TV uređaji - sve o tome
Moderator: Benq
-
katil_92
- Posts: 151
- Joined: 20/05/2020 01:56
#13926 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Uskoro recenzija Sony-a 55" X900H na rtings.com.
9000 serija je i dalje mokri san za mene hehe.
Lp
9000 serija je i dalje mokri san za mene hehe.
Lp
- mc-twin
- Posts: 4423
- Joined: 18/04/2009 23:47
#13927 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
U Techno shop-u dosli neki novi Lg modeli... Nanocell 90 djeluje impresivno... 
- vatrogasac
- Posts: 10078
- Joined: 24/04/2006 21:33
#13928 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Pregledam malo šta imaju i 2,5 m dijagonala se gleda sa 2,5 m udaljenosti. Bar na slici.
A mi kukamo kako nam 55" veliko.

https://technoshop.ba/proizvodi/tv-i-au ... 980v-2872/
https://technoshop.ba/proizvodi/tv-i-au ... 980v-2872/
-
katil_92
- Posts: 151
- Joined: 20/05/2020 01:56
#13929 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Pisao sam na telemach temi, interesuju me vasa iskustva, savjeti?
Pozdrav
Nedavno sam uveo treci resiver(d3 standardni) u kuci zbog kupovine novog tv-a. Imam sljedeci problem kojeg sam primjetio samo pri gledanju tv sadrzaja. Desava mi se da slika svako malo u trajanju od par sekundi zatrza (kao kod igrica kad se desi fps drop na nekih 20-30 frameova pa slika u pokretu izgubi na fluidnosti). Navedeno nisam primjetio pri gledanju youtube-a (smart aplikacija na tv-u), niti dok sam koristio tv kao monitor spojen na pc. Takodjer kada odem u postavke tv-a da upalim hdr (samsung tv ru7172) ne prenosi mi zvuk, dok sa pc-a prenosi s tom opcijom. Pokusao sam sve moguce nacine da kroz motion postavke popeglam to, mijenjao hdmi izlaze, medjutim nista. Kvalitet signala je negdje oko 75% i nekih -4 do -5 dBmV. O cemu se radi?
Lp
Pozdrav
Nedavno sam uveo treci resiver(d3 standardni) u kuci zbog kupovine novog tv-a. Imam sljedeci problem kojeg sam primjetio samo pri gledanju tv sadrzaja. Desava mi se da slika svako malo u trajanju od par sekundi zatrza (kao kod igrica kad se desi fps drop na nekih 20-30 frameova pa slika u pokretu izgubi na fluidnosti). Navedeno nisam primjetio pri gledanju youtube-a (smart aplikacija na tv-u), niti dok sam koristio tv kao monitor spojen na pc. Takodjer kada odem u postavke tv-a da upalim hdr (samsung tv ru7172) ne prenosi mi zvuk, dok sa pc-a prenosi s tom opcijom. Pokusao sam sve moguce nacine da kroz motion postavke popeglam to, mijenjao hdmi izlaze, medjutim nista. Kvalitet signala je negdje oko 75% i nekih -4 do -5 dBmV. O cemu se radi?
Lp
- mc-twin
- Posts: 4423
- Joined: 18/04/2009 23:47
#13930 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
To moze Bakir i kompanija gledati. 
- mc-twin
- Posts: 4423
- Joined: 18/04/2009 23:47
#13931 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Mozda da se obratis Telemahu i vidis za rijesenje?
-
katil_92
- Posts: 151
- Joined: 20/05/2020 01:56
- MeanMachine
- Posts: 1175
- Joined: 09/03/2011 20:47
#13933 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Po ko zna koji put sam se uvjerio da je Sony neprikosnoveni broj 1 u svijetu televizora, perfekcija u svakom smislu 
-
CooK
- Posts: 3907
- Joined: 28/01/2012 19:50
#13934 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Da bi se rijesio tog trzanja idi u postavke slike i skroz iskljuci automotion plus i trebalo bi da nemas tog "frame dropa".katil_92 wrote: ↑20/06/2020 17:25 Pisao sam na telemach temi, interesuju me vasa iskustva, savjeti?
