Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 652
Joined: 02/02/2014 16:40

#24751 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sve na kvadrat »

Bakir1 wrote: 28/12/2019 19:43 Pa sta su ti rekli ti na tehnickom sta trebas uraditi?
Carina upisuje sa potvrde o homologaciju, mup upisuje sa homologaciju, tehnicki nece biti isti kao potvrda o homologaciji..
Nazove tog kod koga je radio homologaciju i odatle krene...
Image
Rekli im da čekaju, nazvat će ih kad se bude moglo registrovati što po meni nema logike....
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#24752 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

Bakir1 wrote: 28/12/2019 19:43 Pa sta su ti rekli ti na tehnickom sta trebas uraditi?
Carina upisuje sa potvrde o homologaciju, mup upisuje sa homologaciju, tehnicki nece biti isti kao potvrda o homologaciji..
Nazove tog kod koga je radio homologaciju i odatle krene...
Image
Uz napomenu da je kod nas "AC", nakaradno prevedeno kao "karavan".

Oblik karoserije "AC" je puno šireg opsega i, pored karavana, obuhvata i hatchback-e.

Polo bi trebao biti "AC".
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#24753 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Revolucionar ★ »

Pozdrav ekipi. Posto na ovoj temi ima i strucnjaka koji to jesu, mene kao laika zanima jedno, ima li efekta zagrijavat automobil na velikim minusima kako se ne bi potrosio akumulator preko noci. Konkretno, prosle godine za NG nam dva auta "umrla" preko noci na planini, jedan je zagrijavan po par minuta u par navrata, drugi nije nikako. Ako to ima efekta, na koji nacin i koliko treba ostavit upaljeno auto, drzati upaljeno grijanje ili ne, davati gas ili ne?
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#24754 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Seawolf wrote: 28/12/2019 22:13
Bakir1 wrote: 28/12/2019 19:43 Pa sta su ti rekli ti na tehnickom sta trebas uraditi?
Carina upisuje sa potvrde o homologaciju, mup upisuje sa homologaciju, tehnicki nece biti isti kao potvrda o homologaciji..
Nazove tog kod koga je radio homologaciju i odatle krene...
Image
Uz napomenu da je kod nas "AC", nakaradno prevedeno kao "karavan".

Oblik karoserije "AC" je puno šireg opsega i, pored karavana, obuhvata i hatchback-e.

Polo bi trebao biti "AC".
Gledam kod punca saobracajnu od vw tiguan...pise karavan.
User avatar
hopi
Posts: 7264
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24755 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

Revolucionar ★ wrote: 29/12/2019 00:45 Pozdrav ekipi. Posto na ovoj temi ima i strucnjaka koji to jesu, mene kao laika zanima jedno, ima li efekta zagrijavat automobil na velikim minusima kako se ne bi potrosio akumulator preko noci. Konkretno, prosle godine za NG nam dva auta "umrla" preko noci na planini, jedan je zagrijavan po par minuta u par navrata, drugi nije nikako. Ako to ima efekta, na koji nacin i koliko treba ostavit upaljeno auto, drzati upaljeno grijanje ili ne, davati gas ili ne?
ako je sve ipsravno ja to ne bi radio
puno struje se potroši za paljenje, na leru se slabije puni baterija nego u vožnji tj na višim obrtajima, pa možda tako tim paljenjem i kratkim zagrijavanjem napraviš više štete nego koristi
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#24756 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

preludezalude wrote: 29/12/2019 01:40
Seawolf wrote: 28/12/2019 22:13
Bakir1 wrote: 28/12/2019 19:43 Pa sta su ti rekli ti na tehnickom sta trebas uraditi?
Carina upisuje sa potvrde o homologaciju, mup upisuje sa homologaciju, tehnicki nece biti isti kao potvrda o homologaciji..
Nazove tog kod koga je radio homologaciju i odatle krene...
Image
Uz napomenu da je kod nas "AC", nakaradno prevedeno kao "karavan".

Oblik karoserije "AC" je puno šireg opsega i, pored karavana, obuhvata i hatchback-e.

Polo bi trebao biti "AC".
Gledam kod punca saobracajnu od vw tiguan...pise karavan.
Misliš, piše u saobraćajnoj "AC-karavan".

Naravno da jeste "AC", jer ga je proizvođač u svojoj tipskoj homologaciji tako klasifikovao.

I naravno da nije "karavan", jer je to samo naš debilni prevod.
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#24757 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Revolucionar ★ wrote: 29/12/2019 00:45 Pozdrav ekipi. Posto na ovoj temi ima i strucnjaka koji to jesu, mene kao laika zanima jedno, ima li efekta zagrijavat automobil na velikim minusima kako se ne bi potrosio akumulator preko noci. Konkretno, prosle godine za NG nam dva auta "umrla" preko noci na planini, jedan je zagrijavan po par minuta u par navrata, drugi nije nikako. Ako to ima efekta, na koji nacin i koliko treba ostavit upaljeno auto, drzati upaljeno grijanje ili ne, davati gas ili ne?
Vise ces struje potrositi na paljenje nego sto ces dopzniti radom u mjestu. Jedino da ga ostavis da radi po sat-dva. Rad od par minuta gotovo nista ne dopuni. Bolje da se fokusiras na zastitu akumulatora od zime ako moze tj da ga utoplis tankim stiroporom. Tako ces malo da dobijes na smanjenju praznjenja zbog niskih temperatura.
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#24758 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Kupi starter i pazi ga kao auto ljubimca, kada upalis vozilo i krenes da cistis snijeg akumulator se nece niti upola napuniti strujom koliko si mu potrosio da sastavi, tako da "punjenje" u mjestu zaboravi ako ga neces provozati bar petnaestak minuta
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#24759 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Seawolf wrote: 29/12/2019 01:47 Misliš, piše u saobraćajnoj "AC-karavan".

