Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#11201 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Zanimljiv je i non-binary gender koji zbog binary implicira da ima samo dva gendera, to jest binaran je. :-D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11202 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

De moonca ispričaj nam lična iskustva sa transrodnim osobama. Ti si tamo u Americi.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11203 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

pustopoljina wrote: 16/06/2020 17:35
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:33
dale cooper wrote: 16/06/2020 17:29

A šta ako nije? Ubiće nas generalisanje.
To je bilo samo hipotetički.
Ja fakat nemam ništa protiv tih ljudi, ali trebaju biti svjesni da su manjina jer će im većina, ako joj dopizdi, oduzeti i ona prava koja sad imaju jer čačkaju mečku što bi ljudi rekli. Idu putem u krajnost kojeg većina ljudi na svijetu neće htjeti pratiti.
Prva veca kriza i odose prava manjina. Tako to ide. Mozda se zato toliko i bore?
Tako je od pamtivijeka. Mogu se boriti, ali ne mogu imati nerealne zahtjeve.
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11204 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:33
dale cooper wrote: 16/06/2020 17:29
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:26
Nema drugog materijala osim toga. Naravno da ne znači da se neće pojaviti neko sa ličnim iskustvima, ali bezveze se ubjeđujete. Šta ako je većina ljudi kao u tim člancima? Šta bi tad rekao?
A šta ako nije? Ubiće nas generalisanje.
To je bilo samo hipotetički.
Ja fakat nemam ništa protiv tih ljudi, ali trebaju biti svjesni da su manjina jer će im većina, ako joj dopizdi, oduzeti i ona prava koja sad imaju jer čačkaju mečku što bi ljudi rekli. Idu putem u krajnost kojeg većina ljudi na svijetu neće htjeti pratiti.
Ne ide to baš tako. Ako bi otišlo u tom smjeru, niko ko ima status neke manjine negdje ne bi bio siguran. A to je onda siguran put u fašizam i zločine.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#11205 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

saint_mirad wrote: 16/06/2020 17:36 Zanimljiv je i non-binary gender koji zbog binary implicira da ima samo dva gendera, to jest binaran je. :-D
Kolko uopste ima tih gendera?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11206 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 16/06/2020 17:39
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:33
dale cooper wrote: 16/06/2020 17:29

A šta ako nije? Ubiće nas generalisanje.
To je bilo samo hipotetički.
Ja fakat nemam ništa protiv tih ljudi, ali trebaju biti svjesni da su manjina jer će im većina, ako joj dopizdi, oduzeti i ona prava koja sad imaju jer čačkaju mečku što bi ljudi rekli. Idu putem u krajnost kojeg većina ljudi na svijetu neće htjeti pratiti.
Ne ide to baš tako. Ako bi otišlo u tom smjeru, niko ko ima status neke manjine negdje ne bi bio siguran. A to je onda siguran put u fašizam i zločine.
To se vrlo lako može desiti i jednoj Americi. Nikad nije bila veće bure baruta od vremena nakon građanskog rata nego sad. Zato treba biti realan u svemu.
Last edited by MarlboroGold on 16/06/2020 17:43, edited 1 time in total.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#11207 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Niemand wrote: 16/06/2020 17:40
saint_mirad wrote: 16/06/2020 17:36 Zanimljiv je i non-binary gender koji zbog binary implicira da ima samo dva gendera, to jest binaran je. :-D
Kolko uopste ima tih gendera?
Trenutno 70+. Fazon je sto oni smatraju da je gender spektar, a to prakticno znaci da se moze izmisliti beskonacno mnogo novih gendera na tom spektru. Bila je ona zajebancija da neciji gender moze biti i attack helicopter ili hurmasica ili stagod. :P
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11208 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Ima ljudi koji se izjašnjavaju kao pingvini, tako se ponašaju i žive.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11209 Re: Danasnji "feminizam"

Post by moonca »

MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:33 ako joj dopizdi, oduzeti i ona prava koja sad imaju jer čačkaju mečku što bi ljudi rekli. Idu putem u krajnost kojeg većina ljudi na svijetu neće htjeti pratiti.
Sto bi pratili- neka gledaju svoja posla..ako su njihova, bas toliko savrsena.

