Dešavanja u Srbiji

Duka Dizel II

#45351 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II » 22/05/2020 20:13

kox wrote:
22/05/2020 16:49
Duka Dizel II wrote:
22/05/2020 12:59
The 51st State wrote:
22/05/2020 12:47
jeli u srbiji u obracun plate ulaze topli obrok i prevoz?
Ne ulaze, ni topli obrok, ni regres ni putni troškovi
Može li izvor za to da u Srbiji topli obrok i regres ne ulaze u obračun plate, tj. da su neoporezivi ?

Prema ovome:
http://demo.paragraf.rs/demo/documents/ ... 7_stat.htm

https://biznis.telegraf.rs/novcanik/314 ... entari/svi

imaju karakter plate, oporezivi su te bi samim tim trebali ući u izračun prosječne plate.

Evo ovdje :
https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=464
navodi sljedeće:

Inače, po metodologiji Republičkog zavoda za statistiku, u zaradu su uključene i naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom, topli obrok, naknada za godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznike, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, nagrade, bonusi, kao i naknade za rad zaspolenih van radnog odnosa, odnosno za privremene i povremene poslove.

U ove cifre, prema toj metodologiji, ne ulaze zarade po osnovu ugovora o delu

Evo sa sajta agencije za statistiku Srbije, prosječna zarada mart 2019:

https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/2 ... 19/?s=2403

Definicija zarade

U istraživanju o zaradama (u skladu sa Zakonom o radu i Zakonom o porezu na dohodak građana) pod zaradom se podrazumevaju sve isplate zaposlenima na koje se plaćaju pripadajući porezi i doprinosi.

Zaradu čine:

zarade zaposlenih u radnom odnosu, uključujući naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom; naknade za ishranu u toku rada i za neizvršene časove rada (godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznici, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, zastoj u radu koji nije nastao krivicom radnika); regres za korišćenje godišnjeg odmora, nagrade, bonusi i sl.;
naknade za rad zaposlenih van radnog odnosa (po osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova).
Za najveći broj ljudi u Srbiji topli obrok i regres su virtuelne kategorije.
Ja radim u državnoj firmi i iz sektora za ljudske resurse nas godinama ubedjuju da mi imamo topli obrok i regres u plati,ali se oni nigde ne vide u koeficijentima i platnim listićima.
Prema tome, to može biti deo plate, ako ga se isplaćuje.

Neke firme isplaćuju 1 dinar po radnom danu toplog obroka. Dakle,sprdnja...U suštini, jako mali broj radnika prima te dve kategorije kako bog zapoveda. U EPS-u i Telekomu verovatno...

kox

#45352 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox » 23/05/2020 01:36

Duka Dizel II wrote:
22/05/2020 20:13
kox wrote:
22/05/2020 16:49
Duka Dizel II wrote:
22/05/2020 12:59

Ne ulaze, ni topli obrok, ni regres ni putni troškovi
Može li izvor za to da u Srbiji topli obrok i regres ne ulaze u obračun plate, tj. da su neoporezivi ?

Prema ovome:
http://demo.paragraf.rs/demo/documents/ ... 7_stat.htm

https://biznis.telegraf.rs/novcanik/314 ... entari/svi

imaju karakter plate, oporezivi su te bi samim tim trebali ući u izračun prosječne plate.

Evo ovdje :
https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=464
navodi sljedeće:

Inače, po metodologiji Republičkog zavoda za statistiku, u zaradu su uključene i naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom, topli obrok, naknada za godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznike, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, nagrade, bonusi, kao i naknade za rad zaspolenih van radnog odnosa, odnosno za privremene i povremene poslove.

U ove cifre, prema toj metodologiji, ne ulaze zarade po osnovu ugovora o delu

Evo sa sajta agencije za statistiku Srbije, prosječna zarada mart 2019:

https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/2 ... 19/?s=2403

Definicija zarade

U istraživanju o zaradama (u skladu sa Zakonom o radu i Zakonom o porezu na dohodak građana) pod zaradom se podrazumevaju sve isplate zaposlenima na koje se plaćaju pripadajući porezi i doprinosi.

