Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#18601 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by un1ted »

Steta sto se vec ne vozimo ovim dionicama. Steta sto smo im dopustili da razvlače i pogoduju sebi. Kako bi bilo dobro sjesti u Tešnju pa doći do Neuma. Ovako će proći još decenija mog zivota i mučenja.
User avatar
parappa
Posts: 3706
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#18602 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by parappa »

un1ted wrote: 17/07/2020 14:41 Steta sto se vec ne vozimo ovim dionicama. Steta sto smo im dopustili da razvlače i pogoduju sebi. Kako bi bilo dobro sjesti u Tešnju pa doći do Neuma. Ovako će proći još decenija mog zivota i mučenja.
u naj boljem slucaju
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18603 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

tm-maglaj wrote: 17/07/2020 14:24Ok, dakle par metara prije već postojeće raskrsnice u blizini Almya ako sam dobro shvatio?

i ide kružni tok, a ne kao sada na Zenica jug srednja traka za izlaz sa magistrale na AP?

Hvala ti na odgovoru.
Evo ga i slikovito, najlakše ćeš se tako snaći.

A i na odvajanja na autoput kod petlje Zenica Jug također ide kružni tok.

Image
tyrdh
Posts: 145
Joined: 21/01/2014 15:00

#18604 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tyrdh »

Nece valjda biti serpentina da bi se uslo na autoput?? Kako ce se sleperi popeti uz to?
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#18605 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Bit će uspon, ali neće serpentina
Dr Arsla
Posts: 2076
Joined: 05/01/2013 16:16

#18606 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dr Arsla »

Biće zanimljivo uporediti koliko vremenski će se uštediti obilaznicom u odnosu na magistralu. Opet ponavljam od ranije napisano po meni ona dionica od naftnog terminala do izlaska iz Zenice je odlična i bez divljih priključaka u odnosu na recimo Doboj-Tuzla. Kad god prolazim tom dionicom kroz Zenicu bude brzo i bez problema. Malo se uspori kod stacioniranog radara i to je to :mrgreen:
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#18607 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

Procjenjivao sam nedavno, negdje 5-7 minuta. Pod uslovom da je razlika oko 10km i ako uzmemo u obzir da sam bio prvi na kucicama, odmah prosao, plus nije bilo guzve kroz Zenicu osim onih usmjeravanja radi radova.

Uhar je koliko god, mada ce prava usteda biti tek kada zavrse do Nemile.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18608 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

I 5 minuta je preoptimisticno. Bice to svega 2-3 minuta. Nije to toliko duga dionica da se nesto moze ustediti na brzinu voznje po AP, a kroz Zenicu je magistrala denivelisana i moze se lagano voziti 80-90 vecim dijelom.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#18609 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Tempo »

zomri wrote: 18/07/2020 15:01 Procjenjivao sam nedavno, negdje 5-7 minuta. Pod uslovom da je razlika oko 10km i ako uzmemo u obzir da sam bio prvi na kucicama, odmah prosao, plus nije bilo guzve kroz Zenicu osim onih usmjeravanja radi radova.

Uhar je koliko god, mada ce prava usteda biti tek kada zavrse do Nemile.
do te ustede jos petnest godina. pod uslovom da fadil umre.
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#18610 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

Dope_Man wrote: 18/07/2020 17:10 I 5 minuta je preoptimisticno. Bice to svega 2-3 minuta. Nije to toliko duga dionica da se nesto moze ustediti na brzinu voznje po AP, a kroz Zenicu je magistrala denivelisana i moze se lagano voziti 80-90 vecim dijelom.

Moguće, to su moja iskustva što sam napisao. Ako mogu birati, svakako da više volim autoputem, nego preko m17 ma kako dobra na tom dijelu bila.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#18611 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by allem_77 »

So What! wrote: 17/07/2020 14:06
Nekada davno sam skinuo ovu kartu. Isjekao sam ove petlje. Znaš li da li je bilo promjene plana?