Ali napisati da im treba uduzeti - prava- :zoka: koja to prava....i ko je taj/ ti koji/su ' ustanovili to pravo'.
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11210 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:41
dale cooper wrote: 16/06/2020 17:39
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:33
To je bilo samo hipotetički.
Ja fakat nemam ništa protiv tih ljudi, ali trebaju biti svjesni da su manjina jer će im većina, ako joj dopizdi, oduzeti i ona prava koja sad imaju jer čačkaju mečku što bi ljudi rekli. Idu putem u krajnost kojeg većina ljudi na svijetu neće htjeti pratiti.
Ne ide to baš tako. Ako bi otišlo u tom smjeru, niko ko ima status neke manjine negdje ne bi bio siguran. A to je onda siguran put u fašizam i zločine.
To se vrlo lako može desiti i jednoj Americi. Nikad nije bila veće bure baruta od građanskog rata nego sad. Zato treba biti realan u svemu.
Nisam rekao da je nemoguće i da se ne može desiti, već da je to najstrašniji mogući put i scenario.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11211 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

moonca wrote: 16/06/2020 17:44
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:33 ako joj dopizdi, oduzeti i ona prava koja sad imaju jer čačkaju mečku što bi ljudi rekli. Idu putem u krajnost kojeg većina ljudi na svijetu neće htjeti pratiti.
Sto bi pratili- neka gledaju svoja posla..ako su njihova, bas toliko savrsena.

Ali napisati da im treba uduzeti - prava- :zoka: koja to prava....i ko je taj/ ti koji/su ' ustanovili to pravo'.
Ko je napisao da im trebaju oduzeti prava?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11212 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 16/06/2020 17:45
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:41
dale cooper wrote: 16/06/2020 17:39

Ne ide to baš tako. Ako bi otišlo u tom smjeru, niko ko ima status neke manjine negdje ne bi bio siguran. A to je onda siguran put u fašizam i zločine.
To se vrlo lako može desiti i jednoj Americi. Nikad nije bila veće bure baruta od građanskog rata nego sad. Zato treba biti realan u svemu.
Nisam rekao da je nemoguće i da se ne može desiti, već da je to najstrašniji mogući put i scenario.
I ponavlja se i ponavljaće se dok je ljudi na planeti. Nažalost.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#11213 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

saint_mirad wrote: 16/06/2020 17:42
Niemand wrote: 16/06/2020 17:40
saint_mirad wrote: 16/06/2020 17:36 Zanimljiv je i non-binary gender koji zbog binary implicira da ima samo dva gendera, to jest binaran je. :-D
Kolko uopste ima tih gendera?
Trenutno 70+. Fazon je sto oni smatraju da je gender spektar, a to prakticno znaci da se moze izmisliti beskonacno mnogo novih gendera na tom spektru. Bila je ona zajebancija da neciji gender moze biti i attack helicopter ili hurmasica ili stagod. :P
:| :lol:

Dobro, realno nidje veze, kako ce se to sve ispostovati uopste, nemoguce je :-?
omar little
Posts: 17390
Joined: 14/03/2008 21:14

#11214 Re: Danasnji "feminizam"

Post by omar little »

dale cooper wrote: 16/06/2020 17:14
omar little wrote: 16/06/2020 17:05 tema o americi vrvi neinformiranim i zatucanim ljudima koji tamo zive. imaju "licno iskustvo zivota". profesor iz japana, koji je svoj zivotni vijek proveo studirajuci ameriku, iz raznih aspekata, je manje kredibilian za pricu jer "on sjedi u tokiju, a cikicaki sjedi u americi, normalno da je kredibilniji izvor". ili odjednom dolazimo do raslojavanja? ako si profesor onda ne mora biti "licno iskustvo". ako si obicni covjek, bez dezginacije, bez obzira na kolicinu znanja i informacija koju posjedujes, cikicaki je kredibilniji sugovornik?

