Da, ali je i dolar isti ima godina, dvije. Vrti se na 1,73-1,80, ali najvise je na 1,75-76, tako da odavno ne igra nikakvu ulogu. Nemoj nasjedati na ove price ovih Grbavih (Lejla) iz ministrastva i udruzenja mafioza....Naslovnica wrote: ↑07/02/2020 13:24 Uz cijenu barela i cijenu na puNpi uvijek morate računati i kurs dolara u odnosu na BAM.
Ne opravdavam naftnu mafiju, samo ka'em.
NOVE CIJENE GORIVA
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#19976 Re: NOVE CIJENE GORIVA
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#19977 Re: NOVE CIJENE GORIVA
channel10 wrote: ↑07/02/2020 13:26Da, ali je i dolar isti ima godina, dvije. Vrti se na 1,73-1,80, ali najvise je na 1,75-76, tako da odavno ne igra nikakvu ulogu. Nemoj nasjedati na ove price ovih Grbavih (Lejla) iz ministrastva i udruzenja mafioza....Naslovnica wrote: ↑07/02/2020 13:24 Uz cijenu barela i cijenu na puNpi uvijek morate računati i kurs dolara u odnosu na BAM.
Ne opravdavam naftnu mafiju, samo ka'em.

na 1000$ 200KM razlike danas i prije 2 godine, a bogami i u banci se skonta i kad je bio 1.59 pa 1.65 pa 1.7 pa 1.75...
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#19978 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Ocito je da sam malo pretjerao kad sam rekao dvije godine, ali unazad godinu je manje vise isto.
Kazes 200KM razlike na 1000 dolara. Koliko se barela moze kupiti za 1000 dolara? Trenutno nesto preko 18 pa puta 159l (jel ono ima 159 litara). Skoro 3000 litara. Pa tih 200KM rasporedis na tih 3000 litara i dobijes minornih 6 i nesto feninga po litru. Pustite te njihove price i uticaj kursa dolara na MPC. Eto u dvije godine razlike. A oni odlucili da mogu dizati i spustati samo po okruglih 5 pf. Razumijem da dolar seta po 15-20 posto ili po 30 feninga gore dole. Tu se moze govoriti o njegovom uticaju, ali je on manje vise stabilan.
Kazes 200KM razlike na 1000 dolara. Koliko se barela moze kupiti za 1000 dolara? Trenutno nesto preko 18 pa puta 159l (jel ono ima 159 litara). Skoro 3000 litara. Pa tih 200KM rasporedis na tih 3000 litara i dobijes minornih 6 i nesto feninga po litru. Pustite te njihove price i uticaj kursa dolara na MPC. Eto u dvije godine razlike. A oni odlucili da mogu dizati i spustati samo po okruglih 5 pf. Razumijem da dolar seta po 15-20 posto ili po 30 feninga gore dole. Tu se moze govoriti o njegovom uticaju, ali je on manje vise stabilan.
- konektovan
- Posts: 51431
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#19979 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Ko ce mafiji stati u kraj....pisao sam vec, hifa svrakino podigla cijenu jeftinijeg dizela za 10 kpf preko noci, i onda kroz tri dana spustili za 5 kpf.....
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#19980 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Oni jednim obicnim poskupljenjem od 5 feninga eliminisu uticaj jacanja dolara eto u cijele dvije godine. A koliko su puta cisto onako, bez razloga (da nije skocio barel ili je skocio 2 dolara) podigli cijenu za 5 ili podignu 10,a trebalo za pet.............
-
NediM17
- Posts: 26446
- Joined: 05/11/2009 11:49
#19981 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Pusti taj placebo efekat, startniji, brži, manje troši, vaki-naki... Sve dok ne trokira zbog goriva i ne pali check engine, dobro je to. Kad budeš imao neke egzaktne podatke, javi nam.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#19982 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Pusti ti tu pricu 
Valjda ja znam sta vozim tolike godine i valjda znam kako se auto ponasa u odredjenim situacijama. Ali eto nije ni bitno sta ja ili neko drugi ovdje kaze za bilo koju pumpu. Svi sipamo gdje mislimo da nam je bolje
Valjda ja znam sta vozim tolike godine i valjda znam kako se auto ponasa u odredjenim situacijama. Ali eto nije ni bitno sta ja ili neko drugi ovdje kaze za bilo koju pumpu. Svi sipamo gdje mislimo da nam je bolje
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#19984 Re: NOVE CIJENE GORIVA
I ja sam osjetio razlike u gorivu, i na benzinu i na dizelu.
