Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#19051 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Efendic haman sve cini da zatvori ikakvu mogucnost gradskom AP-a (koji je svakako na tako dugom stapu da mu se vrh i ne vidi).
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#19052 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by notsure »

edin_the wrote: 24/08/2020 19:54 Po čemu se to planovi razlikuju, osim što je ova raskrsnica na prvom (novijem) pretvorena u kružni tok? Planovi se poklapaju, u tome nije problem. Problem je što ni u jednom nije planiran spoj gradskog autoputa sa 9. transverzalom a sad kad se kružni završi to će se zapečatiti za sva vremena
Pokušaj ti provući autoput ispod IX transverzale između pruge i Efendićevog kružnog
Naslovnica
Posts: 35447
Joined: 20/03/2013 15:38

#19053 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Dugoročno im je u planu ukidanje pojedinih kolosijeka.
;-)
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#19054 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

notsure wrote: 24/08/2020 20:22
edin_the wrote: 24/08/2020 19:54 Po čemu se to planovi razlikuju, osim što je ova raskrsnica na prvom (novijem) pretvorena u kružni tok? Planovi se poklapaju, u tome nije problem. Problem je što ni u jednom nije planiran spoj gradskog autoputa sa 9. transverzalom a sad kad se kružni završi to će se zapečatiti za sva vremena
Pokušaj ti provući autoput ispod IX transverzale između pruge i Efendićevog kružnog
TZI projekat predviđa izmiještanje dijela kolosijeka i to se lijepo vidi na slici
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#19055 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

Izletilo mi na yt sta su crnogorci napravili. 40km kroz krs, pretezak teren, sve za kako sam shvatio oko 5 godina.

Kod nas 10km oko zenice se sest godina poradjalo, uz laksi teren. Nisam provjeravao ali me ne bi zacudilo da su u cg jeftinije platili. Tacno covjeka stid bude gdje zivi.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#19056 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

the_stick wrote: 24/08/2020 15:14 pitanje za postojece korisnike acc tag usluge...

da li korisnici preko korisnickog portala mogu isprintati racune nakon sto tag-om plate putarinu? npr. ako na sluzbenom putovanju putarinu platim tag-om, koji koristim na privatnom automobilu i koji placam privatno, da li na portalu mogu pronaci racun za pojedinacna koristenja autoputa, kako bih isti isprintao i prilozio za pravdanje putnih troskova?
Bojim se da ti je u toj varijanti jedini nacin da naplatis troskove - placanje na salteru.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#19057 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

zomri wrote: 24/08/2020 21:13 Izletilo mi na yt sta su crnogorci napravili. 40km kroz krs, pretezak teren, sve za kako sam shvatio oko 5 godina.

Kod nas 10km oko zenice se sest godina poradjalo, uz laksi teren. Nisam provjeravao ali me ne bi zacudilo da su u cg jeftinije platili. Tacno covjeka stid bude gdje zivi.
Crnogorcima rade Kinezi... al uz pravo zajebanu koncesiju koliko se ja sjecam iz citanja njihovih portala. Iskreno, nek smo i sporiji od njih, al ne bih da na Kinezi pod takvim uslovima rade. Uostalom, vidjeli smo kakve su uslove isti ti ponudili za dionicu Banja Luka - Prijedor. Sreca pa je ne potpisase.

Mogu Kinezi radit, al po mom misljenju samo da im platimo da urade kao najbolja ponuda na tenderu, niposto da im se daje koncesija.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#19058 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Kroz krš je daleko lakše raditi nego kroz teren kakav je oko Zenice..
last mohicans
Posts: 18239
Joined: 09/08/2012 23:19

#19059 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by last mohicans »

avenija wrote: 24/08/2020 18:26 Evo ja bi da mu odgovorim fotografijom.

Image

Kada uradis zoom sa 5 kilometara dobijes pogresnu sliku ili iluziju, tu je veoma blaga krivina.
Sto se vijori turska zastava :-D , jel Cengiz radi ovu dionicu ili se slučajno tu našla.
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#19060 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

neki wrote: 24/08/2020 22:47 Kroz krš je daleko lakše raditi nego kroz teren kakav je oko Zenice..
možeš li pojasniti?

evo fakat me interesuje kao laika kako ovo može biti lakše od ovog oko Zenice

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19061 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

zomri wrote: 24/08/2020 23:49možeš li pojasniti?

evo fakat me interesuje kao laika kako ovo može biti lakše od ovog oko Zenice

Dionica o kojoj ti govoriš Smokovac - Uvač - Mateševo je duga 40 kilometara, a 27 otpada na mostove i tunele. Prolazi krškim terenom koji mnogo stabilniji za izgradnju i bušenje, nego ona zenička vodena brda.

