Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#25176 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

tempuser wrote: 26/12/2019 09:30
drug_profi wrote: 26/12/2019 09:20 Mislim i sam kazes, teoretski te moze kazniti za nedozvoljenu radnju, ali ne i za sporu voznju.
Ma nek pocnu kaznjavati i sa 50/25 KM za nedozvoljenu radnju vidio bi kako bi se situacija popravila. Soferu nije svejedno hoce li zbog svog bezobrazluka popusiti dnevnicu.
Vracamo se na uzrok i posljedicu. Neprovodjenje zakona u jednom segmentu isprovocira potpunu anarhiju kroz neko vrijeme.
Meni je nevjerovatno koliko se prekrsaja pravi naocigled policijskih patrola bez ikakve reakcije.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25177 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

drug_profi wrote: 26/12/2019 09:37 Vracamo se na uzrok i posljedicu. Neprovodjenje zakona u jednom segmentu isprovocira potpunu anarhiju kroz neko vrijeme.
Meni je nevjerovatno koliko se prekrsaja pravi naocigled policijskih patrola bez ikakve reakcije.
O da! :thumbup:
Nije zakon toliko los koliko se malo ili lose primjenjuje!
r_faruk
Posts: 4804
Joined: 20/01/2003 00:00

#25178 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by r_faruk »

tempuser wrote: 26/12/2019 09:30
drug_profi wrote: 26/12/2019 09:20 Mislim i sam kazes, teoretski te moze kazniti za nedozvoljenu radnju, ali ne i za sporu voznju.
Ma nek pocnu kaznjavati i sa 50/25 KM za nedozvoljenu radnju vidio bi kako bi se situacija popravila. Soferu nije svejedno hoce li zbog svog bezobrazluka popusiti dnevnicu.
ma ja sam uvijek spreman da platim tih 25/50KM. uvijek vozim sinama, i gdje je dozvoljeno i gdje nije (i za tu kaznu sam spreman). majmuni idu 40 na sat i ja trebam guzeljat' za njima do carsije, goni ga u pi*ku materinu. i ta ogranicenja od 30 km/h, pa jebem ga ja kod nas je svako mjesto naseljeno. nemamo autoputa pa guzeljamo do granice od 3.5 do 5 sati zbog 200km. svako malo neka ogranicenja, a vrlo cesto i znakovi zarasli u krosnje... platih neki dan kaznu u RS-u, vozio 75, ogranicenje 60. pokazali mi sliku, lijepa slika, kao iz starih casopisa, bas fino ispala, onako u izometriji, ne bi je ni oni sa podforuma umjetnicka fotografija onako uradili. reko' jesam, vozio sam, oni: izvolite kaznu, ja:hvala i prijatno. ljubazni neki policajci.

nesto pametujemo o evropskim vrijednostima, zakonima, kako u evropi ovo, kako ono, a stoka smo od naroda i to ona najgora. ne znam ko je gori od nas... grad pun parkiranih auta, ispred zgrada u naseljima vise auta no na parkingu. eh sad, ovi sto bi da komentarisu kako ja vozim sinama a serem o parkiranim autima, ja vozim sinama jer vi ne umijete cestom. zaobidjem vas i nastavim voziti cestom a vi i dalje guzeljate i stvarate kolonu, mars. najvise volim kada idem pjeske, a i tad ne mogu proci trotoarom od auta. nikada nisam parkirao na trotoar ili ispred zgrade. je*em vam 2.5 marke za parking. pusi se svaki dan kutija cigara, a nema se za parking, mars.

ali me zivo interesuje sta prolazi majmunu kroz glavu kada pogleda u retrovizor i vidi 30 i kusur auta, sta li ono misli...
neki dan zamalo da udarim glupana s ofarbanim svjetlima nazad, koja jos i ne rade. radi samo pozicija, ali svjetli kao svijeca kroz zacadjen prozor, stop svjetla jok, zmigavce svakako ne pali...

