Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51443
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5051 Re: Crna hronika BH cesta

Post by konektovan »

Kad naleti Mujke, Hamo, Ivek sa Actrosom, Manom, scanijom, o kakvoj sigurnosti vi pricate?!

Naprdjujete bezeze..... :mrgreen:
User avatar
nivla
Posts: 6572
Joined: 12/01/2008 23:44

#5052 Re: Crna hronika BH cesta

Post by nivla »

konektovan wrote: 17/08/2020 22:45 Kad naleti Mujke, Hamo, Ivek sa Actrosom, Manom, scanijom, o kakvoj sigurnosti vi pricate?!

Naprdjujete bezeze..... :mrgreen:
imam prednost dok mi u susret neidu kamion i bus, jebo prednost kad oni prodju ko da te i nema
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5053 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

Naslovnica wrote: 17/08/2020 22:20
drug_profi wrote: 17/08/2020 22:17 Nego sta znaci?
E ne naprdjivao se ja dalje. Eto.
Je li to stvarno mislis da vece auto znaci vecu sigurnost?!
Pa dovoljno je pogledati rezultate NCAP testiranja i donijeti zakljucak.
Volis ga i ti srat ponekad.

Ekstreman primjer, pa gledaj ako nisi ranije. Q7 3 zvjezdice, Fiat 500 5 zvjezdica i ocijenjen kao najsigurniji mali auto i to vrijeme.



Evo ti jos jedan bonus klip:



Ko da nikad u skoli nisi ucio recenicu: Mila moja dajem ti na znanje, sila masi daje ubrzanje.
Naslovnica wrote: 17/08/2020 22:36 Pravo je pitanje kako je automobil konstruisan da rasprsi kineticku energiju na unutrasnju energiju uz ocuvanje cjelovitosti putnickog prostora.
Fiat 500 je konstruisan da bude najsigurniji pa ga Q7 pojede.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5054 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »







User avatar
konektovan
Posts: 51443
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5055 Re: Crna hronika BH cesta

Post by konektovan »

Uporedi Q7 sad sa Actrosom, ili nemoj, mozda sa Ategom.... :-)
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5056 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

Ovo su auta iz devedesetih, kad se nije toliko paznje poklanjalo sigurnosti i cvrstoci karoserije, tj tome da putnicki prostor ostane netaknut prilikom udesa.
Ovo sto sam ja postavio vrijedi za sva auta od ranih 2000tih i mladja.
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5057 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

konektovan wrote: 17/08/2020 22:55 Uporedi Q7 sad sa Actrosom, ili nemoj, mozda sa Ategom.... :-)
Podforum je auto, nije kamioni. :)
Uvijek ima veci na cesti, na kamion ce naletiti voz, i sta onda?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5058 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

Optimist wrote: 17/08/2020 22:57 Ovo su auta iz devedesetih, kad se nije toliko paznje poklanjalo sigurnosti i cvrstoci karoserije, tj tome da putnicki prostor ostane netaknut prilikom udesa.
Ovo sto sam ja postavio vrijedi za sva auta od ranih 2000tih i mladja.
ali su auta od 2t a ima ih na cesti jos...ima jos takvih koliko hoces drugih marki,mrsko mi je traziti...
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5059 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/08/2020 22:58
Optimist wrote: 17/08/2020 22:57 Ovo su auta iz devedesetih, kad se nije toliko paznje poklanjalo sigurnosti i cvrstoci karoserije, tj tome da putnicki prostor ostane netaknut prilikom udesa.
Ovo sto sam ja postavio vrijedi za sva auta od ranih 2000tih i mladja.
ali su auta od 2t a ima ih na cesti jos...ima jos takvih koliko hoces drugih marki,mrsko mi je traziti...

O ovome govorim. Dvije Fijeste, razlika 20 godina, rezultati nebo i zemlja.

User avatar
konektovan
Posts: 51443
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5060 Re: Crna hronika BH cesta

Post by konektovan »

Optimist wrote: 17/08/2020 22:58
konektovan wrote: 17/08/2020 22:55 Uporedi Q7 sad sa Actrosom, ili nemoj, mozda sa Ategom.... :-)
Podforum je auto, nije kamioni. :)
Uvijek ima veci na cesti, na kamion ce naletiti voz, i sta onda?
Iskocit ce iz šina, eto....
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#5061 Re: Crna hronika BH cesta

Post by citroen xm »

Treba sve učiniti da se zaštitiš, ali često ni to nije dovoljno. Kada budala nalijeće i kupi velikom brzinom, tu ostaju male šanse. A kupovna moć većine građana ne dozvoljava tenkove poput ovih velikih novih SUV-ova.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5062 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

Optimist wrote: 17/08/2020 23:01


O ovome govorim. Dvije Fijeste, razlika 20 godina, rezultati nebo i zemlja.
a ja govorim o teoriji druga profija kako je veca masa jaca u udesu ....
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#5063 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Naslovnica »

Optimist wrote: 17/08/2020 22:49
Naslovnica wrote: 17/08/2020 22:20
drug_profi wrote: 17/08/2020 22:17 Nego sta znaci?
E ne naprdjivao se ja dalje. Eto.
Je li to stvarno mislis da vece auto znaci vecu sigurnost?!
Pa dovoljno je pogledati rezultate NCAP testiranja i donijeti zakljucak.
Volis ga i ti srat ponekad.