mislim, ne berem zaista sta znaci to "licno iskustvo"?
Pa znači to da recimo neko baci ovako malo provokativniji članak od trans aktiviste i svi počnu raspredati o tome kao da je to ultimativna istina o transgender ljudima. A ti u svojoj blizini imaš nekocinu takvih osoba koje poznaješ kao radišne, zabavne i prosječne ljude. I kad kažeš to ispadne da mahalaš.
niti je misljenje jednog aktiviste istina, niti je tvoje iskustvo univerzalno. sta ako ja poznajem desetinu takvih osoba koje su iznimno rigidne, diskriminatorne i iskljucive? tvoje iskustvo naspram mog iskustva? sta se sa takvim inzistiranjem dobija ako ne besmisleno mahalanje? meni to nema smisla. ja se, osobno, jezim od rasprava o "prijateljima/komsinicama/poslovnim kolegama" sa ovim ili onim problemom/iskustvom/stavec, ali stvar rijesim time sto ne ucestvujem i preskacem takve price. ovo inzistiranje na "licnom iskustvu" mi lici kao primoravanje na takvu razinu da me se ne bi diskreditiralo jer zelim pricati o clancima iz novina ili studijama. na primjer.

iz znatizelje cisto, zasto je taj clanak "malo provokativan", a onaj neki dan, zarad par recenica, automatski diskreditiran jer dolazi iz "desnicarski orijentiranog medija"? zasto oba nisu "malo provokativna"?
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#11215 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Niemand wrote: 16/06/2020 17:47
saint_mirad wrote: 16/06/2020 17:42
Niemand wrote: 16/06/2020 17:40

Kolko uopste ima tih gendera?
Trenutno 70+. Fazon je sto oni smatraju da je gender spektar, a to prakticno znaci da se moze izmisliti beskonacno mnogo novih gendera na tom spektru. Bila je ona zajebancija da neciji gender moze biti i attack helicopter ili hurmasica ili stagod. :P
:| :lol:

Dobro, realno nidje veze, kako ce se to sve ispostovati uopste, nemoguce je :-?
Jbg u velikom su deficitu što se tiče adekvatnih tela za sve te gendere.Mi imamo samo za muško i žensko, ne znam ovi ostali kako se snalaze.

Tu je problem što LGBT ekipi nije bio dovoljno dobar binarni gender koji je fit za 99% osoba, već su sa ovim spektrom otvorili Pandorinu kutiju.
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11216 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

omar little wrote: 16/06/2020 17:49
dale cooper wrote: 16/06/2020 17:14
omar little wrote: 16/06/2020 17:05 tema o americi vrvi neinformiranim i zatucanim ljudima koji tamo zive. imaju "licno iskustvo zivota". profesor iz japana, koji je svoj zivotni vijek proveo studirajuci ameriku, iz raznih aspekata, je manje kredibilian za pricu jer "on sjedi u tokiju, a cikicaki sjedi u americi, normalno da je kredibilniji izvor". ili odjednom dolazimo do raslojavanja? ako si profesor onda ne mora biti "licno iskustvo". ako si obicni covjek, bez dezginacije, bez obzira na kolicinu znanja i informacija koju posjedujes, cikicaki je kredibilniji sugovornik?

mislim, ne berem zaista sta znaci to "licno iskustvo"?
Pa znači to da recimo neko baci ovako malo provokativniji članak od trans aktiviste i svi počnu raspredati o tome kao da je to ultimativna istina o transgender ljudima. A ti u svojoj blizini imaš nekocinu takvih osoba koje poznaješ kao radišne, zabavne i prosječne ljude. I kad kažeš to ispadne da mahalaš.
niti je misljenje jednog aktiviste istina, niti je tvoje iskustvo univerzalno. sta ako ja poznajem desetinu takvih osoba koje su iznimno rigidne, diskriminatorne i iskljucive? tvoje iskustvo naspram mog iskustva? sta se sa takvim inzistiranjem dobija ako ne besmisleno mahalanje? meni to nema smisla. ja se, osobno, jezim od rasprava o "prijateljima/komsinicama/poslovnim kolegama" sa ovim ili onim problemom/iskustvom/stavec, ali stvar rijesim time sto ne ucestvujem i preskacem takve price. ovo inzistiranje na "licnom iskustvu" mi lici kao primoravanje na takvu razinu da me se ne bi diskreditiralo jer zelim pricati o clancima iz novina ili studijama. na primjer.

iz znatizelje cisto, zasto je taj clanak "malo provokativan", a onaj neki dan, zarad par recenica, automatski diskreditiran jer dolazi iz "desnicarski orijentiranog medija"? zasto oba nisu "malo provokativna"?
Nisam ni rekao da je moje iskustvo univerzalno, ali je jednako relevantno kao i bilo čije u ovoj raspravi. Medjutim neki bi da to svode na nivo mahalskog trača. Što mi je neprihvatljivo. Može se o tim stvarima pričati i u generalnim impresijama bez da se zalazi u nečiju intimu.