je*ala vas auta
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25179 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

r_faruk wrote: 26/12/2019 10:00
tempuser wrote: 26/12/2019 09:30
drug_profi wrote: 26/12/2019 09:20 Mislim i sam kazes, teoretski te moze kazniti za nedozvoljenu radnju, ali ne i za sporu voznju.
Ma nek pocnu kaznjavati i sa 50/25 KM za nedozvoljenu radnju vidio bi kako bi se situacija popravila. Soferu nije svejedno hoce li zbog svog bezobrazluka popusiti dnevnicu.
ma ja sam uvijek spreman da platim tih 25/50KM. uvijek vozim sinama, i gdje je dozvoljeno i gdje nije (i za tu kaznu sam spreman). majmuni idu 40 na sat i ja trebam guzeljat' za njima do carsije, goni ga u pi*ku materinu.
Pa o tome se radi, kad su debili koji ne razmisljaju za volanom uzrok drugih prekrsaja.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#25180 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

1. ako stvaras kolonu iza sebe bez obzira na brzinu kretanja sporo vozis i ometas saobracaj
Ajj nebuloze, ne mogu da vjerujem šta coek izjavi.
ja vozim sinama
Vozis li u Beogradu? Ne bi vozio da svaki put dobijes kaznu :) Svi glupi, samo ti pametan, dok ne uvedu kamere, pa kada bude SVAKI PUT, a ne jednom od 100 voznji sinama.
Last edited by seoBIH on 26/12/2019 10:17, edited 1 time in total.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#25181 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

drug_profi wrote: 26/12/2019 09:37 Neprovodjenje zakona u jednom segmentu isprovocira potpunu anarhiju kroz neko vrijeme.
Da... o tome pokušavam stalno govoriti... navika se stvara brzo a loša navika još brže... jednom preticanje na zabranjenom mjestu bez kazne i bez posljedice... onda za nekoliko dana opet isto i opet bez kazne i bez posljedice... i već iduće sedmice redovno pretiče gdje stigne jer se loša navika već ukorijenila... do tragedije...
A taj isti redovno plaća struju jer će mu je isključiti ili telefon iz istog razloga i ne galami u stanu poslije 22 sata jer će mu komšija pozvati policiju... ali na cesti može da se bahati kako hoće...
r_faruk
Posts: 4804
Joined: 20/01/2003 00:00

#25182 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by r_faruk »

seoBIH wrote: 26/12/2019 10:13
1. ako stvaras kolonu iza sebe bez obzira na brzinu kretanja sporo vozis i ometas saobracaj
Ajj nebuloze, ne mogu da vjerujem šta coek izjavi.
ja vozim sinama
Vozis li u Beogradu? Ne bi vozio da svaki put dobijes kaznu :) Svi glupi, samo ti pametan, dok ne uvedu kamere, pa kada bude SVAKI PUT, a ne jednom od 100 voznji sinama.
Da svi su glupi ja sam pametan, vozim i u beogradu, ali ne nesto puno. Nit sam kocio saobracaj nit mi je ko pisao kaznu, pa i oni su stoka ko i mi. Parkirao sam i u beogradu na parking, i hodao. Ne znam na koji dio beograda mislis?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#25183 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

Vozis u beogradu po traci namijenenoj za vozila JGS? Nisam bas siguran jer su sve pokrili kamerama :)

Opravdanje za kršenje pravila ne mogu biti "sporaći".
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25184 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

seoBIH wrote: 26/12/2019 10:13
1. ako stvaras kolonu iza sebe bez obzira na brzinu kretanja sporo vozis i ometas saobracaj
Ajj nebuloze, ne mogu da vjerujem šta coek izjavi.
Citaj koliko gid puta treba dok ne shvatis.

Članak 51.
...
(2) Vozač ne smije bez opravdanih razloga voziti tako sporo da bitno usporava prometni tok ili ugrožava druge sudionike u prometu. Kada se iza vozila koje se kreće brzinom koja je manja od najveće dopuštene brzine na cesti, ili dijelu ceste po kojoj se kreće, ili manja od brzine prometnog toka vozila u prometu na tom dijelu ceste, nakupi kolona vozila koja ga ne mogu sigurno preteći, vozilo se mora na prvom pogodnom mjestu isključiti iz prometa i propustiti kolonu vozila iza sebe.
r_faruk
Posts: 4804
Joined: 20/01/2003 00:00

#25185 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by r_faruk »

Ma da vama pisu kazne za guzeljanje i maltretiranje isli biste tramvajem. Mozes li mi napisati u kojem dijelu beograda imas situaciju kao u sarajevu.

Ja sam se pogresno izrazio. Uopste nisam obracao paznju na sine u beogradu. Kuda su vozila vozila, vozio sam i ja. U zabrane nisam ulazio. Ne ulazim ni u sarajevu.