ImageImageImage
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#18612 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by melac »

mistek wrote: 15/07/2020 00:03 Od rampi u Tarčinu do mjesta gdje će biti privremeni priključak na Gradini je okruglo 10km ako se vozimo M17. Ako se ne varam, to će autoputem biti spušteno na između 7 i 8 km. Za ovih trenutnih 10km potrebno je 8-9 minuta normalne vožnje (objektivno može i brže, ali evo da ne pretjerujemo). Dakle, taman da se u sekundi skoči iz Tarčina na Bradinu, to je ušteda od 8-9 minuta. Objektivno za taj dio puta će nam trebati barem još 3-4 minute, pa znači da je ušteda jedno 5 minuta.

Obzirom kako je malo parče puta u pitanju, nije ovo ni loše, ali fakat jeste preseravanje ovo sa preuveličvanjem benefita.
Najmanje benefiti se racunaju za putnicka vozila, dominiraju teretna vozila, koja trose i vrijeme i gorivo penjuci se i spustajuci uz i niz Ivan i Bradinu, tako kad govorite o benefitima racunajte za teretna vozila sa 70% tereta koji je dopusten za to vozilo. Koliki su nagib uzduznog profila sadasnje trase i buduce ce vam najbolje pokazati benefite.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18613 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

allem_77 wrote: 18/07/2020 18:05Nekada davno sam skinuo ovu kartu. Isjekao sam ove petlje. Znaš li da li je bilo promjene plana?

ImageImageImage
Ostaju ove petlje, ako to pitaš, bilo je žalbi da je petlja Medakovo suvišna, ali ostaje sigurno.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18614 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

melac wrote: 18/07/2020 21:29
mistek wrote: 15/07/2020 00:03 Od rampi u Tarčinu do mjesta gdje će biti privremeni priključak na Gradini je okruglo 10km ako se vozimo M17. Ako se ne varam, to će autoputem biti spušteno na između 7 i 8 km. Za ovih trenutnih 10km potrebno je 8-9 minuta normalne vožnje (objektivno može i brže, ali evo da ne pretjerujemo). Dakle, taman da se u sekundi skoči iz Tarčina na Bradinu, to je ušteda od 8-9 minuta. Objektivno za taj dio puta će nam trebati barem još 3-4 minute, pa znači da je ušteda jedno 5 minuta.

Obzirom kako je malo parče puta u pitanju, nije ovo ni loše, ali fakat jeste preseravanje ovo sa preuveličvanjem benefita.
Najmanje benefiti se racunaju za putnicka vozila, dominiraju teretna vozila, koja trose i vrijeme i gorivo penjuci se i spustajuci uz i niz Ivan i Bradinu, tako kad govorite o benefitima racunajte za teretna vozila sa 70% tereta koji je dopusten za to vozilo. Koliki su nagib uzduznog profila sadasnje trase i buduce ce vam najbolje pokazati benefite.
Poenta price je da su novinari, da li svojom voljom ili prenoseci izjavu nekoga iz JP ACFBIH, rekli da ce se otvaranjem te dionice put Sarajevo - Konjic skratiti za 15 minuta.
To jednostavno nije tacno, po zakonima fizike je nemoguce, a takve nebuloze se pisu. Cak ni kamioni, i to veliki, vjerovatno nece imati toliku ustedu ali eto, nek imaju i 10 zbog izbjegavanja sporog uspona uz, i silaska niz Ivan, to je svakako odlicno. Ali poenta je da niko ziv nece imati 15 minuta skracen put do konjica zbog te male dionice. I valjda je sasvim uredu, rekao bih cak da je i obaveza, kritikovati takve ocigledne gluposti koje se pisu.

Da ponovim: Niko ne kaze da nema benefita, naravno da ih ima za sve, ali je cista glupost i laz reci da ce ta dionica skratiti trenutnu duzinu puta Sarajevo - Konjic za 15 minuta.
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#18615 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Ma ja, ne može ih u smislu vremena niko imati toliko. Kamion koji se kreće brzinom 40km/h će stari put prevaliti za 15 minuta. Ako ga na autoputu ne spušta ispod 90km/h, za to mu treba nekih 6 minuta. Znači, ušteda je 9 minuta i u tom baš krajnjem slučaju.

