Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10651 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

wewa wrote: 10/06/2020 15:37
S4mpion wrote: 10/06/2020 15:21
wewa wrote: 10/06/2020 14:43 @S4ampion, a koje je tvoje poslanje na ovoj temi?

mislim, dosad smo shvatili da ne podrzavas ono sto ti smatras danasnjim feminizmom. sta dalje?
Isto k'o što smo shvatili da i ti podržavaš moderni feminizam, ali na šta ciljaš, ključanje teme?
pitam te koja je svrha tvog ucesca na temi jer si nebrojeno puta ponovio istu tvrdnju.
Upravo si opisala 90% sadržaja ove teme.

Šta je to novo nakon 428 stranica?
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10652 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 15:37 feminizam ne postoji

postoje feminizmi

tema je pogresno postavljena :)
I ovo je apsolutno tačno. Otvaračica teme se nije osvnula na konkretne pravce, pokrete i ciljeve, koji su više nego raznovrsni i brojni, i često u medjusobnom konfliktu. Onaj tekst iz Peščanika maltene daje pregled anti-feminističkih ideja i kampanja iz kojih je Niemand mogla crpiti inspiraciju za svoj uvodni post. I govori o tome zašto veliki broj mladih žena tako razmišlja.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10653 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote: 10/06/2020 15:42
Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 15:37 feminizam ne postoji

postoje feminizmi

tema je pogresno postavljena :)
I ovo je apsolutno tačno. Otvaračica teme se nije osvnula na konkretne pravce, pokrete i ciljeve, koji su više nego raznovrsni i brojni, i često u medjusobnom konfliktu. Onaj tekst iz Peščanika maltene daje pregled anti-feminističkih ideja i kampanja iz kojih je Niemand mogla crpiti inspiraciju za svoj uvodni post.
:thumbup: :-D

mozda Niemand napokon dodje tobe :D joj kad ovo procita :lol:

tvoj tekst iz Pescanika je odlican , hvala :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10654 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote: 10/06/2020 15:38
Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 15:37
MarlboroGold wrote: 10/06/2020 15:35 Opet bi se neki/e od vas trebali/e vratiti na početak teme i vidjeti kako i zašto je otvorena. Ako hoćete vlastitu temu o feminizmima u kojoj će se sve govoriti u superlativu u pozitivnom smislu onda sebi napravite drugu temu.
feminizam ne postoji

postoje feminizmi

tema je pogresno postavljena :)
Eto predloži Niemand da ispravi naslov.
naslov , ali i uvodni tekst :)
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10655 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 10/06/2020 13:01
piupiu wrote: 10/06/2020 12:45
Za sve je potrebno vrijeme. Nijedno društvo nije moguće promijeniti u dvije generacije (sociološki - generacija je 25-30 godina). A socijalistička Jugoslavija nije dobacila ni do dvije.
Moguće je. Irska, recimo, ili skandinavske zemlje su najbolji primjer.
Meni su to kruške i jabuke. Položaj žene u industrijaliziranim društvima i položaj žene u agrarnom društvu koje živi u proširenoj porodičnoj zajednici su dva potpuno različita razvojna puta, zemlje o kojima ti govoriš su ispred nas tačno onoliko dugo koliko i feministički pokret.

Od pojave Mary Wollstonecraft i John Stuart Milla (ne zaboravi da je Irska postala nezavisna tek 1922.), dakle od pojave MW i JSM u 18. vijeku do prava na glasanje za žene iznad 30 godina prošlo je 150 godina. Pa čim je Irska postala nezavisna, odmah su im ukinuli to pravo. Pa je prošlo još 60 godina dok su se izborile sa pravom na razvod, itd. Najbrži su razvoj doživjeli sa globalizacijom politike i prava.

