TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
katil_92
Posts: 151
Joined: 20/05/2020 01:56

#13926 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by katil_92 »

Uskoro recenzija Sony-a 55" X900H na rtings.com.
9000 serija je i dalje mokri san za mene hehe.
Lp
User avatar
mc-twin
Posts: 4423
Joined: 18/04/2009 23:47

#13927 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by mc-twin »

U Techno shop-u dosli neki novi Lg modeli... Nanocell 90 djeluje impresivno... :thumbup:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#13928 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by vatrogasac »

Pregledam malo šta imaju i 2,5 m dijagonala se gleda sa 2,5 m udaljenosti. Bar na slici. :mrgreen: A mi kukamo kako nam 55" veliko. :mrgreen:

Image

https://technoshop.ba/proizvodi/tv-i-au ... 980v-2872/
katil_92
Posts: 151
Joined: 20/05/2020 01:56

#13929 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by katil_92 »

Pisao sam na telemach temi, interesuju me vasa iskustva, savjeti?
Pozdrav
Nedavno sam uveo treci resiver(d3 standardni) u kuci zbog kupovine novog tv-a. Imam sljedeci problem kojeg sam primjetio samo pri gledanju tv sadrzaja. Desava mi se da slika svako malo u trajanju od par sekundi zatrza (kao kod igrica kad se desi fps drop na nekih 20-30 frameova pa slika u pokretu izgubi na fluidnosti). Navedeno nisam primjetio pri gledanju youtube-a (smart aplikacija na tv-u), niti dok sam koristio tv kao monitor spojen na pc. Takodjer kada odem u postavke tv-a da upalim hdr (samsung tv ru7172) ne prenosi mi zvuk, dok sa pc-a prenosi s tom opcijom. Pokusao sam sve moguce nacine da kroz motion postavke popeglam to, mijenjao hdmi izlaze, medjutim nista. Kvalitet signala je negdje oko 75% i nekih -4 do -5 dBmV. O cemu se radi?
Lp
User avatar
mc-twin
Posts: 4423
Joined: 18/04/2009 23:47

#13930 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by mc-twin »

To moze Bakir i kompanija gledati. :mrgreen:
User avatar
mc-twin
Posts: 4423
Joined: 18/04/2009 23:47

#13931 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by mc-twin »

Mozda da se obratis Telemahu i vidis za rijesenje?
katil_92
Posts: 151
Joined: 20/05/2020 01:56

#13932 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by katil_92 »

mc-twin wrote: 20/06/2020 18:24 Mozda da se obratis Telemahu i vidis za rijesenje?
Jesam, ali interesuje me da li je neko od vas imao slicna iskustva i ako jeste kako je rijesio.
Hvala u svakom slucaju
Lp
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#13933 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by MeanMachine »

Po ko zna koji put sam se uvjerio da je Sony neprikosnoveni broj 1 u svijetu televizora, perfekcija u svakom smislu :thumbup:
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#13934 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

katil_92 wrote: 20/06/2020 17:25 Pisao sam na telemach temi, interesuju me vasa iskustva, savjeti?
Pozdrav
Nedavno sam uveo treci resiver(d3 standardni) u kuci zbog kupovine novog tv-a. Imam sljedeci problem kojeg sam primjetio samo pri gledanju tv sadrzaja. Desava mi se da slika svako malo u trajanju od par sekundi zatrza (kao kod igrica kad se desi fps drop na nekih 20-30 frameova pa slika u pokretu izgubi na fluidnosti). Navedeno nisam primjetio pri gledanju youtube-a (smart aplikacija na tv-u), niti dok sam koristio tv kao monitor spojen na pc. Takodjer kada odem u postavke tv-a da upalim hdr (samsung tv ru7172) ne prenosi mi zvuk, dok sa pc-a prenosi s tom opcijom. Pokusao sam sve moguce nacine da kroz motion postavke popeglam to, mijenjao hdmi izlaze, medjutim nista. Kvalitet signala je negdje oko 75% i nekih -4 do -5 dBmV. O cemu se radi?
Lp
Da bi se rijesio tog trzanja idi u postavke slike i skroz iskljuci automotion plus i trebalo bi da nemas tog "frame dropa".
Sto se tice HDR-a nemas ga ti sta paliti, on se sam upali kada pustis HDR sadrzaj. Jedino ako ne mislis na ono manuelno paljenje gdje se SDR sadrzaj forsira kao HDR ali to ti ne preporucujem da palis jer samo nafrlji osvjetljenje, dinamicki kontrast i ostale budalastine na max i dobijes sljastece ludilo. Ne moze se od SDR sadrzaja nikako napraviti HDR, ta opcija je cisto marketinska i suplja prica proizvodjaca a ne donosi nista dobro za kvalitet slike.
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#13935 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

HardCore wrote: 18/06/2020 15:40 Evo kako izgleda philips nakon godinu i po koristenja.


