English Premier League

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Charuga, Tomahawk11

User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79559
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#40701 Re: English Premier League

Post by Velkoski »

Pun mi je kurac nanometarskih ofsajda za koje treba povući pedeset dvije linije i izračunati sinus i kosinus. Clear and obvious.
User avatar
studeni76
Posts: 6786
Joined: 03/06/2009 14:12

#40702 Re: English Premier League

Post by studeni76 »

Velkoski wrote: 30/11/2020 22:59 Pun mi je kurac nanometarskih ofsajda za koje treba povući pedeset dvije linije i izračunati sinus i kosinus. Clear and obvious.
Ma.i najpravednije bi bilo da se nadje neki modus bez ove geometrije. Ovo je bas smijesno, jos malo pa ce se racunat i brzina obrtanja i nagib planete. Ipak je ovo samo fudbal
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#40703 Re: English Premier League

Post by drug_profi »

Sad se ne moze mjenjati nista, jer je Liverpul vec 4 boda izgubio radi toga, a i druge ekipe su. Time bi prvenstvo postalo potpuno neregularno.
Sad kad su zasrali nek kusaju do kraja.
A Mislim da bi najbolje rjesenje bilo da se gledaju ili samo stopala koja su na tlu, ili da se kao u americkom daje prednost odluci sudije sa terena, osim ako ofsajd nije toliki da se mogao i morao vidjeti, drugim rijecima ako je ocita greska sudije.
Ovo ovako je besmisleno.
User avatar
Edin H.
Posts: 53637
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#40704 Re: English Premier League

Post by Edin H. »

drug_profi wrote: 30/11/2020 23:57 Sad se ne moze mjenjati nista, jer je Liverpul vec 4 boda izgubio radi toga, a i druge ekipe su. Time bi prvenstvo postalo potpuno neregularno.
Sad kad su zasrali nek kusaju do kraja.
A Mislim da bi najbolje rjesenje bilo da se gledaju ili samo stopala koja su na tlu, ili da se kao u americkom daje prednost odluci sudije sa terena, osim ako ofsajd nije toliki da se mogao i morao vidjeti, drugim rijecima ako je ocita greska sudije.
Ovo ovako je besmisleno.
Ima smisla.
Cinjenica je da ovo za sada oko offside ide u prilog defanzivnim ekipama
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 43847
Joined: 21/05/2012 22:46

#40705 Re: English Premier League

Post by AmiĐa_Idriz »

studeni76 wrote: 30/11/2020 23:11
Velkoski wrote: 30/11/2020 22:59 Pun mi je kurac nanometarskih ofsajda za koje treba povući pedeset dvije linije i izračunati sinus i kosinus. Clear and obvious.
Ma.i najpravednije bi bilo da se nadje neki modus bez ove geometrije. Ovo je bas smijesno, jos malo pa ce se racunat i brzina obrtanja i nagib planete. Ipak je ovo samo fudbal
Nema se šta puno tražiti, UEFA to odlično radi u LP. Povuče se obična linija koja reklicira pogled sudije u toj situaciji i na osnovu toga se donosi odluka, na osnovu onog što je sudija trebao vidjeti svojim golim okom. Clear and obvious.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#40706 Re: English Premier League

Post by Osim_13 »



Vidi ovog :lol:
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#40707 Re: English Premier League

Post by zomri »

Sve sto trebaju je ukinuti prikaz crtanja ovih linija po terenu, gledaocima samo javiti krajnji rezultat. Binarna je odluka i samo treba dati krajnju informaciju jel il nije ofsajd. Ovo crtanje fakat frustrira.

