Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18126 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

toooka wrote: 01/06/2020 14:54
edin_the wrote: 01/06/2020 13:19
Haris.ba wrote: 01/06/2020 11:28
Ali, opet, ko što je već rečeno. Nema ništa još 20 godina od preskakanja Jablanice. Ako dođe ta petlja od Bradine do Konjica u slijedećih 10 godina - imamo bingo. Prije će kako je krenulo biti općenarodno veselje ako se završi Tarčin - Bradina. I to je u našim okvirima u pogledu poboljšanja veze Sarajevo - Mostar ravno teleportaciji.
Tarčin-Ivan se već radi, a Ivan-Konjic niko ni ne spominje već dugo, što vjerovatno znači da se s time stalo. Kao što sam već pisao za dionicu Konjic-Mostar je već obezbijeđeno finansiranje i krenule su pretkvalifikacije, izvođač bi trebao biti poznat do kraja godine tako da će se s time početi u dogledno vrijeme. Sudeći po svemu Ivan-Konjic će ostati jedna od zadnjih dionica koje će se graditi.
Nisam baš siguran da ćemo do kraja godine imati izvođača za dionicu Konjic - Mostar. ACFBiH još nisu pokrenule potupke javne nabavke, bilo je nešto na stranici EBRD-a ali dok ACFBiH ne raspišu sumnjam da će nešto biti...
Javni poziv objavljuje banka kao finansijer, ni u kom slučaju Autoceste. Jedina dionica za koju su poziv objavile Autoceste je lot 3b sarajevske obilaznice od Vlakova do Blažuja koji AC finansiraju iz vlastitih sredstava i taj tender je već tri puta pao
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18127 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

sarajevsko_pivo wrote: 01/06/2020 11:17 Ja sam inače iz Jablanice i sto se mene tice neka se autoput sto prije izgradi i ako treba nek zaobiđe komplet Jablanica. Ipak je to veoma malo mjesto. Ko hoće na janjetinu neka skrene sa autoputa i magistralom do Jablanice. Bitnije je izgraditi autoputem da konačno budemo povezani sa ostatkom Evropom.

Biće fenomenalno kada jednog dana se možemo provozati kompletnom koridoru 5C.
A ostaje mogućnost, neke turističke ceste u tom kraju, ljudi zaboravljaju da je tu hidrocentrala, ogromno jezero, ne živi Jablanica od turizma.

A što se tiče ugostiteljstva, naći će se sigurno za nekog mjesta i na nekom odmorištu na autoputu, za mene restoran s janjetinom definitivno ne bi bio kič na nekom odmaralištu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#18128 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Koncesija za taj restoran ce biti velika, pa ce i cijene biti znatno vece kao i na svakom autoputu.
Ali ono sto se moze desiti jednog dana kad AP prođe kroz Prenj (ako) jeste da će Jablanica postati mirniji gradic koji ce moci da se posveti turistickoj ponudi.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18129 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

So What! wrote: 02/06/2020 02:56
sarajevsko_pivo wrote: 01/06/2020 11:17 Ja sam inače iz Jablanice i sto se mene tice neka se autoput sto prije izgradi i ako treba nek zaobiđe komplet Jablanica. Ipak je to veoma malo mjesto. Ko hoće na janjetinu neka skrene sa autoputa i magistralom do Jablanice. Bitnije je izgraditi autoputem da konačno budemo povezani sa ostatkom Evropom.

Biće fenomenalno kada jednog dana se možemo provozati kompletnom koridoru 5C.
A ostaje mogućnost, neke turističke ceste u tom kraju, ljudi zaboravljaju da je tu hidrocentrala, ogromno jezero, ne živi Jablanica od turizma.

