Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10626 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

S4mpion wrote: 10/06/2020 14:13 Ali, da ne bude da stvari posmatramo samo iz jednog ugla, nemoguće je ne primjetiti koliko veliki broj današnjih žena ne podržava feminizam, kao prepoznatu ublehu, #womenagainstfeminism

Image
pa i ja respktujem muskrace, ali to ne znaci da respektujem stavove svih muskaraca :)

sumnjam, da i ti , kao muskrac, dijelis jednako misljenje svih muskraca o statusu zena u drustvima :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10627 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

S4mpion wrote: 10/06/2020 14:18
piupiu wrote: 10/06/2020 14:12
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:07 Nije neosnovano, žene, koje su urlikale i gologuze skakale po ulici, su dobile vašu podršku baš na ovoj temi, ne možemo sve relativizirat', to JESTE ono što se danas naziva feminizmom.

Pozdravljaju vas žene iz Indije i gladna djeca iz Afrike.
Pozdravljaju i tebe gladni muškarci i gladna djeca Afrike i Azije i gladni starci Bosne i Hercegovine. Šta činiš po tom pitanju? Feminizam se bori i za žene zemalja u razvoju. Problem je što žene za Zapada treba da se bore za svoja prava tamo gdje one osjećaju da su ugrožene. A žene za Istoka za svoja prava, jer su im konteksti, potreba i htijenja drugačiji. Znaš, naravno, da je to jedan od glavnih sukoba u feminizmu, da žene Afrike i Azije ne žele da im žene sa zapada nameću svoj svjetonazor i probleme, jer se to smatra modernim kolonijalizmom?
Evo osnivam muški pokret, šta ću drugo. :mrgreen:

Nisam feminista, tako da mi nije bitno jesu li ti jadni gladni ljudi žene ili muškarci, tako da nema potrebe da ih dijeliš.

Eto, to je otprilike razlika između zdravog rezona, s jedne, i feminizma, s druge strane.

I ponovo ispravka, feminizam se NE BORI za prava potlačenih žena, nekada jeste, ali to je prošlo vrijeme, današnj ifeminitam je nešto drugo.
ne postoji feminizam, postoje FEMINIZMI

o kojim feminizmima pises , koji su OK, akoji nisu , budi precizan ;-)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10628 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

piupiu wrote: 10/06/2020 14:15
S4mpion wrote: 10/06/2020 13:44 Ideje prvobitnog feminizma su nastajale iz potrebe da žene ostvare jednakopravnost s muškarcima, dok ideje modernog feminizma nastaju iz potrebe da se nekako potroši slobodno vrijeme, kojeg, zahvaljujući modernom dobu, ima napretek.
Gdje ima slobodnog vremena? Na zapadu? Šališ se? Zar ne pričamo ovdje stalno kako tamo ljudi žive na potezu pidžama-posao-pidžama?
One začetnice feminizma, one jadne, obespravljene žene, što su se, pod strašnim uslovima rada, kidale od posla u fabrikama, se u grobu okreću kad ovo pročitaju.

Još jedan primjer koliko su današnje žene nesvjesne kakav položaj imaju i koliko je feminizam pogubljen u silnim lutanjima.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10629 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

wewa wrote: 10/06/2020 14:16
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:13 Ali, da ne bude da stvari posmatramo samo iz jednog ugla, nemoguće je ne primjetiti koliko veliki broj današnjih žena ne podržava feminizam, kao prepoznatu ublehu, #womenagainstfeminism

Image
i tu im je mogucnost feministicka borba dala.
Potpuno tačno, ali to je bio onaj feminizam, onaj koji se stvarno borio za prava žena. Nije to komedija koja se danas naziva feminizmom.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10630 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

nekidan je @piupiu postavila odlican clanak na temu potrebe za redefinisanjem feministicke teorije kako bi bolje odgovarala potrebama danasnjeg drustva, jer je nastao raskorak izmedju razvoja teorije i stvarnosti koje nove generacije zive

uostalom, evo citata:

posting.php?mode=quote&f=1&p=16565595

https://pescanik.net/feminizam-kao-ruzna-rec/
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#10631 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Having a low human density, for a long period of time Africa has been colonized by outside nations, exploiting African resources. Some economists[3] have talked about the 'scourge of raw materials', large quantities of rare raw materials putting Africa under heavy pressures and leading to wars and slow development. Despite these abundance of natural resources, claims suggest that many Western nations like the United States, Canada, Australia, France and the United Kingdom often exploit Africa's natural resources today, causing most of the value and money from the natural resources to go to the West rather than Africa, further causing the poverty in Africa. States that call themselves "Western" often accuse East Asia of "stealing Africa from whites," although unlike some they have never invaded Africa but have only strengthened commercial ties.[4][5] A Guyanese historian, Walter Rodney, posits that foreign ownership of African natural resources is the "most direct way" that rich countries continue to dominate African states without formally colonizing them: "When citizens of Europe own the land and the mines of Africa, this is the most direct way of sucking the African continent."
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Natural ... n_concerns

