Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#11176 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

omar little wrote: 16/06/2020 16:38 ne berem. samo se iz osobnog iskustva stvari mogu raspravljati? ljudi koji ne zive u americi nemaju sta traziti na temama o americi "jer nemaju licnog iskustva"? ljudi koji zive u bosni nemaju prava pricati o rasizmu jer nemaju kontakt sa osobama crne koze? osobna iskustva su najobicnija mahalanja, kao sto se milijun puta vidjelo na forumu. zasto bih ja pricala o zivotu ljudi koje poznajem, ili jos gore vlastitom, na anonimnom forumu u raspravi o opcim stvarima?
to niko nikad nije nigdje rekao.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#11177 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Dakle, neko treba pisati svoje licno iskustvo pukog poznavanja nekog i prepricavati to necije/tudje iskustvo iz svoje perspektive umjesto da jednostavno stavi link necijeg licnog iskustva napisanog njegovim sopstvenim rijecima?

Mejks sens. :roll:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#11178 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

pustopoljina wrote: 16/06/2020 16:51
saint_mirad wrote: 16/06/2020 16:49 Pomalo je deplasirana priča o iskustvu. Niko od nas nema iskustvo Drugog svetskog rata, ali možemo pričati o njemu.
Nemas direktno.
Ali imas indirektno.
Gdje je bio did, zasto je majka siroce? Zasto sa njenim prezimenom nema nikoga okolo...i naravno da imas i tu vrstu "sjecanja".
I zvanični podaci na internetu su indirektno iskustvo, filtrirani kroz osobu koja je sakupila podatke. Kod nekih situacija iskustvo je korisno, kao npr kad se raspitujes kakav je život u Kanadi. U drugim situacijama, ono je subjektivno i varira, kao npr kad se raspitas kako izgleda veza sa osobom druge religije.

Iskustvo jeste bitno, i pošto većina učesnika (ili čak niko) nije imala vezu s transosobama, to nas ne diskvalifikuje iz diskusije zato što imamo preference.

Neko je naveo gore da zna da ne želi vezu sa ženom od preko 100kg,iako nije imao iskustvo takve veze ranije. Neke stvari prosto znaš da nisu za tebe bez da ih probaš.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11179 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

Niemand wrote: 16/06/2020 16:56 Dakle, neko treba pisati svoje licno iskustvo pukog poznavanja nekog i prepricavanja tog necijeg/tudjeg iskustva iz svoje perspektive umjesto da jednostavno stavi link necijeg licnog iskustva napisanog njegovim sopstvenim rijecima?

Mejks sens. :roll:
Po meni vrijedi i jedno i drugo, ali probrano. Niti ces vjerovati iskustvu svakog koga poznajes...recimo frendici o nekom frizeru, kad znas da za nju ne postoji dobar...niti ces vjerovati svakom "licnom" iskustvu s interneta...inace cemo opet skupljati za operaciju esmeraldi :lol:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11180 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

saint_mirad wrote: 16/06/2020 16:58
pustopoljina wrote: 16/06/2020 16:51
saint_mirad wrote: 16/06/2020 16:49 Pomalo je deplasirana priča o iskustvu. Niko od nas nema iskustvo Drugog svetskog rata, ali možemo pričati o njemu.
Nemas direktno.
Ali imas indirektno.
Gdje je bio did, zasto je majka siroce? Zasto sa njenim prezimenom nema nikoga okolo...i naravno da imas i tu vrstu "sjecanja".
I zvanični podaci na internetu su indirektno iskustvo, filtrirani kroz osobu koja je sakupila podatke. Kod nekih situacija iskustvo je korisno, kao npr kad se raspitujes kakav je život u Kanadi. U drugim situacijama, ono je subjektivno i varira, kao npr kad se raspitas kako izgleda veza sa osobom druge religije.

Iskustvo jeste bitno, i pošto većina učesnika (ili čak niko) nije imala vezu s transosobama, to nas ne diskvalifikuje iz diskusije zato što imamo preference.

Neko je naveo gore da zna da ne želi vezu sa ženom od preko 100kg,iako nije imao iskustvo takve veze ranije. Neke stvari prosto znaš da nisu za tebe bez da ih probaš.
Pa totalno tako.
Ucimo i iz svojih i iz tudjih iskustava. Niti je jedno tracanje, niti je drugo aksiom.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11181 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

Ne kontam ovaj umjetni sukob zadnjih dana :run:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#11182 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

pustopoljina wrote: 16/06/2020 16:59
Niemand wrote: 16/06/2020 16:56 Dakle, neko treba pisati svoje licno iskustvo pukog poznavanja nekog i prepricavanja tog necijeg/tudjeg iskustva iz svoje perspektive umjesto da jednostavno stavi link necijeg licnog iskustva napisanog njegovim sopstvenim rijecima?

