Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#18401 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Novi_Nick »

Naslovnica wrote: 26/06/2020 17:11
Novi_Nick wrote: 26/06/2020 15:57 Kada misle graditi sarajevski gradski autoput od ulaza/izlaza iz sarajeva do zeljeznicke stanice?
Nikako, to je prekriženo.
Zasto je prekrizeno, pokusaj biti malo ozbiljan, nismo u djecijem obdanistu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#18402 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Novi_Nick wrote: 26/06/2020 21:04 Zasto je prekrizeno, pokusaj biti malo ozbiljan, nismo u djecijem obdanistu.
Zato što se trasa ne čuva. Imaš projekat kružnog toka na devetoj transferzali. Tim projektom žele da onemoguće prolazak gradskog autoputa osim trasom pruge. Znači, imaćeš gradski autoput, ali da se pruga diže. Šta će pobjediti, autoput ili pruga?
Naslovnica
Posts: 35446
Joined: 20/03/2013 15:38

#18403 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Novi_Nick wrote: 26/06/2020 21:04
Naslovnica wrote: 26/06/2020 17:11
Novi_Nick wrote: 26/06/2020 15:57 Kada misle graditi sarajevski gradski autoput od ulaza/izlaza iz sarajeva do zeljeznicke stanice?
Nikako, to je prekriženo.
Zasto je prekrizeno, pokusaj biti malo ozbiljan, nismo u djecijem obdanistu.
Otkud ti to da sam neozbiljan, kakvo ti obdanište pada na pamet? :?
Imaš na temi "Izgradnja saobraćajnica u KS" sve objašnjeno, pregledaj temu zadnjih nekoliko stranica pa izvuci zaključak.
Naslovnica
Posts: 35446
Joined: 20/03/2013 15:38

#18404 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Haris.ba wrote: 26/06/2020 21:16
Novi_Nick wrote: 26/06/2020 21:04 Zasto je prekrizeno, pokusaj biti malo ozbiljan, nismo u djecijem obdanistu.
Zato što se trasa ne čuva. Imaš projekat kružnog toka na devetoj transferzali. Tim projektom žele da onemoguće prolazak gradskog autoputa osim trasom pruge. Znači, imaćeš gradski autoput, ali da se pruga diže. Šta će pobjediti, autoput ili pruga?
Otprilike je tako.
Ne da se ne čuva trasa, dapače, namjerno se povaljuje.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#18405 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Moze se format brze ceste podici na stubove iznad pruge, pa i iznad ove sadasnje ceste. Ta 4 kilometra koja treba izvuci do Zeljeznicke ne bi trebala biti skuplja od 100 miliona.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#18406 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

A sto to raditi kad se ne mora? Radi cega? Koji to objekat postoji na trasi koja ne smeta prugi, a da se ne moze maknuti ?

Plus, moderni urbanisti izbjegavaju ceste na stubovima u urbaniziranim prostorima, a da je ispod nesta drugo, gdje god mogu.

Da ne pricam da je to fakticki most duzinom urbanog dijela Sarajeva.

Objekti koji nisu nuzni da se prave ne treba praviti. Jer njihovo odrzavanje kosta. 10 km mosta u Sarajevu za odrzavati jedino odgovara firmi koja bi to odrzavala.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#18407 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Nije 10 nego 4.
A ako ima drugo rjesenje osim dizanja pruge bujrum predlozi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#18408 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote: 26/06/2020 22:49 Nije 10 nego 4.
A ako ima drugo rjesenje osim dizanja pruge bujrum predlozi.
Maknuo bih ovo sa ove teme. Ima tema za Sarajevo.
4 km mosta? Mislis od 6 transferzale do prve?
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#18409 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Haris.ba wrote: 26/06/2020 22:52
drug_profi wrote: 26/06/2020 22:49 Nije 10 nego 4.
A ako ima drugo rjesenje osim dizanja pruge bujrum predlozi.
Maknuo bih ovo sa ove teme. Ima tema za Sarajevo.
4 km mosta? Mislis od 6 transferzale do prve?
Pa tolika je duzina trase odprilike od sadasnjeg kruznog na kojem se zavrsava brza cesta u Safeta zajke, pa do Pofalica (ulaza u Ž.stanicu) gdje se siri pojas na kojem bi se mogla spustiti u nivo tla.
Ima tu djelova sa lijeve i desne strane pruge na kojima ima dovoljno prostora za gradnju, ali ne moze cesta krivudati tamo vamo.
Ili trehnuti veliku lovu za eksproprijaciju iznad ulica Safeta Zajke i Drinske.
Po meni najoptimalnije je dici je na stubove, i time rijesis i fizicku odvojenost od pretrcavanja, zastitu od buke itd. Izlaze spustiti na Buca potok, Pofalice i Velesice. Uostalom u mnogo gradova je AP kroz urbanu zonu rjesen tako da je dignut na stubove. Jel lijepo, vjerovatno nije, ali ne vidim drugu mogucnost.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18410 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

