Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26001 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

jesi li primijetio da negdje ima goriva po crijevima,oko filtera? da je vlazno? da se osjeti nafta?
pregledaj sve brze konektore na filteru .
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#26002 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajlija120 »

bitanga_sa_otesa wrote: 26/02/2020 20:52 jesi li primijetio da negdje ima goriva po crijevima,oko filtera? da je vlazno? da se osjeti nafta?
pregledaj sve brze konektore na filteru .
Da, bilo je tragova friškog goriva kod elektromagnetnog ventila na bosch pumpi i dijagnostika je njega pokazala. Međutim promijenio sam kompletnu pumpu i sad mi se čini ok ta stvar. Plovak je isto zamijenjen, odnosno pumpa goriva u rezervoaru.

Ostaje mi jedino da pogledam detaljno crijeva, senzore, motorić ler gasa, više ni sam ne znam odakle početi.

Ovo sam našao na jednoj stranici: "Motorić za upravljanje praznog hoda, koji se također naziva i motorić ler-gasa, kontrolira protok zraka u gorivo, osiguravajući time da brzina motora ne prijeđe minimalnu vrijednost. Sprječava motor da se ugasi nakon oslobađanja papučice gasa. Motorić neprestano baca gorivo u oba smjera. Jedan od najčešćih uzroka kvarova je ugljik (čađa). Kvar možete prepoznati ako imate problema prilikom pokretanja motora, gašenjem prilikom praznog hoda ili ako motor neuravnotešeno radi."

Nisam pametan... :-?
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#26003 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Ja mislim da taj motoric o kojem pricas se nalazi na klapni gasa
dragonborn2712
Posts: 21
Joined: 23/02/2020 20:23

#26004 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dragonborn2712 »

RagibUzoriti wrote: 26/02/2020 10:36 Pa zasto onda mislis da je senzor protoka? :shock:
Ono sto sam primjetio da auto bolje vuce kad se iskljuci protokomjer,takodje pritisak turbine fino prati referentnu vrijednost..Nzm da li moze biti do njega jer kad je ukljucen auto ne prijavljuje ni jednu gresku..
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#26005 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

sarajlija120 wrote: 26/02/2020 23:43
bitanga_sa_otesa wrote: 26/02/2020 20:52 jesi li primijetio da negdje ima goriva po crijevima,oko filtera? da je vlazno? da se osjeti nafta?
pregledaj sve brze konektore na filteru .
Da, bilo je tragova friškog goriva kod elektromagnetnog ventila na bosch pumpi i dijagnostika je njega pokazala. Međutim promijenio sam kompletnu pumpu i sad mi se čini ok ta stvar. Plovak je isto zamijenjen, odnosno pumpa goriva u rezervoaru.

Ostaje mi jedino da pogledam detaljno crijeva, senzore, motorić ler gasa, više ni sam ne znam odakle početi.

Ovo sam našao na jednoj stranici: "Motorić za upravljanje praznog hoda, koji se također naziva i motorić ler-gasa, kontrolira protok zraka u gorivo, osiguravajući time da brzina motora ne prijeđe minimalnu vrijednost. Sprječava motor da se ugasi nakon oslobađanja papučice gasa. Motorić neprestano baca gorivo u oba smjera. Jedan od najčešćih uzroka kvarova je ugljik (čađa). Kvar možete prepoznati ako imate problema prilikom pokretanja motora, gašenjem prilikom praznog hoda ili ako motor neuravnotešeno radi."

Nisam pametan... :-?
Meni to ugrubo lici da si imao dva problema, jedan sa bosch poumpom, povratom, plavim dimom i sl, koji si zamjenom pumpe rjesio i drugi da ti negdje na vodu nafte falsira zrak i da vraca naftu u rezervoar jer su sve to simptomi kad auto ostane bez goriva. Za pocetak ja bih pogledatao crijeva i vodove od rezervoara prema pumpi i motoru.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#26006 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drndalo »

Nego vako, drugu mi se upalio Check endJin, u ovlastenom kazu da valjda treba uraditi regeneraciju DPFa, ali nista ne garantuju, cak ga ohladise pricom da pri tome moze biti ostecena turbina i slicno...