Iako je projekat sam po sebi zaista impresivan, onako zastaje dah kada se gledaju snimci sa crnogorskih gradilišta, ali plan je bio da se ova dionica završi za 4 godine, a to je trebalo biti u jesen prošle godine.

S obzirom da je ova godina izborna u Crnoj Gori, otvorenje je razvučeno do ove godine, ali je pandemija COVID-19 umješala prste, pa tako da će otvorenje imati tek sljedeće godine, što će otprilike doći na 6 godina izgradnje.

Autoput grade 80% kineski CRBC i 20% crnogorski Bemax. Kinezi su doveli aramadu radnika, od kojih su četvorica već poginula na gradilištu, tokom ovih pet godina izgradnje.

Zatim autoput je finansiran od strane kineske EXIM banke, a cijena ove dionice od 40 kilometara je već prešla milijardu eura. Država Crna Gora, doslovno nema taj novac da vrati, a kao garanciju povratka kredita su dali državno zemljište, udjel u državnim preduzećima poput luke Bar.

EU je veliki protivnik ovog modela izgradnje i generalno prisustva Kineza, pa su izrazili želju za finansiranjem sljedeće dionice, Mateševo - Andrijevica, sve u cilju da se eliminišu Kinezi iz priče. Koliko je to moguće, vidjet ćemo.

Ovaj autoput je prvi autoput u Crnoj Gori i svakako će donijeti brojne promjene, a ova dionica je prioritetna i ujedno je i najteža za izgradnju, ostale bi trebale biti nešto lakše. Finansijski, ovo će popiti Crnu Goru, zemlju koja gotovo da ništa i ne proizvodi.

Objavljivao sam ranije članak ovdje, da na ovom autoput, jedino je pijesak crnogorski, a sve ostalo uvoze, uključujući i čelik iz BiH. Poredili su to sa izgradnjom autoputeva u BiH, gdje je dobar dio materijala koji se koristi za izgradnju, ujedno i proizveden u našoj zemlji.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19062 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dope_Man wrote: 24/08/2020 20:15 Efendic haman sve cini da zatvori ikakvu mogucnost gradskom AP-a (koji je svakako na tako dugom stapu da mu se vrh i ne vidi).
Efendić je nadam se odsvirao svoje, jer pitanje je koliko on može opstati ovakav u SDA, nakon afere Asim.
notsure wrote: 24/08/2020 20:22
Pokušaj ti provući autoput ispod IX transverzale između pruge i Efendićevog kružnog
Prostora ima, aerodrom da se provuče, ako treba. Da li će biti volje građana i političkih struktura, na nama je da vidimo.

Image
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#19063 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Novi_Nick »

So What! wrote: 25/08/2020 01:32
Dope_Man wrote: 24/08/2020 20:15 Efendic haman sve cini da zatvori ikakvu mogucnost gradskom AP-a (koji je svakako na tako dugom stapu da mu se vrh i ne vidi).
Efendić je nadam se odsvirao svoje, jer pitanje je koliko on može opstati ovakav u SDA, nakon afere Asim.
notsure wrote: 24/08/2020 20:22
Pokušaj ti provući autoput ispod IX transverzale između pruge i Efendićevog kružnog
Prostora ima, aerodrom da se provuče, ako treba. Da li će biti volje građana i političkih struktura, na nama je da vidimo.

Image
Pola gradskog autoputa je vec izgradzeno i treba da se izgradi jos nekih par kilometara, i najvazniji autoput u Sarajevu bi bio zavrsen. Ovih par preostalih kilometara treba tako uraditi da se izmjesti taj dio pruge, i da tom linijom se zavrsi glavni autoput (usput se izbjegava cekanje, rasprave i kupovina zemljista i rusenja objekata iznad danasnje pruge. To se sve moze uraditi za godinu dana, samo ako ima politickog interesa a trebalo bi da ga bude, jer ovaj gradski autoput je kruna svih cesti u gradu i kantonu Sarajevo i najvazniji za gradjane i vozace Sarajeva, okoline i sire.
User avatar
spree
Posts: 8672
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#19064 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spree »