toooka wrote: 26/06/2020 19:57
RJ57 wrote: 26/06/2020 18:30 je li se zna da li je tunel prenj planiran sa po jednom trakom po pravcu ili nekako drugačije? odma mi padaju napamet karavanke ili tunel ispod arlberga, tu treba stvarno biti strpljiv.
Zasad ko Karavanke, jedan tunel sa saobraćajem u oba pravca.
to mi je jasno, mislio sam sa po jednom trakom u oba pravca (normalna dvosmjerna brza cesta) ili će biti neko drugo rješenje?
selma 83
Posts: 628
Joined: 10/12/2010 18:45

#18411 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by selma 83 »

So What! wrote: 25/06/2020 14:50
Seyfo wrote: 25/06/2020 12:35 Lijepo zvuči ovo što ovaj SoWhat priča ali mi se ne uklapa u sigurnu perspektivu da će na ovim prostorima biti sve manje i manje i manje ljudi, a samim tim i manje prometa roba i usluga tj.manje i manje prometa na cestama. Što bi značilo da i kad se završi Vc i dionice koje su utvrđene, i zaokružene im finansije, da će se teško odlučiti na gradnju novih saobraćajnica nakon toga. Dodik da se spoji sa Srbijom i on je svoje završio.

A da se vratimo u realnost, predviđam da će prva transferzala u Sarajevu biti završena otprilike kad i Vc, maltene isti dan se siječe vrpca, to se ionako namješta pred izbore. Ako kažu 6 godina, to je otprilike jedno 10 ili 12 godina. Možda i 14. Znači 2030 ili 2032.g.Te godine bi trebali biti lokalni izbori, pa možda da to sve pomaknu za opšte izbore 2034.g. Taman tad će onoo malo naroda što je ostalo prestati pušiti nacionalističku priču pa će im se servirati da imamo autoput Vc.
Meni ne zvuči lijepo, jer se to neće desiti u skorije vrijeme, već shodno potrebama.

Rast privrede nije uslovljen ljudima, imali smo više stanovnika 2000. godine recimo nego sada, pa je privreda mnogo jača u odnosu na tu godinu, sve je više automobila, više gužvi i veće su potrebe za cestama.

Bosna i Hercegovina kada dobije pravu putnu, zračnu i željezničku infrastrukturu, sigurno će privući i više međunarodnog prometa.

Što se tiče Prve transverzale, ona će biti završena prije koridora Vc, ali ostale saobraćajnice poput Gradskog autoputa, Južne i Sjeverne longitudinale, IX, X, XI I XII transverzale kao i B i C transverzale, to sigurno neće biti riješeno prije koridora Vc.

Iako nije tema, evo Kanton Sarajevo se ozbiljno zadužio za dva ozbiljna objekta na ulazima u Sarajevo:

Dobili smo kredit od 30 miliona eura za nastavak gradnje Prve i Devete transverzale u Sarajevu
Imageovdje je ubačena potpuno pogrešna slika od klixa. ove konzole su presle na suprotnu stranu već u januaru. do stadiona, od tada ih ispunjavaju na sastavima betonom, prave se trotoari na šipkama armature koja viri iz ovih blokova sa strane. I pravi se odbojni zid do tih trotoara na samom mostu. idu tone betona i dan-danas. A kružni ...čekaju da im se napravi novi projekt, da budu prodavnice ispod kružnog. plan od lokalaca , koji je Efa poržo. ali sad treba novi projekt itd itd
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#18412 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Novi_Nick »