Ako govoriš o Telegrafovom članku ja nisam rekao da je provokativan ili neistinit već da u njemu postoji odredjeni bias.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#11217 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

saint_mirad wrote: 16/06/2020 17:51
Jbg u velikom su deficitu što se tiče adekvatnih tela za sve te gendere.Mi imamo samo za muško i žensko, ne znam ovi ostali kako se snalaze.

Tu je problem što LGBT ekipi nije bio dovoljno dobar binarni gender koji je fit za 99% osoba, već su sa ovim spektrom otvorili Pandorinu kutiju.
Slazem se to za pandorinu kutiju, al fakat je najveci okrsaj unutar lgbt-a, lezbejke su trazile da se makne slovo l, ima i neka nova druzba lgb bez t, mislim, ako iko shvata sta znaci boriti se za nesto da bi i ti zivio normalno ko i drugi, to bi bili oni ali ne mogu ni lezbejke npr dopustiti da ih neko negira i ubijedjuje da i zenski penis moze biti privlacan ako si dovoljno openmajnded jel, jer ono, decenijama su se borile da ih ljudi prestanu usmjeravati na te iste penise i da prihvate da njih privlaci nesto drugo. Pomalo budalasto, bgm.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#11218 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Niemand wrote: 16/06/2020 18:06
saint_mirad wrote: 16/06/2020 17:51
Jbg u velikom su deficitu što se tiče adekvatnih tela za sve te gendere.Mi imamo samo za muško i žensko, ne znam ovi ostali kako se snalaze.

Tu je problem što LGBT ekipi nije bio dovoljno dobar binarni gender koji je fit za 99% osoba, već su sa ovim spektrom otvorili Pandorinu kutiju.
Slazem se to za pandorinu kutiju, al fakat je najveci okrsaj unutar lgbt-a, lezbejke su trazile da se makne slovo l, ima i neka nova druzba lgb bez t, mislim, ako iko shvata sta znaci boriti se za nesto da bi i ti zivio normalno ko i drugi, to bi bili oni ali ne mogu ni lezbejke npr dopustiti da ih neko negira i ubijedjuje da i zenski penis moze biti privlacan ako si dovoljno openmajnded jel, jer ono, decenijama su se borile da ih ljudi prestanu usmjeravati na te iste penise i da prihvate da njih privlaci nesto drugo. Pomalo budalasto, bgm.
Revolucija jede svoju decu. :-D
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#11219 Re: Danasnji "feminizam"

Post by zposao »

pustopoljina wrote: 16/06/2020 17:28 Ja znam jednu osobu koja je u bgm poduzem procesu da predje u zensko...i pricali smo vise puta ono..znam ga.
I nista vam o njemu/njoj necu reci. Eto.
Bez uvrede, vezano za onu priču o "kredibilnim izvorima" i "mahalskim pričama" te o odustvu ličnog iskustva, jesu li sada tvoji stavovi vrijedniji, istinitiji ili kredibilniji od nečijeg drugog s obzirom da si na forumu napisala kako poznaješ nekog transvestita?
Zbog čega bi ti ja ili neko vjerovao na tu izjavu? Može li tako bilo ko u raspravi napisati da pozna 10 ljudi sa istim problemom pa da su automatski njegovi komentari valjaniji od drugih?
Bi li mogao ja mapisati da mi je brat hirurg za tranziciju transvestita pa da je moje mišljenje validnije?

Ovo ti samo spominjem vezano za onu maloprije raspravu o validnosti nečijeg pisanja na forumu. Bez ikakve insinuacije.

Želim ti ukazati da niko od nas ne zna da li onaj drugi piše istinu. Vjerujemo da je tako. Isto tako niko od nas se ne zna privatno (barem mislim) pa da bi mogli znati da li je istina ono što pišu forumaši. Zato mi to ne igra nikakvu ulogu kada neko napiše da zna nekoga ko ima neki problem. Ili kad neko kaže da je hirurg ili astronaut... Kada bi se vodili izjavama sa foruma barem pola forumaša bi bili direktori privatnih firmi koji zapošljavaju u prosjeku 5-10 ljudi. Ostatak forumaša bi bio pravnici, ekonomisti, filozofi itd..