E sad, znam za "samoregeneraciju" istog, ali ne znam kako taj proces ide i rade u servisu...? Rizici, preporuke, upozorenja, itd...? Hvala
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26007 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

nek naspe litar ateefa u rezervar i pun gas na autoput,nesto se mora desit :D
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#26008 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drndalo »

Ako sam ga dobro shvatio u safe mod se prebacio, nece ni na autoputu >100 u petoj, u nizoj uspori...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26009 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

onda se neDŽe zaĆepilo
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#26010 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drndalo »

Izgleda. Ne znam kako ide to prisilno u servisu, jos mi je cudnije da u ovlastenom ne garantuju nista...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26011 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ne znam ni ja kako ide,al sta ti se cuditi kad tamo rade laici i djeca ,svi sto znaju ista rade kuci ili po hr i njemackoj :D
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#26012 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Promijenio sam egr i klapnu, sve novo stavljeno. Očišćen nekakav senzor usisa ili kako se već zove. Urađen mali servis.
Nikakva promjena.
Motor i dalje pomalo nemirno radi i ponekad počnu da variraju obrtaji u leru. Krene da se ugasi pa doda gas, i tako nekoliko puta, kako počnu tako i prestanu, sami od sebe.
Dijagnostika ne pokazuje ništa ili je ovi papci nisu znali očitati kako treba. Kažu nigdje nisu uočili neki vakum da vuče. Neće niko da se zajebava sa grobovima.
Kada bude plata otići ću do onih "piknalog" meščini negdje na Dobrinji, svašta nešto obećavaju da mogu uraditi pa ćemo vidjeti.
Auto inače vozi normalno, ubrzava normalno, ne troši nešto više nego što mislim da bi trebao.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#26013 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajlija120 »

Naslovnica wrote: 27/02/2020 21:13 Promijenio sam egr i klapnu, sve novo stavljeno. Očišćen nekakav senzor usisa ili kako se već zove. Urađen mali servis.
Nikakva promjena.
Motor i dalje pomalo nemirno radi i ponekad počnu da variraju obrtaji u leru. Krene da se ugasi pa doda gas, i tako nekoliko puta, kako počnu tako i prestanu, sami od sebe.
Dijagnostika ne pokazuje ništa ili je ovi papci nisu znali očitati kako treba. Kažu nigdje nisu uočili neki vakum da vuče. Neće niko da se zajebava sa grobovima.
Kada bude plata otići ću do onih "piknalog" meščini negdje na Dobrinji, svašta nešto obećavaju da mogu uraditi pa ćemo vidjeti.
Auto inače vozi normalno, ubrzava normalno, ne troši nešto više nego što mislim da bi trebao.
Koje ti je auto? Ja sam upravo post ili dva ranije posvetio istom problemu. Čak sam i bosch pumpu s velikom dozom skeptičnosti promijenio i krhnuo lovu.

Sad sam naručio na svoj zahtjev motorić ler gasa, odnosno motorić za upravljanje praznog hoda čiji je zadatak da reguliše protok zraka u gorivo. Zbog neispravnog motorića motor neuravnoteženo radi i obrtaji variraju, auto se gasi na leru i kad je odvojen na kvačilu, čak u najgorem slučaju i kad je papučica podignuta sa gasa, u vožnji. Može biti to, a i ne mora. Ja sam odlučio da ga majstor promijeni na moje insistiranje, pa ćemo vidjeti.
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#26014 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Seat Altea 1.6 75kW beMzin (BGU oznaka motora).
Isto se ponaša i na plinu i na benzinu.
:-?
Meni je u toku vožnje OK, i u leru se nikada neće ugasiti. Samo krenu obrtaji dole, pa ih nabije na 1500-2000. Tako nekoliko puta i prestane. Fakat počinjem da sumnjam na procesor, a ako je to u pitanju, jbtga onda, tako je kako je.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#26015 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajlija120 »

Naslovnica wrote: 27/02/2020 21:33 Seat Altea 1.6 75kW beMzin (BGU oznaka motora).
Isto se ponaša i na plinu i na benzinu.
:-?
Meni je u toku vožnje OK, i u leru se nikada neće ugasiti. Samo krenu obrtaji dole, pa ih nabije na 1500-2000. Tako nekoliko puta i prestane. Fakat počinjem da sumnjam na procesor, a ako je to u pitanju, jbtga onda, tako je kako je.
Budi oprezan, nemoj da ti se desi kao meni. Ja nisam vjerovao da je pumpa i na kraju sam bio upravu, al gotovo kad je promijenih i pare dadoh. Problem se vratio. Pronađi nekog iskusnog majstora, za Seata ga bar nije teško naći i svako ih radi. Sva crijeva provjeri od sistema goriva, provjeri MAF senzor isto tako, klimu (možda smiješno zvuči ali znam šta pričam) i termostat.