I mislim da niko ne spori benefite. Svaki komad autoputa je značajan i nosi makar benefit sigurnosti koji je dovoljan da se ne razmišlja dalje. Na tom usponu od Tarčina do Ivana samo u posljednjih godinu dana čini mi se tri nesreće sa smrtnim ishodima. To je dovoljno, taman da je vrijeme putovanja isto.
El_comadante
Posts: 9042
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#18616 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by El_comadante »

Dope_Man wrote: 18/07/2020 23:11
melac wrote: 18/07/2020 21:29
mistek wrote: 15/07/2020 00:03 Od rampi u Tarčinu do mjesta gdje će biti privremeni priključak na Gradini je okruglo 10km ako se vozimo M17. Ako se ne varam, to će autoputem biti spušteno na između 7 i 8 km. Za ovih trenutnih 10km potrebno je 8-9 minuta normalne vožnje (objektivno može i brže, ali evo da ne pretjerujemo). Dakle, taman da se u sekundi skoči iz Tarčina na Bradinu, to je ušteda od 8-9 minuta. Objektivno za taj dio puta će nam trebati barem još 3-4 minute, pa znači da je ušteda jedno 5 minuta.

Obzirom kako je malo parče puta u pitanju, nije ovo ni loše, ali fakat jeste preseravanje ovo sa preuveličvanjem benefita.
Najmanje benefiti se racunaju za putnicka vozila, dominiraju teretna vozila, koja trose i vrijeme i gorivo penjuci se i spustajuci uz i niz Ivan i Bradinu, tako kad govorite o benefitima racunajte za teretna vozila sa 70% tereta koji je dopusten za to vozilo. Koliki su nagib uzduznog profila sadasnje trase i buduce ce vam najbolje pokazati benefite.
Poenta price je da su novinari, da li svojom voljom ili prenoseci izjavu nekoga iz JP ACFBIH, rekli da ce se otvaranjem te dionice put Sarajevo - Konjic skratiti za 15 minuta.
To jednostavno nije tacno, po zakonima fizike je nemoguce, a takve nebuloze se pisu. Cak ni kamioni, i to veliki, vjerovatno nece imati toliku ustedu ali eto, nek imaju i 10 zbog izbjegavanja sporog uspona uz, i silaska niz Ivan, to je svakako odlicno. Ali poenta je da niko ziv nece imati 15 minuta skracen put do konjica zbog te male dionice. I valjda je sasvim uredu, rekao bih cak da je i obaveza, kritikovati takve ocigledne gluposti koje se pisu.

Da ponovim: Niko ne kaze da nema benefita, naravno da ih ima za sve, ali je cista glupost i laz reci da ce ta dionica skratiti trenutnu duzinu puta Sarajevo - Konjic za 15 minuta.
to je tačno ali... bolje se voziti autoputem nego iza kakvog kamiona ili šlepera uz Ivan pa niz Bradinu.
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#18617 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Pa to je i on rekao isto :D Benefita ima i to niko živ ne spori. Sporno je što novinari ne razmisle o onom što se napiše, pa je vijest "Put će biti skraćen za 15 minuta", mada je to TEORETSKI nemoguće.

Sutra će im neko reći da će se od Sarajeva do Mostara put skratiti za 2h, a oni će to napisati. O tome diskutujemo.
gonzalez
Posts: 107
Joined: 30/05/2013 22:05

#18618 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by gonzalez »


Evo ga i slikovito, najlakše ćeš se tako snaći.

A i na odvajanja na autoput kod petlje Zenica Jug također ide kružni tok.

Image
Prijatelju, može li izvor ove mape? Google maps mi ama baš ništa ne prikazuje, tek pripremu radova za vijadukt D.G.

Ovo iznad je tunel Zenica i završava u naselju Hece, gdje prelazi na vijadukt, te ponovo tunel Vraca prema Vranduku?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#18619 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Na google map, nije azurirana mapa od prosle godine tako da nema ovih radova gdje je petlja Zenica sjever.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#18620 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

El_comadante wrote: 19/07/2020 11:19 to je tačno ali... bolje se voziti autoputem nego iza kakvog kamiona ili šlepera uz Ivan pa niz Bradinu.
Ovaj... Ako se voziš uz Ivan iza kamiona, lijevi žmigavac i obiđeš ga. Isti savjet važi i za Bradinu.

Nizbrdo ok, ali ko to vozi uz Ivan ili Bradinu "iza kakvog kamiona ili šlepera" kraj postojeće trake za preticanje?
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#18621 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by AmirBaa »

Alfons Kauders wrote: 22/07/2020 12:03
El_comadante wrote: 19/07/2020 11:19 to je tačno ali... bolje se voziti autoputem nego iza kakvog kamiona ili šlepera uz Ivan pa niz Bradinu.
Ovaj... Ako se voziš uz Ivan iza kamiona, lijevi žmigavac i obiđeš ga. Isti savjet važi i za Bradinu.