A vezano za linkove i "biased" članke... To je tek smijurija. Kao sto reče neki forumas prije mene, pa svako mišljenje je "biased". Svako ima neko svoje mišljenje, svoje stavove, iskustvo, filozofiju, uvjerenje, ideologiju, relogiju, načela, interes, iskustvo....bla bla bla
Kako i na koji način mi možemo utvrditi da je jedan članak koji je objavljen na "lijevom sajtu" ISTINIT , a da je onaj koji je objavljen na "desnom sajtu" LAŽAN, tendeciozan, fake i nekredibilan?

Može li neki autor na npr NYT napisati potpunu glupost sa npr izmišljenim intervijuom nepostojeće trans osobe i tu nadrobiti sve i svašta... i to bi onda mi kao trebali uzeti zdravo za gotovo kao apsolitnu istinu i kredibilno svjedočanstvo?
Zašto? Na osnovu čega?

Imam li pravo na sumnjičavost? Imam li pravo na suzdržanost u pogledu davanja svoga povjerenja bilo kome? Zašto bi se nekim sajtovima i nekim ličnostima a priori davalo bianco povjerenje na istinu, a druge a priori osuđivalo i etiketiralo kao lažne?

Ja ne pristajem na tu podjelu lijevi-desni i slično. Time ne pristajem da mi "oni" u čiju me ladicu strpaju kreiraju mišljenje. Zašto bi ja samo zato što me neko strpao u "ljevičara" ili "desničara" automatski upijao sve stavove i izjave te grupe?

To je sva poenta. Mislim da je vrlo glupo i opasno a priori diskreditovati ljude i djela na osnovu ideološke pozicije u koju smo ih smjestili. Treba otvoriti um, koristiti razum i logiku i sam prosuđivati šta bi mogla biti istina a šta ne. Ne upijati "istine" koje nam serviraju "kredibilni" izvori da se mi ne bi zamarali stvarajući vlastito mišljenje.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11220 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Jedan od boljih postova u zadnje vrijeme :thumbup:
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#11221 Re: Danasnji "feminizam"

Post by zposao »

MarlboroGold wrote: 16/06/2020 19:31 Jedan od boljih postova u zadnje vrijeme :thumbup:
Hvala. Drago mi je da neko dijeli mišljenje.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11222 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

zposao wrote: 16/06/2020 19:28
pustopoljina wrote: 16/06/2020 17:28 Ja znam jednu osobu koja je u bgm poduzem procesu da predje u zensko...i pricali smo vise puta ono..znam ga.
I nista vam o njemu/njoj necu reci. Eto.
Bez uvrede, vezano za onu priču o "kredibilnim izvorima" i "mahalskim pričama" te o odustvu ličnog iskustva, jesu li sada tvoji stavovi vrijedniji, istinitiji ili kredibilniji od nečijeg drugog s obzirom da si na forumu napisala kako poznaješ nekog transvestita?
Zbog čega bi ti ja ili neko vjerovao na tu izjavu? Može li tako bilo ko u raspravi napisati da pozna 10 ljudi sa istim problemom pa da su automatski njegovi komentari valjaniji od drugih?
Bi li mogao ja mapisati da mi je brat hirurg za tranziciju transvestita pa da je moje mišljenje validnije?

Ovo ti samo spominjem vezano za onu maloprije raspravu o validnosti nečijeg pisanja na forumu. Bez ikakve insinuacije.

Želim ti ukazati da niko od nas ne zna da li onaj drugi piše istinu. Vjerujemo da je tako. Isto tako niko od nas se ne zna privatno (barem mislim) pa da bi mogli znati da li je istina ono što pišu forumaši. Zato mi to ne igra nikakvu ulogu kada neko napiše da zna nekoga ko ima neki problem. Ili kad neko kaže da je hirurg ili astronaut... Kada bi se vodili izjavama sa foruma barem pola forumaša bi bili direktori privatnih firmi koji zapošljavaju u prosjeku 5-10 ljudi. Ostatak forumaša bi bio pravnici, ekonomisti, filozofi itd..