Narocito kad naftu sipam vani.
- konektovan
- Posts: 51431
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#19985 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Ja 11 godina sipam dizel gdje stignem, ali uglavnom tamo gdje je najjeftiniji...
Nikad nisam osjetio nikakvu razliku u voznji, osim u cijeni goriva.
Mjenjajte cesce filtere zraka, ne meljajte na niskim obrtajima, i osjeticete kako bolje vuce.. 
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#19986 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Mozda je do auta tvog, sta god mu naspes on ide isto... da nije G2 jbt.konektovan wrote: ↑07/02/2020 16:29 Ja 11 godina sipam dizel gdje stignem, ali uglavnom tamo gdje je najjeftiniji...Nikad nisam osjetio nikakvu razliku u voznji, osim u cijeni goriva.
Mjenjajte cesce filtere zraka, ne meljajte na niskim obrtajima, i osjeticete kako bolje vuce..
![]()
- konektovan
- Posts: 51431
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#19987 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Nije golf 2, jeste citroen, i takoe kakoe......svasta nesto mu realno fali, ali nikad nije stucao zbog goriva. Redovno jednom godisnje zracni filter promijenim, naftni svako dvije, i to je to...lavic wrote: ↑07/02/2020 16:47Mozda je do auta tvog, sta god mu naspes on ide isto... da nije G2 jbt.konektovan wrote: ↑07/02/2020 16:29 Ja 11 godina sipam dizel gdje stignem, ali uglavnom tamo gdje je najjeftiniji...Nikad nisam osjetio nikakvu razliku u voznji, osim u cijeni goriva.
Mjenjajte cesce filtere zraka, ne meljajte na niskim obrtajima, i osjeticete kako bolje vuce..
![]()
-
last mohicans
- Posts: 18225
- Joined: 09/08/2012 23:19
#19988 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Ta priča oko kvalitete goriva je apsolutno neutemeljena. Skuplji dizel sa oznakom 10 ppm je drugačiji što na cisternu tog dizela dodaju ne znam koliko tačno aditiva i tako ga učine "boljim". Ovo mi je potvrdio radnik EP pumpe, kakva je kod njih razlika između skupljeg i jeftinijeg. Godinama sipao na Gaspromu na Stupu, onaj jeftiniji u Oktaviju A5 sa DPFov, kad je bila stara 3 godine. Nikad zaribala, niti napravila problem One zime kad su najveći mrazevi bili oko Nove godine nikad zatrokirao, niti sam primjetio da nešto slabije vuče.
-
Naslovnica
- Posts: 35446
- Joined: 20/03/2013 15:38
#19989 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Strovale bure ateefa na cisternu goriva i eto ti ga ultra giga gorivo.

-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#19990 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Mozda je do auta tvog, sta god mu naspes on ide isto... da nije G2 jbt.
[/quote]
Nije golf 2, jeste citroen, i takoe kakoe......svasta nesto mu realno fali, ali nikad nije stucao zbog goriva. Redovno jednom godisnje zracni filter promijenim, naftni svako dvije, i to je to...
[/quote]
Danas auta ne stucaju zbog goriva, ali se nekad osjeti razlika u radu, tisi /bucniji, krava/prima gas bez razmisljanja, te sitne stvari koje osjetis kad auto znas u dusu.
Nesto sto meni recimo smeta je kad vozim svog benzinca, koji je samo benzin, i sjedem u sluzbenog sa plinom, jbg osjetim razliku kad je na plinu, nije to to.
[/quote]
Nije golf 2, jeste citroen, i takoe kakoe......svasta nesto mu realno fali, ali nikad nije stucao zbog goriva. Redovno jednom godisnje zracni filter promijenim, naftni svako dvije, i to je to...
[/quote]
Danas auta ne stucaju zbog goriva, ali se nekad osjeti razlika u radu, tisi /bucniji, krava/prima gas bez razmisljanja, te sitne stvari koje osjetis kad auto znas u dusu.
Nesto sto meni recimo smeta je kad vozim svog benzinca, koji je samo benzin, i sjedem u sluzbenog sa plinom, jbg osjetim razliku kad je na plinu, nije to to.