Pozdrav
Nedavno sam uveo treci resiver(d3 standardni) u kuci zbog kupovine novog tv-a. Imam sljedeci problem kojeg sam primjetio samo pri gledanju tv sadrzaja. Desava mi se da slika svako malo u trajanju od par sekundi zatrza (kao kod igrica kad se desi fps drop na nekih 20-30 frameova pa slika u pokretu izgubi na fluidnosti). Navedeno nisam primjetio pri gledanju youtube-a (smart aplikacija na tv-u), niti dok sam koristio tv kao monitor spojen na pc. Takodjer kada odem u postavke tv-a da upalim hdr (samsung tv ru7172) ne prenosi mi zvuk, dok sa pc-a prenosi s tom opcijom. Pokusao sam sve moguce nacine da kroz motion postavke popeglam to, mijenjao hdmi izlaze, medjutim nista. Kvalitet signala je negdje oko 75% i nekih -4 do -5 dBmV. O cemu se radi?
Lp
Sto se tice HDR-a nemas ga ti sta paliti, on se sam upali kada pustis HDR sadrzaj. Jedino ako ne mislis na ono manuelno paljenje gdje se SDR sadrzaj forsira kao HDR ali to ti ne preporucujem da palis jer samo nafrlji osvjetljenje, dinamicki kontrast i ostale budalastine na max i dobijes sljastece ludilo. Ne moze se od SDR sadrzaja nikako napraviti HDR, ta opcija je cisto marketinska i suplja prica proizvodjaca a ne donosi nista dobro za kvalitet slike.
-
CooK
- Posts: 3907
- Joined: 28/01/2012 19:50
-
katil_92
- Posts: 151
- Joined: 20/05/2020 01:56
#13936 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Ok, trenutno mi je na custom sa judder opcijom 0 i led clear motion na off.CooK wrote: ↑20/06/2020 20:49Da bi se rijesio tog trzanja idi u postavke slike i skroz iskljuci automotion plus i trebalo bi da nemas tog "frame dropa".katil_92 wrote: ↑20/06/2020 17:25 Pisao sam na telemach temi, interesuju me vasa iskustva, savjeti?
Pozdrav
Nedavno sam uveo treci resiver(d3 standardni) u kuci zbog kupovine novog tv-a. Imam sljedeci problem kojeg sam primjetio samo pri gledanju tv sadrzaja. Desava mi se da slika svako malo u trajanju od par sekundi zatrza (kao kod igrica kad se desi fps drop na nekih 20-30 frameova pa slika u pokretu izgubi na fluidnosti). Navedeno nisam primjetio pri gledanju youtube-a (smart aplikacija na tv-u), niti dok sam koristio tv kao monitor spojen na pc. Takodjer kada odem u postavke tv-a da upalim hdr (samsung tv ru7172) ne prenosi mi zvuk, dok sa pc-a prenosi s tom opcijom. Pokusao sam sve moguce nacine da kroz motion postavke popeglam to, mijenjao hdmi izlaze, medjutim nista. Kvalitet signala je negdje oko 75% i nekih -4 do -5 dBmV. O cemu se radi?
Lp
Sto se tice HDR-a nemas ga ti sta paliti, on se sam upali kada pustis HDR sadrzaj. Jedino ako ne mislis na ono manuelno paljenje gdje se SDR sadrzaj forsira kao HDR ali to ti ne preporucujem da palis jer samo nafrlji osvjetljenje, dinamicki kontrast i ostale budalastine na max i dobijes sljastece ludilo. Ne moze se od SDR sadrzaja nikako napraviti HDR, ta opcija je cisto marketinska i suplja prica proizvodjaca a ne donosi nista dobro za kvalitet slike.
Probam pa javim utiske.
Tnx CooK
- PlusSA
- Posts: 4252
- Joined: 13/07/2011 16:51
- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#13938 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Evo ga napokon prava recenzija,RTINGS tvrdi da ce novom XH9505 glavni konkurent biti Q80T...
Sony X950H TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h
Sony X950G TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950g
XH je dosta bolji od XG....cestitam Sony...
Sony X950H TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h
Sony X950G TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950g
XH je dosta bolji od XG....cestitam Sony...
-
CooK
- Posts: 3907
- Joined: 28/01/2012 19:50
#13939 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Iako je 0 i off ipak ima odredjenog procesuiranja slike jer je automotion plus i dalje ukljucen. Znaci stavi automotion plus na iskljuceno ako hoces hoces da se rijesis tih random trzanja koja lice na frame dropove.
