Javni poziv objavljuje banka kao finansijer, ni u kom slučaju Autoceste. Jedina dionica za koju su poziv objavile Autoceste je lot 3b sarajevske obilaznice od Vlakova do Blažuja koji AC finansiraju iz vlastitih sredstava i taj tender je već tri puta paotoooka wrote: ↑01/06/2020 14:54Nisam baš siguran da ćemo do kraja godine imati izvođača za dionicu Konjic - Mostar. ACFBiH još nisu pokrenule potupke javne nabavke, bilo je nešto na stranici EBRD-a ali dok ACFBiH ne raspišu sumnjam da će nešto biti...edin_the wrote: ↑01/06/2020 13:19Tarčin-Ivan se već radi, a Ivan-Konjic niko ni ne spominje već dugo, što vjerovatno znači da se s time stalo. Kao što sam već pisao za dionicu Konjic-Mostar je već obezbijeđeno finansiranje i krenule su pretkvalifikacije, izvođač bi trebao biti poznat do kraja godine tako da će se s time početi u dogledno vrijeme. Sudeći po svemu Ivan-Konjic će ostati jedna od zadnjih dionica koje će se graditi.Haris.ba wrote: ↑01/06/2020 11:28
Ali, opet, ko što je već rečeno. Nema ništa još 20 godina od preskakanja Jablanice. Ako dođe ta petlja od Bradine do Konjica u slijedećih 10 godina - imamo bingo. Prije će kako je krenulo biti općenarodno veselje ako se završi Tarčin - Bradina. I to je u našim okvirima u pogledu poboljšanja veze Sarajevo - Mostar ravno teleportaciji.
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
-
edin_the
- Posts: 301
- Joined: 26/08/2014 16:14
#18126 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18127 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
A ostaje mogućnost, neke turističke ceste u tom kraju, ljudi zaboravljaju da je tu hidrocentrala, ogromno jezero, ne živi Jablanica od turizma.sarajevsko_pivo wrote: ↑01/06/2020 11:17 Ja sam inače iz Jablanice i sto se mene tice neka se autoput sto prije izgradi i ako treba nek zaobiđe komplet Jablanica. Ipak je to veoma malo mjesto. Ko hoće na janjetinu neka skrene sa autoputa i magistralom do Jablanice. Bitnije je izgraditi autoputem da konačno budemo povezani sa ostatkom Evropom.
Biće fenomenalno kada jednog dana se možemo provozati kompletnom koridoru 5C.
A što se tiče ugostiteljstva, naći će se sigurno za nekog mjesta i na nekom odmorištu na autoputu, za mene restoran s janjetinom definitivno ne bi bio kič na nekom odmaralištu.
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18128 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Koncesija za taj restoran ce biti velika, pa ce i cijene biti znatno vece kao i na svakom autoputu.
Ali ono sto se moze desiti jednog dana kad AP prođe kroz Prenj (ako) jeste da će Jablanica postati mirniji gradic koji ce moci da se posveti turistickoj ponudi.
Ali ono sto se moze desiti jednog dana kad AP prođe kroz Prenj (ako) jeste da će Jablanica postati mirniji gradic koji ce moci da se posveti turistickoj ponudi.
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#18129 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
većina jablaničkog jezera je u općini konjic, ovamo prema brani i iznad prema prozoru ima zanimljivih stvari, sovići, risovac, onda isto na jezeru samo sa druge strane Gračac, samo mislim da to već ulazi u općinu prozorSo What! wrote: ↑02/06/2020 02:56A ostaje mogućnost, neke turističke ceste u tom kraju, ljudi zaboravljaju da je tu hidrocentrala, ogromno jezero, ne živi Jablanica od turizma.sarajevsko_pivo wrote: ↑01/06/2020 11:17 Ja sam inače iz Jablanice i sto se mene tice neka se autoput sto prije izgradi i ako treba nek zaobiđe komplet Jablanica. Ipak je to veoma malo mjesto. Ko hoće na janjetinu neka skrene sa autoputa i magistralom do Jablanice. Bitnije je izgraditi autoputem da konačno budemo povezani sa ostatkom Evropom.
Biće fenomenalno kada jednog dana se možemo provozati kompletnom koridoru 5C.
A što se tiče ugostiteljstva, naći će se sigurno za nekog mjesta i na nekom odmorištu na autoputu, za mene restoran s janjetinom definitivno ne bi bio kič na nekom odmaralištu.
- Haris.ba
- Posts: 35296
- Joined: 08/09/2005 20:08
#18130 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Jablanici treba dobra cesta prema Prozoru i dalje na Travnik. Ponavljam, postojećom magistralom su za 15ak minuta na planiranoj petlji Ovčari.
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18131 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nejasno je uopste kako su oni zamislili da iskoriste ideju da autoput prolazi kraj Jablanice?
Plan je bio da se ide visoko iznad kroz prosjeke i tunele. Nisu valjda mislili da bi isao po sadasnjoj magistrali?
Plan je bio da se ide visoko iznad kroz prosjeke i tunele. Nisu valjda mislili da bi isao po sadasnjoj magistrali?
- Haris.ba
- Posts: 35296
- Joined: 08/09/2005 20:08
#18132 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa gledaj ideju koja je prošla u Vitezu. Malo brza cesta, malo ko 12 transferzala kada je autopijaca. Tako, kod nas sve može.drug_profi wrote: ↑02/06/2020 10:43 Nejasno je uopste kako su oni zamislili da iskoriste ideju da autoput prolazi kraj Jablanice?
