Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)
Moderator: anex
- eltroxin
- Posts: 2416
- Joined: 30/08/2009 23:35
#38601 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Sudeci po temama koje otvaras na forumu, ja bih rekao da je tebi mama pravila pitu sa bunikom. I ona raste po livadama...
- zlo zlo
- Posts: 4485
- Joined: 28/10/2012 16:01
- dječak sa šibicama
- Posts: 51238
- Joined: 29/06/2011 23:39
#38603 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
U CRO i SLO za kiseli kupus kazu kiselo zelje
- zlo zlo
- Posts: 4485
- Joined: 28/10/2012 16:01
#38604 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
ne pardon vi za zelje kažete da je kupus
a sve zeleno vam je zelje osim zelja 
- Sanabija
- Posts: 1571
- Joined: 13/03/2019 21:53
#38605 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
U pitanju je štir
- vjesticanametli
- Posts: 15704
- Joined: 15/02/2008 09:31
- Location: Sarajevo X
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#38607 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Opis je --Zelje novozelandsko--Najviše se uzgaja direktnom sjetvom, ali može se uzgajati i iz presadnica
Spinach Seeds - New Zealand -- slicno spinatu-- no ne i ukus...



A ovo je -kiselica--(Rumex patientia L)

- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#38608 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
mislim da smo brale ovo drugo.,kiselica,.pita od ovoga je najbolje nesto sto postoji,ni blizu onoj od spinata
- plain vanilla
- Posts: 70284
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
#38609 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Ima zelje, blitva, spinat, od svega se pravi zeljanica
Meni je spinat posljednji izbor jer zna ostavljati neki metalni ukus. Ali zimi nema puno izbora, daj sta das.
Meni je spinat posljednji izbor jer zna ostavljati neki metalni ukus. Ali zimi nema puno izbora, daj sta das.
- dobar osjecaj
- Posts: 3957
- Joined: 01/08/2014 11:31
#38610 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Zeljanicu najviše volim od lista neke repe kojoj ne znam naziv. Drugi izbor mi je blitva, treći špinat a ovo livadsko zelje ne volim više a berem ga za mamu koja tu zeljanicu najviše voli.
- lasakad
- Posts: 87
- Joined: 06/05/2011 10:56
#38611 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Pa dobro može se ponekad ...ja to sebi priuštim svaka 2-3 mjeseca , sve sa vrućom pogačomsadie_forever wrote: ↑26/02/2020 16:58ovo je razlog stol balkanci zive do 65lasakad wrote: ↑26/02/2020 16:19Dobra , zamišljam pržene paprike i mileram uz njudječak sa šibicama wrote: ↑26/02/2020 15:41
neka pogaca, pletenica, od tijesta sa jajima i pavlakom, mlijekom, punjena sirom, dao sam joj ime Korona <3![]()
![]()
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#38612 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
ma i ja bih ali nema vise dobrih starih paprika,nigdje da nadjem
-
Zoya
- Posts: 23399
- Joined: 09/06/2008 14:54
#38613 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Kamo halva, žene?


-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#38614 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Sta je slici.
Dobro izgleda..
Dobro izgleda..
- exliberal-ex
- Posts: 7707
- Joined: 11/04/2013 00:01
#38615 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Fettuchine Alfredo...ovo me bolja polovina naucila pravit


-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#38616 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Perfektno--
.eh, ...dao si mi ideju, omiljeno jelo
- vjesticanametli
- Posts: 15704
- Joined: 15/02/2008 09:31
- Location: Sarajevo X
#38617 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
e danas ce ti zaplatit ova pogacadječak sa šibicama wrote: ↑26/02/2020 15:41
neka pogaca, pletenica, od tijesta sa jajima i pavlakom, mlijekom, punjena sirom, dao sam joj ime Korona <3
- lasakad
- Posts: 87
- Joined: 06/05/2011 10:56
#38618 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
I ja ću neko tijesto za vikend , još je produženi pa mogu čak 2-3 dana se ubijativjesticanametli wrote: ↑28/02/2020 10:13e danas ce ti zaplatit ova pogacadječak sa šibicama wrote: ↑26/02/2020 15:41
neka pogaca, pletenica, od tijesta sa jajima i pavlakom, mlijekom, punjena sirom, dao sam joj ime Korona <3![]()
![]()
Zato ostatak sedmice ovako

-
Zoya
- Posts: 23399
- Joined: 09/06/2008 14:54
#38619 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Pletenica izgleda ekstra
I da kažem dok sam na temi, još dva ekstra kruga u paklu za one koji govore: brašna toliko dok ne osjetiš da se odvaja od ruku, ili odoka, ili soli na vrh noža, pola šolje (pa ne znaš je li šolja za čaj, bjelu kafu ili fildžan) ili čaša a ono imaš pet vrsti čaša, najmanja od deci a najveća od 7 deci a imaš i litarske.
- exliberal-ex
- Posts: 7707
- Joined: 11/04/2013 00:01
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#38621 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
..

.. never
.. omiljeno mi je --noodje kugel- s rozinama-- sad citam recept - pa, puter, cream cheese, jaja --hm ............ morat cu odustati -radije to tvoje
- vjesticanametli
- Posts: 15704
- Joined: 15/02/2008 09:31
- Location: Sarajevo X
#38622 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
jao se tebi ne bude li valjalovjesticanametli wrote: ↑28/02/2020 10:13e danas ce ti zaplatit ova pogacadječak sa šibicama wrote: ↑26/02/2020 15:41
neka pogaca, pletenica, od tijesta sa jajima i pavlakom, mlijekom, punjena sirom, dao sam joj ime Korona <3![]()
![]()

- dječak sa šibicama
- Posts: 51238
- Joined: 29/06/2011 23:39
#38623 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
inace, casa kao mjera je sasvim ok, ako uzimas casu kao mjeru za sve sastojke. Imam jedan kolac od jabuka recept od bake ostao prastari, sve je u casama mislim mjera, ulje brasno jogurt secer, a ja sam skuzio da mi je mjera za odredjenu tepsiju casa od jogurta, ona mala.
Isto tako, osjecaj za filing, ako toga nema nema ni kvalitetnog produkta. Kako nekome objasniti kakvo tijesto treba biti, to samo pod prstima osjetis. Jedino pravilo kod tijesta recimo je - sto vise mijesis, to ce bolje biti, i da svaki put nakon obrade tijesta moras ostaviti bar 10 minuta da "odmori". Ne racunajuci dizanje tijesta, to traje malo duze.
Kolicine su opcionalne, a i sam tip brasna, ja sam recimo skuzio da tip 400 (sto je recimo onaj puder klasov za pite i kolace) i nije bas dobar za pogacu, radije uzmem 550. Ako je dostupno 850 onda njega, zdravije je i produkt bude onako polubijeli takoreci.
U kulinartvu opcenito ne postoje mjere, samo u poslasticarstvu
- vjesticanametli
- Posts: 15704
- Joined: 15/02/2008 09:31
- Location: Sarajevo X
- samsonsam
- Posts: 1820
- Joined: 18/09/2008 01:19