-
CooK
- Posts: 3907
- Joined: 28/01/2012 19:50
#13940 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
-
CooK
- Posts: 3907
- Joined: 28/01/2012 19:50
#13941 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Odlican TV ali mi se ne svidja nikako ovo sto su poceli s*ebavati kontrast sa ovom folijom za povecanje ugla gledanja. Isto je uradio i Samsung sa Q80T i Q90T i dobili su veci ugao gledanja ali kontrast se prepolovio i iznosi oko 3000:1(kao i na XH9505) sto je za VA panel malo.Nadzornik wrote: ↑20/06/2020 22:13 Evo ga napokon prava recenzija,RTINGS tvrdi da ce novom XH9505 glavni konkurent biti Q80T...![]()
Sony X950H TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h
Sony X950G TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950g
XH je dosta bolji od XG....cestitam Sony...![]()
Npr pogledaj fotografiju black uniformity-ja na XH9505, izgleda sivkasto i skoro kao da je IPS panel. Sreca pa ima FALD ali nije ni sa njim drasticno bolji kontrast.
Last edited by CooK on 20/06/2020 22:47, edited 1 time in total.
- HardCore
- Posts: 2467
- Joined: 17/05/2011 21:46
#13942 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Nadzornik wrote: ↑20/06/2020 22:13 Evo ga napokon prava recenzija,RTINGS tvrdi da ce novom XH9505 glavni konkurent biti Q80T...![]()
Sony X950H TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h
Sony X950G TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950g
XH je dosta bolji od XG....cestitam Sony...![]()
Jel mi gledamo na istoj stranici?
Overall, the Sony X950H is a little bit better than its predecessor, the Sony X950G. They have near-identical features and perform similarly when it comes to motion handling, but the X950H has a better color gamut, significantly better reflection handling, and its local dimming is also improved. That said, the X950G gets brighter and it's more color accurate out of the box. Black and gray uniformity are better on the X950H, although it could be due to manufacturing tolerances.
Po ovome sto vidim uradili isto kao i samsung, smanji ovo pojacaj ovo i eto 2% bolji tv hahah, xh jes bolji al dosta bolji nije....
-
CooK
- Posts: 3907
- Joined: 28/01/2012 19:50
#13943 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Ma ja, malo bolji je XH9505 od XG9505 ali nista drasticno. Posto meni ne treba veci ugao gledanja ja bih cak prije izabrao XG9505 koji ima kontrast oko 4500:1 za razliku od XH9505 koji ima kontrast oko 3200:1. Vise se primjeti ta razlika u kontrastu nego ova mala razlika u rasponu boja i refleksijama koji su nesto malo bolji na XH9505.HardCore wrote: ↑20/06/2020 22:46Nadzornik wrote: ↑20/06/2020 22:13 Evo ga napokon prava recenzija,RTINGS tvrdi da ce novom XH9505 glavni konkurent biti Q80T...![]()
Sony X950H TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h
Sony X950G TV Review
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950g
XH je dosta bolji od XG....cestitam Sony...![]()
Jel mi gledamo na istoj stranici?
Overall, the Sony X950H is a little bit better than its predecessor, the Sony X950G. They have near-identical features and perform similarly when it comes to motion handling, but the X950H has a better color gamut, significantly better reflection handling, and its local dimming is also improved. That said, the X950G gets brighter and it's more color accurate out of the box. Black and gray uniformity are better on the X950H, although it could be due to manufacturing tolerances.
Po ovome sto vidim uradili isto kao i samsung, smanji ovo pojacaj ovo i eto 2% bolji tv hahah, xh jes bolji al dosta bolji nije....
- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#13944 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Da ali opet,XH55 sa X-Wide Angle-om ima black uniformity sa ocijenom 7.6 a XG55 bez X-Wide Angle ima ocijenu za black uniformity od 7.3...CooK wrote: ↑20/06/2020 22:44
Odlican TV ali mi se ne svidja nikako ovo sto su poceli s*ebavati kontrast sa ovom folijom za povecanje ugla gledanja. Isto je uradio i Samsung sa Q80T i Q90T i dobili su veci ugao gledanja ali kontrast se prepolovio i iznosi oko 3000:1(kao i na XH9505) sto je za VA panel malo.
Npr pogledaj fotografiju black uniformity-ja na XH9505, izgleda sivkasto i skoro kao da je IPS panel. Sreca pa ima FALD ali nije ni sa njim drasticno bolji kontrast.
XH serija ima X-Wide Angle tehnologiju od 55 inca pa na vise dok XG ima od 75 inca.
