Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- un1ted
- Posts: 9957
- Joined: 20/10/2012 13:29
- Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676
#18601 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Steta sto se vec ne vozimo ovim dionicama. Steta sto smo im dopustili da razvlače i pogoduju sebi. Kako bi bilo dobro sjesti u Tešnju pa doći do Neuma. Ovako će proći još decenija mog zivota i mučenja.
- parappa
- Posts: 3706
- Joined: 02/09/2014 21:43
- Grijem se na: struju
- Vozim: Lotus Esprit TurboSE
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18603 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Evo ga i slikovito, najlakše ćeš se tako snaći.
A i na odvajanja na autoput kod petlje Zenica Jug također ide kružni tok.

-
tyrdh
- Posts: 145
- Joined: 21/01/2014 15:00
#18604 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nece valjda biti serpentina da bi se uslo na autoput?? Kako ce se sleperi popeti uz to?
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
#18605 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Bit će uspon, ali neće serpentina
-
Dr Arsla
- Posts: 2076
- Joined: 05/01/2013 16:16
#18606 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Biće zanimljivo uporediti koliko vremenski će se uštediti obilaznicom u odnosu na magistralu. Opet ponavljam od ranije napisano po meni ona dionica od naftnog terminala do izlaska iz Zenice je odlična i bez divljih priključaka u odnosu na recimo Doboj-Tuzla. Kad god prolazim tom dionicom kroz Zenicu bude brzo i bez problema. Malo se uspori kod stacioniranog radara i to je to 
- zomri
- Posts: 13863
- Joined: 03/05/2006 07:31
#18607 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Procjenjivao sam nedavno, negdje 5-7 minuta. Pod uslovom da je razlika oko 10km i ako uzmemo u obzir da sam bio prvi na kucicama, odmah prosao, plus nije bilo guzve kroz Zenicu osim onih usmjeravanja radi radova.
Uhar je koliko god, mada ce prava usteda biti tek kada zavrse do Nemile.
Uhar je koliko god, mada ce prava usteda biti tek kada zavrse do Nemile.
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#18608 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
I 5 minuta je preoptimisticno. Bice to svega 2-3 minuta. Nije to toliko duga dionica da se nesto moze ustediti na brzinu voznje po AP, a kroz Zenicu je magistrala denivelisana i moze se lagano voziti 80-90 vecim dijelom.
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#18609 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
do te ustede jos petnest godina. pod uslovom da fadil umre.zomri wrote: ↑18/07/2020 15:01 Procjenjivao sam nedavno, negdje 5-7 minuta. Pod uslovom da je razlika oko 10km i ako uzmemo u obzir da sam bio prvi na kucicama, odmah prosao, plus nije bilo guzve kroz Zenicu osim onih usmjeravanja radi radova.
Uhar je koliko god, mada ce prava usteda biti tek kada zavrse do Nemile.
- zomri
- Posts: 13863
- Joined: 03/05/2006 07:31
#18610 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Moguće, to su moja iskustva što sam napisao. Ako mogu birati, svakako da više volim autoputem, nego preko m17 ma kako dobra na tom dijelu bila.
-
allem_77
- Posts: 3422
- Joined: 17/09/2015 15:46
-
melac
- Posts: 2375
- Joined: 25/08/2008 19:33
#18612 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Najmanje benefiti se racunaju za putnicka vozila, dominiraju teretna vozila, koja trose i vrijeme i gorivo penjuci se i spustajuci uz i niz Ivan i Bradinu, tako kad govorite o benefitima racunajte za teretna vozila sa 70% tereta koji je dopusten za to vozilo. Koliki su nagib uzduznog profila sadasnje trase i buduce ce vam najbolje pokazati benefite.mistek wrote: ↑15/07/2020 00:03 Od rampi u Tarčinu do mjesta gdje će biti privremeni priključak na Gradini je okruglo 10km ako se vozimo M17. Ako se ne varam, to će autoputem biti spušteno na između 7 i 8 km. Za ovih trenutnih 10km potrebno je 8-9 minuta normalne vožnje (objektivno može i brže, ali evo da ne pretjerujemo). Dakle, taman da se u sekundi skoči iz Tarčina na Bradinu, to je ušteda od 8-9 minuta. Objektivno za taj dio puta će nam trebati barem još 3-4 minute, pa znači da je ušteda jedno 5 minuta.