Koga zanima kako se doslo do odluke dati na stranici lige slike, klipove crtanja.
User avatar
vaučer
Posts: 11542
Joined: 04/08/2009 15:22

#40708 Re: English Premier League

Post by vaučer »

Ofsajd je teoretski binaran, ali u praksi nije niti može biti. 1998 je pravilo izmjenjeno kako napadač ‘u crti’ nije u ofsajdu. A samo pravilo je uvedeno kako napadač ne bi imao prednost od nekoliko metara jer je kampirao iza linije odbrane. Ta objektivna prednost napadaču je u sadašnjoj interpretaciji potpuno zaboravljena. Kakvu prednost je ostvario napadač kojem je rukav ispred stopala odbrambenog igrača? Nikakvu. Ofsajd se treba svesti u neke razumne margine a to nije pola metra i manje kako se trenutno gleda - jer to nije nikakva prednost za napadača. Također tehnologija jednostavno nije dovoljno precizna da bi snimci objektivno mogli dokazati ofsajd od 10 cm. Goal-line tehnologija funkcionira jer imaš senzore u lopti i 5-6 senzora u okviru gola koji mogu u mm odrediti kretanje lopte. Neusporedivo s kamerama i snimkama koje se koriste u VAR analizama ofsajda.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#40709 Re: English Premier League

Post by drug_profi »

Wenger je predagao da ofsajd bude samo kad napadac ni jednim dijelom tijela nije u liniji sa odbrambenim igracem.
I to je sasvim razumno tumacenje duha i svrhe ovog pravila. Jer recimo tada napadac ima neku pocetnu prednost od pola koraka.
Ako nista bilo bi vise golova po utakmicama.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#40710 Re: English Premier League

Post by un1ted »

Pa opet ce se mjeriti je li mu milimetar glave ispred/iza linije. Neka VAR-a, samo po pravilima :) Samo da glupi englezi ubrzaju proces.
User avatar
vaučer
Posts: 11542
Joined: 04/08/2009 15:22

#40711 Re: English Premier League

Post by vaučer »

Lako je reći hajde po pravilima da ne mjenjaju pristup tri puta po sezoni i kad informacije na osnovu kojih odlučuju (snimke, broj slika po sekundi, broj kamera itd) nije dovoljne da donesu neosporno preciznu odluku. Dakle na kraju se svodi na sudijsko 'odoka' i interpretaciju - što stvarno nije ok za marginalne odluke. Ofsajd ako ne vidiš odmah nakon jednog ili dva usporenog snimka je uglavnom više 'linija' nego očit ofsajd. Prenemaganje s crtama i jebanjem cijelog svijeta u zdrav mozak kako je zamrznuta slika krunski dokaz ofsajda (a u stvarnosti se radi o punom trku i djeliću sekunda) ne vodi nigdje. Ofsajd je tu da napadač ne bi ostvario očitu prednost, a pet centimetara rukava nije nikakva prednost.
User avatar
no_sekirli
Posts: 7009
Joined: 02/10/2013 18:36

#40712 Re: English Premier League

Post by no_sekirli »

vaučer wrote: 01/12/2020 12:52 Ofsajd je teoretski binaran, ali u praksi nije niti može biti. 1998 je pravilo izmjenjeno kako napadač ‘u crti’ nije u ofsajdu. A samo pravilo je uvedeno kako napadač ne bi imao prednost od nekoliko metara jer je kampirao iza linije odbrane. Ta objektivna prednost napadaču je u sadašnjoj interpretaciji potpuno zaboravljena. Kakvu prednost je ostvario napadač kojem je rukav ispred stopala odbrambenog igrača? Nikakvu. Ofsajd se treba svesti u neke razumne margine a to nije pola metra i manje kako se trenutno gleda - jer to nije nikakva prednost za napadača. Također tehnologija jednostavno nije dovoljno precizna da bi snimci objektivno mogli dokazati ofsajd od 10 cm. Goal-line tehnologija funkcionira jer imaš senzore u lopti i 5-6 senzora u okviru gola koji mogu u mm odrediti kretanje lopte. Neusporedivo s kamerama i snimkama koje se koriste u VAR analizama ofsajda.
Odlicno napisano :thumbup:
LSD
Posts: 29910
Joined: 24/07/2007 08:26