Naravno da jeste "AC", jer ga je proizvođač u svojoj tipskoj homologaciji tako klasifikovao.

I naravno da nije "karavan", jer je to samo naš debilni prevod.
Ne znam zašto će uopšte ovi nazivi pored zvanične oznake oblika karoserije. AB-limuzina sa zakošenim zadnjim vratima redovno prelazi na susjednu stranicu u saobraćajnoj dozvoli u rubriku napomena.... Da na spominjem ima li gdje u kakvom rječniku zabilježeno "karavan", "kupe", "kabriolet" ili su to samo neki paušalni, odokativni prevodi bez tumačenja :-)
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#24760 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Revolucionar ★ »

Zahvaljujem :D Akumulator je nov, za nadati se da ove godine nece bit sranja :-)
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#24761 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Ako su ok instalacije i nema izvlacenja struje samo pali kad ga budes htio voziti
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24762 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Koje amperaze da uzmem kablove za paljenje?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#24763 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Za klemanje? Sto veca amperaza il najbolje da kupis stipaljke pa da ti neko napravi to sa kvalitetnim kablom. Ovi za cenera po Bingu tri licne imaju :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24764 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Ma ja za klemanje. Gledo neke od 400 pa kontam da to uzmem zlu ne trebalo :?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#24765 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Ma.nije lose imat al.nema tu kvaliteta. Svakako kupi najdeblje jer ti je razlika par KM al opet je to smece. Ja htio sebi kupit i kad sam jedne otvorio da vidim kakav je provodnik razocarao se. Isto tako 300-400A. Bar pise.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#24766 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

_BataZiv_0809 wrote: 29/12/2019 16:33 Ma ja za klemanje. Gledo neke od 400 pa kontam da to uzmem zlu ne trebalo :?
Ovo kupi. :D
https://www.masineialati.ba/shop/ostalo ... -cc-js-12/
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24767 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

NediM17 wrote: 29/12/2019 16:41
_BataZiv_0809 wrote: 29/12/2019 16:33 Ma ja za klemanje. Gledo neke od 400 pa kontam da to uzmem zlu ne trebalo :?
Ovo kupi. :D
https://www.masineialati.ba/shop/ostalo ... -cc-js-12/
Jeftinije mu je kupit novi akumulator. :lol:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#24768 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Optimist wrote: 29/12/2019 17:13
NediM17 wrote: 29/12/2019 16:41
_BataZiv_0809 wrote: 29/12/2019 16:33 Ma ja za klemanje. Gledo neke od 400 pa kontam da to uzmem zlu ne trebalo :?
Ovo kupi. :D
https://www.masineialati.ba/shop/ostalo ... -cc-js-12/
Jeftinije mu je kupit novi akumulator. :lol:
E, ali ovo je multipraktik. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24769 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Jeftinije zvat Bihamk :lol:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#24770 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ima mjesta gdje bihamk ne operise. Ovo je okretalo potpuno mrtvog dizela od 2.800 ccm ko od sale. Pa baterijska lampa, pa power bank, svasta nesto. :izet:
Naslovnica
Posts: 35480
Joined: 20/03/2013 15:38

#24771 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Ja sam nekada na HIFA puNpi kupio nekakve čungalunga kablove, ali fakat vanserijski debeli presjek i dužina od 4 m.
Lohotne ručke i plastike na njima, ali su se vrhunski pokazali na terenu. HILUX k'o izp*ćke sastavi.
Ako naletim nekada na iste javim ti.
Ako ne uspiješ ništa da kupiš, onda da ganjaš neke DIY kablove.
Ukradeš kakvog kabla sa trafostanice ko sav normalan svijet i bog te veselio.
8-)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#24772 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

svi ti kablove koje kupite po pumpama i radnjama su sranje,samo je izolacija debela,nijedan provodnik nije deblji od 10mm2,a treba biti bar 50mm2 ako su 2m duzine..
Naslovnica
Posts: 35480
Joined: 20/03/2013 15:38

#24773 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Ma vala raxmetli Elantra palila krepanog Hiluxa bez problema.
Ne sumnjam da je to što ti govoriš tačno, ali za nekakvu normalnu upotrebu ovi što sam ih kupio pokazali su se više nego dovoljni.
Zagriju se, to je tačno, ali odrade posao. Svake godine po nekoliko puta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24774 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Sta se moze desit bitango? Moze li biti kakva havarija...mislim uradim sve po propisu ali zbog lose kvalitete bude neko sranje??
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#24775 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Image

Image
Post Reply