Hajmo Jovo na novo oko izmještanja zeljeznice :-) . Ne, ne i ne!
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#19065 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nadzorna_ploca »

Bas je nekome sire od Sarajeva bitan taj projekat :lol:
Inace crnogorci duguju pare Kinezima a mi nasim politicarima.. :oops:
Vozio sam se ispod ovih visecih stubova, ali ne znam dokle su dogurali sa ostalim radovima jer uvijek na klipovima i fotkama plasiraju samo ovo.
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#19066 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by notsure »

So What! wrote: 25/08/2020 01:32
notsure wrote: 24/08/2020 20:22
Pokušaj ti provući autoput ispod IX transverzale između pruge i Efendićevog kružnog
Prostora ima, aerodrom da se provuče, ako treba. Da li će biti volje građana i političkih struktura, na nama je da vidimo.

Image
Ma ja, ima, pruga malo lijevo malo desno, voz će da skakuće?

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19067 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

spree wrote: 25/08/2020 04:38 Hajmo Jovo na novo oko izmještanja zeljeznice :-) . Ne, ne i ne!
Nema od toga ništa, nije budala projektovala željeznicu do centra grada, da je neka lola ruši, nije uspijevalo do sad, neće ni sada.
Nadzorna_ploca wrote: 25/08/2020 08:04 Bas je nekome sire od Sarajeva bitan taj projekat :lol:
Inace crnogorci duguju pare Kinezima a mi nasim politicarima.. :oops:
Vozio sam se ispod ovih visecih stubova, ali ne znam dokle su dogurali sa ostalim radovima jer uvijek na klipovima i fotkama plasiraju samo ovo.
Gradski autoput je federalni projekat, usputno rečeno. Svakome ko BiH osjeća svojom zemljom svaki infrastrukturni projekat je bitan, a pogotovo onaj koji rasterećuje glavni grad naše države.

Mi realno dugujemo siću i bez problema je otplaćujemo, za Crnogorce se već bojim da će dugo biti taoci ovog aranžmana s Kinezima.

Što se tiče snimaka s autoputa, Bemax, svaki mjesec izbacuje klip dronom sa gradilišta, a ovaj je objavljen prije 10 dana, pa eto pogledaj, malo je reći da je impresivno.

User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19068 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 25/08/2020 09:02
spree wrote: 25/08/2020 04:38 Hajmo Jovo na novo oko izmještanja zeljeznice :-) . Ne, ne i ne!
Nema od toga ništa, nije budala projektovala željeznicu do centra grada, da je neka lola ruši, nije uspijevalo do sad, neće ni sada.
Nadzorna_ploca wrote: 25/08/2020 08:04 Bas je nekome sire od Sarajeva bitan taj projekat :lol:
Inace crnogorci duguju pare Kinezima a mi nasim politicarima.. :oops:
Vozio sam se ispod ovih visecih stubova, ali ne znam dokle su dogurali sa ostalim radovima jer uvijek na klipovima i fotkama plasiraju samo ovo.
Gradski autoput je federalni projekat, usputno rečeno. Svakome ko BiH osjeća svojom zemljom svaki infrastrukturni projekat je bitan, a pogotovo onaj koji rasterećuje glavni grad naše države.

Mi realno dugujemo siću i bez problema je otplaćujemo, za Crnogorce se već bojim da će dugo biti taoci ovog aranžmana s Kinezima.

Što se tiče snimaka s autoputa, Bemax, svaki mjesec izbacuje klip dronom sa gradilišta, a ovaj je objavljen prije 10 dana, pa eto pogledaj, malo je reći da je impresivno.

Bosna duguje ogromne pare, i sve teze ih vracamo. Te price da mi dugujemo malo, jer eto porede nas sa hrvatskim dugom su naucna fantastika kad se pogleda koliko je hrvatska veca ekonomija
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19069 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

dr_Evil wrote: 25/08/2020 09:04 Bosna duguje ogromne pare, i sve teze ih vracamo. Te price da mi dugujemo malo, jer eto porede nas sa hrvatskim dugom su naucna fantastika kad se pogleda koliko je hrvatska veca ekonomija
Naš vanjski dug je smiješan u svakom pogledu.