Image

Sreca pa je pod garancijom, inace je za otpada...
Sta je ovo misa mu *ebem?! :lol: Horor film bez ikakvog filma. :mrgreen:
katil_92
Posts: 151
Joined: 20/05/2020 01:56

#13936 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by katil_92 »

CooK wrote: 20/06/2020 20:49
katil_92 wrote: 20/06/2020 17:25 Pisao sam na telemach temi, interesuju me vasa iskustva, savjeti?
Pozdrav
Nedavno sam uveo treci resiver(d3 standardni) u kuci zbog kupovine novog tv-a. Imam sljedeci problem kojeg sam primjetio samo pri gledanju tv sadrzaja. Desava mi se da slika svako malo u trajanju od par sekundi zatrza (kao kod igrica kad se desi fps drop na nekih 20-30 frameova pa slika u pokretu izgubi na fluidnosti). Navedeno nisam primjetio pri gledanju youtube-a (smart aplikacija na tv-u), niti dok sam koristio tv kao monitor spojen na pc. Takodjer kada odem u postavke tv-a da upalim hdr (samsung tv ru7172) ne prenosi mi zvuk, dok sa pc-a prenosi s tom opcijom. Pokusao sam sve moguce nacine da kroz motion postavke popeglam to, mijenjao hdmi izlaze, medjutim nista. Kvalitet signala je negdje oko 75% i nekih -4 do -5 dBmV. O cemu se radi?
Lp
Da bi se rijesio tog trzanja idi u postavke slike i skroz iskljuci automotion plus i trebalo bi da nemas tog "frame dropa".
Sto se tice HDR-a nemas ga ti sta paliti, on se sam upali kada pustis HDR sadrzaj. Jedino ako ne mislis na ono manuelno paljenje gdje se SDR sadrzaj forsira kao HDR ali to ti ne preporucujem da palis jer samo nafrlji osvjetljenje, dinamicki kontrast i ostale budalastine na max i dobijes sljastece ludilo. Ne moze se od SDR sadrzaja nikako napraviti HDR, ta opcija je cisto marketinska i suplja prica proizvodjaca a ne donosi nista dobro za kvalitet slike.
Ok, trenutno mi je na custom sa judder opcijom 0 i led clear motion na off.
Probam pa javim utiske.
Tnx CooK
User avatar
PlusSA
Posts: 4252
Joined: 13/07/2011 16:51

#13937 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by PlusSA »

CooK wrote: 20/06/2020 20:52
HardCore wrote: 18/06/2020 15:40 Evo kako izgleda philips nakon godinu i po koristenja.


Image

Sreca pa je pod garancijom, inace je za otpada...
Sta je ovo misa mu *ebem?! :lol: Horor film bez ikakvog filma. :mrgreen:
Makar nema više onog "bojlera" da cupa phillips :lol:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#13938 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

Evo ga napokon prava recenzija,RTINGS tvrdi da ce novom XH9505 glavni konkurent biti Q80T... :thumbup:

Sony X950H TV Review

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h

Sony X950G TV Review

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950g

XH je dosta bolji od XG....cestitam Sony... :thumbup:
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#13939 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

katil_92 wrote: 20/06/2020 21:02 Ok, trenutno mi je na custom sa judder opcijom 0 i led clear motion na off.
Probam pa javim utiske.
Tnx CooK
Iako je 0 i off ipak ima odredjenog procesuiranja slike jer je automotion plus i dalje ukljucen. Znaci stavi automotion plus na iskljuceno ako hoces hoces da se rijesis tih random trzanja koja lice na frame dropove.
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#13940 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

PlusSA wrote: 20/06/2020 21:18
CooK wrote: 20/06/2020 20:52
HardCore wrote: 18/06/2020 15:40 Evo kako izgleda philips nakon godinu i po koristenja.


