dobijala kvalitetnije gume boljih performanski.
Prilikom otvaranja ponuda komisijski se bira najbolji ponudjac. Kad bi bio izbor na komisiji da odluci koga izabrati, tu bi se otvorio veliki prostor za malverzacije, kako sam naveo.
Testovi definisu kvalitet, ali sta kad u jednom pise da je najbolji Conti, u drugom Michelin, a u trecem Brigestone. Koji uzeti za validan?
Postoje valjda parametri koji se boduju prilikom testiranja guma. pa se daje minimalan skor koji gume moraju zadovoljavati. Ne mora biti najbolja guma, samo mora ispuniti neki minimum ispod kojeg ponuda ne zadoivoljava.
nepass1 wrote: ↑25/12/2020 07:10
Jebe se glavonjama koje su gume na autu. Pa nama na sluzbeno stavili gume, prije par godina krenemo u bakije sokak, dosli do ploce i sad uz onaj piklic usli u bakije sokak 3 metra i ne moze dalje. Otapa se snijeg, mokra cesta. Gume diraku asfalt ali ni pomaknuti se. Poturi auto klapaj pjeske. Jebe se direktoru i sefu sto nije moglo.
Spustao sam se ljeti, a morao tamo do ambulante lijevo pa blize bilo sa ploce
Krenem na sirokacu, jes tad i zapadalo. Kroz terzibasinu haj i nekako i sad desno uz kaldrmu. Ne moze ni u rikverc 2 metra auto.
Dosla "musterija" po mene da me odvuce sa oktavijom 4x4
nepass1 wrote: ↑25/12/2020 07:10
Jebe se glavonjama koje su gume na autu. Pa nama na sluzbeno stavili gume, prije par godina krenemo u bakije sokak, dosli do ploce i sad uz onaj piklic usli u bakije sokak 3 metra i ne moze dalje. Otapa se snijeg, mokra cesta. Gume diraku asfalt ali ni pomaknuti se. Poturi auto klapaj pjeske. Jebe se direktoru i sefu sto nije moglo.
nepass1 wrote: ↑25/12/2020 07:10
Jebe se glavonjama koje su gume na autu. Pa nama na sluzbeno stavili gume, prije par godina krenemo u bakije sokak, dosli do ploce i sad uz onaj piklic usli u bakije sokak 3 metra i ne moze dalje. Otapa se snijeg, mokra cesta. Gume diraku asfalt ali ni pomaknuti se. Poturi auto klapaj pjeske. Jebe se direktoru i sefu sto nije moglo.
trebali ste se s gornje strane spustiti
Kakve su im gume zavrsili bi kod Mahira
Ma eto koliko su dobre gume bile nismo mogli taj piklic preci i lijevo u bakije cikmu skrenuti nema sedam metara.
Nezgodno je ono suzenje u ulici Bakije sokak i za mala auta. Mogu misliti soka kad veci kombi ili kamion se spusti niz Roginu ulicu, pa u Bakije sokak i doceka te onaj izbaceni zid sa lijeve strane. Pa se vracaj u rikverc, a nagib veliki
drug_profi wrote: ↑25/12/2020 16:47
Dobro je bukvo.
Nije valjda da se ovdje treba referat napisat da ne bi bio pogresno shvacen.
Ocigledno da ne znas kako funkcionise zakon o javnim nabavkama, a hoces nesto da dokazes.
Ma nista sve ok. Ne pada mi na pamet ici u tu raspravu.
Sta god da u zakonu pise, lose je napisan ako se ne moze postaviti donji limit kvaliteta robe, vec je samo cijena presudna.
Danas idem kući i gužva Drinskom i Safeta Zajke i to sve zbog idiota s Golfom 3. Lik je nakon semafora u Boljakovom uspio udariti u zelenu ogradu uz trotoar i izvaliti je iz temelja. Policija radila uviđaj i zbog sužene ceste saobraćaj bio usporen i velika se kolona stvorila. Ne znam kako je to uspio na cesti koja ne daje mogućnost brze vožnje zbog većeg saobraćaja.