A što se tiče ugostiteljstva, naći će se sigurno za nekog mjesta i na nekom odmorištu na autoputu, za mene restoran s janjetinom definitivno ne bi bio kič na nekom odmaralištu.
većina jablaničkog jezera je u općini konjic, ovamo prema brani i iznad prema prozoru ima zanimljivih stvari, sovići, risovac, onda isto na jezeru samo sa druge strane Gračac, samo mislim da to već ulazi u općinu prozor
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#18130 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Jablanici treba dobra cesta prema Prozoru i dalje na Travnik. Ponavljam, postojećom magistralom su za 15ak minuta na planiranoj petlji Ovčari.
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#18131 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Nejasno je uopste kako su oni zamislili da iskoriste ideju da autoput prolazi kraj Jablanice?
Plan je bio da se ide visoko iznad kroz prosjeke i tunele. Nisu valjda mislili da bi isao po sadasnjoj magistrali?
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#18132 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote: 02/06/2020 10:43 Nejasno je uopste kako su oni zamislili da iskoriste ideju da autoput prolazi kraj Jablanice?
Plan je bio da se ide visoko iznad kroz prosjeke i tunele. Nisu valjda mislili da bi isao po sadasnjoj magistrali?
Pa gledaj ideju koja je prošla u Vitezu. Malo brza cesta, malo ko 12 transferzala kada je autopijaca. Tako, kod nas sve može.
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#18133 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Ja se nadam da će dok dođe do realizacije, doći i do pameti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#18134 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote: 02/06/2020 11:53 Ja se nadam da će dok dođe do realizacije, doći i do pameti.
Ko sa kruznim ispred Vlade FBiH? Prvo ga zavrsili pa skontali da ne valja?
RJ57
Posts: 5117
Joined: 10/04/2017 15:12

#18135 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

edin_the wrote: 01/06/2020 13:19
Haris.ba wrote: 01/06/2020 11:28
Ali, opet, ko što je već rečeno. Nema ništa još 20 godina od preskakanja Jablanice. Ako dođe ta petlja od Bradine do Konjica u slijedećih 10 godina - imamo bingo. Prije će kako je krenulo biti općenarodno veselje ako se završi Tarčin - Bradina. I to je u našim okvirima u pogledu poboljšanja veze Sarajevo - Mostar ravno teleportaciji.
Tarčin-Ivan se već radi, a Ivan-Konjic niko ni ne spominje već dugo, što vjerovatno znači da se s time stalo. Kao što sam već pisao za dionicu Konjic-Mostar je već obezbijeđeno finansiranje i krenule su pretkvalifikacije, izvođač bi trebao biti poznat do kraja godine tako da će se s time početi u dogledno vrijeme. Sudeći po svemu Ivan-Konjic će ostati jedna od zadnjih dionica koje će se graditi.
bradina-konjic sigurno ide na kraju, to je već jasno. niko to ni ne spominje a i dionica nije nimalo jednostavna što zbog terena što zbog visinske razlike mada je u pitanju samo nekih 15km, elem dušu dalo za nekih 3-4 tendera po našem sistemu :(
dakle 2035-2040 ako nastave ovakvim tempom! :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#18136 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Kolika je visinska razlika petlja Ovcari i izlaz iz tunela Ivan (autoput)
User avatar
klixoris
Posts: 6396
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#18137 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by klixoris »

Haris.ba wrote: 02/06/2020 13:02 Kolika je visinska razlika petlja Ovcari i izlaz iz tunela Ivan (autoput)
Po google mapama je oko 450m
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#18138 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Mislim da ce najveca biti od izlaza iz tunela Prenj do Mostar Sjever. Treba sici sa planine.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#18139 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

klixoris wrote: 02/06/2020 13:40
Haris.ba wrote: 02/06/2020 13:02 Kolika je visinska razlika petlja Ovcari i izlaz iz tunela Ivan (autoput)
Po google mapama je oko 450m


Nesta mi to puno. Ispade od Sarajeva nije se spustila trasa ni 50 metara.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18140 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote: 02/06/2020 09:14 Jablanici treba dobra cesta prema Prozoru i dalje na Travnik. Ponavljam, postojećom magistralom su za 15ak minuta na planiranoj petlji Ovčari.
Jablanica - GP Osoje (posušje) je 1h vožnje...
User avatar
klixoris
Posts: 6396
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#18141 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by klixoris »

