NOVE CIJENE GORIVA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#19976 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by channel10 »

Naslovnica wrote: 07/02/2020 13:24 Uz cijenu barela i cijenu na puNpi uvijek morate računati i kurs dolara u odnosu na BAM.
Ne opravdavam naftnu mafiju, samo ka'em.
Da, ali je i dolar isti ima godina, dvije. Vrti se na 1,73-1,80, ali najvise je na 1,75-76, tako da odavno ne igra nikakvu ulogu. Nemoj nasjedati na ove price ovih Grbavih (Lejla) iz ministrastva i udruzenja mafioza....
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19977 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by mk ultra »

channel10 wrote: 07/02/2020 13:26
Naslovnica wrote: 07/02/2020 13:24 Uz cijenu barela i cijenu na puNpi uvijek morate računati i kurs dolara u odnosu na BAM.
Ne opravdavam naftnu mafiju, samo ka'em.
Da, ali je i dolar isti ima godina, dvije. Vrti se na 1,73-1,80, ali najvise je na 1,75-76, tako da odavno ne igra nikakvu ulogu. Nemoj nasjedati na ove price ovih Grbavih (Lejla) iz ministrastva i udruzenja mafioza....
Image

na 1000$ 200KM razlike danas i prije 2 godine, a bogami i u banci se skonta i kad je bio 1.59 pa 1.65 pa 1.7 pa 1.75...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#19978 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by channel10 »

Ocito je da sam malo pretjerao kad sam rekao dvije godine, ali unazad godinu je manje vise isto.

Kazes 200KM razlike na 1000 dolara. Koliko se barela moze kupiti za 1000 dolara? Trenutno nesto preko 18 pa puta 159l (jel ono ima 159 litara). Skoro 3000 litara. Pa tih 200KM rasporedis na tih 3000 litara i dobijes minornih 6 i nesto feninga po litru. Pustite te njihove price i uticaj kursa dolara na MPC. Eto u dvije godine razlike. A oni odlucili da mogu dizati i spustati samo po okruglih 5 pf. Razumijem da dolar seta po 15-20 posto ili po 30 feninga gore dole. Tu se moze govoriti o njegovom uticaju, ali je on manje vise stabilan.
User avatar
konektovan
Posts: 51417
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#19979 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by konektovan »

Ko ce mafiji stati u kraj....pisao sam vec, hifa svrakino podigla cijenu jeftinijeg dizela za 10 kpf preko noci, i onda kroz tri dana spustili za 5 kpf.....
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#19980 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by channel10 »

Oni jednim obicnim poskupljenjem od 5 feninga eliminisu uticaj jacanja dolara eto u cijele dvije godine. A koliko su puta cisto onako, bez razloga (da nije skocio barel ili je skocio 2 dolara) podigli cijenu za 5 ili podignu 10,a trebalo za pet.............
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#19981 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by NediM17 »

channel10 wrote: 07/02/2020 11:32
Tomahawk11 wrote: 07/02/2020 08:43
channel10 wrote: 06/02/2020 20:09

Benzin nije isti sigurno, a za dizel neka drugi pisu...
Umax?
Da..auto tromo na njihovom benzinu..
Pusti taj placebo efekat, startniji, brži, manje troši, vaki-naki... Sve dok ne trokira zbog goriva i ne pali check engine, dobro je to. Kad budeš imao neke egzaktne podatke, javi nam. :mrgreen:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#19982 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by channel10 »

Pusti ti tu pricu :D

Valjda ja znam sta vozim tolike godine i valjda znam kako se auto ponasa u odredjenim situacijama. Ali eto nije ni bitno sta ja ili neko drugi ovdje kaze za bilo koju pumpu. Svi sipamo gdje mislimo da nam je bolje :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19983 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by mk ultra »

channel10 wrote: 07/02/2020 15:28 Pusti ti tu pricu :D

Valjda ja znam sta vozim tolike godine i valjda znam kako se auto ponasa u odredjenim situacijama. Ali eto nije ni bitno sta ja ili neko drugi ovdje kaze za bilo koju pumpu. Svi sipamo gdje mislimo da nam je bolje :thumbup:
zato i naplati :mrgreen: :mrgreen:
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#19984 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by lavic »

NediM17 wrote: 07/02/2020 15:15
channel10 wrote: 07/02/2020 11:32
Tomahawk11 wrote: 07/02/2020 08:43

Umax?
Da..auto tromo na njihovom benzinu..
Pusti taj placebo efekat, startniji, brži, manje troši, vaki-naki... Sve dok ne trokira zbog goriva i ne pali check engine, dobro je to. Kad budeš imao neke egzaktne podatke, javi nam. :mrgreen:
I ja sam osjetio razlike u gorivu, i na benzinu i na dizelu.