Obzirom kako je malo parče puta u pitanju, nije ovo ni loše, ali fakat jeste preseravanje ovo sa preuveličvanjem benefita.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#18614 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Poenta price je da su novinari, da li svojom voljom ili prenoseci izjavu nekoga iz JP ACFBIH, rekli da ce se otvaranjem te dionice put Sarajevo - Konjic skratiti za 15 minuta.melac wrote: ↑18/07/2020 21:29Najmanje benefiti se racunaju za putnicka vozila, dominiraju teretna vozila, koja trose i vrijeme i gorivo penjuci se i spustajuci uz i niz Ivan i Bradinu, tako kad govorite o benefitima racunajte za teretna vozila sa 70% tereta koji je dopusten za to vozilo. Koliki su nagib uzduznog profila sadasnje trase i buduce ce vam najbolje pokazati benefite.mistek wrote: ↑15/07/2020 00:03 Od rampi u Tarčinu do mjesta gdje će biti privremeni priključak na Gradini je okruglo 10km ako se vozimo M17. Ako se ne varam, to će autoputem biti spušteno na između 7 i 8 km. Za ovih trenutnih 10km potrebno je 8-9 minuta normalne vožnje (objektivno može i brže, ali evo da ne pretjerujemo). Dakle, taman da se u sekundi skoči iz Tarčina na Bradinu, to je ušteda od 8-9 minuta. Objektivno za taj dio puta će nam trebati barem još 3-4 minute, pa znači da je ušteda jedno 5 minuta.
Obzirom kako je malo parče puta u pitanju, nije ovo ni loše, ali fakat jeste preseravanje ovo sa preuveličvanjem benefita.
To jednostavno nije tacno, po zakonima fizike je nemoguce, a takve nebuloze se pisu. Cak ni kamioni, i to veliki, vjerovatno nece imati toliku ustedu ali eto, nek imaju i 10 zbog izbjegavanja sporog uspona uz, i silaska niz Ivan, to je svakako odlicno. Ali poenta je da niko ziv nece imati 15 minuta skracen put do konjica zbog te male dionice. I valjda je sasvim uredu, rekao bih cak da je i obaveza, kritikovati takve ocigledne gluposti koje se pisu.
Da ponovim: Niko ne kaze da nema benefita, naravno da ih ima za sve, ali je cista glupost i laz reci da ce ta dionica skratiti trenutnu duzinu puta Sarajevo - Konjic za 15 minuta.
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#18615 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma ja, ne može ih u smislu vremena niko imati toliko. Kamion koji se kreće brzinom 40km/h će stari put prevaliti za 15 minuta. Ako ga na autoputu ne spušta ispod 90km/h, za to mu treba nekih 6 minuta. Znači, ušteda je 9 minuta i u tom baš krajnjem slučaju.
I mislim da niko ne spori benefite. Svaki komad autoputa je značajan i nosi makar benefit sigurnosti koji je dovoljan da se ne razmišlja dalje. Na tom usponu od Tarčina do Ivana samo u posljednjih godinu dana čini mi se tri nesreće sa smrtnim ishodima. To je dovoljno, taman da je vrijeme putovanja isto.
I mislim da niko ne spori benefite. Svaki komad autoputa je značajan i nosi makar benefit sigurnosti koji je dovoljan da se ne razmišlja dalje. Na tom usponu od Tarčina do Ivana samo u posljednjih godinu dana čini mi se tri nesreće sa smrtnim ishodima. To je dovoljno, taman da je vrijeme putovanja isto.