Evo jedan interesantan tekstić, na koji naidjoh slučajno, tražeći podatke o instituciji zadruge (mislim porodične), da o njoj malo promuhabetimo.

https://hrcak.srce.hr/118543

A i ovaj je interesantan, čisto zato što dobijamo neku sliku, neke podatke:

http://iis.unsa.ba/wp-content/uploads/2 ... emenu-.pdf
Last edited by piupiu on 10/06/2020 15:52, edited 1 time in total.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10656 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Neke Anti-feministicke ideje i pogledi mogu biti i racionalni i potpuno opravdani. To sto se ne uklapaju u narativ feminizama je druga prica.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10657 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

S4mpion wrote: 10/06/2020 15:42
Upravo si opisala 90% sadržaja ove teme.

Šta je to novo nakon 428 stranica?
evo, najnoviji linkani clanak. svako malo bude ponesto za procitati, nauciti, ako je ucesnicima i ucesnicama do toga.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#10658 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Osvrnula sam se na ono na sta sam i trebala-trivijalnosti i budalastine. Jer se tim feminizam danas i bavi. Otud i danasnji feminizam. Da mi je do historije feminizma i pravaca, otvorila bi temu feminizam.

Po stoti put valjda. :roll:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10659 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

wewa wrote: 10/06/2020 15:52
S4mpion wrote: 10/06/2020 15:42
Upravo si opisala 90% sadržaja ove teme.

Šta je to novo nakon 428 stranica?
evo, najnoviji linkani clanak. svako malo bude ponesto za procitati, nauciti, ako je ucesnicima i ucesnicama do toga.
I onda se tim temama nanovo bavimo i šta je problem?
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10660 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

S4mpion wrote: 10/06/2020 15:53
I onda se tim temama nanovo bavimo i šta je problem?
ja se samo divim tvom entuzijazmu s kojim opet iznova ponavljas floskule o modernom feminizmu, apsolutno zanemarujuci sve sto ucesnice na temi pokusavajuci reci na tu temu. to je sve.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10661 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

wewa wrote: 10/06/2020 15:55
S4mpion wrote: 10/06/2020 15:53
I onda se tim temama nanovo bavimo i šta je problem?
ja se samo divim tvom entuzijazmu s kojim opet iznova ponavljas floskule o modernom feminizmu, apsolutno zanemarujuci sve sto ucesnice na temi pokusavajuci reci na tu temu. to je sve.
Tvoje divljenje mi je poznato kroz ovih 428 stranica, ali ne prestaješ.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#10662 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Nego bas razmisljam, posto svako malo ide neko-a sta radis ti uopste na temi?, mozda i ne bi bilo lose promijeniti uvodni post, prosto napisati sve gluposti i besmisao danasnjeg feminizma.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10663 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Niemand wrote: 10/06/2020 15:52 Osvrnula sam se na ono na sta sam i trebala-trivijalnosti i budalastine. Jer se tim feminizam danas i bavi. Otud i danasnji feminizam. Da mi je do historije feminizma i pravaca, otvorila bi temu feminizam.

Po stoti put valjda. :roll:
Pa današnji feminizam i jeste to što je raznovrsno. Zato se i postavlja pitanje zašto sve strpati u jednu grupu, kao da je sve za šta se žene bore besmisleno, isprazno i budalaština; i svi načini na koji se žene bore karikaturalni, kao što se ovdje često može pročitati.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#10664 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Eto, rijesili smo i to. Uvodni post promijenjen i valjda smo zavrsili sa pitanjima sta ko trazi na temi. Nek pise ko hoce.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10665 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Ne nasjedajte na feminističke pokušaje da vas se izbaci s teme ili ušutka, jer, eto, nemate šta reći.

Ništa od napisanog, a što feministička propaganda smatra borbom za prava žena, se ne može smatrat' borbom, jer se moderni feminizam, uključujući i simpatizere istog, na ovoj temi, ne bori ni za koga.
Nikome neće biti bolje od ovih feminističkih "boraca", žive na staroj slavi, koju im je obezbijedio prvobitni feminizam, sa ženama koje su znale šta rade i šta borba jeste, a šta nije.