Image

Sreca pa je pod garancijom, inace je za otpada...
Sta je ovo misa mu *ebem?! :lol: Horor film bez ikakvog filma. :mrgreen:
Makar nema više onog "bojlera" da cupa phillips :lol:
Vratice se on, poslali ga na konferenciju botova ili godisnji odmor. :mrgreen:
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#13941 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Nadzornik wrote: 20/06/2020 22:13 Evo ga napokon prava recenzija,RTINGS tvrdi da ce novom XH9505 glavni konkurent biti Q80T... :thumbup:

Sony X950H TV Review

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h

Sony X950G TV Review

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950g

XH je dosta bolji od XG....cestitam Sony... :thumbup:
Odlican TV ali mi se ne svidja nikako ovo sto su poceli s*ebavati kontrast sa ovom folijom za povecanje ugla gledanja. Isto je uradio i Samsung sa Q80T i Q90T i dobili su veci ugao gledanja ali kontrast se prepolovio i iznosi oko 3000:1(kao i na XH9505) sto je za VA panel malo.
Npr pogledaj fotografiju black uniformity-ja na XH9505, izgleda sivkasto i skoro kao da je IPS panel. Sreca pa ima FALD ali nije ni sa njim drasticno bolji kontrast.
Last edited by CooK on 20/06/2020 22:47, edited 1 time in total.
User avatar
HardCore
Posts: 2467
Joined: 17/05/2011 21:46

#13942 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by HardCore »

Nadzornik wrote: 20/06/2020 22:13 Evo ga napokon prava recenzija,RTINGS tvrdi da ce novom XH9505 glavni konkurent biti Q80T... :thumbup:

Sony X950H TV Review

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h

Sony X950G TV Review

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950g

XH je dosta bolji od XG....cestitam Sony... :thumbup:

Jel mi gledamo na istoj stranici?

Overall, the Sony X950H is a little bit better than its predecessor, the Sony X950G. They have near-identical features and perform similarly when it comes to motion handling, but the X950H has a better color gamut, significantly better reflection handling, and its local dimming is also improved. That said, the X950G gets brighter and it's more color accurate out of the box. Black and gray uniformity are better on the X950H, although it could be due to manufacturing tolerances.

Po ovome sto vidim uradili isto kao i samsung, smanji ovo pojacaj ovo i eto 2% bolji tv hahah, xh jes bolji al dosta bolji nije....
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#13943 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

HardCore wrote: 20/06/2020 22:46
Nadzornik wrote: 20/06/2020 22:13 Evo ga napokon prava recenzija,RTINGS tvrdi da ce novom XH9505 glavni konkurent biti Q80T... :thumbup:

Sony X950H TV Review

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h

Sony X950G TV Review

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950g

XH je dosta bolji od XG....cestitam Sony... :thumbup:

Jel mi gledamo na istoj stranici?

Overall, the Sony X950H is a little bit better than its predecessor, the Sony X950G. They have near-identical features and perform similarly when it comes to motion handling, but the X950H has a better color gamut, significantly better reflection handling, and its local dimming is also improved. That said, the X950G gets brighter and it's more color accurate out of the box. Black and gray uniformity are better on the X950H, although it could be due to manufacturing tolerances.

Po ovome sto vidim uradili isto kao i samsung, smanji ovo pojacaj ovo i eto 2% bolji tv hahah, xh jes bolji al dosta bolji nije....
Ma ja, malo bolji je XH9505 od XG9505 ali nista drasticno. Posto meni ne treba veci ugao gledanja ja bih cak prije izabrao XG9505 koji ima kontrast oko 4500:1 za razliku od XH9505 koji ima kontrast oko 3200:1. Vise se primjeti ta razlika u kontrastu nego ova mala razlika u rasponu boja i refleksijama koji su nesto malo bolji na XH9505.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#13944 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

CooK wrote: 20/06/2020 22:44
Odlican TV ali mi se ne svidja nikako ovo sto su poceli s*ebavati kontrast sa ovom folijom za povecanje ugla gledanja. Isto je uradio i Samsung sa Q80T i Q90T i dobili su veci ugao gledanja ali kontrast se prepolovio i iznosi oko 3000:1(kao i na XH9505) sto je za VA panel malo.
Npr pogledaj fotografiju black uniformity-ja na XH9505, izgleda sivkasto i skoro kao da je IPS panel. Sreca pa ima FALD ali nije ni sa njim drasticno bolji kontrast.
Da ali opet,XH55 sa X-Wide Angle-om ima black uniformity sa ocijenom 7.6 a XG55 bez X-Wide Angle ima ocijenu za black uniformity od 7.3... :?
XH serija ima X-Wide Angle tehnologiju od 55 inca pa na vise dok XG ima od 75 inca.
Covjek nije pametan,sta prije uzeti tj. koji je bolji za prosjecnog kupca sa ili bez X-Wide Angle tehnologije...???
Sta bi ti prije uzeo CooK XH55 inca sa X-Wide Angle ili XH55 inca bez X-Wide Angle tehnologije...???
Kontrast ili ugao gledanja,pitanje je sad...!!!
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#13945 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

HardCore wrote: 20/06/2020 22:46

Jel mi gledamo na istoj stranici?