Mejks sens. :roll:
Po meni vrijedi i jedno i drugo, ali probrano. Niti ces vjerovati iskustvu svakog koga poznajes...recimo frendici o nekom frizeru, kad znas da za nju ne postoji dobar...niti ces vjerovati svakom "licnom" iskustvu s interneta...inace cemo opet skupljati za operaciju esmeraldi :lol:
Pa o cemu onda pricamo. To sto sam radije stavila link, umjesto da raspredam o osobama koje vi ni ne poznajte vec se mozete posluziti samo mojom perspektivom, ne bi ni trebalo biti sporno.

al hajde.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#11183 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

pustopoljina wrote: 16/06/2020 17:01 Ne kontam ovaj umjetni sukob zadnjih dana :run:
Ja i ne vidim sukob, vec samo malo naelektrisanja da bi tema mogla da fercera a da se ne spušta na nivo Sara-Nihilo prepiski. Da nema minimalne tenzije makar, niko ništa ne bi ni pisao. :-D
omar little
Posts: 17390
Joined: 14/03/2008 21:14

#11184 Re: Danasnji "feminizam"

Post by omar little »

tema o americi vrvi neinformiranim i zatucanim ljudima koji tamo zive. imaju "licno iskustvo zivota". profesor iz japana, koji je svoj zivotni vijek proveo studirajuci ameriku, iz raznih aspekata, je manje kredibilian za pricu jer "on sjedi u tokiju, a cikicaki sjedi u americi, normalno da je kredibilniji izvor". ili odjednom dolazimo do raslojavanja? ako si profesor onda ne mora biti "licno iskustvo". ako si obicni covjek, bez dezginacije, bez obzira na kolicinu znanja i informacija koju posjedujes, cikicaki je kredibilniji sugovornik?

mislim, ne berem zaista sta znaci to "licno iskustvo"?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11185 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

Niemand wrote: 16/06/2020 17:02
pustopoljina wrote: 16/06/2020 16:59
Niemand wrote: 16/06/2020 16:56 Dakle, neko treba pisati svoje licno iskustvo pukog poznavanja nekog i prepricavanja tog necijeg/tudjeg iskustva iz svoje perspektive umjesto da jednostavno stavi link necijeg licnog iskustva napisanog njegovim sopstvenim rijecima?

Mejks sens. :roll:
Po meni vrijedi i jedno i drugo, ali probrano. Niti ces vjerovati iskustvu svakog koga poznajes...recimo frendici o nekom frizeru, kad znas da za nju ne postoji dobar...niti ces vjerovati svakom "licnom" iskustvu s interneta...inace cemo opet skupljati za operaciju esmeraldi :lol:
Pa o cemu onda pricamo. To sto sam radije stavila link, umjesto da raspredam o osobama koje vi ni ne poznajte vec se mozete posluziti samo mojom perspektivom, ne bi ni trebalo biti sporno.

al hajde.
Pa meni konkretno je rasprava nidjeveze. Malo iritira ipak sto to jeste necije tudje "licno" iskustvo, al si/ste previse fini da kazete licno (a zapravo ga nema). But I can live with that.
Sva su iskustva "licna", treba samo ta licnost biti bez skrivene agende, da bi i meni to tudje iskustvo bilo vrijedno.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#11186 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

pustopoljina wrote: 16/06/2020 17:08
Pa meni konkretno je rasprava nidjeveze. Malo iritira ipak sto to jeste necije tudje "licno" iskustvo, al si/ste previse fini da kazete licno (a zapravo ga nema). But I can live with that.
Sva su iskustva "licna", treba samo ta licnost biti bez skrivene agende, da bi i meni to tudje iskustvo bilo vrijedno.
Ne razumijem bas najbolje sta hoces reci, al dobro.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11187 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

Niemand wrote: 16/06/2020 17:11
pustopoljina wrote: 16/06/2020 17:08
Pa meni konkretno je rasprava nidjeveze. Malo iritira ipak sto to jeste necije tudje "licno" iskustvo, al si/ste previse fini da kazete licno (a zapravo ga nema). But I can live with that.
Sva su iskustva "licna", treba samo ta licnost biti bez skrivene agende, da bi i meni to tudje iskustvo bilo vrijedno.
Ne razumijem bas najbolje sta hoces reci, al dobro.
Ma nije ni bitno.
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11188 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

omar little wrote: 16/06/2020 17:05 tema o americi vrvi neinformiranim i zatucanim ljudima koji tamo zive. imaju "licno iskustvo zivota". profesor iz japana, koji je svoj zivotni vijek proveo studirajuci ameriku, iz raznih aspekata, je manje kredibilian za pricu jer "on sjedi u tokiju, a cikicaki sjedi u americi, normalno da je kredibilniji izvor". ili odjednom dolazimo do raslojavanja? ako si profesor onda ne mora biti "licno iskustvo". ako si obicni covjek, bez dezginacije, bez obzira na kolicinu znanja i informacija koju posjedujes, cikicaki je kredibilniji sugovornik?