Ekstreman primjer, pa gledaj ako nisi ranije. Q7 3 zvjezdice, Fiat 500 5 zvjezdica i ocijenjen kao najsigurniji mali auto i to vrijeme.



Evo ti jos jedan bonus klip:



Ko da nikad u skoli nisi ucio recenicu: Mila moja dajem ti na znanje, sila masi daje ubrzanje.
Naslovnica wrote: 17/08/2020 22:36 Pravo je pitanje kako je automobil konstruisan da rasprsi kineticku energiju na unutrasnju energiju uz ocuvanje cjelovitosti putnickog prostora.
Fiat 500 je konstruisan da bude najsigurniji pa ga Q7 pojede.
Odlicno.
3 puta veci i tezi SUV protiv Fiata, nema sta. Taman kada mislim da sam sve vidio na forumu vi me demantujete.
Sto rece jedan komentator, slijedeci test Fiat 500 Cabrio vs US Abrams Tank.
Halo ljudi, de se dohavizajte.

Sta kazes na ovo?
Koji bi auto odabrao?
Vecina bi odabrala Volva, jebo te Reno, jel tako?!
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5064 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

Prosjecna starost voznog parka u Bosni je 17 godina, sto dodje 2003 godiste. Vec tada se uveliko pocelo voditi racuna o konstrukciji automobila i zastiti putnickog prostora.
Logicno je da ce auto iz devedesetih losije proci u poredjenju sa autom ili 2006-2007 od kad je Modus izasao, upravo zbog modernije konstrukcije, taj primjer imas na klipu sa Fijestom iznad.
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#5065 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Naslovnica »

Optimist wrote: 17/08/2020 23:29 Prosjecna starost voznog parka u Bosni je 17 godina, sto dodje 2003 godiste. Vec tada se uveliko pocelo voditi racuna o konstrukciji automobila i zastiti putnickog prostora.
Logicno je da ce auto iz devedesetih losije proci u poredjenju sa autom ili 2006-2007 od kad je Modus izasao, upravo zbog modernije konstrukcije, taj primjer imas na klipu sa Fijestom iznad.
Pa toliko o vaznosti mase vozila.
E sada uzmi Peugeot 508 2018 1434kg 5* i Jeep Wrangler 2018 2089kg 1*.
U kojem bi autu birao da budes prilikom ceonog sudara?
Ja bih odabrao Pug.
alipasijaner
Posts: 1261
Joined: 01/08/2016 23:05

#5066 Re: Crna hronika BH cesta

Post by alipasijaner »

Jebiga možeš voziti tenk i "naletiti" na zolju...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5067 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

Naslovnica wrote: 17/08/2020 23:43
Pa toliko o vaznosti mase vozila.
E sada uzmi Peugeot 508 2018 1434kg 5* i Jeep Wrangler 2018 2089kg 1*.
U kojem bi autu birao da budes prilikom ceonog sudara?
Ja bih odabrao Pug.
wrangler je pojak ,on nije unibody,ima odvojenu sasiju :D
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#5068 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Naslovnica »

bitanga_sa_otesa wrote: 18/08/2020 00:08
Naslovnica wrote: 17/08/2020 23:43
Pa toliko o vaznosti mase vozila.
E sada uzmi Peugeot 508 2018 1434kg 5* i Jeep Wrangler 2018 2089kg 1*.
U kojem bi autu birao da budes prilikom ceonog sudara?
Ja bih odabrao Pug.
wrangler je pojak ,on nije unibody,ima odvojenu sasiju :D
Ja samo vidim da je na testiranju imao jednu NCAP zvjezdicu i povrede putnika, u poredjenju s Pug 508.
alipasijaner
Posts: 1261
Joined: 01/08/2016 23:05

#5069 Re: Crna hronika BH cesta

Post by alipasijaner »





User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#5070 Re: Crna hronika BH cesta

Post by basicm »

Ja se kladim na wranglera, on nije dobio zvjezdice zbog zastite druge strane :)
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#5071 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Naslovnica »

basicm wrote: 18/08/2020 00:50 Ja se kladim na wranglera, on nije dobio zvjezdice zbog zastite druge strane :)
Samo pogledaj slike lutaka na ncap testu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65427
Joined: 16/07/2012 16:00