Narocito kad naftu sipam vani.
User avatar
konektovan
Posts: 51417
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#19985 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by konektovan »

Ja 11 godina sipam dizel gdje stignem, ali uglavnom tamo gdje je najjeftiniji... :mrgreen: Nikad nisam osjetio nikakvu razliku u voznji, osim u cijeni goriva. :mrgreen: Mjenjajte cesce filtere zraka, ne meljajte na niskim obrtajima, i osjeticete kako bolje vuce.. :mrgreen:
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#19986 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by lavic »

konektovan wrote: 07/02/2020 16:29 Ja 11 godina sipam dizel gdje stignem, ali uglavnom tamo gdje je najjeftiniji... :mrgreen: Nikad nisam osjetio nikakvu razliku u voznji, osim u cijeni goriva. :mrgreen: Mjenjajte cesce filtere zraka, ne meljajte na niskim obrtajima, i osjeticete kako bolje vuce.. :mrgreen:
Mozda je do auta tvog, sta god mu naspes on ide isto... da nije G2 jbt.
User avatar
konektovan
Posts: 51417
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#19987 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by konektovan »

lavic wrote: 07/02/2020 16:47
konektovan wrote: 07/02/2020 16:29 Ja 11 godina sipam dizel gdje stignem, ali uglavnom tamo gdje je najjeftiniji... :mrgreen: Nikad nisam osjetio nikakvu razliku u voznji, osim u cijeni goriva. :mrgreen: Mjenjajte cesce filtere zraka, ne meljajte na niskim obrtajima, i osjeticete kako bolje vuce.. :mrgreen:
Mozda je do auta tvog, sta god mu naspes on ide isto... da nije G2 jbt.
Nije golf 2, jeste citroen, i takoe kakoe......svasta nesto mu realno fali, ali nikad nije stucao zbog goriva. Redovno jednom godisnje zracni filter promijenim, naftni svako dvije, i to je to...
last mohicans
Posts: 18220
Joined: 09/08/2012 23:19

#19988 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by last mohicans »

Ta priča oko kvalitete goriva je apsolutno neutemeljena. Skuplji dizel sa oznakom 10 ppm je drugačiji što na cisternu tog dizela dodaju ne znam koliko tačno aditiva i tako ga učine "boljim". Ovo mi je potvrdio radnik EP pumpe, kakva je kod njih razlika između skupljeg i jeftinijeg. Godinama sipao na Gaspromu na Stupu, onaj jeftiniji u Oktaviju A5 sa DPFov, kad je bila stara 3 godine. Nikad zaribala, niti napravila problem One zime kad su najveći mrazevi bili oko Nove godine nikad zatrokirao, niti sam primjetio da nešto slabije vuče.
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#19989 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Naslovnica »

Strovale bure ateefa na cisternu goriva i eto ti ga ultra giga gorivo.
8-)
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#19990 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by lavic »

Mozda je do auta tvog, sta god mu naspes on ide isto... da nije G2 jbt.
[/quote]

Nije golf 2, jeste citroen, i takoe kakoe......svasta nesto mu realno fali, ali nikad nije stucao zbog goriva. Redovno jednom godisnje zracni filter promijenim, naftni svako dvije, i to je to...
[/quote]

Danas auta ne stucaju zbog goriva, ali se nekad osjeti razlika u radu, tisi /bucniji, krava/prima gas bez razmisljanja, te sitne stvari koje osjetis kad auto znas u dusu.
Nesto sto meni recimo smeta je kad vozim svog benzinca, koji je samo benzin, i sjedem u sluzbenog sa plinom, jbg osjetim razliku kad je na plinu, nije to to.
suit_up
Posts: 846
Joined: 31/12/2019 11:25

#19991 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by suit_up »

konektovan wrote: 07/02/2020 16:29 Ja 11 godina sipam dizel gdje stignem, ali uglavnom tamo gdje je najjeftiniji... :mrgreen: Nikad nisam osjetio nikakvu razliku u voznji, osim u cijeni goriva. :mrgreen: Mjenjajte cesce filtere zraka, ne meljajte na niskim obrtajima, i osjeticete kako bolje vuce.. :mrgreen:
Ja jednom sipao u ženino auto (možeš misliti zatušenosti :lol: ) dizel kod poznanika koji ima pumpu, pošto je Euro 5 kažem mu da naspe skuplji, reče mi lik "ne glupiraj se" i nasu jeftiniji :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#19992 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by amar1994 »

e cuj 10ppm vise aditiva jedina razlika :lol: :lol:

prvo ukucaj u google sta znaci to 10ppm :thumbup:
last mohicans
Posts: 18220
Joined: 09/08/2012 23:19