Plan je bio da se ide visoko iznad kroz prosjeke i tunele. Nisu valjda mislili da bi isao po sadasnjoj magistrali?
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18133 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ja se nadam da će dok dođe do realizacije, doći i do pameti.
- Haris.ba
- Posts: 35296
- Joined: 08/09/2005 20:08
#18134 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ko sa kruznim ispred Vlade FBiH? Prvo ga zavrsili pa skontali da ne valja?
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#18135 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
bradina-konjic sigurno ide na kraju, to je već jasno. niko to ni ne spominje a i dionica nije nimalo jednostavna što zbog terena što zbog visinske razlike mada je u pitanju samo nekih 15km, elem dušu dalo za nekih 3-4 tendera po našem sistemuedin_the wrote: ↑01/06/2020 13:19Tarčin-Ivan se već radi, a Ivan-Konjic niko ni ne spominje već dugo, što vjerovatno znači da se s time stalo. Kao što sam već pisao za dionicu Konjic-Mostar je već obezbijeđeno finansiranje i krenule su pretkvalifikacije, izvođač bi trebao biti poznat do kraja godine tako da će se s time početi u dogledno vrijeme. Sudeći po svemu Ivan-Konjic će ostati jedna od zadnjih dionica koje će se graditi.Haris.ba wrote: ↑01/06/2020 11:28
Ali, opet, ko što je već rečeno. Nema ništa još 20 godina od preskakanja Jablanice. Ako dođe ta petlja od Bradine do Konjica u slijedećih 10 godina - imamo bingo. Prije će kako je krenulo biti općenarodno veselje ako se završi Tarčin - Bradina. I to je u našim okvirima u pogledu poboljšanja veze Sarajevo - Mostar ravno teleportaciji.
dakle 2035-2040 ako nastave ovakvim tempom!
- Haris.ba
- Posts: 35296
- Joined: 08/09/2005 20:08
#18136 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kolika je visinska razlika petlja Ovcari i izlaz iz tunela Ivan (autoput)
- klixoris
- Posts: 6396
- Joined: 07/11/2012 09:36
- Location: u zavoju....na koljenu
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18138 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Mislim da ce najveca biti od izlaza iz tunela Prenj do Mostar Sjever. Treba sici sa planine.
- Haris.ba
- Posts: 35296
- Joined: 08/09/2005 20:08
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
- klixoris
- Posts: 6396
- Joined: 07/11/2012 09:36
- Location: u zavoju....na koljenu
#18141 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa na tom dijelu gdje je planirani tunel Ivan ti je nadmorska visina oko 700m (trenutni tunel je na cca 950m). Znaci, u odnosu na Sarajevo (koje je prosjecno na 550-600m) si se cak malo i popeo. Tek od Bradine, odnosno izlaza iz planiranog tunela ide pravo spustanje sto se visine tice.
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#18143 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
pitanje je prvenstveno kuda će ići trasa od bradine do konjica.
a onda od konjica do mostar sjever (potoci ili tu negdje) kroz tunguziju, realno tu nijedan izlaz ne treba, zona sumraka!
a onda od konjica do mostar sjever (potoci ili tu negdje) kroz tunguziju, realno tu nijedan izlaz ne treba, zona sumraka!
- klixoris
- Posts: 6396
- Joined: 07/11/2012 09:36
- Location: u zavoju....na koljenu
#18144 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Hoce, otprilike. A sa mostarske strane bi trebao izaci na nekih 200m (izlazi u brdu). Znaci oko 500m visine da skinu kroz tunel. A posto je tunel dug oko 10km, to ispada 50m spusta po kilometru, odnosno 5% nagiba. Ako ga ikada naprave, bice to zanimljivo npr za kamionedrug_profi wrote: ↑02/06/2020 15:07 Tunel Prenj ce također počinjati na nekih 700 metara, mozda i vise (pink circle).
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#18145 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
to je pravo puno, teško za povjerovati. ima li negdje još takav tunel?
- klixoris
- Posts: 6396
- Joined: 07/11/2012 09:36
- Location: u zavoju....na koljenu
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18147 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
3% je dozvoljeni nagib zar ne. Preko toga mora biti treca traka.
A obzirom da je tunel planiran kao jedna cijev u pocetku, to znaci da ce biti katastrofa ako nagib bude takav da se ne moze odrzavati brzina od 80 km/h uzbrdo.
Pogibija u najavi.
A obzirom da je tunel planiran kao jedna cijev u pocetku, to znaci da ce biti katastrofa ako nagib bude takav da se ne moze odrzavati brzina od 80 km/h uzbrdo.
Pogibija u najavi.
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#18148 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
mislio sam na nagib, 5% za takav tunel meni zvuči van zdrave pameti.
kolika je visinska razlika između svetog roka i maslenice?
Last edited by RJ57 on 02/06/2020 15:36, edited 1 time in total.
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#18149 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
pa i ovi tuneli na dionici vlakovo tarčin su dobro strmi...
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18150 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Zapravo gledajuci drugu stranu Prenja, tamo gdje tunel treba da izadje, ne vjerujem da ce razlika izmedju ulaza i izlaza biti veca od 100 metara Jer jednostavno ta strana ima strminu do nekih 600 metara i nakon toga se poptuno ublazava nagib. Kroz to se sigurno nece kopati vec ce se po tome graditi. Odatle do Mostar sjevera se silazi tih 400 metara, ali to je na 15-tak kilometara duzine.

pink circle na tačno 600m n/v

pink circle na tačno 600m n/v
Last edited by drug_profi on 02/06/2020 15:40, edited 1 time in total.