Naslovnica wrote: 26/06/2020 21:29
Haris.ba wrote: 26/06/2020 21:16
Novi_Nick wrote: 26/06/2020 21:04 Zasto je prekrizeno, pokusaj biti malo ozbiljan, nismo u djecijem obdanistu.
Zato što se trasa ne čuva. Imaš projekat kružnog toka na devetoj transferzali. Tim projektom žele da onemoguće prolazak gradskog autoputa osim trasom pruge. Znači, imaćeš gradski autoput, ali da se pruga diže. Šta će pobjediti, autoput ili pruga?
Otprilike je tako.
Ne da se ne čuva trasa, dapače, namjerno se povaljuje.
Mozda taj ranije planirani gradski autoput trasom Drinske ceste nije vise ni bitan, mozda bi tu danasnju cestu trebalo zatvoriti za saobracaj, i okrenuti da sav taj saobracaj od ulaza i izlaza iz sarajeva ide preko Vogosce do Skenderije?
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#18413 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Novi_Nick wrote: 26/06/2020 23:51
Mozda taj ranije planirani gradski autoput trasom Drinske ceste nije vise ni bitan, mozda bi tu danasnju cestu trebalo zatvoriti za saobracaj, i okrenuti da sav taj saobracaj od ulaza i izlaza iz sarajeva ide preko Vogosce do Skenderije?
Zanimljivo razmišljanje.

Nego, šta misliš koji je smisao gradskog autoputa?
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#18414 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Novi_Nick »

Haris.ba wrote: 27/06/2020 00:02
Novi_Nick wrote: 26/06/2020 23:51
Mozda taj ranije planirani gradski autoput trasom Drinske ceste nije vise ni bitan, mozda bi tu danasnju cestu trebalo zatvoriti za saobracaj, i okrenuti da sav taj saobracaj od ulaza i izlaza iz sarajeva ide preko Vogosce do Skenderije?
Zanimljivo razmišljanje.

Nego, šta misliš koji je smisao gradskog autoputa?
Pa vjerovatno da sav tranzitni saobracaj, koji ne ulazi izlazi iz sarajeva zaobilazi grad, i ide tim autoputem.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#18415 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Novi_Nick wrote: 28/06/2020 06:09 Pa vjerovatno da sav tranzitni saobracaj, koji ne ulazi izlazi iz sarajeva zaobilazi grad, i ide tim autoputem.
Da li ti znaš zašto se taj "autoput" i dan danas zove "gradski autoput"? Iako ga negdje preimenovaše u "brzu cestu".

Jer prolazi čitavom dužinom urbanog jezgra Sarajeva. Beograd ima sličan autoput. Pa evo sada pokušavaju da naprave drugu trasu da bi izbjegli tranzit kroz grad. Nema tu zaobilaženja grada. Tranzit kroz grad tamo gdje postoje se pokazao uglavnom kao idiotluk.

Čak, najslabiji dio karike tog projekata jeste tunel kroz stari dio grada koji taj put pravi tranzitom.

Gradski autoput (treba da) ima sasvim drugu svrhu. Iako se jedan dio njega stvarno koristi za tranzit prema istoku (spoj koridor Vc na 12 transferzalu pa na Foču).
A Sarajevo je glavni tranzit sjever - jug riješilo sa koridorom Vc.
tyrdh
Posts: 145
Joined: 21/01/2014 15:00

#18416 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tyrdh »

Pa to je lako rjesivo, nakon petlje sa prvom transverzalom, samo ga pruziti do iza grada kroz tunele bez ijedne vise petlje. Ko hoce iz pravca Pala nor u Tz, sisao bi s autoputa na prvoj transverzali i pravac Vg i dalje. Ko hoce u Mo ili Ze, samo nastavoti do Butila. Pa niko vise ne bi bio lid da kroz grad prolazi. Sad je pitanje koliko je saobracaja u Sa tranzitno.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#18417 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Novi_Nick »

Haris.ba wrote: 28/06/2020 10:09
Novi_Nick wrote: 28/06/2020 06:09 Pa vjerovatno da sav tranzitni saobracaj, koji ne ulazi izlazi iz sarajeva zaobilazi grad, i ide tim autoputem.
Da li ti znaš zašto se taj "autoput" i dan danas zove "gradski autoput"? Iako ga negdje preimenovaše u "brzu cestu".