#19993 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by last mohicans »

amar1994 wrote: 07/02/2020 17:26 e cuj 10ppm vise aditiva jedina razlika :lol: :lol:

prvo ukucaj u google sta znaci to 10ppm :thumbup:
ja ti kazem sta mi je radnik na EP rekao. Dođu cisterne jednog i drugog sa istim gorivom, onda dospu aditiva na tu koičinu. Sad koliki udio sumpura bude u jednom i drugom, Bog mili samo zna.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19994 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by mk ultra »

last mohicans wrote: 07/02/2020 17:06 Ta priča oko kvalitete goriva je apsolutno neutemeljena. Skuplji dizel sa oznakom 10 ppm je drugačiji što na cisternu tog dizela dodaju ne znam koliko tačno aditiva i tako ga učine "boljim". Ovo mi je potvrdio radnik EP pumpe, kakva je kod njih razlika između skupljeg i jeftinijeg. Godinama sipao na Gaspromu na Stupu, onaj jeftiniji u Oktaviju A5 sa DPFov, kad je bila stara 3 godine. Nikad zaribala, niti napravila problem One zime kad su najveći mrazevi bili oko Nove godine nikad zatrokirao, niti sam primjetio da nešto slabije vuče.
Nije aditiv, niti je moguce u cisternu sipati aditiv, zatvoreni proces presipanja u oba slucaja, sa povratom isparenja

Potrazi malo, rafinerije sad uglavnom prodaju gorivo i ispod 10ppm ULSD, ovu 50ppm rijetko ko vise radi osim ovih rafinerija u regionu, a mi pristali da nam ga prodaju, nigdje ga drugo u europi vise ne moze prodavati

50ppm je bolje gorivo za motor ali nije za smogu

kad naredni put budeš na pumpi, vidjet ćeš uglavnom šahtove, ali na novijim - renoviranim EP/Ina pumpama i zasebno izvedena utakališta, a da sipa na licu mjesta na pumpi može kroz revizioni otvor koji mu je plombiran, sondu koja je plombirana, a kroz utakalište ne može
deny_s
Posts: 750
Joined: 22/04/2018 20:55

#19995 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by deny_s »

mk ultra wrote: 07/02/2020 17:52 50ppm je bolje gorivo za motor ali nije za smog
sad kad bošnje navale na D4,otići će preko 2.5 km,mada ti ovo nema logike,bolje je možda za starija auta
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#19996 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by amar1994 »

last mohicans wrote: 07/02/2020 17:45
amar1994 wrote: 07/02/2020 17:26 e cuj 10ppm vise aditiva jedina razlika :lol: :lol:

prvo ukucaj u google sta znaci to 10ppm :thumbup:
ja ti kazem sta mi je radnik na EP rekao. Dođu cisterne jednog i drugog sa istim gorivom, onda dospu aditiva na tu koičinu. Sad koliki udio sumpura bude u jednom i drugom, Bog mili samo zna.
Kakav radnik,oni veze nemaju :-)
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19997 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by mk ultra »

deny_s wrote: 07/02/2020 18:04
mk ultra wrote: 07/02/2020 17:52 50ppm je bolje gorivo za motor ali nije za smog
sad kad bošnje navale na D4,otići će preko 2.5 km,mada ti ovo nema logike,bolje je možda za starija auta
10ppm se dobija na visim temperaturama i isparenjima, manje sumpora slabije podmazivanje, drugacije samozapaljenje, pa se naknadno dodaje biodizel, prije 7% od prosle godine 9%
Ta goriva od 50ppm u sustini su bez biodizela ili sa malim procentom

Ali dpf, scr i ostali filteri...
deny_s
Posts: 750
Joined: 22/04/2018 20:55

#19998 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by deny_s »

mk ultra wrote: 07/02/2020 18:14
deny_s wrote: 07/02/2020 18:04
mk ultra wrote: 07/02/2020 17:52 50ppm je bolje gorivo za motor ali nije za smog
sad kad bošnje navale na D4,otići će preko 2.5 km,mada ti ovo nema logike,bolje je možda za starija auta
10ppm se dobija na visim temperaturama i isparenjima, manje sumpora slabije podmazivanje, drugacije samozapaljenje, pa se naknadno dodaje biodizel, prije 7% od prosle godine 9%
Ta goriva od 50ppm u sustini su bez biodizela ili sa malim procentom

Ali dpf, scr i ostali filteri...
To se svakako skida čim dođe u ovu prćiju
User avatar
Optimist
Posts: 15523
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#19999 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Optimist »

Ad blue off, scr off, dpf off. :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#20000 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by iceman ze »

aBd jednog dana uvesti benzinske p bez pumpadzija, ubacis cvaju, stavis stoljpi, i natocis ga sam sebi, ebo vise papke i tiparose...
Post Reply