Žene, koje zastupaju moderni feminizam, nisu se izborile ni za koga, a za glavni argument koriste položaj žena u Indiji, s kojima veze nemaju, niti su im popravile status u društvu.

Moderni feminizam iza sebe NEMA nikakve zasluge.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10666 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Niemand wrote: 10/06/2020 16:05 Eto, rijesili smo i to. Uvodni post promijenjen i valjda smo zavrsili sa pitanjima sta ko trazi na temi. Nek pise ko hoce.
Ne znam zašto mijenjati uvodni post. Činjenica je da postoji puno feminizama koji spadaju pod 'današnji feminizam', pa je valjda i to tema razgovora. Sad što neko temi pristupa s jedne, neko s druge strane, potpuno je nebitno.

Onaj tekst iz Peščanika, koji pominjemo, jako je dobro analizirao puno stvari koje su tebi sporne i objasnio zašto ljudi danas vide feminizam kao 'ružnu riječ'. I ponudio neke odgovore. Ne mora, uostalom, svako ni znati da postoji puno feminističkih pravaca, niti ga to mora interesovati.

Sve je to u duhu rasprave. Teme uvijek razviju neki svoj tok i život.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10667 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

S4mpion wrote: 10/06/2020 16:12 Ne nasjedajte na feminističke pokušaje da vas se izbaci s teme ili ušutka, jer, eto, nemate šta reći.

Ništa od napisanog, a što feministička propaganda smatra borbom za prava žena, se ne može smatrat' borbom, jer se moderni feminizam, uključujući i simpatizere istog, na ovoj temi, ne bori ni za koga.
Nikome neće biti bolje od ovih feminističkih "boraca", žive na staroj slavi, koju im je obezbijedio prvobitni feminizam, sa ženama koje su znale šta rade i šta borba jeste, a šta nije.

Žene, koje zastupaju moderni feminizam, nisu se izborile ni za koga, a za glavni argument koriste položaj žena u Indiji, s kojima veze nemaju, niti su im popravile status u društvu.

Moderni feminizam iza sebe NEMA nikakve zasluge.
sto podrazumijeva i znaci MODERNI FEMINIZAM? Da li isti uopce postoji?

stotpi put ponavljam, ne postoji feminizam, postoje feminizmi :-)
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#10668 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

piupiu wrote: 10/06/2020 16:16
Niemand wrote: 10/06/2020 16:05 Eto, rijesili smo i to. Uvodni post promijenjen i valjda smo zavrsili sa pitanjima sta ko trazi na temi. Nek pise ko hoce.
Ne znam zašto mijenjati uvodni post. Činjenica je da postoji puno feminizama koji spadaju pod 'današnji feminizam', pa je valjda i to tema razgovora. Sad što neko temi pristupa s jedne, neko s druge strane, potpuno je nebitno.

Onaj tekst iz Peščanika, koji pominjemo, jako je dobro analizirao puno stvari koje su tebi sporne i objasnio zašto ljudi danas vide feminizam kao 'ružnu riječ'. I ponudio neke odgovore. Ne mora, uostalom, svako ni znati da postoji puno feminističkih pravaca, niti ga to mora interesovati.

Sve je to u duhu rasprave. Teme uvijek razviju neki svoj tok i život.
Dobro, pa de se odlucite. :D uvodni post je promijenjen jer ste to i htjeli, a i da fakat prestane svako malo propitkivanje sta neko trazi na temi, zasto pise i slicno. I feministice mogu pisati bas kao i oni koji kritikuju feminizam, kao i oni kojima je to sve skupa smijesno itd.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10669 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Niemand wrote: 10/06/2020 16:22
piupiu wrote: 10/06/2020 16:16
Niemand wrote: 10/06/2020 16:05 Eto, rijesili smo i to. Uvodni post promijenjen i valjda smo zavrsili sa pitanjima sta ko trazi na temi. Nek pise ko hoce.
Ne znam zašto mijenjati uvodni post. Činjenica je da postoji puno feminizama koji spadaju pod 'današnji feminizam', pa je valjda i to tema razgovora. Sad što neko temi pristupa s jedne, neko s druge strane, potpuno je nebitno.