#40713 Re: English Premier League

Post by LSD »

drug_profi wrote: 01/12/2020 13:32 Wenger je predagao da ofsajd bude samo kad napadac ni jednim dijelom tijela nije u liniji sa odbrambenim igracem.
I to je sasvim razumno tumacenje duha i svrhe ovog pravila. Jer recimo tada napadac ima neku pocetnu prednost od pola koraka.
Ako nista bilo bi vise golova po utakmicama.
Aha, kako da ne.
I kada neko zabije gol (posebno ako je vrlo bitan) od pola koraka + 1 cm (a VAR sve mjeri u milimetar), bice kuknjave na sve strane :place1: vracaj staro pravilo.
Ta Wengerova glupost je mlaćenje prazne slame jednog starca.
Ofsajd je ofsajd , taman da je nanometar...sad što je uvođenje VAR mnogima zasmetalo, pa bi izmišljali neka dodatna pravila je neka druga prica.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#40714 Re: English Premier League

Post by drug_profi »

Ofsajd ima svoj smisao kako smo već gore podsjetili.
Ovo crtanje vektora je protivno i duhu igre.
Ofsajd treba da sankcionise ocitu prednost i odluka ne bi trebala da bude iskljucivo vezana za vektore vec u skladu sa zdravim razumom.
Zasto je Maneov ofsajd protiv Evertona i Salahov ofsajd protiv Brajtona očita prednost napadača?

Ali sad kad je već tako, protiv sam promjene pravila u sred sezone. Ici ovako do kraja, ali ljetos u FA trebaju ozbiljno da se zamisle.
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#40715 Re: English Premier League

Post by Gerro »

Offside je offside, nebitno koliko je, metar ili 3 cm. Ne moze jednostavnije.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#40716 Re: English Premier League

Post by drug_profi »

Gerro wrote: 01/12/2020 19:10 Offside je offside, nebitno koliko je, metar ili 3 cm. Ne moze jednostavnije.
Nije igra takva da treba gledat usporene snimke, smrznute kadrove i sl.
Sudija ako na terenu u realnom vremenu ne signalizira ofsajd, iz VAR sobe samo trebaju provjeriti jel taj sudija uopste mogao vidjeti ofsajd. Ako su milimetri, onda nema teorije.
I ostaje odluka sudije sa terena.
Inace koji ce kurac njih cetvorica na travnjaku?
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#40717 Re: English Premier League

Post by Gerro »

Pa i kad lopta predje gol crtu nebitno jel presla za 1 cm ili za metar, presla je. Isto i za offside koje je jedino pravilo oko kojeg ne bi trebali diskutovati
User avatar
vaučer
Posts: 11542
Joined: 04/08/2009 15:22

#40718 Re: English Premier League

Post by vaučer »

Gerro wrote: 01/12/2020 19:10 Offside je offside, nebitno koliko je, metar ili 3 cm. Ne moze jednostavnije.
Teoretski da, ali to je neostvarivo u praksi. Zaboravimo potpuno linijske sudije - oni nemaju nikakve šanse biti konačni arbitri. Uzmi VAR snimak koji pregledavaju. Kamere navodno snimaju 3x usporeni snimak, dakle sedamdesetak slika u sekundi. Da li je to dovoljno da imaju egzaktan trenutak kad je lopta napustila stopalo/glavu po kojem se kasnije određuje ofsajd? Otprilike da, ali ne točno, a svakako ne kad unutar tih par slika napadač u punom sprintu značajno promjeni poziciju/pozu. Dakle tehnologija se ponaša kao da može milimetarski precizno odrediti ofsajd - ali daleko je od tog u stvarnosti.

Ofsajd jeste binaran - ali to se ne može sprovesti u praksi, bar ne trenutno. Ono što je VAR trebao biti je potpuno brisanje očitih grešaka. Ono što nije trebao biti je brisanje smisla postojanja linijskih sudija i preseravanje s centimetarskim odlukama jer nemaju dovoljno egzaktne podatke da donose takve odluke.