Nizbrdo ok, ali ko to vozi uz Ivan ili Bradinu "iza kakvog kamiona ili šlepera" kraj postojeće trake za preticanje?
Sve to super zvuci tako, ali hajd samo uzmi u zadnje 2 godine koliko je tu saobracajnih nesreca bilo ?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#18622 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

AmirBaa wrote: 22/07/2020 12:06
Alfons Kauders wrote: 22/07/2020 12:03
Ovaj... Ako se voziš uz Ivan iza kamiona, lijevi žmigavac i obiđeš ga. Isti savjet važi i za Bradinu.

Nizbrdo ok, ali ko to vozi uz Ivan ili Bradinu "iza kakvog kamiona ili šlepera" kraj postojeće trake za preticanje?
Sve to super zvuci tako, ali hajd samo uzmi u zadnje 2 godine koliko je tu saobracajnih nesreca bilo ?
Ne razumijem kakve to veze ima s fizički nemogućom vremenskom uštedom ili tvrdnjom da se uz Ivan i Bradinu vozi iza šlepera?
kakaljin
Posts: 13495
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#18623 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

Alfons Kauders wrote: 22/07/2020 14:16
AmirBaa wrote: 22/07/2020 12:06
Alfons Kauders wrote: 22/07/2020 12:03
Ovaj... Ako se voziš uz Ivan iza kamiona, lijevi žmigavac i obiđeš ga. Isti savjet važi i za Bradinu.

Nizbrdo ok, ali ko to vozi uz Ivan ili Bradinu "iza kakvog kamiona ili šlepera" kraj postojeće trake za preticanje?
Sve to super zvuci tako, ali hajd samo uzmi u zadnje 2 godine koliko je tu saobracajnih nesreca bilo ?
Ne razumijem kakve to veze ima s fizički nemogućom vremenskom uštedom ili tvrdnjom da se uz Ivan i Bradinu vozi iza šlepera?
Ja se ne sjecam kda sam vozio desnom trakom uz ivan i uz bradinu.

Ko tu ne predje kamion treba ostaviti voznju za sva vremena i da nikada vise ne sjedne u auto kao vozac
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2965
Joined: 14/12/2005 21:21

#18624 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by jednonogi_Jack »

gonzalez wrote: 22/07/2020 09:37

Evo ga i slikovito, najlakše ćeš se tako snaći.

A i na odvajanja na autoput kod petlje Zenica Jug također ide kružni tok.

Image
Prijatelju, može li izvor ove mape? Google maps mi ama baš ništa ne prikazuje, tek pripremu radova za vijadukt D.G.

Ovo iznad je tunel Zenica i završava u naselju Hece, gdje prelazi na vijadukt, te ponovo tunel Vraca prema Vranduku?
Ima na Google Earth kada uključiš Time (hystorical imagery) :


Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18625 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

gonzalez wrote: 22/07/2020 09:37Prijatelju, može li izvor ove mape? Google maps mi ama baš ništa ne prikazuje, tek pripremu radova za vijadukt D.G.

Ovo iznad je tunel Zenica i završava u naselju Hece, gdje prelazi na vijadukt, te ponovo tunel Vraca prema Vranduku?
Naravno da može, ovo su satelitski snimci sa satelita Sentinel koji se izbacuju svaka dva ili tri dana. Ipak ne radi se o snimcima koji su kvalitete poput onih Googleovih, dakle može se vidjeti svašta nešto, ali ne toliko detaljno, a ne postoji mogućnost ni da se kupuju kvalitetniji snimci.

Uglavnom jako je dobar za aktivno praćenje gradilišta, a s obzirom da se u Hercegovini, gradi na stjenovitim i ogoljenim područjima, vrlo je jednostavno pratiti napredak na izgradnji koridora Vc kroz Hercegovinu, kao i izgradnju ceste Neum - Stolac.

Na OVOM linku možeš otvoriti prekglednik za Sentinel i naštiman je iznad Zenice, ali možeš pretraživati i ostale krajeve države.
Post Reply