Covjek nije pametan,sta prije uzeti tj. koji je bolji za prosjecnog kupca sa ili bez X-Wide Angle tehnologije...???
Sta bi ti prije uzeo CooK XH55 inca sa X-Wide Angle ili XH55 inca bez X-Wide Angle tehnologije...???
Kontrast ili ugao gledanja,pitanje je sad...!!!
- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#13945 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Kako kome,ja sam skroman,meni je i 2% dosta a nekome je i 50% malo...HardCore wrote: ↑20/06/2020 22:46
Jel mi gledamo na istoj stranici?
Overall, the Sony X950H is a little bit better than its predecessor, the Sony X950G. They have near-identical features and perform similarly when it comes to motion handling, but the X950H has a better color gamut, significantly better reflection handling, and its local dimming is also improved. That said, the X950G gets brighter and it's more color accurate out of the box. Black and gray uniformity are better on the X950H, although it could be due to manufacturing tolerances.
Po ovome sto vidim uradili isto kao i samsung, smanji ovo pojacaj ovo i eto 2% bolji tv hahah, xh jes bolji al dosta bolji nije....
- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#13946 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Sony X950G vs Sony X950H
Side-by-Side Comparison
https://www.rtings.com/tv/tools/compare ... /764/1777
Side-by-Side Comparison
https://www.rtings.com/tv/tools/compare ... /764/1777
-
CooK
- Posts: 3907
- Joined: 28/01/2012 19:50
#13947 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Zasto pises XH55 i XG55, pisemo o XH95 I XG95?Nadzornik wrote: ↑20/06/2020 22:57Da ali opet,XH55 sa X-Wide Angle-om ima black uniformity sa ocijenom 7.6 a XG55 bez X-Wide Angle ima ocijenu za black uniformity od 7.3...CooK wrote: ↑20/06/2020 22:44
Odlican TV ali mi se ne svidja nikako ovo sto su poceli s*ebavati kontrast sa ovom folijom za povecanje ugla gledanja. Isto je uradio i Samsung sa Q80T i Q90T i dobili su veci ugao gledanja ali kontrast se prepolovio i iznosi oko 3000:1(kao i na XH9505) sto je za VA panel malo.
Npr pogledaj fotografiju black uniformity-ja na XH9505, izgleda sivkasto i skoro kao da je IPS panel. Sreca pa ima FALD ali nije ni sa njim drasticno bolji kontrast.
XH serija ima X-Wide Angle tehnologiju od 55 inca pa na vise dok XG ima od 75 inca.
Covjek nije pametan,sta prije uzeti tj. koji je bolji za prosjecnog kupca sa ili bez X-Wide Angle tehnologije...???
Sta bi ti prije uzeo CooK XH55 inca sa X-Wide Angle ili XH55 inca bez X-Wide Angle tehnologije...???
Kontrast ili ugao gledanja,pitanje je sad...!!!
Mala je to razlika u black uniformity-u a razlika u kontrastu od 500:1 se primjeti a kamo li razlika od 1200:1 kolika je razlika u kontrastu izmedju XG95 i XH95. Sto se tice ovog tvog pitanja koje sam boldovao, prije bih izabrao XH bez wide angle folije nego sa njom.
Meni je puno bitniji kontrast od ugla gledanja.
-
katil_92
- Posts: 151
- Joined: 20/05/2020 01:56
#13948 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
-
CooK
- Posts: 3907
- Joined: 28/01/2012 19:50
#13949 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
katil_92 wrote: ↑20/06/2020 23:25Podesio, gledam i ne primjecujem vise.
Hvala doktore![]()
- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#13950 Re: LED TV, KOJI UZETI ?
Ovo 55 mislim na ince kao neku standardnu dimenziju...CooK wrote: ↑20/06/2020 23:24
Zasto pises XH55 i XG55, pisemo o XH95 I XG95?
Mala je to razlika u black uniformity-u a razlika u kontrastu od 500:1 se primjeti a kamo li razlika od 1200:1 kolika je razlika u kontrastu izmedju XG95 i XH95. Sto se tice ovog tvog pitanja koje sam boldovao, prije bih izabrao XH bez wide angle folije nego sa njom.
Meni je puno bitniji kontrast od ugla gledanja.
Slazem se sa tobom,preporuka svim buducim kupcima novog TV uredjaja bi glasila ovako:
TV obavezno sa FALD-om i bez X-Wide Angle tehnologije...