Jer prolazi čitavom dužinom urbanog jezgra Sarajeva. Beograd ima sličan autoput. Pa evo sada pokušavaju da naprave drugu trasu da bi izbjegli tranzit kroz grad. Nema tu zaobilaženja grada. Tranzit kroz grad tamo gdje postoje se pokazao uglavnom kao idiotluk.

Čak, najslabiji dio karike tog projekata jeste tunel kroz stari dio grada koji taj put pravi tranzitom.

Gradski autoput (treba da) ima sasvim drugu svrhu. Iako se jedan dio njega stvarno koristi za tranzit prema istoku (spoj koridor Vc na 12 transferzalu pa na Foču).
A Sarajevo je glavni tranzit sjever - jug riješilo sa koridorom Vc.
To je onda potpuno pogresna namjena gradskog autoputa. Njegova iskljuciva namjena treba biti za tranzit vozila koje zaobilaze grad i idu dalje za razne druge destinacije sjever, istok, zapad, jug.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#18419 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Seyfo »

Kad bi se barem struka pitala oko svake saobracajnice i prioriteta gradnje....
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#18420 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by probook »

Seyfo wrote: 29/06/2020 23:30 Kad bi se barem struka pitala oko svake saobracajnice i prioriteta gradnje....
Da se pita struka i prioritet autoput se sigurno ne bi spustao u Mostaru prema aerodromu i opet dizao u brda, niti bi se radio juzni dio ikako autoputa.

Pa zar nije prioritet doci sa autoputem na sjever Mostara? Koji ce mi klinac sad autoput od Mostara prema jugu kada do Capljine sve ides lagano petom brzinom bez uspona i ostrih krivina? Ne kazem da ne treba i to raditi, nego bi to trebalo zadnje biti.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#18421 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Seyfo »

Takodje,obilaznica oko Zenice se ne ukrsta ni sa jednom cestom nego se prodje u cetvrtoj ili petoj brzini,a vamo je stavili u prioritet. Naravno da treba citav Vc,ali obzirom da ce on biti aBd za 10ak godina, prioritete je struka trebala posloziti da se prvo uveze kicma drzave (ili kicma Federacije):Ze-Sa-Mo,a krakovi dalje prema granici juzno i sjeverno nakon toga. Ali kakvi,dok se svaciji lobiji ispostuju,imamo komadice autoceste koji su nepovezani i nelogicni. Eno 10ak KM kod Odzaka sluzi kao jebaliste za vrane.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#18422 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Nije koncepcija bila losa da se pocne od granica i od centra. Imas tako 4 gradilista koja donose stalno upotrebljive kilometre...
Ali pod uslovom da se gradi non stop, a ne svakih 6-7 godina.
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#18423 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

Seyfo wrote: 30/06/2020 20:51 Takodje,obilaznica oko Zenice se ne ukrsta ni sa jednom cestom nego se prodje u cetvrtoj ili petoj brzini,a vamo je stavili u prioritet. Naravno da treba citav Vc,ali obzirom da ce on biti aBd za 10ak godina, prioritete je struka trebala posloziti da se prvo uveze kicma drzave (ili kicma Federacije):Ze-Sa-Mo,a krakovi dalje prema granici juzno i sjeverno nakon toga. Ali kakvi,dok se svaciji lobiji ispostuju,imamo komadice autoceste koji su nepovezani i nelogicni. Eno 10ak KM kod Odzaka sluzi kao jebaliste za vrane.
Dokle je ta obilaznica? Kad ce sastaviti tak dio od Zenice jug do Sjevera da se ne mora magistralom? Nesto nikako ne volim taj dio.
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#18424 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Sad najavljuju otvaranje za Dan državnosti.

Samo bogda volje i truda treba da se ovaj dio do Doboja završi u narednih 5-6 godina.
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#18425 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

mistek wrote: 01/07/2020 00:19 Sad najavljuju otvaranje za Dan državnosti.

Samo bogda volje i truda treba da se ovaj dio do Doboja završi u narednih 5-6 godina.
:thumbup:
jedno po jedno. ovaj dio oko zenice je zeznut, a gore bi trebalo da lakše i brže ide. uglavnom i ovaj funkcionalni dio što će produžiti do heca će skratiti put cca 10 minuta, a da ne govorimo dalje kad žepče, doboj budu.
Post Reply