-
El_comadante
- Posts: 9042
- Joined: 10/05/2007 13:38
- Location: Sarajevo
#18616 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
to je tačno ali... bolje se voziti autoputem nego iza kakvog kamiona ili šlepera uz Ivan pa niz Bradinu.Dope_Man wrote: ↑18/07/2020 23:11Poenta price je da su novinari, da li svojom voljom ili prenoseci izjavu nekoga iz JP ACFBIH, rekli da ce se otvaranjem te dionice put Sarajevo - Konjic skratiti za 15 minuta.melac wrote: ↑18/07/2020 21:29Najmanje benefiti se racunaju za putnicka vozila, dominiraju teretna vozila, koja trose i vrijeme i gorivo penjuci se i spustajuci uz i niz Ivan i Bradinu, tako kad govorite o benefitima racunajte za teretna vozila sa 70% tereta koji je dopusten za to vozilo. Koliki su nagib uzduznog profila sadasnje trase i buduce ce vam najbolje pokazati benefite.mistek wrote: ↑15/07/2020 00:03 Od rampi u Tarčinu do mjesta gdje će biti privremeni priključak na Gradini je okruglo 10km ako se vozimo M17. Ako se ne varam, to će autoputem biti spušteno na između 7 i 8 km. Za ovih trenutnih 10km potrebno je 8-9 minuta normalne vožnje (objektivno može i brže, ali evo da ne pretjerujemo). Dakle, taman da se u sekundi skoči iz Tarčina na Bradinu, to je ušteda od 8-9 minuta. Objektivno za taj dio puta će nam trebati barem još 3-4 minute, pa znači da je ušteda jedno 5 minuta.
Obzirom kako je malo parče puta u pitanju, nije ovo ni loše, ali fakat jeste preseravanje ovo sa preuveličvanjem benefita.
To jednostavno nije tacno, po zakonima fizike je nemoguce, a takve nebuloze se pisu. Cak ni kamioni, i to veliki, vjerovatno nece imati toliku ustedu ali eto, nek imaju i 10 zbog izbjegavanja sporog uspona uz, i silaska niz Ivan, to je svakako odlicno. Ali poenta je da niko ziv nece imati 15 minuta skracen put do konjica zbog te male dionice. I valjda je sasvim uredu, rekao bih cak da je i obaveza, kritikovati takve ocigledne gluposti koje se pisu.
Da ponovim: Niko ne kaze da nema benefita, naravno da ih ima za sve, ali je cista glupost i laz reci da ce ta dionica skratiti trenutnu duzinu puta Sarajevo - Konjic za 15 minuta.
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#18617 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa to je i on rekao isto
Benefita ima i to niko živ ne spori. Sporno je što novinari ne razmisle o onom što se napiše, pa je vijest "Put će biti skraćen za 15 minuta", mada je to TEORETSKI nemoguće.
Sutra će im neko reći da će se od Sarajeva do Mostara put skratiti za 2h, a oni će to napisati. O tome diskutujemo.
Sutra će im neko reći da će se od Sarajeva do Mostara put skratiti za 2h, a oni će to napisati. O tome diskutujemo.
-
gonzalez
- Posts: 107
- Joined: 30/05/2013 22:05
#18618 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Prijatelju, može li izvor ove mape? Google maps mi ama baš ništa ne prikazuje, tek pripremu radova za vijadukt D.G.
Evo ga i slikovito, najlakše ćeš se tako snaći.
A i na odvajanja na autoput kod petlje Zenica Jug također ide kružni tok.
![]()
Ovo iznad je tunel Zenica i završava u naselju Hece, gdje prelazi na vijadukt, te ponovo tunel Vraca prema Vranduku?
-
Nivelacija
- Posts: 5366
- Joined: 24/08/2018 23:15
- Location: Travnik
#18619 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Na google map, nije azurirana mapa od prosle godine tako da nema ovih radova gdje je petlja Zenica sjever.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#18620 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ovaj... Ako se voziš uz Ivan iza kamiona, lijevi žmigavac i obiđeš ga. Isti savjet važi i za Bradinu.El_comadante wrote: ↑19/07/2020 11:19 to je tačno ali... bolje se voziti autoputem nego iza kakvog kamiona ili šlepera uz Ivan pa niz Bradinu.
Nizbrdo ok, ali ko to vozi uz Ivan ili Bradinu "iza kakvog kamiona ili šlepera" kraj postojeće trake za preticanje?