Nogomet pratim preko dvadeset godina, bar petnaest godina nisam propustio skoro pa nijednu utakmicu Liverpoola - a nakon utakmice s Evertonom na početku ove sezone sam ugasio stream i od tad nisam niti mislim više ikad pogledati ni minutu nogometa. Ovo je najgora u nizu najgorih sezona u EPLu što se tiče suđenja i na tankom su ledu jer klubovima a i navijačima je puna neka stvar trpljenja da samo jedan aspekt lige ne napreduje a usput nikome ne odgovara za vlastitu nesposobnost.
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#40719 Re: English Premier League

Post by zomri »

vaučer wrote: 01/12/2020 12:52 Ofsajd je teoretski binaran, ali u praksi nije niti može biti. 1998 je pravilo izmjenjeno kako napadač ‘u crti’ nije u ofsajdu. A samo pravilo je uvedeno kako napadač ne bi imao prednost od nekoliko metara jer je kampirao iza linije odbrane. Ta objektivna prednost napadaču je u sadašnjoj interpretaciji potpuno zaboravljena. Kakvu prednost je ostvario napadač kojem je rukav ispred stopala odbrambenog igrača? Nikakvu. Ofsajd se treba svesti u neke razumne margine a to nije pola metra i manje kako se trenutno gleda - jer to nije nikakva prednost za napadača. Također tehnologija jednostavno nije dovoljno precizna da bi snimci objektivno mogli dokazati ofsajd od 10 cm. Goal-line tehnologija funkcionira jer imaš senzore u lopti i 5-6 senzora u okviru gola koji mogu u mm odrediti kretanje lopte. Neusporedivo s kamerama i snimkama koje se koriste u VAR analizama ofsajda.
Pravilo je takvo kakvo jest, sad pričati o tome kako se izgubio duh je za neku drugu temu. Potpuno objektivno sprovođenje je nemoguće sprovesti ne zbog definicije da je igrač bliže golu u ofsajdu nego zbog onog "trenutka upućivanja lopte". To nije trenutak jer teško je egzaktno reći kada je lopta upućena do tog nivoa rezolucije i nema te kamere koja će to popraviti jer ćeš uvijek moći reći nije to taj frame kad je upućena nego neki drugi. Rješenje nije ni dodavanje tolerancije kod određivanja ko je bliže golu jer je to dodavanje elementa sudačkog tumačenja u jednu posve binarnu geometrijsku odluku. Stvar je samo dogovora kako će se određivati šta je upućivanje lopte i ako se to bude konzistentno provodilo to je as good as it gets.

U skoroj budućnosti kada naraste uzorak var presuda vjerovatno će sve to moći instant uraditi neki AI engine. Predviđam da će se u tom smjeru ići.
drug_profi wrote: 01/12/2020 13:32 Wenger je predagao da ofsajd bude samo kad napadac ni jednim dijelom tijela nije u liniji sa odbrambenim igracem.
I to je sasvim razumno tumacenje duha i svrhe ovog pravila. Jer recimo tada napadac ima neku pocetnu prednost od pola koraka.
Ako nista bilo bi vise golova po utakmicama.
To je pogrešno na više nivoa, a osim što ne rješava ništa, uzrokovalo bi davanje prednosti napadaču te posljedično vraćanje odbrana unazad. Ne, to ne bi donijelo više golova (osim možda u samom početku), nego daleko manje.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#40720 Re: English Premier League

Post by drug_profi »

Gerro wrote: 01/12/2020 19:45 Pa i kad lopta predje gol crtu nebitno jel presla za 1 cm ili za metar, presla je. Isto i za offside koje je jedino pravilo oko kojeg ne bi trebali diskutovati
Gol crta je egzaktna i staticna u prostoru i vremenu i to je mjesto gdje igra prestaje.