Koliko države bivše Jugoslavije duguju pojedinačno
Kad je Jura Stublić po raspadu bivše SFRJ prvi put došao da peva u Beograd, u jednom intervjuu je rekao "kako ovi bivši komunisti ne mogu bez duga manjeg od 20 milijardi dolara, svejedno kolika im je (nova) država". Stara je skončala sa otprilike 20-tak milijardi dolara spoljnog duga.

Image

Polovina od šest država nastalih na njenoj teritoriji odavno je za sobom ostavila jugoslovenski dužnički rekord i iskočila iz Stublićeve anegdote.

Istine radi, mora se reći, da je kupovna moć dolara, koje je pozajmljivao Tito, bila 1982. godine, kad smo bankrotirali prvi put, za 2,67 puta veća od kupovne moći današnjeg dolara, a prema kalkulatoru Hrvatskog numizmatičkog portala Kunalipa.

Ali da krenemo od Triglava prema Đevđeliji.. Bruto spoljni dug Republike Slovenije 30. juna 2019. godine je iznosio 43,588 milijarde evra, a prema podacima Banke Slovenije.

Hrvatska narodna banka je korigivala podatke o bruto spoljnom dugu Republike Hrvatske i podigla ga sa stanjem 30. juna 2019. godine na 44,564 milijarde evra.

Bruto spoljni dug Republike Srbije na isti datum je iznosio 27,817 milijardi evra, govore dokumenti Narodne banke Srbije.

Narodna banka Severne Makedonije je takođe primenila najnovije međunarodne standarde i smanjila bruto spoljni dug Makedonije na 7,843 milijarde evra.

Narodna banka Crne Gore je objavila da je bruto spoljni dug te države poslednjeg dana 2018. godine iznosio 7,678 milijardi evra.

Jedina država koja svoj dug nije prikazala u evrima je Bosna i Hercegovina. Bruto spoljni dug BiH 31.3.2019. godine iznosio je 8.280.468.000 konvertibilnih maraka. To je otprilike 4.243.000.000 evra.

Današnji dužnički saldo država nastalih na teritoriji bivse SFRJ je otprilike 135,733 milijardi evra ili, po sadašnjem kursu, oko 148,2 milijarde dolara. Kupovna moć ovih 148,2 milijarde evra ravna je kupovnoj moći 55,9 milijardi onih dolara iz 1982. godine.
021.rs
User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19070 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 25/08/2020 09:13
dr_Evil wrote: 25/08/2020 09:04 Bosna duguje ogromne pare, i sve teze ih vracamo. Te price da mi dugujemo malo, jer eto porede nas sa hrvatskim dugom su naucna fantastika kad se pogleda koliko je hrvatska veca ekonomija
Naš vanjski dug je smiješan u svakom pogledu.

Koliko države bivše Jugoslavije duguju pojedinačno
Kad je Jura Stublić po raspadu bivše SFRJ prvi put došao da peva u Beograd, u jednom intervjuu je rekao "kako ovi bivši komunisti ne mogu bez duga manjeg od 20 milijardi dolara, svejedno kolika im je (nova) država". Stara je skončala sa otprilike 20-tak milijardi dolara spoljnog duga.

Image

Polovina od šest država nastalih na njenoj teritoriji odavno je za sobom ostavila jugoslovenski dužnički rekord i iskočila iz Stublićeve anegdote.

Istine radi, mora se reći, da je kupovna moć dolara, koje je pozajmljivao Tito, bila 1982. godine, kad smo bankrotirali prvi put, za 2,67 puta veća od kupovne moći današnjeg dolara, a prema kalkulatoru Hrvatskog numizmatičkog portala Kunalipa.

Ali da krenemo od Triglava prema Đevđeliji.. Bruto spoljni dug Republike Slovenije 30. juna 2019. godine je iznosio 43,588 milijarde evra, a prema podacima Banke Slovenije.

Hrvatska narodna banka je korigivala podatke o bruto spoljnom dugu Republike Hrvatske i podigla ga sa stanjem 30. juna 2019. godine na 44,564 milijarde evra.

Bruto spoljni dug Republike Srbije na isti datum je iznosio 27,817 milijardi evra, govore dokumenti Narodne banke Srbije.

Narodna banka Severne Makedonije je takođe primenila najnovije međunarodne standarde i smanjila bruto spoljni dug Makedonije na 7,843 milijarde evra.

Narodna banka Crne Gore je objavila da je bruto spoljni dug te države poslednjeg dana 2018. godine iznosio 7,678 milijardi evra.