Dovoljna je i vikipedija za ovu temu, a africi, i zenama i muskarcima jel, bi vise pomoglo da ih i zene i muskarci zapada prestanu pljackati i drzati u tom stanju uopste, umjesto sto se toboze sekiraju za njihova prava i sta ce jesti.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10632 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

S4mpion wrote: 10/06/2020 14:25 One začetnice feminizma, one jadne, obespravljene žene, što su se, pod strašnim uslovima rada, kidale od posla u fabrikama, se u grobu okreću kad ovo pročitaju.

Još jedan primjer koliko su današnje žene nesvjesne kakav položaj imaju i koliko je feminizam pogubljen u silnim lutanjima.
De, bolan, vidi se da 'korporativne motike' nikad nisi uzeo u ruke. Prosječan radni dan u velikim korporacijama po Americi, Aziji, Australiji je 12 sati. Njeguje se kultura 'teškog rada', da dodješ na posao ranije, da ostaneš što kasnije. U malim preduzećima i više. Još dok provedu po sat vremena tamo-vamo u saobraćaju, eto ti dana s puno slobodnog vremena. Samo u Evropi, gdje još vlada socijalizam, ima malo više reda po tom pitanju. I u Bosni, gdje vlada nerad.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10633 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

piupiu wrote: 10/06/2020 14:32
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:25 One začetnice feminizma, one jadne, obespravljene žene, što su se, pod strašnim uslovima rada, kidale od posla u fabrikama, se u grobu okreću kad ovo pročitaju.

Još jedan primjer koliko su današnje žene nesvjesne kakav položaj imaju i koliko je feminizam pogubljen u silnim lutanjima.
De, bolan, vidi se da 'korporativne motike' nikad nisi uzeo u ruke. Prosječan radni dan u velikim korporacijama po Americi, Aziji, Australiji je 12 sati. Njeguje se kultura 'teškog rada', da dodješ na posao ranije, da ostaneš što kasnije. U malim preduzećima i više. Još dok provedu po sat vremena tamo-vamo u saobraćaju, eto ti dana s puno slobodnog vremena. Samo u Evropi, gdje još vlada socijalizam, ima malo više reda po tom pitanju. I u Bosni, gdje vlada nerad.
Začetnice feminizma ne mogu ni zamislit' koliko je ženama teško danas.
Today the average hours worked in the U.S. is around 33,[17] with the average man employed full-time for 8.4 hours per work day, and the average woman employed full-time for 7.9 hours per work day.
U.S. BUREAU OF LABOR STATISTICS

Garant lažu ljudi, samo feminizam je istina.
Last edited by S4mpion on 10/06/2020 14:40, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10634 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

S4mpion wrote: 10/06/2020 14:39
piupiu wrote: 10/06/2020 14:32
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:25 One začetnice feminizma, one jadne, obespravljene žene, što su se, pod strašnim uslovima rada, kidale od posla u fabrikama, se u grobu okreću kad ovo pročitaju.

Još jedan primjer koliko su današnje žene nesvjesne kakav položaj imaju i koliko je feminizam pogubljen u silnim lutanjima.
De, bolan, vidi se da 'korporativne motike' nikad nisi uzeo u ruke. Prosječan radni dan u velikim korporacijama po Americi, Aziji, Australiji je 12 sati. Njeguje se kultura 'teškog rada', da dodješ na posao ranije, da ostaneš što kasnije. U malim preduzećima i više. Još dok provedu po sat vremena tamo-vamo u saobraćaju, eto ti dana s puno slobodnog vremena. Samo u Evropi, gdje još vlada socijalizam, ima malo više reda po tom pitanju. I u Bosni, gdje vlada nerad.
Začetnice feminizma ne mogu ni zamislit' koliko je ženama teško danas.
Today the average hours worked in the U.S. is around 33,[17] with the average man employed full-time for 8.4 hours per work day, and the average woman employed full-time for 7.9 hours per work day.
U.S. BUREAU OF LABOR STATISTICS
Pustiti ti statistike, prijatelju. Prekovremeni rad u korporacijama niko nit broji, nit plaća.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10635 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

piupiu wrote: 10/06/2020 14:40
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:39
piupiu wrote: 10/06/2020 14:32