Haris.ba wrote: 02/06/2020 14:34
klixoris wrote: 02/06/2020 13:40
Haris.ba wrote: 02/06/2020 13:02 Kolika je visinska razlika petlja Ovcari i izlaz iz tunela Ivan (autoput)
Po google mapama je oko 450m


Nesta mi to puno. Ispade od Sarajeva nije se spustila trasa ni 50 metara.
Pa na tom dijelu gdje je planirani tunel Ivan ti je nadmorska visina oko 700m (trenutni tunel je na cca 950m). Znaci, u odnosu na Sarajevo (koje je prosjecno na 550-600m) si se cak malo i popeo. Tek od Bradine, odnosno izlaza iz planiranog tunela ide pravo spustanje sto se visine tice.
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#18142 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

petlja Tarcin je na 650 metara, znaci 150 visocije od Sarajeva. Tunel Prenj ce također počinjati na nekih 700 metara, mozda i vise (pink circle).

kad se pogleda iz aviona sa 7000 metara, ne izgleda pretezak taj dio od Ivana do Prenja. :mrgreen:

Ali tacno iz ove perspektive te zove Jablanica da se provuces.

Image
RJ57
Posts: 5117
Joined: 10/04/2017 15:12

#18143 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

pitanje je prvenstveno kuda će ići trasa od bradine do konjica.
a onda od konjica do mostar sjever (potoci ili tu negdje) kroz tunguziju, realno tu nijedan izlaz ne treba, zona sumraka!
User avatar
klixoris
Posts: 6396
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#18144 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by klixoris »

drug_profi wrote: 02/06/2020 15:07 Tunel Prenj ce također počinjati na nekih 700 metara, mozda i vise (pink circle).
Hoce, otprilike. A sa mostarske strane bi trebao izaci na nekih 200m (izlazi u brdu). Znaci oko 500m visine da skinu kroz tunel. A posto je tunel dug oko 10km, to ispada 50m spusta po kilometru, odnosno 5% nagiba. Ako ga ikada naprave, bice to zanimljivo npr za kamione :mrgreen:
RJ57
Posts: 5117
Joined: 10/04/2017 15:12

#18145 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

to je pravo puno, teško za povjerovati. ima li negdje još takav tunel?
User avatar
klixoris
Posts: 6396
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#18146 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by klixoris »

RJ57 wrote: 02/06/2020 15:25 to je pravo puno, teško za povjerovati. ima li negdje još takav tunel?
Ako se ne varam, najduzi u regiji je Karavanke (Slovenija-Austrija) koji je cca 8km
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#18147 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

3% je dozvoljeni nagib zar ne. Preko toga mora biti treca traka.
A obzirom da je tunel planiran kao jedna cijev u pocetku, to znaci da ce biti katastrofa ako nagib bude takav da se ne moze odrzavati brzina od 80 km/h uzbrdo.
Pogibija u najavi.
RJ57
Posts: 5117
Joined: 10/04/2017 15:12

#18148 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

klixoris wrote: 02/06/2020 15:28
RJ57 wrote: 02/06/2020 15:25 to je pravo puno, teško za povjerovati. ima li negdje još takav tunel?
Ako se ne varam, najduzi u regiji je Karavanke (Slovenija-Austrija) koji je cca 8km
mislio sam na nagib, 5% za takav tunel meni zvuči van zdrave pameti.

kolika je visinska razlika između svetog roka i maslenice?
Last edited by RJ57 on 02/06/2020 15:36, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18149 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

pa i ovi tuneli na dionici vlakovo tarčin su dobro strmi...
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#18150 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Zapravo gledajuci drugu stranu Prenja, tamo gdje tunel treba da izadje, ne vjerujem da ce razlika izmedju ulaza i izlaza biti veca od 100 metara Jer jednostavno ta strana ima strminu do nekih 600 metara i nakon toga se poptuno ublazava nagib. Kroz to se sigurno nece kopati vec ce se po tome graditi. Odatle do Mostar sjevera se silazi tih 400 metara, ali to je na 15-tak kilometara duzine.

Image

pink circle na tačno 600m n/v
Last edited by drug_profi on 02/06/2020 15:40, edited 1 time in total.
Post Reply