Jedina država koja svoj dug nije prikazala u evrima je Bosna i Hercegovina. Bruto spoljni dug BiH 31.3.2019. godine iznosio je 8.280.468.000 konvertibilnih maraka. To je otprilike 4.243.000.000 evra.

Današnji dužnički saldo država nastalih na teritoriji bivse SFRJ je otprilike 135,733 milijardi evra ili, po sadašnjem kursu, oko 148,2 milijarde dolara. Kupovna moć ovih 148,2 milijarde evra ravna je kupovnoj moći 55,9 milijardi onih dolara iz 1982. godine.
021.rs
Malo ti info kasne. 2018 to je bilo skoro 12 milijardi KM, sa ovim novih 700miliona dolazimo do 13 milijardi.

Da je i 120 milijardi to ne znaci nista, ako si u stanju da ih vracas i za sta si ih uzeo. Bosna uzima kredite da servisira javnu potrosnju, a ne za kapitalna ulaganja. Znaci nije bas da nam je nista, cim nismo u stanju da pokrijemo javnu potrosnju.

Jugoslavija je bila jaca ekonomija nego sve republike zajedno, pa se tesko nosila sa tim dugom.

I imamo unutrasnji dug na brat bratu 2-3 milijarde
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#19071 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

bitno je da se gradi, samo da ne stane! kad se korona pojavila ja sam mislio ode sve u pm što se gradilišta tiče, ali srećom nije.

kad smo već zakasnili 50 godina sa autoputevima, i mi i crnogorci jer smo i jedni i drugi na prknu evrope, barem moramo istrajati i ne smijemo stati. ova lopovska nesposobna gamad od političara je to usporila i uzimaju i šakom i kapom ali prije ili kasnije će se to privesti kraju.

e sad, hoće li Vc biti gotov 2030, 2035 ili 2040 globalno gledano i nije toliko bitno. dijelovima koji su gotovi ćemo se voziti, tamo gdje se još gradi imaju putevi kojima se sada vozimo, suboptimalno jeste ali ja sam svaki puta stigao tamo gdje sam krenuo :mrgreen:
naravno da bi volio da se jednom provozam gotovim Vc mada bi realno to za mene moglo biti knap, ali junior će se debelo navozati istim. gradi se za budućnost!

samo da ne stane!
Last edited by RJ57 on 25/08/2020 09:35, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19072 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

RJ57 wrote: 25/08/2020 09:31 bitno je da se gradi, samo da ne stane! kad se korona pojavila ja sam mislio ode sve u pm što se gradilišta tiče, ali srećom nije.

kad smo već zakasnili 50 godina sa autoputevima, i mi i crnogorci jer smo i jedni i drugi na prknu evrope, barem moramo istrajati i ne smijemo stati. ova lopovska nesposobna gamad od političara je to usporila i uzimaju i šakom i kapom ali prije ili kasnije će se to privesti kraju.

e sad, hoće li Vc biti gotov 2030, 2035 ili 2040 globalno gledano i nije toliko bitno. dijelovima koji su gotovi ćemo se voziti, tamo gdje se još gradi imaju putevi kojima se sada vozimo, suboptimalno jeste ali ja sam svaki puta stigao gdje sam krenuo.

samo da ne stane!
Naravno da je bitno, autoceste kao preduzece postoji, dajemo im plate za nerad, svaki dan uhljebe nekoga, a jedino sta prave su 3d animacije. Zasto toliki broj zaposlenih ako nicemu ne sluze osim sami sebi i stranci koja ih je postavila.

Brzina i kvaliteta gradnje autoputa je odraz sposobnosti i prioriteta onih koji su na vlasti.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#19073 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nadzorna_ploca »

So What! wrote: 25/08/2020 09:02
spree wrote: 25/08/2020 04:38 Hajmo Jovo na novo oko izmještanja zeljeznice :-) . Ne, ne i ne!
Nema od toga ništa, nije budala projektovala željeznicu do centra grada, da je neka lola ruši, nije uspijevalo do sad, neće ni sada.
Nadzorna_ploca wrote: 25/08/2020 08:04 Bas je nekome sire od Sarajeva bitan taj projekat :lol:
Inace crnogorci duguju pare Kinezima a mi nasim politicarima.. :oops:
Vozio sam se ispod ovih visecih stubova, ali ne znam dokle su dogurali sa ostalim radovima jer uvijek na klipovima i fotkama plasiraju samo ovo.
Gradski autoput je federalni projekat, usputno rečeno. Svakome ko BiH osjeća svojom zemljom svaki infrastrukturni projekat je bitan, a pogotovo onaj koji rasterećuje glavni grad naše države.