Ne mozes blokirati cijelu jednu traku u gradu kao sto je sarajevo. Ne mozes ni onu je*enu biciklisticku stazu u vilsonovom napraviti. Znas kolike su sada guzve zbog te trake? Za ovakav protok saobracaja moras voziti sinama
Last edited by r_faruk on 26/12/2019 11:13, edited 1 time in total.
r_faruk
Posts: 4804
Joined: 20/01/2003 00:00

#25186 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by r_faruk »

Jos nesto, nema kamera ni u raskrsnicama (kamera koje registruju blokiranje raskrsnice) pa nisam nikada blokirao raskrsnicu. Ako ne mogu proci stanem na semaforu. Dakle nisam ja bolikurac i harambasa, no me nervirate svi vi koji niste sigurni u svoje sposobnosti pa bez ikakvog razloga (osim "gdje pise da ne moze" zakona) blokirate i usporavate saobracaj.
User avatar
muha_sa
Posts: 140467
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#25187 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by muha_sa »

r_faruk wrote: 26/12/2019 10:43 Jos nesto, nema kamera ni u raskrsnicama (kamera koje registruju blokiranje raskrsnice) pa nisam nikada blokirao raskrsnicu. Ako ne mogu proci stanem na semaforu. Dakle nisam ja bolikurac i harambasa, no me nervirate svi vi koji niste sigurni u svoje sposobnosti pa bez ikakvog razloga (osim "gdje pise da ne moze" zakona) blokirate i usporavate saobracaj.
:thumbup:
User avatar
Logovan
Posts: 102861
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#25188 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Nervira me preticanje iz izlivne trake, baš mi ljudi idu na živce sa ovim (ne mislim na slučajeve kada greškom uđeš u izlivnu traku pa se vraćaš).
r_faruk
Posts: 4804
Joined: 20/01/2003 00:00

#25189 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by r_faruk »

jos bih samo dodao
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#25190 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

Kakva je ovo guzva u Zenici ?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#25191 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Throttle »

Travnički Noćni Šetač wrote: 26/12/2019 13:08 Kakva je ovo guzva u Zenici ?
Vec par dana je kolaps po centru grada, stigla dijaspora na urlaub :mrgreen:
User avatar
holowey
Posts: 10856
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#25193 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by holowey »

drug_profi wrote: 26/12/2019 09:21
holowey wrote: 26/12/2019 09:19
tempuser wrote: 26/12/2019 09:15

Nije istina da je legalizovana bar ne toretski, ali je zakon oko spore voznje nedorecen. Veci problem je sto jesporu voznju legalizovala je policija koja ne primjenjuje cl. 43 st 2 ZOBS-a.
Apsolutno se slazem da je zakon u HR to daleko bolje rjesio vrlo jednostavnim definicijama:
1. ako stvaras kolonu iza sebe bez obzira na brzinu kretanja sporo vozis i ometas saobracaj
2. ako vozis manje od pola dozvoljene brzine
i sto su propisali neposredne kazne za to, a ne kao kod nas da se svede po nedozvoljenu radnju vozilom, 50 odnosno 25 KM!
znaci ako je ogranicenje 60kmh, sve ispod 30kmh je kaznjivo? zasto se onda potencira ako je ogranicenje 60kmh, onda je 55kmh presporo? gradska saobracajnica sa vise traka :?
I ti citas samo jednu tacku zakona?
ne citam tacku zakona nego komentarisem post...
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#25194 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Throttle »

Travnički Noćni Šetač wrote: 26/12/2019 13:22 I kruzni zacepili.... :-)
Ih, da su samo jedan :lol:
User avatar
holowey
Posts: 10856
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#25195 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by holowey »

tempuser wrote: 26/12/2019 09:27
holowey wrote: 26/12/2019 09:19
tempuser wrote: 26/12/2019 09:15