Onaj tekst iz Peščanika, koji pominjemo, jako je dobro analizirao puno stvari koje su tebi sporne i objasnio zašto ljudi danas vide feminizam kao 'ružnu riječ'. I ponudio neke odgovore. Ne mora, uostalom, svako ni znati da postoji puno feminističkih pravaca, niti ga to mora interesovati.

Sve je to u duhu rasprave. Teme uvijek razviju neki svoj tok i život.
Dobro, pa de se odlucite. :D uvodni post je promijenjen jer ste to i htjeli, a i da fakat prestane svako malo propitkivanje sta neko trazi na temi, zasto pise i slicno. I feministice mogu pisati bas kao i oni koji kritikuju feminizam, kao i oni kojima je to sve skupa smijesno itd.
Izvini, ko je htio? Neko ti je tražio da promijeniš uvodni post?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#10670 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

piupiu wrote: 10/06/2020 16:25
Niemand wrote: 10/06/2020 16:22

Dobro, pa de se odlucite. :D uvodni post je promijenjen jer ste to i htjeli, a i da fakat prestane svako malo propitkivanje sta neko trazi na temi, zasto pise i slicno. I feministice mogu pisati bas kao i oni koji kritikuju feminizam, kao i oni kojima je to sve skupa smijesno itd.
Izvini, ko je htio? Neko ti je tražio da promijeniš uvodni post?
:lol: :-)

Procitaj pazljivo ovu stranicu, da slucajno dje i ne pise?

Nevjerovatno.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#10671 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

I ode post na iducu stranicu. Procitaj prethodnu, jel.
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#10672 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 10/06/2020 14:32
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:25 One začetnice feminizma, one jadne, obespravljene žene, što su se, pod strašnim uslovima rada, kidale od posla u fabrikama, se u grobu okreću kad ovo pročitaju.

Još jedan primjer koliko su današnje žene nesvjesne kakav položaj imaju i koliko je feminizam pogubljen u silnim lutanjima.
De, bolan, vidi se da 'korporativne motike' nikad nisi uzeo u ruke. Prosječan radni dan u velikim korporacijama po Americi, Aziji, Australiji je 12 sati. Njeguje se kultura 'teškog rada', da dodješ na posao ranije, da ostaneš što kasnije. U malim preduzećima i više. Još dok provedu po sat vremena tamo-vamo u saobraćaju, eto ti dana s puno slobodnog vremena. Samo u Evropi, gdje još vlada socijalizam, ima malo više reda po tom pitanju. I u Bosni, gdje vlada nerad.
E, vidiš, to je kada hoće korporativno napredovanje. Hoće da bude bogata kao i muškarac, a onda joj problem 12 satni radni dan.

Odeš brate liepo radiš kao kasirka u nekoj samoposluzi inećeš raditi 12 satni radni dan. A ako je mala plata, uvijek se ima sat za nekog šeika ili oligarha.

Al' jok, dama bi da bude CEO pa joj onda problem dug radni dan, mailovi na odmoru ako ga smije uzeti itd.

Neka, iskale ste i zaslužile ste sve što tim iskanjem dobijete. I da budete 12 sati na poslu i da imate vremena za djecu to jeste, da vam djecu odgaja neka imigrantkinja. Jal iz Meksika jal iz Pakistana. Da djeca sutra više zaplaču za dadiljom nego za majkom.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10673 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

Hakiz wrote: 10/06/2020 16:32
piupiu wrote: 10/06/2020 14:32
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:25 One začetnice feminizma, one jadne, obespravljene žene, što su se, pod strašnim uslovima rada, kidale od posla u fabrikama, se u grobu okreću kad ovo pročitaju.