Zaradu čine:

zarade zaposlenih u radnom odnosu, uključujući naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom; naknade za ishranu u toku rada i za neizvršene časove rada (godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznici, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, zastoj u radu koji nije nastao krivicom radnika); regres za korišćenje godišnjeg odmora, nagrade, bonusi i sl.;
naknade za rad zaposlenih van radnog odnosa (po osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova).
Za najveći broj ljudi u Srbiji topli obrok i regres su virtuelne kategorije.
Ja radim u državnoj firmi i iz sektora za ljudske resurse nas godinama ubedjuju da mi imamo topli obrok i regres u plati,ali se oni nigde ne vide u koeficijentima i platnim listićima.
Prema tome, to može biti deo plate, ako ga se isplaćuje.

Neke firme isplaćuju 1 dinar po radnom danu toplog obroka. Dakle,sprdnja...U suštini, jako mali broj radnika prima te dve kategorije kako bog zapoveda. U EPS-u i Telekomu verovatno...
To znači da je prema podacima koje si naveo na prethodnoj strani prosječna plata u Srbiji 19 eura veća, ali stvarna prosječna primanja oko 200 KM tj. 100 eura manja mjesečno u odnosu na FBiH. Dakle prosječna mjesečna primanja radnika u FBiH su veća za skoro 20%.
Mi koji živimo ovdje znamo da to primanja uopšte nisu sjajna, pa šta onda reći za Srbiju ?

Duka Dizel II

#45353 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II » 23/05/2020 05:08

kox wrote:
23/05/2020 01:36

To znači da je prema podacima koje si naveo na prethodnoj strani prosječna plata u Srbiji 19 eura veća, ali stvarna prosječna primanja oko 200 KM tj. 100 eura manja mjesečno u odnosu na FBiH. Dakle prosječna mjesečna primanja radnika u FBiH su veća za skoro 20%.
Mi koji živimo ovdje znamo da to primanja uopšte nisu sjajna, pa šta onda reći za Srbiju ?
:-)

Vidi, ja sam naveo visine prosečnih plata u Srbiji, Federaciji BiH i CG uzimajući podatke sa zvaničnih statističkih zavoda u tim državama, odnosno entitetima.
E sad ako ti misliš da je u Srbiji plata realno manja ili u Federaciji BiH realno veća, zbog toplog obroka i regresa...od volje ti.

Ja sam rekao kako stoje stvari u Srbiji sa toplim obrokom i regresom. To su za najveći broj radnika virtuelne kategorije.
Putni troškovi se pak isplaćuju. Van plate i nisu oporezivi.

Kako je u BiH,što se toga tiče, ne znam.
Pretpostavljam da su zakonskim odredbama topli obrok i regres takodje predmet oporezivanja. Ili nisu?

kox

#45354 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox » 23/05/2020 11:14

Duka Dizel II wrote:
23/05/2020 05:08
kox wrote:
23/05/2020 01:36

:-)

Vidi, ja sam naveo visine prosečnih plata u Srbiji, Federaciji BiH i CG uzimajući podatke sa zvaničnih statističkih zavoda u tim državama, odnosno entitetima.
E sad ako ti misliš da je u Srbiji plata realno manja ili u Federaciji BiH realno veća, zbog toplog obroka i regresa...od volje ti.

Ja sam rekao kako stoje stvari u Srbiji sa toplim obrokom i regresom. To su za najveći broj radnika virtuelne kategorije.
Putni troškovi se pak isplaćuju. Van plate i nisu oporezivi.

Kako je u BiH,što se toga tiče, ne znam.
Pretpostavljam da su zakonskim odredbama topli obrok i regres takodje predmet oporezivanja. Ili nisu?
Već ti je ranije objašnjeno da je u BiH različito, ali ti si na prošloj strani koristio podatak o prosječnoj plati u FBiH i uporedjivao ga sa podatkom u Srbiji. U FBiH topli obrok i regres do odredjenog iznosa, koji je kada se mjesečno izračuna (zbog regresa, on se uglavnom isplaćuje godišnje, ne mjesečno pa treba podijeliti na mjesečne iznose), otprilike 220 - 240 KM mjesečno neoporeziv. Uglavnom ih svi isplaćuju, pogotovo topli obrok, jer je za poslodavca puno povoljniji nego plata. Neoporeziva primanja ne ulaze u prosječnu platu.
Ukratko, FBiH ovakva nakaradna kakva je, za Srbiju ispade Kalifornija :lol:
Kao i sa većinom stvari koje dolaze iz Vučkove Srbije, čim se malo zagrebe ispod površine vide se nebuloze o najboljoj ekonomiji u Evropi i sl.
Da se razumijemo slično je svuda ali je ova njegova garnitura u tome apsolutni šampion.