mislim, ne berem zaista sta znaci to "licno iskustvo"?
Pa znači to da recimo neko baci ovako malo provokativniji članak od trans aktiviste i svi počnu raspredati o tome kao da je to ultimativna istina o transgender ljudima. A ti u svojoj blizini imaš nekocinu takvih osoba koje poznaješ kao radišne, zabavne i prosječne ljude. I kad kažeš to ispadne da mahalaš.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#11189 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Pa nije da ti neko brani da ti stavis kakav manje provokativan clanak il da pises sta hoces o ljudima koje poznajes. :roll:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11190 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Dok se ne pojavi osoba koja je imala dodira sa tim ljudima nemojte života vam moralisati o ličnom i tuđem iskustvu.
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11191 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

https://www.sbs.com.au/topics/voices/re ... friendship

Pogled na trans veze i prijateljstva, da malo izbalansiramo ove članke od Niemand sa pozitivnijim iskustvima. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11192 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:19 Dok se ne pojavi osoba koja je imala dodira sa tim ljudima nemojte života vam moralisati o ličnom i tuđem iskustvu.
Ali morališe se cijelo vrijeme na osnovu par članaka o ljudima čije živote ni ne poznajemo. U tome i jeste kvaka.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11193 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 16/06/2020 17:24
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:19 Dok se ne pojavi osoba koja je imala dodira sa tim ljudima nemojte života vam moralisati o ličnom i tuđem iskustvu.
Ali morališe se cijelo vrijeme na osnovu par članaka o ljudima čije živote ni ne poznajemo. U tome i jeste kvaka.
Nema drugog materijala osim toga. Naravno da ne znači da se neće pojaviti neko sa ličnim iskustvima, ali bezveze se ubjeđujete. Šta ako je većina ljudi kao u tim člancima? Šta bi tad rekao?
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#11194 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

dale cooper wrote: 16/06/2020 17:22 https://www.sbs.com.au/topics/voices/re ... friendship

Pogled na trans veze i prijateljstva, da malo izbalansiramo ove članke od Niemand sa pozitivnijim iskustvima. :D
Ja bih preporučio i ContraPoints youtuberku, koja je trans žena i bavi se tim pitanjima.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11195 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

Ja znam jednu osobu koja je u bgm poduzem procesu da predje u zensko...i pricali smo vise puta ono..znam ga.
I nista vam o njemu/njoj necu reci. Eto.
User avatar
dale cooper
Posts: 31379
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11196 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:26
dale cooper wrote: 16/06/2020 17:24
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:19 Dok se ne pojavi osoba koja je imala dodira sa tim ljudima nemojte života vam moralisati o ličnom i tuđem iskustvu.
Ali morališe se cijelo vrijeme na osnovu par članaka o ljudima čije živote ni ne poznajemo. U tome i jeste kvaka.
Nema drugog materijala osim toga. Naravno da ne znači da se neće pojaviti neko sa ličnim iskustvima, ali bezveze se ubjeđujete. Šta ako je većina ljudi kao u tim člancima? Šta bi tad rekao?
A šta ako nije? Ubiće nas generalisanje.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#11197 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Meni je ovaj dio sa homoseksualcima najzanimljiviji, jer nema logike, ono nisu homogenderi vec homosexualci.
Last edited by Niemand on 16/06/2020 17:34, edited 1 time in total.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11198 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 16/06/2020 17:29
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:26
dale cooper wrote: 16/06/2020 17:24

Ali morališe se cijelo vrijeme na osnovu par članaka o ljudima čije živote ni ne poznajemo. U tome i jeste kvaka.
Nema drugog materijala osim toga. Naravno da ne znači da se neće pojaviti neko sa ličnim iskustvima, ali bezveze se ubjeđujete. Šta ako je većina ljudi kao u tim člancima? Šta bi tad rekao?
A šta ako nije? Ubiće nas generalisanje.
To je bilo samo hipotetički.
Ja fakat nemam ništa protiv tih ljudi, ali trebaju biti svjesni da su manjina jer će im većina, ako joj dopizdi, oduzeti i ona prava koja sad imaju jer čačkaju mečku što bi ljudi rekli. Idu putem u krajnost kojeg većina ljudi na svijetu neće htjeti pratiti.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11199 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:33
dale cooper wrote: 16/06/2020 17:29
MarlboroGold wrote: 16/06/2020 17:26
Nema drugog materijala osim toga. Naravno da ne znači da se neće pojaviti neko sa ličnim iskustvima, ali bezveze se ubjeđujete. Šta ako je većina ljudi kao u tim člancima? Šta bi tad rekao?
A šta ako nije? Ubiće nas generalisanje.
To je bilo samo hipotetički.
Ja fakat nemam ništa protiv tih ljudi, ali trebaju biti svjesni da su manjina jer će im većina, ako joj dopizdi, oduzeti i ona prava koja sad imaju jer čačkaju mečku što bi ljudi rekli. Idu putem u krajnost kojeg većina ljudi na svijetu neće htjeti pratiti.
Prva veca kriza i odose prava manjina. Tako to ide. Mozda se zato toliko i bore?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11200 Re: Danasnji "feminizam"

Post by moonca »

:roll:
Cuj ovo - manjina.. a svasta..
Post Reply