Overall, the Sony X950H is a little bit better than its predecessor, the Sony X950G. They have near-identical features and perform similarly when it comes to motion handling, but the X950H has a better color gamut, significantly better reflection handling, and its local dimming is also improved. That said, the X950G gets brighter and it's more color accurate out of the box. Black and gray uniformity are better on the X950H, although it could be due to manufacturing tolerances.

Po ovome sto vidim uradili isto kao i samsung, smanji ovo pojacaj ovo i eto 2% bolji tv hahah, xh jes bolji al dosta bolji nije....
Kako kome,ja sam skroman,meni je i 2% dosta a nekome je i 50% malo... :-D
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#13946 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

Sony X950G vs Sony X950H
Side-by-Side Comparison

https://www.rtings.com/tv/tools/compare ... /764/1777
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#13947 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Nadzornik wrote: 20/06/2020 22:57
CooK wrote: 20/06/2020 22:44
Odlican TV ali mi se ne svidja nikako ovo sto su poceli s*ebavati kontrast sa ovom folijom za povecanje ugla gledanja. Isto je uradio i Samsung sa Q80T i Q90T i dobili su veci ugao gledanja ali kontrast se prepolovio i iznosi oko 3000:1(kao i na XH9505) sto je za VA panel malo.
Npr pogledaj fotografiju black uniformity-ja na XH9505, izgleda sivkasto i skoro kao da je IPS panel. Sreca pa ima FALD ali nije ni sa njim drasticno bolji kontrast.
Da ali opet,XH55 sa X-Wide Angle-om ima black uniformity sa ocijenom 7.6 a XG55 bez X-Wide Angle ima ocijenu za black uniformity od 7.3... :?
XH serija ima X-Wide Angle tehnologiju od 55 inca pa na vise dok XG ima od 75 inca.
Covjek nije pametan,sta prije uzeti tj. koji je bolji za prosjecnog kupca sa ili bez X-Wide Angle tehnologije...???
Sta bi ti prije uzeo CooK XH55 inca sa X-Wide Angle ili XH55 inca bez X-Wide Angle tehnologije...???
Kontrast ili ugao gledanja,pitanje je sad...!!!
Zasto pises XH55 i XG55, pisemo o XH95 I XG95?
Mala je to razlika u black uniformity-u a razlika u kontrastu od 500:1 se primjeti a kamo li razlika od 1200:1 kolika je razlika u kontrastu izmedju XG95 i XH95. Sto se tice ovog tvog pitanja koje sam boldovao, prije bih izabrao XH bez wide angle folije nego sa njom.
Meni je puno bitniji kontrast od ugla gledanja.
katil_92
Posts: 151
Joined: 20/05/2020 01:56

#13948 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by katil_92 »

CooK wrote: 20/06/2020 22:37
katil_92 wrote: 20/06/2020 21:02 Ok, trenutno mi je na custom sa judder opcijom 0 i led clear motion na off.
Probam pa javim utiske.
Tnx CooK
Iako je 0 i off ipak ima odredjenog procesuiranja slike jer je automotion plus i dalje ukljucen. Znaci stavi automotion plus na iskljuceno ako hoces hoces da se rijesis tih random trzanja koja lice na frame dropove.
Podesio, gledam i ne primjecujem vise.
Hvala doktore :thumbup:
CooK
Posts: 3907
Joined: 28/01/2012 19:50

#13949 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

katil_92 wrote: 20/06/2020 23:25
CooK wrote: 20/06/2020 22:37
katil_92 wrote: 20/06/2020 21:02 Ok, trenutno mi je na custom sa judder opcijom 0 i led clear motion na off.
Probam pa javim utiske.
Tnx CooK
Iako je 0 i off ipak ima odredjenog procesuiranja slike jer je automotion plus i dalje ukljucen. Znaci stavi automotion plus na iskljuceno ako hoces hoces da se rijesis tih random trzanja koja lice na frame dropove.
Podesio, gledam i ne primjecujem vise.
Hvala doktore :thumbup:
:thumbup: Nista.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#13950 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

CooK wrote: 20/06/2020 23:24

Zasto pises XH55 i XG55, pisemo o XH95 I XG95?
Mala je to razlika u black uniformity-u a razlika u kontrastu od 500:1 se primjeti a kamo li razlika od 1200:1 kolika je razlika u kontrastu izmedju XG95 i XH95. Sto se tice ovog tvog pitanja koje sam boldovao, prije bih izabrao XH bez wide angle folije nego sa njom.
Meni je puno bitniji kontrast od ugla gledanja.
Ovo 55 mislim na ince kao neku standardnu dimenziju... :-D
Slazem se sa tobom,preporuka svim buducim kupcima novog TV uredjaja bi glasila ovako:
TV obavezno sa FALD-om i bez X-Wide Angle tehnologije... :thumbup:
Post Reply