Duka Dizel II

#45355 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II » 23/05/2020 12:19

kox wrote:
23/05/2020 11:14

Već ti je ranije objašnjeno da je u BiH različito, ali ti si na prošloj strani koristio podatak o prosječnoj plati u FBiH i uporedjivao ga sa podatkom u Srbiji. U FBiH topli obrok i regres do odredjenog iznosa, koji je kada se mjesečno izračuna (zbog regresa, on se uglavnom isplaćuje godišnje, ne mjesečno pa treba podijeliti na mjesečne iznose), otprilike 220 - 240 KM mjesečno neoporeziv. Uglavnom ih svi isplaćuju, pogotovo topli obrok, jer je za poslodavca puno povoljniji nego plata. Neoporeziva primanja ne ulaze u prosječnu platu.
Kao i sa većinom stvari koje dolaze iz Vučkove Srbije, čim se malo zagrebe ispod površine vide se nebuloze o najboljoj ekonomiji u Evropi i sl.
Da se razumijemo slično je svuda ali je ova njegova garnitura u tome apsolutni šampion.
Eto, utvrdili smo da su prosečne plate u Federaciji BiH najveće u regionu Zapadnog Balkana ako uračunamo topli obrok i regres. :) Veće su prosečne plate čak i od nekih zemalja EU.
Nema razloga da ne verujem kako svi poslodavci u FBiH to isplaćuju.

Pročitao sam negde da će u FBiH u vreme ove krize čak i skočiti prosečne plate. Jer će biti likvidiran dobar deo realnog sektora koji daje male plate i samo kvari prosek . Osteće samo budžetlije sa visokim platama, toplim obrokom i regresom.

Kalifornija, nema šta.

kox

#45356 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox » 23/05/2020 12:32

Duka Dizel II wrote:
23/05/2020 12:19
kox wrote:

Eto, utvrdili smo da su prosečne plate u Federaciji BiH najveće u regionu Zapadnog Balkana ako uračunamo topli obrok i regres. :) Veće su prosečne plate čak i od nekih zemalja EU.

Pročitao sam negde da će u FBiH u vreme ove krize čak i skočiti prosečne plate. Jer će biti likvidiran dobar deo realnog sektora koji daje male plate i samo kvari prosek . Osteće samo budžetlije sa visokim platama, toplim obrokom i regresom.

Kalifornija, nema šta.
Jel' vam to Vučko da template za propagandne pamflete pa samo ubacite FBiH umjesto Srbija ? :lol:
Samo nastavite, sa zanimanjem pratimo. I više Nestorovića ubacite, bez njega nije to to.
Još ako Fadil zaplače na televiziji obrali ste bostan :lol:
A sad ozbiljno, postavio sam par strana ranije tekstove o ovim propagandnim ekonomskim pričama u Srbiji koje traju skoro pa deceniju. Ako ja kao neko ko nije ekonomista na prvu vidim manipulaciju nekim podatkom kao što je prosječna plata, ljudi kojima je to posao definitivno imaju šta da kažu.

Duka Dizel II

#45357 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II » 23/05/2020 13:09

kox wrote:
23/05/2020 12:32

Jel' vam to Vučko da template za propagandne pamflete pa samo ubacite FBiH umjesto Srbija ? :lol:
Samo nastavite, sa zanimanjem pratimo. I više Nestorovića ubacite, bez njega nije to to.
Još ako Fadil zaplače na televiziji obrali ste bostan :lol:
A sad ozbiljno, postavio sam par strana ranije tekstove o ovim propagandnim ekonomskim pričama u Srbiji koje traju skoro pa deceniju. Ako ja kao neko ko nije ekonomista na prvu vidim manipulaciju nekim podatkom kao što je prosječna plata, ljudi kojima je to posao definitivno imaju šta da kažu.
Šta znači "manipulacija prosečnim platama"?
I ja sam ovde pisao da je prosečna plata jedan jako varljiv podatak, koji ne može sam po sebi mnogo reći o ekonomiji jedne zemlje, ako se ne uzmu u obzir još neki parametri.