Ja svoj problem još nisam riješio, ali sam uvjeren da nije nešto puno veliko. Ima nekoliko stvari koje mogu utjecati na to. Procesor ne crkava tek tako lagano, moraš biti veliki baksuz, ali nije nemoguće. Ići ću jedno po jedno, lagano. 8-)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#26016 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by channel10 »

Naslovnica wrote: 27/02/2020 21:33 Seat Altea 1.6 75kW beMzin (BGU oznaka motora).
Isto se ponaša i na plinu i na benzinu.
:-?
Meni je u toku vožnje OK, i u leru se nikada neće ugasiti. Samo krenu obrtaji dole, pa ih nabije na 1500-2000. Tako nekoliko puta i prestane. Fakat počinjem da sumnjam na procesor, a ako je to u pitanju, jbtga onda, tako je kako je.
Jel se to kod tebe desava samo kad je hladan ili nema pravila?
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#26017 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

channel10 wrote: 27/02/2020 21:57
Naslovnica wrote: 27/02/2020 21:33 Seat Altea 1.6 75kW beMzin (BGU oznaka motora).
Isto se ponaša i na plinu i na benzinu.
:-?
Meni je u toku vožnje OK, i u leru se nikada neće ugasiti. Samo krenu obrtaji dole, pa ih nabije na 1500-2000. Tako nekoliko puta i prestane. Fakat počinjem da sumnjam na procesor, a ako je to u pitanju, jbtga onda, tako je kako je.
Jel se to kod tebe desava samo kad je hladan ili nema pravila?
Nema pravila.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#26018 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Naslovnice jesi probao sa drugim motoricem ler gasa?
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26019 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Ja vjerujem da je takav kvar izazvan necim, sto ne kosta vise od 20 KM, ali da se dodje do njega potrebne su stotine KM a mozda i hiljadu KM, zato, ignorisi. :mrgreen: :thumbup:
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#26020 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

NediM17 wrote: 27/02/2020 22:20 Naslovnice jesi probao sa drugim motoricem ler gasa?
Je li to unutar te klapne ili ne, slabo se razumijem. Klapna je koNplet zamjenjena, ne znam za otaj ler.
:?
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#26021 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajlija120 »

Naslovnica wrote: 27/02/2020 22:36
NediM17 wrote: 27/02/2020 22:20 Naslovnice jesi probao sa drugim motoricem ler gasa?
Je li to unutar te klapne ili ne, slabo se razumijem. Klapna je koNplet zamjenjena, ne znam za otaj ler.
:?
Gore sam ti iznad napisao da sam ja sebi naručio da zamijenim na vlastiti zahtjev. :-D

Imaš isti problem kao i ja, pa te potpuno razumijem.

Ovaj gore što reče da je kvar 20 KM, sasvim je upravu, al dok se do njega dođe - promijeni ti komplet auto. MoRe bit i alternator da ne puni dobro i ne opskrbljuje elektroniku kako treba. :-D

Ja sam rekao idem sa ovim Citroenom do kraja, pa ko koga prije ubije, on mene il' ja njega. :-D
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26022 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Citroenovci su inace mazohisti teski..... :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#26023 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

sarajlija120 wrote: 27/02/2020 21:45
Naslovnica wrote: 27/02/2020 21:33 Seat Altea 1.6 75kW beMzin (BGU oznaka motora).
Isto se ponaša i na plinu i na benzinu.
:-?
Meni je u toku vožnje OK, i u leru se nikada neće ugasiti. Samo krenu obrtaji dole, pa ih nabije na 1500-2000. Tako nekoliko puta i prestane. Fakat počinjem da sumnjam na procesor, a ako je to u pitanju, jbtga onda, tako je kako je.
Budi oprezan, nemoj da ti se desi kao meni. Ja nisam vjerovao da je pumpa i na kraju sam bio upravu, al gotovo kad je promijenih i pare dadoh. Problem se vratio. Pronađi nekog iskusnog majstora, za Seata ga bar nije teško naći i svako ih radi. Sva crijeva provjeri od sistema goriva, provjeri MAF senzor isto tako, klimu (možda smiješno zvuči ali znam šta pričam) i termostat.

Ja svoj problem još nisam riješio, ali sam uvjeren da nije nešto puno veliko. Ima nekoliko stvari koje mogu utjecati na to. Procesor ne crkava tek tako lagano, moraš biti veliki baksuz, ali nije nemoguće. Ići ću jedno po jedno, lagano. 8-)
Ma neće niko da gubi vrijeme i da se zajebava sa takvim kvarovima. Što kae bitanga, njemu malo 200KM što će izgubiti 2 dana, a meni puno. Apsolutno razumijem razmišljanje.
Eto kada u ovlaštenom kažu da je sve OK - a nije.
U Strong Autu u Zenici digli ruke. Očito neće da gube vrijeme ili veze nemaju.
Otići ću još kod ovih "piknalog" na dijagnostiku da vidimo šta oni misle.
Išao sam kod jednog našeg forumaša na dijagnostiku, pokazivalo je da pedala gasa ne ide od 0-100% nego od cca 15% do nekih 90 i kusur. Vidjećemo i to. Mada bi onda problem s variranjem bio stalno prisutan.
Ne znam.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#26024 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

@konektovan
nisu jedini,poyy 8-)


taj pinkalog,zar on nije specijalista za poliranje farova ?
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#26025 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sale07 »

Zar to sve ima na autu, ja konto mogu otici dizne, zamajac, turbina i podizači stakala :D
Post Reply