Nije istina da je legalizovana bar ne toretski, ali je zakon oko spore voznje nedorecen. Veci problem je sto jesporu voznju legalizovala je policija koja ne primjenjuje cl. 43 st 2 ZOBS-a.
Apsolutno se slazem da je zakon u HR to daleko bolje rjesio vrlo jednostavnim definicijama:
1. ako stvaras kolonu iza sebe bez obzira na brzinu kretanja sporo vozis i ometas saobracaj
2. ako vozis manje od pola dozvoljene brzine
i sto su propisali neposredne kazne za to, a ne kao kod nas da se svede po nedozvoljenu radnju vozilom, 50 odnosno 25 KM!
znaci ako je ogranicenje 60kmh, sve ispod 30kmh je kaznjivo? zasto se onda potencira ako je ogranicenje 60kmh, onda je 55kmh presporo? gradska saobracajnica sa vise traka :?
Zavisi za zakon pitas, BiH ili HR:
Za HR citaj ponovo, sporom voznjom mozes ometati saobracaj na dva nacina:
1. stvars kolonu bez obzira na brzinu kretanja (koja zakonski podrazumjeva unutar ogranicenja), pa ti bilo i 55 kmh.
2. voznjom manjom od pola dozvoljene bez obzira sto ne stvaras kolonu (predstavljas opasnost za vozace koji te sustizu).

Za BIH nema jasne definicije kako prepoznati sporu voznju, ali indikator moze biti stvaranje kolone.
Sto se tice vise traka, 100 x prezvaka tema! :-) Osnovno pravilo je voznja desnom trakom. Trakom koja nije desna MOZES voziti AKO ne ometas vozace iza sebe. U praksi, ako srednjm ili lijevom trakom vozis 55 kmh, a ja te stizem sa 60 kmh ti krsis zakon tako sto me ometas.
hoces broj tablica u pp da me prijavis svaki put kad me sretnes ispred sebe?
User avatar
escobar__
Posts: 9988
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#25196 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by escobar__ »

Meni je također ograničenje brzine 30 km/h retardirana pojava na magistralnoj cesti. To mi je možda imalo nekog smisla kad se vozio "Stojadin" pa je bilo potrebno 200 metara da zaustaviš vozilo ali u današnjem vaktu kad su vozila opremljena mnogim sistemima upravljanja i kočenja vožnja 30 km/h je besmislena.

50 km/h je sasvim ok ograničenje brzine za kroz naselje.

No valja uredit i to šta je naselje, a šta pripizdina u koju su stavili tablu naselje...
User avatar
muha_sa
Posts: 140467
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#25197 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by muha_sa »

escobar__ wrote: 26/12/2019 14:00 Meni je također ograničenje brzine 30 km/h retardirana pojava na magistralnoj cesti. To mi je možda imalo nekog smisla kad se vozio "Stojadin" pa je bilo potrebno 200 metara da zaustaviš vozilo ali u današnjem vaktu kad su vozila opremljena mnogim sistemima upravljanja i kočenja vožnja 30 km/h je besmislena.

50 km/h je sasvim ok ograničenje brzine za kroz naselje.

No valja uredit i to šta je naselje, a šta pripizdina u koju su stavili tablu naselje...
tih 30 na sat je u vrh glave nekih dvadesetak metara i vozdra :-)

nagledo sam se tih 30 u ŠveCkoj a sve dobra auta
User avatar
escobar__
Posts: 9988
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#25198 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by escobar__ »

Nagled'o si se u Švedskoj i autocesta pa nikom ništa...

Gdje ih ovdje ima osim ono malo oko Sarajeva i Banja Luke? :P
User avatar
muha_sa
Posts: 140467
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#25199 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by muha_sa »

escobar__ wrote: 26/12/2019 14:03 Nagled'o si se u Švedskoj i autocesta pa nikom ništa...

Gdje ih ovdje ima osim ono malo oko Sarajeva i Banja Luke? :P
ma dobro--ne škodi tih dvadesetak metara ispoštovat to ogranicenje :-) valjda postoji razlog što su ogranicili
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#25200 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by liaar »

escobar__ wrote: 26/12/2019 14:00 Meni je također ograničenje brzine 30 km/h retardirana pojava na magistralnoj cesti. To mi je možda imalo nekog smisla kad se vozio "Stojadin" pa je bilo potrebno 200 metara da zaustaviš vozilo ali u današnjem vaktu kad su vozila opremljena mnogim sistemima upravljanja i kočenja vožnja 30 km/h je besmislena.

50 km/h je sasvim ok ograničenje brzine za kroz naselje.

No valja uredit i to šta je naselje, a šta pripizdina u koju su stavili tablu naselje...
30 km/h nije zbog zaustavnog puta vozila, nego zbog efekta udara pri 30km/h i pri 50km/h.
Post Reply