Mi realno dugujemo siću i bez problema je otplaćujemo, za Crnogorce se već bojim da će dugo biti taoci ovog aranžmana s Kinezima.

Što se tiče snimaka s autoputa, Bemax, svaki mjesec izbacuje klip dronom sa gradilišta, a ovaj je objavljen prije 10 dana, pa eto pogledaj, malo je reći da je impresivno.

Ja bi se slozio sa tobom da mi je olaksan dolazak do Sarajeva nekom brzom cestom ako vec ne moze autoput. Ali s obzirom da krepem dok dodjem do toga ne mogu. Ali se slazem da je svaki uradjeni posao dobra vijest. :thumbup:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#19074 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Tesla Edison »

So What! wrote: 25/08/2020 01:25
zomri wrote: 24/08/2020 23:49možeš li pojasniti?

evo fakat me interesuje kao laika kako ovo može biti lakše od ovog oko Zenice

Dionica o kojoj ti govoriš Smokovac - Uvač - Mateševo je duga 40 kilometara, a 27 otpada na mostove i tunele. Prolazi krškim terenom koji mnogo stabilniji za izgradnju i bušenje, nego ona zenička vodena brda.

Iako je projekat sam po sebi zaista impresivan, onako zastaje dah kada se gledaju snimci sa crnogorskih gradilišta, ali plan je bio da se ova dionica završi za 4 godine, a to je trebalo biti u jesen prošle godine.

S obzirom da je ova godina izborna u Crnoj Gori, otvorenje je razvučeno do ove godine, ali je pandemija COVID-19 umješala prste, pa tako da će otvorenje imati tek sljedeće godine, što će otprilike doći na 6 godina izgradnje.

Autoput grade 80% kineski CRBC i 20% crnogorski Bemax. Kinezi su doveli aramadu radnika, od kojih su četvorica već poginula na gradilištu, tokom ovih pet godina izgradnje.

Zatim autoput je finansiran od strane kineske EXIM banke, a cijena ove dionice od 40 kilometara je već prešla milijardu eura. Država Crna Gora, doslovno nema taj novac da vrati, a kao garanciju povratka kredita su dali državno zemljište, udjel u državnim preduzećima poput luke Bar.

EU je veliki protivnik ovog modela izgradnje i generalno prisustva Kineza, pa su izrazili želju za finansiranjem sljedeće dionice, Mateševo - Andrijevica, sve u cilju da se eliminišu Kinezi iz priče. Koliko je to moguće, vidjet ćemo.

Ovaj autoput je prvi autoput u Crnoj Gori i svakako će donijeti brojne promjene, a ova dionica je prioritetna i ujedno je i najteža za izgradnju, ostale bi trebale biti nešto lakše. Finansijski, ovo će popiti Crnu Goru, zemlju koja gotovo da ništa i ne proizvodi.

Objavljivao sam ranije članak ovdje, da na ovom autoput, jedino je pijesak crnogorski, a sve ostalo uvoze, uključujući i čelik iz BiH. Poredili su to sa izgradnjom autoputeva u BiH, gdje je dobar dio materijala koji se koristi za izgradnju, ujedno i proizveden u našoj zemlji.
Crnoj Gori sa 400-500 hiljada stanovnika autoput nije ni potreban. Ovo su se zadužili da će im i praunuci vraćati. Jedino ako se ne desi neko čudo pa im EU ne otplati dug kako bi eliminisali kineze međutim, teško.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#19075 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

TESLA_EDISON wrote: 25/08/2020 10:10
Crnoj Gori sa 400-500 hiljada stanovnika autoput nije ni potreban. Ovo su se zadužili da će im i praunuci vraćati. Jedino ako se ne desi neko čudo pa im EU ne otplati dug kako bi eliminisali kineze međutim, teško.
Pa ne znam Crna Gora je turisticka destinacija, valjda treba turistima a ne njima. Svaki put kad podjem tamo na more sam sebi govorim jesam budala ko ce se vozit ovom kozjom stazom, i zbog toga mi je mrsko i ici
Post Reply