#5072 Re: Crna hronika BH cesta

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote: 17/08/2020 22:26
drug_profi wrote: 17/08/2020 22:25
Naslovnica wrote: 17/08/2020 22:20

Je li to stvarno mislis da vece auto znaci vecu sigurnost?!
Pa dovoljno je pogledati rezultate NCAP testiranja i donijeti zakljucak.
Prika, evo nemoj se naljutiti, ali jesi li ti fakat tako ogranicen ko da si pravnik ili farmaceut?
Jel se mora ono bas u miligram tacno odvagat rijec da ti ne nadjes rupu za koju ces se uhvatit?
jeste ima NCAP i tamo proberi medju masivnijim vozilima sta mozes sebi priustiti.
Jer ce 1500 kila uvijek pobijediti 1200 kila, tj manja masa ce podnijeti vecu G silu.
Apsolutno netacno!
Ako 1500 kila ide na 1200 kila,istom brzinom, koja masa ce nastaviti kretanje?
User avatar
drug_profi
Posts: 65427
Joined: 16/07/2012 16:00

#5073 Re: Crna hronika BH cesta

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/08/2020 22:28
drug_profi wrote: 17/08/2020 22:25

Prika, evo nemoj se naljutiti, ali jesi li ti fakat tako ogranicen ko da si pravnik ili farmaceut?
Jel se mora ono bas u miligram tacno odvagat rijec da ti ne nadjes rupu za koju ces se uhvatit?
jeste ima NCAP i tamo proberi medju masivnijim vozilima sta mozes sebi priustiti.
Jer ce 1500 kila uvijek pobijediti 1200 kila, tj manja masa ce podnijeti vecu G silu.
nisi u pravu ,ima auta od 2 tone starije konstrukcije koji su mekani i bas se sjebu u nekim sudarima .i ja sam se sjebao kad sam to vidio :(
Ima. Mislim ovo je nako prica. Pricamo o tome da je bolje imat vece i cvrsce auto. Jel ja sad trebam pojedinacno nabrajat koja su to?
BiBi911
Posts: 5340
Joined: 09/12/2018 17:47

#5074 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BiBi911 »

drug_profi wrote: 18/08/2020 01:15
bitanga_sa_otesa wrote: 17/08/2020 22:28
drug_profi wrote: 17/08/2020 22:25

Prika, evo nemoj se naljutiti, ali jesi li ti fakat tako ogranicen ko da si pravnik ili farmaceut?
Jel se mora ono bas u miligram tacno odvagat rijec da ti ne nadjes rupu za koju ces se uhvatit?
jeste ima NCAP i tamo proberi medju masivnijim vozilima sta mozes sebi priustiti.
Jer ce 1500 kila uvijek pobijediti 1200 kila, tj manja masa ce podnijeti vecu G silu.
nisi u pravu ,ima auta od 2 tone starije konstrukcije koji su mekani i bas se sjebu u nekim sudarima .i ja sam se sjebao kad sam to vidio :(
Ima. Mislim ovo je nako prica. Pricamo o tome da je bolje imat vece i cvrsce auto. Jel ja sad trebam pojedinacno nabrajat koja su to?
Mislis da imas vise sanse u A8 iz 2005 protiv novog smarta il bilo kog auta od 2016.

Jel stvarno mislis da to sto vozis kola od dvije tri tone da te smart,clio, aygo nece raskomadat. Da ce se prepast tvog suburbana jer zaboga 3000 tone nekom logikom je jace od sasije napravljene da sacuva svoje putnike.
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#5075 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 18/08/2020 01:09
Naslovnica wrote: 17/08/2020 22:26
drug_profi wrote: 17/08/2020 22:25

Prika, evo nemoj se naljutiti, ali jesi li ti fakat tako ogranicen ko da si pravnik ili farmaceut?
Jel se mora ono bas u miligram tacno odvagat rijec da ti ne nadjes rupu za koju ces se uhvatit?
jeste ima NCAP i tamo proberi medju masivnijim vozilima sta mozes sebi priustiti.
Jer ce 1500 kila uvijek pobijediti 1200 kila, tj manja masa ce podnijeti vecu G silu.
Apsolutno netacno!
Ako 1500 kila ide na 1200 kila,istom brzinom, koja masa ce nastaviti kretanje?
Govorimo o automobilima i SIGURNOSTI putnika.
Pravo pitanje je u kojem će automobilu putnici manje biti povrijeđeni, o tome pričamo.
Opet vam kažete, dohavizajte se.
Eto sam ti gore postavio link Modus vs Volvo.
Ja sam zaista mislio da au na ovoj temi većina ljudi kompetentna bar što se tiče sigurnosti automobila i ncap testova.
Post Reply