De, bolan, vidi se da 'korporativne motike' nikad nisi uzeo u ruke. Prosječan radni dan u velikim korporacijama po Americi, Aziji, Australiji je 12 sati. Njeguje se kultura 'teškog rada', da dodješ na posao ranije, da ostaneš što kasnije. U malim preduzećima i više. Još dok provedu po sat vremena tamo-vamo u saobraćaju, eto ti dana s puno slobodnog vremena. Samo u Evropi, gdje još vlada socijalizam, ima malo više reda po tom pitanju. I u Bosni, gdje vlada nerad.
Začetnice feminizma ne mogu ni zamislit' koliko je ženama teško danas.
Today the average hours worked in the U.S. is around 33,[17] with the average man employed full-time for 8.4 hours per work day, and the average woman employed full-time for 7.9 hours per work day.
U.S. BUREAU OF LABOR STATISTICS
Pustiti ti statistike, prijatelju. Prekovremeni rad u korporacijama niko nit broji, nit plaća.
Ma lažu ljudi, samo feminizam je istina. One začetnice feminizma nemaju pojma koliko vam je teško danas.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10636 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

@S4ampion, a koje je tvoje poslanje na ovoj temi?

mislim, dosad smo shvatili da ne podrzavas ono sto ti smatras danasnjim feminizmom. sta dalje?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10637 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

wewa wrote: 10/06/2020 14:28 nekidan je @piupiu postavila odlican clanak na temu potrebe za redefinisanjem feministicke teorije kako bi bolje odgovarala potrebama danasnjeg drustva, jer je nastao raskorak izmedju razvoja teorije i stvarnosti koje nove generacije zive

uostalom, evo citata:

posting.php?mode=quote&f=1&p=16565595

https://pescanik.net/feminizam-kao-ruzna-rec/
problem je sto se feminizam analizira u jednini, jer ne postoji feminizam, postoje feminizmi, a svaki feminizam bi trebao imati novu rijec i svoje konkretno znacenje :)

ako ja kazem da sma krscanka, to nista ne znaci, jer nisam rekal da li sam katlolkinja, pravoslavka ili nesto drugo ;-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10638 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote: 10/06/2020 14:40
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:39
piupiu wrote: 10/06/2020 14:32

De, bolan, vidi se da 'korporativne motike' nikad nisi uzeo u ruke. Prosječan radni dan u velikim korporacijama po Americi, Aziji, Australiji je 12 sati. Njeguje se kultura 'teškog rada', da dodješ na posao ranije, da ostaneš što kasnije. U malim preduzećima i više. Još dok provedu po sat vremena tamo-vamo u saobraćaju, eto ti dana s puno slobodnog vremena. Samo u Evropi, gdje još vlada socijalizam, ima malo više reda po tom pitanju. I u Bosni, gdje vlada nerad.
Začetnice feminizma ne mogu ni zamislit' koliko je ženama teško danas.
Today the average hours worked in the U.S. is around 33,[17] with the average man employed full-time for 8.4 hours per work day, and the average woman employed full-time for 7.9 hours per work day.
U.S. BUREAU OF LABOR STATISTICS
Pustiti ti statistike, prijatelju. Prekovremeni rad u korporacijama niko nit broji, nit plaća.
jos je gore, kad se ljudi zakace statistike, a nemaju pojma kako funkcionira :D

korporicija je robija , ali mnogi ne razumiju sto znaci i kako izgleda raditi u korporacijama

ja nisam nikad vidjela osobe sa punim radnim vremenom u US i KAnadi da rade iskljucivo 8 sati, jer vecinu poslova rade prekovremeno :)

Sampion ne razumije koej su varijable mjerene i koristene u statistici of US labor biroa :D
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#10639 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

MarlboroGold wrote: 10/06/2020 00:24 Eto javi se tamo pa im reci kako to nema veze sa feminizmom. Baš me zanima šta bi ti odgovorile.
Uostalom dale to isto da kao da bih ja rekao vehabije nisu muslimani. Jesu, ali tumače drugačije.
Ne, ovo je kao kad ja gledam shakiru ili sofiju vergaru pa se osjecam kao ponosna latino zena :)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#10640 Re: Danasnji "feminizam"

Post by pustopoljina »

Image
I feel you bro' :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10641 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 14:57
piupiu wrote: 10/06/2020 14:40
S4mpion wrote: 10/06/2020 14:39

Začetnice feminizma ne mogu ni zamislit' koliko je ženama teško danas.


U.S. BUREAU OF LABOR STATISTICS
Pustiti ti statistike, prijatelju. Prekovremeni rad u korporacijama niko nit broji, nit plaća.
jos je gore, kad se ljudi zakace statistike, a nemaju pojma kako funkcionira :D

korporicija je robija , ali mnogi ne razumiju sto znaci i kako izgleda raditi u korporacijama

ja nisam nikad vidjela osobe sa punim radnim vremenom u US i KAnadi da rade iskljucivo 8 sati, jer vecinu poslova rade prekovremeno :)