A vezano za linkove i "biased" članke... To je tek smijurija. Kao sto reče neki forumas prije mene, pa svako mišljenje je "biased". Svako ima neko svoje mišljenje, svoje stavove, iskustvo, filozofiju, uvjerenje, ideologiju, relogiju, načela, interes, iskustvo....bla bla bla
Kako i na koji način mi možemo utvrditi da je jedan članak koji je objavljen na "lijevom sajtu" ISTINIT , a da je onaj koji je objavljen na "desnom sajtu" LAŽAN, tendeciozan, fake i nekredibilan?

Može li neki autor na npr NYT napisati potpunu glupost sa npr izmišljenim intervijuom nepostojeće trans osobe i tu nadrobiti sve i svašta... i to bi onda mi kao trebali uzeti zdravo za gotovo kao apsolitnu istinu i kredibilno svjedočanstvo?
Zašto? Na osnovu čega?

Imam li pravo na sumnjičavost? Imam li pravo na suzdržanost u pogledu davanja svoga povjerenja bilo kome? Zašto bi se nekim sajtovima i nekim ličnostima a priori davalo bianco povjerenje na istinu, a druge a priori osuđivalo i etiketiralo kao lažne?

Ja ne pristajem na tu podjelu lijevi-desni i slično. Time ne pristajem da mi "oni" u čiju me ladicu strpaju kreiraju mišljenje. Zašto bi ja samo zato što me neko strpao u "ljevičara" ili "desničara" automatski upijao sve stavove i izjave te grupe?

To je sva poenta. Mislim da je vrlo glupo i opasno a priori diskreditovati ljude i djela na osnovu ideološke pozicije u koju smo ih smjestili. Treba otvoriti um, koristiti razum i logiku i sam prosuđivati šta bi mogla biti istina a šta ne. Ne upijati "istine" koje nam serviraju "kredibilni" izvori da se mi ne bi zamarali stvarajući vlastito mišljenje.
Sta bez uvrede?
Nemam se sta uvrijediti.
Meni necija misljenja jesu vrijedna, do necijih ne drzim.
Od nekog bi mi bilo zanimljivo procitati, nekog kad citam- pola u vodu bacim.
I u zivotu i na forumu.
A ne mislim da sam napisala ista bitno drugacije.
cum grano salis
Jednostavno.
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11223 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

zposao wrote: 16/06/2020 19:28 Svako ima neko svoje mišljenje, svoje stavove, iskustvo, filozofiju, uvjerenje, ideologiju, relogiju, načela, interes, iskustvo....bla bla bla
Odlično rečeno, sve ove spomenute stvari nas formiraju kao osobe i formiraju naš svjetonazor o različitim pitanjima i temama uključujući i
feminizam i lgbtq. Tako da je neka nepristrasnost i objektivnost nemoguća, bez obzira koliko bi neki voljeli da izgleda tako.
omar little
Posts: 17390
Joined: 14/03/2008 21:14

#11224 Re: Danasnji "feminizam"

Post by omar little »

dale cooper wrote: 16/06/2020 18:03

Nisam ni rekao da je moje iskustvo univerzalno, ali je jednako relevantno kao i bilo čije u ovoj raspravi. Medjutim neki bi da to svode na nivo mahalskog trača. Što mi je neprihvatljivo. Može se o tim stvarima pričati i u generalnim impresijama bez da se zalazi u nečiju intimu.

Ako govoriš o Telegrafovom članku ja nisam rekao da je provokativan ili neistinit već da u njemu postoji odredjeni bias.
cijela prica je pocela time sto se rasprava bazirana na clancima sa interneta diskreditirala zbog odsustva "licnog iskustva". kredibilitet sugovornika se raslojavao na osnovu toga. ja i dalje o tome pricam. kako to moze biti prihvatljivo? kako rasprava na osnovu clanka sa bbc nije relevantna, a iskustvo necije kume ili necijeg sestrica je relevantno za raspravu?
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#11225 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Nekad zavisi i od teme. Kao kad o sexu priča neko ko ga ima, i neko ko nema sex al cito na internetu. U nekim slučajevima, iskustvo zaista daje drugačiju dimenziju. Ponavljam, ovo važi za specifične situacije.
Post Reply