Ali ovde pojedinci zapeli za prosečnu platu.
Sad munjevito (što bi rekao Runner) ubacujemo u kalkulaciju topli obrok i regres. :lol:

animals

#45358 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animals » 23/05/2020 13:27

Duka Dizel II wrote:
kox wrote:

Kalifornija, nema šta.
Jebo ga ti..
ako ugledni ekonomisti iz Srbije tvrde jedno, sta ti onda pokusavas opravdati..

Duka Dizel II

#45359 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II » 23/05/2020 13:42

animals wrote:
23/05/2020 13:27

Jebo ga ti..
A šta tvrde ugledni ekonomisti?

Kikibombona

#45360 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Kikibombona » 23/05/2020 14:17

Duka Dizel II wrote:
kox wrote:

Kalifornija, nema šta.
Kod nas je regres neoporeziv do 450KM (otrprilike), sve sto predje preko te cifre se oporezuje. Tu nas je naguzio premijer Novalic prije 2 godine, sve mu jebem.

Topli obrok se ne oporezuje do 8.5km. I gotovo svaka firma isplacuje topli obrok jer je oslobodjen poreza (ja ne znam nikoga da nema topli). Recimo, ja sam imao jedno vrijeme 13km topli, pa kada su odlucili da se oporezuje iznos iznad 8.5, smanjen je topli na 8.5, a razlika nabacena na platu, jer se svakako oporezuje. :D

Prevoz se isto ne oporezuje kao ni bonusi.

...

Dakle, dobro ti kazu, realna plata u FBiH je veca za 100e. Fakat sam mislio da imate topli. :roll:

animals

#45361 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animals » 23/05/2020 19:35

Duka Dizel II wrote:
23/05/2020 13:42
animals wrote:
23/05/2020 13:27

Jebo ga ti..
A šta tvrde ugledni ekonomisti?
Sve suprotno od tebe..
ali ti vjerovatno samo Pink gledas..

RunnerX

#45362 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by RunnerX » 23/05/2020 20:56

Gledaj ovu maskotu. :lol:

Vulin: Džaferović se najdirektnije umiješao u unutrašnja pitanja Srbije
https://www.klix.ba/vijesti/bih/vulin-d ... /200523087

Maraschino

#45363 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Maraschino » 23/05/2020 21:25

koji debil :lol: :lol:

escobar__

#45364 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by escobar__ » 23/05/2020 22:12

Srbija je evropski Iran, zemlja u kojoj vjerski establišment ima posljednju riječ. Kakva jebačina zdravog razuma...

Naletih na Tviteru baljezgarije onog čovjekolikog majmuna Irineja, opet frajer o narodima, nacijama, kulturama i svemu onome o čemu u normalnim zemljama ne diskusiju vjerski službenici.

mishic

#45365 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by mishic » 23/05/2020 22:27

Vulin, najopskurnija karikatura od političara na Balkanu, počeo da drži lekcije drugima. I to o čemu?!! O miješanju drugih u unutarnje stvari Srbije!!!
Drži lekcije o onome u čemu on svaki drugi dan umiješa svoje prste u unutarnje stvari Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije...
Drži lekcije o onome u čemu on daleko prednjaći i to daleko grublje, prijeteče, drsko, idiotski, glupo, baš onako kakav je i sam.

RunnerX

#45366 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by RunnerX » 23/05/2020 23:26

Kesić prekucao igricu. :lol:

Trafalgar Law

#45367 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Trafalgar Law » 24/05/2020 14:56

Dobar intervjuu kojeg mi je padjdo poslao na čitanje.