-
suit_up
- Posts: 846
- Joined: 31/12/2019 11:25
#19991 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Ja jednom sipao u ženino auto (možeš misliti zatušenostikonektovan wrote: ↑07/02/2020 16:29 Ja 11 godina sipam dizel gdje stignem, ali uglavnom tamo gdje je najjeftiniji...Nikad nisam osjetio nikakvu razliku u voznji, osim u cijeni goriva.
Mjenjajte cesce filtere zraka, ne meljajte na niskim obrtajima, i osjeticete kako bolje vuce..
![]()
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#19992 Re: NOVE CIJENE GORIVA
e cuj 10ppm vise aditiva jedina razlika
prvo ukucaj u google sta znaci to 10ppm
prvo ukucaj u google sta znaci to 10ppm
-
last mohicans
- Posts: 18225
- Joined: 09/08/2012 23:19
#19993 Re: NOVE CIJENE GORIVA
ja ti kazem sta mi je radnik na EP rekao. Dođu cisterne jednog i drugog sa istim gorivom, onda dospu aditiva na tu koičinu. Sad koliki udio sumpura bude u jednom i drugom, Bog mili samo zna.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#19994 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Nije aditiv, niti je moguce u cisternu sipati aditiv, zatvoreni proces presipanja u oba slucaja, sa povratom isparenjalast mohicans wrote: ↑07/02/2020 17:06 Ta priča oko kvalitete goriva je apsolutno neutemeljena. Skuplji dizel sa oznakom 10 ppm je drugačiji što na cisternu tog dizela dodaju ne znam koliko tačno aditiva i tako ga učine "boljim". Ovo mi je potvrdio radnik EP pumpe, kakva je kod njih razlika između skupljeg i jeftinijeg. Godinama sipao na Gaspromu na Stupu, onaj jeftiniji u Oktaviju A5 sa DPFov, kad je bila stara 3 godine. Nikad zaribala, niti napravila problem One zime kad su najveći mrazevi bili oko Nove godine nikad zatrokirao, niti sam primjetio da nešto slabije vuče.
Potrazi malo, rafinerije sad uglavnom prodaju gorivo i ispod 10ppm ULSD, ovu 50ppm rijetko ko vise radi osim ovih rafinerija u regionu, a mi pristali da nam ga prodaju, nigdje ga drugo u europi vise ne moze prodavati
50ppm je bolje gorivo za motor ali nije za smogu
kad naredni put budeš na pumpi, vidjet ćeš uglavnom šahtove, ali na novijim - renoviranim EP/Ina pumpama i zasebno izvedena utakališta, a da sipa na licu mjesta na pumpi može kroz revizioni otvor koji mu je plombiran, sondu koja je plombirana, a kroz utakalište ne može
-
deny_s
- Posts: 750
- Joined: 22/04/2018 20:55
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#19996 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Kakav radnik,oni veze nemajulast mohicans wrote: ↑07/02/2020 17:45ja ti kazem sta mi je radnik na EP rekao. Dođu cisterne jednog i drugog sa istim gorivom, onda dospu aditiva na tu koičinu. Sad koliki udio sumpura bude u jednom i drugom, Bog mili samo zna.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#19997 Re: NOVE CIJENE GORIVA
10ppm se dobija na visim temperaturama i isparenjima, manje sumpora slabije podmazivanje, drugacije samozapaljenje, pa se naknadno dodaje biodizel, prije 7% od prosle godine 9%
Ta goriva od 50ppm u sustini su bez biodizela ili sa malim procentom
Ali dpf, scr i ostali filteri...
-
deny_s
- Posts: 750
- Joined: 22/04/2018 20:55
#19998 Re: NOVE CIJENE GORIVA
To se svakako skida čim dođe u ovu prćijumk ultra wrote: ↑07/02/2020 18:1410ppm se dobija na visim temperaturama i isparenjima, manje sumpora slabije podmazivanje, drugacije samozapaljenje, pa se naknadno dodaje biodizel, prije 7% od prosle godine 9%
Ta goriva od 50ppm u sustini su bez biodizela ili sa malim procentom
Ali dpf, scr i ostali filteri...
- Optimist
- Posts: 15523
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#19999 Re: NOVE CIJENE GORIVA
Ad blue off, scr off, dpf off. 
- iceman ze
- Posts: 6563
- Joined: 18/11/2004 00:25
- Location: Sarajevo
#20000 Re: NOVE CIJENE GORIVA
aBd jednog dana uvesti benzinske p bez pumpadzija, ubacis cvaju, stavis stoljpi, i natocis ga sam sebi, ebo vise papke i tiparose...