Još jedan primjer koliko su današnje žene nesvjesne kakav položaj imaju i koliko je feminizam pogubljen u silnim lutanjima.
De, bolan, vidi se da 'korporativne motike' nikad nisi uzeo u ruke. Prosječan radni dan u velikim korporacijama po Americi, Aziji, Australiji je 12 sati. Njeguje se kultura 'teškog rada', da dodješ na posao ranije, da ostaneš što kasnije. U malim preduzećima i više. Još dok provedu po sat vremena tamo-vamo u saobraćaju, eto ti dana s puno slobodnog vremena. Samo u Evropi, gdje još vlada socijalizam, ima malo više reda po tom pitanju. I u Bosni, gdje vlada nerad.
E, vidiš, to je kada hoće korporativno napredovanje. Hoće da bude bogata kao i muškarac, a onda joj problem 12 satni radni dan.

Odeš brate liepo radiš kao kasirka u nekoj samoposluzi inećeš raditi 12 satni radni dan. A ako je mala plata, uvijek se ima sat za nekog šeika ili oligarha.

Al' jok, dama bi da bude CEO pa joj onda problem dug radni dan, mailovi na odmoru ako ga smije uzeti itd.

Neka, iskale ste i zaslužile ste sve što tim iskanjem dobijete. I da budete 12 sati na poslu i da imate vremena za djecu to jeste, da vam djecu odgaja neka imigrantkinja. Jal iz Meksika jal iz Pakistana. Da djeca sutra više zaplaču za dadiljom nego za majkom.
Hakiz, danas su i zene i muskraci robovi savremenog kapitalizma

ne znam, kako si povezao teznju pokreta od strane zena za ravnopravno tretiranje zena radnica sa njihovom zeljom za napredovanjem u karijeri :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10674 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 10/06/2020 16:32
piupiu wrote: 10/06/2020 14:32
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:25 One začetnice feminizma, one jadne, obespravljene žene, što su se, pod strašnim uslovima rada, kidale od posla u fabrikama, se u grobu okreću kad ovo pročitaju.

Još jedan primjer koliko su današnje žene nesvjesne kakav položaj imaju i koliko je feminizam pogubljen u silnim lutanjima.
De, bolan, vidi se da 'korporativne motike' nikad nisi uzeo u ruke. Prosječan radni dan u velikim korporacijama po Americi, Aziji, Australiji je 12 sati. Njeguje se kultura 'teškog rada', da dodješ na posao ranije, da ostaneš što kasnije. U malim preduzećima i više. Još dok provedu po sat vremena tamo-vamo u saobraćaju, eto ti dana s puno slobodnog vremena. Samo u Evropi, gdje još vlada socijalizam, ima malo više reda po tom pitanju. I u Bosni, gdje vlada nerad.
E, vidiš, to je kada hoće korporativno napredovanje. Hoće da bude bogata kao i muškarac, a onda joj problem 12 satni radni dan.

Odeš brate liepo radiš kao kasirka u nekoj samoposluzi inećeš raditi 12 satni radni dan. A ako je mala plata, uvijek se ima sat za nekog šeika ili oligarha.

Al' jok, dama bi da bude CEO pa joj onda problem dug radni dan, mailovi na odmoru ako ga smije uzeti itd.

Neka, iskale ste i zaslužile ste sve što tim iskanjem dobijete. I da budete 12 sati na poslu i da imate vremena za djecu to jeste, da vam djecu odgaja neka imigrantkinja. Jal iz Meksika jal iz Pakistana. Da djeca sutra više zaplaču za dadiljom nego za majkom.
Promašio si odgovor, ali totalno. Žena inžinjer radi koliko i muškarac inžinjer u istoj korporaciji. Šta treba, da promijeni zanimanje? Da uzme neko ženskije? Kod nas, koliko vidim, i kasirke rade po 12 sati.
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#10675 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 16:38 ne znam, kako si povezao teznju pokreta od strane zena za ravnopravno tretiranje zena radnica sa njihovom zeljom za napredovanjem u karijeri :lol:

Čuj kako? Zar težnja za ravnopravnosti nije automatski težnja za napretkom? Barem napretkom od trenutnog stanja na tom položaju ako ne napretkom ka višem položaju.
Post Reply