„Opozicija danas želi da nastupi samo na izborima na kojima može odmah da pobedi - nokautom, ali za to nema snage i zato nam je potrebna akumulacija manjih pobeda, umesto velikih poraza usled nerealnih ambicija i neodgovornih procena."

https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija- ... W-bqMYe318

zavrzlama

#45368 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by zavrzlama » 24/05/2020 15:11

Tadic konacno shvatio:

Vlast u srbiji se dobija na rusofiliji,velicanjem ratnih zlocinaca,mrznjom prema komsijama,kosovskom mitom,saradnjom sa spc i antievropskim vrinednostima....i na kraju je shvatio da obicni srbenda ne razumije salonsko cetnikovanje,nego javno i drsko...

Priznas genocid i izvines se zrtvama i gubis izbore glat...srbija je to brale :lol:

Duka Dizel II

#45369 Re:

Post by Duka Dizel II » 24/05/2020 16:45

zavrzlama wrote:
26/12/2007 17:47
Kosovo je najmanj problem Srbiji i srpskom narodu..glavni problem je kako zaustaviti daljnu losu politiku koja se odnosi na susjedne drzave i narode...Srbija je zaratila sa svima i nema niti jednog prijatelja kako u susjedstvu tako i u svijetu..osim lazne Rusije..to je problem...jer ovakvom politikom,jakim radikalima,Srbija ce sebi sama stvoriti nova Kosova na Sandzaku,Vojvodini itd...Uzmimo srpsku politiku u BIH..oni i 12 godina poslije rata guse svoj narod parolom kako im je BIH nuzno zlo i kako sve trebaju da rade da se odvoje od BIH...a svi znamo da to odvajanje je nemoguce bez rata...Propast Srbije je tek pocela...a zavrsit ce se novim 5. Oktobrom s nadom bez vecih zrtava...
Kliknuh na prvu stranicu ove teme. :lol:

Zavrzlama, ti ladno 12,5 godina ne propuštaš nijednu stranicu ovde. Ispratio si i Koštunicu i Tadića i Nikolića u penziju i razne vlade i koalicije u Srbiji.
I još uvek ništa ne znaš.

zilog

#45370 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by zilog » 25/05/2020 10:54

Urnebes :pisnuo:

Banksy

#45371 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Banksy » 25/05/2020 10:57

Bože sačuvaj :lol: :lol:

Šteta što se Kesić preklapa s Utiskom, baš nikakav termin, i još šeta, kasni, ne pamtim kad sam ga pogledala na tvu.

Trafalgar Law

#45372 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Trafalgar Law » 25/05/2020 11:25

Ovo je "mantra" ili neka pro-srpska new.age religija koju je preporodila aktuelna vlast, a propagiraju je mediji u njihovom vlasništvu.

zilog

#45373 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by zilog » 25/05/2020 12:13

Onda babuni dodju ovdje i naprdjuju kako ce im dogodine porasti ekonomija...

Niko od njih ne komentarise u kakvu im se psihijatrijsku ustanovu pretvorila drzava.

Ova dvojica sa videa su mainstream srbijanskog javnog zivota, nisu bilo ko. Vucic slusa Nestorovica vise od Kona, a Dacic je Ministar "spolnih" poslova. "Voditeljica" je posebna prica...

Pa i treba im dobra ekonomija, psihijatri su skupi... :pisnuo:

RunnerX

#45374 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by RunnerX » 25/05/2020 12:41

Banksy wrote:
25/05/2020 10:57

Šteta što se Kesić preklapa s Utiskom, baš nikakav termin, i još šeta, kasni, ne pamtim kad sam ga pogledala na tvu.
Kako se preklapa sa utiskom? Kesić je subotom, a utisak nedjeljom?

Banksy

#45375 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Banksy » 25/05/2020 14:54

RunnerX wrote:
25/05/2020 12:41
Banksy wrote:
25/05/2020 10:57

Kako se preklapa sa utiskom? Kesić je subotom, a utisak nedjeljom?
Subotom je na Srbiji, nama je zatamnjen, kod nas je nedjeljom, klizni termin, kad završi neki rijaliti, obavezno kasni, hrpa reklama poslije svakog skeča, ne vrijedi čekati,
Uz to, pao je kvalitetom drastično kako je prešao na novu.

Post Reply