Pozicija vise pokretnih tijela ne bi trebala da se tretira isto. Ali nikako.
Ali izvoli nastavi braniti svoj stav.
kao sto cu i ja svoj, argumentima da je ovo sada protivno duhu igre.
LSD
Posts: 29910
Joined: 24/07/2007 08:26

#40721 Re: English Premier League

Post by LSD »

Ovdje je samo problem što se malo ceka oko VARa. Gube minute, igraci se ohlade :mrgreen:
Ali i to ce se vremenom ubrzati sigurno...samo jave i VAR sobe, ofsajd je ili neki penal, sudija ne treba ni trčati provjeravati i to ici mnogo brže.
Veci je problem za tupave engleze što ne uvedu pravilo više izmjena, ko što radi ostatak normalnog svijeta...satraće timove i igrace do januara.
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#40722 Re: English Premier League

Post by zomri »

Sistem nije i ne može biti savršen zbog definicije pravila, ali i ovakav ako se konzistentno provodi, daleko je bolji od alternativa.
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#40723 Re: English Premier League

Post by Gerro »

drug_profi wrote: 01/12/2020 19:57
Gerro wrote: 01/12/2020 19:45 Pa i kad lopta predje gol crtu nebitno jel presla za 1 cm ili za metar, presla je. Isto i za offside koje je jedino pravilo oko kojeg ne bi trebali diskutovati
Gol crta je egzaktna i staticna u prostoru i vremenu i to je mjesto gdje igra prestaje.

Pozicija vise pokretnih tijela ne bi trebala da se tretira isto. Ali nikako.
Ali izvoli nastavi braniti svoj stav.
kao sto cu i ja svoj, argumentima da je ovo sada protivno duhu igre.
Tvoje misljenje, postujem.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#40724 Re: English Premier League

Post by drug_profi »

Gerro wrote: 01/12/2020 20:02
drug_profi wrote: 01/12/2020 19:57
Gerro wrote: 01/12/2020 19:45 Pa i kad lopta predje gol crtu nebitno jel presla za 1 cm ili za metar, presla je. Isto i za offside koje je jedino pravilo oko kojeg ne bi trebali diskutovati
Gol crta je egzaktna i staticna u prostoru i vremenu i to je mjesto gdje igra prestaje.

Pozicija vise pokretnih tijela ne bi trebala da se tretira isto. Ali nikako.
Ali izvoli nastavi braniti svoj stav.
kao sto cu i ja svoj, argumentima da je ovo sada protivno duhu igre.
Tvoje misljenje, postujem.
Kao i ja tvoje.
ja stvarno vise ne uzivam u utakmicama sekunde radi ovih sranja. VAR Je trebao ukloniti ocite sudijske greske po pitanju penala, kartona i ofsajda, a ocigledno je pogresno primjenjeno. Sudija mora biti TITO na terenu. Jedino ako mu iz VAR sobe kazu da je ocito kardinalno pogrijesio, ide revizija.
Ne trebamo mi gledati snimke uzivo.
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#40725 Re: English Premier League

Post by Gerro »

drug_profi wrote: 01/12/2020 20:05
Gerro wrote: 01/12/2020 20:02
drug_profi wrote: 01/12/2020 19:57

Gol crta je egzaktna i staticna u prostoru i vremenu i to je mjesto gdje igra prestaje.

Pozicija vise pokretnih tijela ne bi trebala da se tretira isto. Ali nikako.
Ali izvoli nastavi braniti svoj stav.
kao sto cu i ja svoj, argumentima da je ovo sada protivno duhu igre.
Tvoje misljenje, postujem.
Kao i ja tvoje.
ja stvarno vise ne uzivam u utakmicama sekunde radi ovih sranja. VAR Je trebao ukloniti ocite sudijske greske po pitanju penala, kartona i ofsajda, a ocigledno je pogresno primjenjeno. Sudija mora biti TITO na terenu. Jedino ako mu iz VAR sobe kazu da je ocito kardinalno pogrijesio, ide revizija.
Ne trebamo mi gledati snimke uzivo.
Sve ima svoje mane. Ja cu radije da manje uzivam a da pravda bude zadovoljena vise puta ako me razumijes. Razumijem i tebe. I sam se nekad tako osjecam
Post Reply