-
AmirBaa
- Posts: 3213
- Joined: 05/07/2012 15:14
#18621 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Sve to super zvuci tako, ali hajd samo uzmi u zadnje 2 godine koliko je tu saobracajnih nesreca bilo ?Alfons Kauders wrote: ↑22/07/2020 12:03Ovaj... Ako se voziš uz Ivan iza kamiona, lijevi žmigavac i obiđeš ga. Isti savjet važi i za Bradinu.El_comadante wrote: ↑19/07/2020 11:19 to je tačno ali... bolje se voziti autoputem nego iza kakvog kamiona ili šlepera uz Ivan pa niz Bradinu.
Nizbrdo ok, ali ko to vozi uz Ivan ili Bradinu "iza kakvog kamiona ili šlepera" kraj postojeće trake za preticanje?
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#18622 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ne razumijem kakve to veze ima s fizički nemogućom vremenskom uštedom ili tvrdnjom da se uz Ivan i Bradinu vozi iza šlepera?AmirBaa wrote: ↑22/07/2020 12:06Sve to super zvuci tako, ali hajd samo uzmi u zadnje 2 godine koliko je tu saobracajnih nesreca bilo ?Alfons Kauders wrote: ↑22/07/2020 12:03
Ovaj... Ako se voziš uz Ivan iza kamiona, lijevi žmigavac i obiđeš ga. Isti savjet važi i za Bradinu.
Nizbrdo ok, ali ko to vozi uz Ivan ili Bradinu "iza kakvog kamiona ili šlepera" kraj postojeće trake za preticanje?
-
kakaljin
- Posts: 13495
- Joined: 14/03/2008 12:30
- Location: Sarajevo
- Contact:
#18623 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ja se ne sjecam kda sam vozio desnom trakom uz ivan i uz bradinu.Alfons Kauders wrote: ↑22/07/2020 14:16Ne razumijem kakve to veze ima s fizički nemogućom vremenskom uštedom ili tvrdnjom da se uz Ivan i Bradinu vozi iza šlepera?AmirBaa wrote: ↑22/07/2020 12:06Sve to super zvuci tako, ali hajd samo uzmi u zadnje 2 godine koliko je tu saobracajnih nesreca bilo ?Alfons Kauders wrote: ↑22/07/2020 12:03
Ovaj... Ako se voziš uz Ivan iza kamiona, lijevi žmigavac i obiđeš ga. Isti savjet važi i za Bradinu.
Nizbrdo ok, ali ko to vozi uz Ivan ili Bradinu "iza kakvog kamiona ili šlepera" kraj postojeće trake za preticanje?
Ko tu ne predje kamion treba ostaviti voznju za sva vremena i da nikada vise ne sjedne u auto kao vozac
- jednonogi_Jack
- Posts: 2965
- Joined: 14/12/2005 21:21
#18624 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ima na Google Earth kada uključiš Time (hystorical imagery) :gonzalez wrote: ↑22/07/2020 09:37Prijatelju, može li izvor ove mape? Google maps mi ama baš ništa ne prikazuje, tek pripremu radova za vijadukt D.G.
Evo ga i slikovito, najlakše ćeš se tako snaći.
A i na odvajanja na autoput kod petlje Zenica Jug također ide kružni tok.
![]()
Ovo iznad je tunel Zenica i završava u naselju Hece, gdje prelazi na vijadukt, te ponovo tunel Vraca prema Vranduku?

- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18625 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Naravno da može, ovo su satelitski snimci sa satelita Sentinel koji se izbacuju svaka dva ili tri dana. Ipak ne radi se o snimcima koji su kvalitete poput onih Googleovih, dakle može se vidjeti svašta nešto, ali ne toliko detaljno, a ne postoji mogućnost ni da se kupuju kvalitetniji snimci.
Uglavnom jako je dobar za aktivno praćenje gradilišta, a s obzirom da se u Hercegovini, gradi na stjenovitim i ogoljenim područjima, vrlo je jednostavno pratiti napredak na izgradnji koridora Vc kroz Hercegovinu, kao i izgradnju ceste Neum - Stolac.
Na OVOM linku možeš otvoriti prekglednik za Sentinel i naštiman je iznad Zenice, ali možeš pretraživati i ostale krajeve države.