Sampion ne razumije koej su varijable mjerene i koristene u statistici of US labor biroa :D
Ma primjera koliko hoćeš. Na primjer, kad je stvarna cifra nezaposlenosti 18%, a ne 7%, kao što tvrde zvanične statistike. Jer vlada iz statistike isključuje bilo koga ko je plaćen makar i za jedan sat rada tokom sedmice i klasificira ih kao zaposlene. Pošto u Bosni ne postoji ni koncept 'casual workforce', a kamo li šta drugo... :roll:

Osim toga, Evropljani i Amerikanci, Australijanci, Azija... se u putu nisu sreli radnim kulturama, zakonodavno i u raznim drugim smislovima.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10642 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

pustopoljina wrote: 10/06/2020 15:10 Image
I feel you bro' :lol:
moja najmladja je otisla korak dalje: pogledala spot za Waka waka i sva opcinjena izjavila da ce ozenit' Shakiru :lol: :lol: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10643 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10644 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote: 10/06/2020 15:15
Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 14:57
piupiu wrote: 10/06/2020 14:40

Pustiti ti statistike, prijatelju. Prekovremeni rad u korporacijama niko nit broji, nit plaća.
jos je gore, kad se ljudi zakace statistike, a nemaju pojma kako funkcionira :D

korporicija je robija , ali mnogi ne razumiju sto znaci i kako izgleda raditi u korporacijama

ja nisam nikad vidjela osobe sa punim radnim vremenom u US i KAnadi da rade iskljucivo 8 sati, jer vecinu poslova rade prekovremeno :)

Sampion ne razumije koej su varijable mjerene i koristene u statistici of US labor biroa :D
Ma primjera koliko hoćeš. Na primjer, kad je stvarna cifra nezaposlenosti 18%, a ne 7%, kao što tvrde zvanične statistike. Jer vlada iz statistike isključuje bilo koga ko je plaćen makar i za jedan sat rada tokom sedmice i klasificira ih kao zaposlene. Pošto u Bosni ne postoji ni koncept 'casual workforce', a kamo li šta drugo... :roll:

Osim toga, Evropljani i Amerikanci, Australijanci, Azija... se u putu nisu sreli radnim kulturama, zakonodavno i u raznim drugim smislovima.
u BiH je Zakon o Radu nedovrsen, nepreradjen, neobnovljen; neadkevatno registriranje samostalnih poduzetnika u odredjenim zanimanjima, doslovno su nepostojeci , nista me ne cudi :-) :roll:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10645 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

wewa wrote: 10/06/2020 14:43 @S4ampion, a koje je tvoje poslanje na ovoj temi?

mislim, dosad smo shvatili da ne podrzavas ono sto ti smatras danasnjim feminizmom. sta dalje?
Isto k'o što smo shvatili da i ti podržavaš moderni feminizam, ali na šta ciljaš, ključanje teme?
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10646 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 15:20
u BiH je Zakon o Radu nedovrsen, nepreradjen, neobnovljen; neadkevatno registriranje samostalnih poduzetnika u odredjenim zanimanjima, doslovno su nepostojeci , nista me ne cudi :-) :roll:
Ja sam ga kompletnog pročitala. Strogi socijalizam.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10647 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Opet bi se neki/e od vas trebali/e vratiti na početak teme i vidjeti kako i zašto je otvorena. Ako hoćete vlastitu temu o feminizmima u kojoj će se sve govoriti u superlativu u pozitivnom smislu onda sebi napravite drugu temu. U tom slučaju se pozivajte na moderaciju na svaku kritiku do mile volje.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10648 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

S4mpion wrote: 10/06/2020 15:21
wewa wrote: 10/06/2020 14:43 @S4ampion, a koje je tvoje poslanje na ovoj temi?

mislim, dosad smo shvatili da ne podrzavas ono sto ti smatras danasnjim feminizmom. sta dalje?
Isto k'o što smo shvatili da i ti podržavaš moderni feminizam, ali na šta ciljaš, ključanje teme?
pitam te koja je svrha tvog ucesca na temi jer si nebrojeno puta ponovio istu tvrdnju.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10649 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote: 10/06/2020 15:35 Opet bi se neki/e od vas trebali/e vratiti na početak teme i vidjeti kako i zašto je otvorena. Ako hoćete vlastitu temu o feminizmima u kojoj će se sve govoriti u superlativu u pozitivnom smislu onda sebi napravite drugu temu.
feminizam ne postoji

postoje feminizmi

tema je pogresno postavljena :)
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10650 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 15:37
MarlboroGold wrote: 10/06/2020 15:35 Opet bi se neki/e od vas trebali/e vratiti na početak teme i vidjeti kako i zašto je otvorena. Ako hoćete vlastitu temu o feminizmima u kojoj će se sve govoriti u superlativu u pozitivnom smislu onda sebi napravite drugu temu.
feminizam ne postoji

postoje feminizmi

tema je pogresno postavljena :)
Eto predloži Niemand da ispravi naslov.
Post Reply