Testosteron

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#1 Testosteron

Post by corei3 »

Muškarac, 36 godina. Po izgledu tijela, šlauf oko stomaka+malo uvećane grudi, 99kg na 183cm, rekreativno bavljenje sportom i sl. sedmično ×3, poprilično umoran i bezvoljan, tih i povečen tip. Odradim par nalaza krvi radi sebe a sve zbog bezveznog izgleda tijela i jako teškog skidanja kg.
Sve ok: željezo, vitamin D, tiroidna OK, tromjesečni šećer idealan itd. ali testosteron referent od 15-50, meni 15pg/mL :roll:
Kako to povećati, ima li išta sem hemije, cink i sl. Hvala na pomoći.
User avatar
glitch
Posts: 3241
Joined: 09/07/2014 03:07

#2 Re: Testosteron

Post by glitch »

navodno ledene kupke ali ujutro i prije bavljenja fizickom aktivnoscu

a trebo si i vidjeti estrogen i
SHBG ako to ima kod nas
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#3 Re: Testosteron

Post by corei3 »

Čitam, a čitao sam i prije, dodatak ishrani u vidu tableta Cinka kao pomažu.
Vidio sam to već sa kupkom.
Inače debljam se oko bokova, stomak šlauf, imam i grudi malo uvećane, ma beze vala, a sad mi tek naupalo da odradim test, vazda u nekim obavezama.
Inače kad sam pretraživao po netu body shape low testosterone ko da sebe gledam, bokovi ko kod žena, debele noge, slabo gubim kg. i sl.
Fizičku aktivnost slabo podnosim, libido isto slab, kao kod osobe od 50+ godina.
Ove kupke baš ledenom vodom?
Inače koji je doktor za ovaj problem, koja grana medicine se ovim bavi?
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4 Re: Testosteron

Post by konoplja »

Kakav ti je san? Ljezes li u isti sat i budis li se u priblizno isto vrijeme? Koliko sati spavas?

Imas li stresa? Anksioznosti?

Kakva ti je ishrana?
HelaS
Posts: 5938
Joined: 22/09/2018 13:21

#5 Re: Testosteron

Post by HelaS »

corei3 wrote: 08/06/2023 12:55 Muškarac, 36 godina. Po izgledu tijela, šlauf oko stomaka+malo uvećane grudi, 99kg na 183cm, rekreativno bavljenje sportom i sl. sedmično ×3, poprilično umoran i bezvoljan, tih i povečen tip. Odradim par nalaza krvi radi sebe a sve zbog bezveznog izgleda tijela i jako teškog skidanja kg.
Sve ok: željezo, vitamin D, tiroidna OK, tromjesečni šećer idealan itd. ali testosteron referent od 15-50, meni 15pg/mL :roll:
Kako to povećati, ima li išta sem hemije, cink i sl. Hvala na pomoći.
Šta ti forumski "stručnjaci" mogu pomoći savjetom ili preporukom, a ljekari ne mogu?
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#6 Re: Testosteron

Post by corei3 »

HelaS wrote: 08/06/2023 14:36
corei3 wrote: 08/06/2023 12:55 Muškarac, 36 godina. Po izgledu tijela, šlauf oko stomaka+malo uvećane grudi, 99kg na 183cm, rekreativno bavljenje sportom i sl. sedmično ×3, poprilično umoran i bezvoljan, tih i povečen tip. Odradim par nalaza krvi radi sebe a sve zbog bezveznog izgleda tijela i jako teškog skidanja kg.
Sve ok: željezo, vitamin D, tiroidna OK, tromjesečni šećer idealan itd. ali testosteron referent od 15-50, meni 15pg/mL :roll:
Kako to povećati, ima li išta sem hemije, cink i sl. Hvala na pomoći.
Šta ti forumski "stručnjaci" mogu pomoći savjetom ili preporukom, a ljekari ne mogu?
Malo širim vidike, možda je neko imao isti problem pa rješio?
Koji doktor se ovim bavi?
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#7 Re: Testosteron

Post by konoplja »

corei3 wrote: 08/06/2023 14:37
HelaS wrote: 08/06/2023 14:36

Šta ti forumski "stručnjaci" mogu pomoći savjetom ili preporukom, a ljekari ne mogu?
Malo širim vidike, možda je neko imao isti problem pa rješio?
Koji doktor se ovim bavi?
Endokrinologija
HelaS
Posts: 5938
Joined: 22/09/2018 13:21

#8 Re: Testosteron

Post by HelaS »

corei3 wrote: 08/06/2023 14:37
HelaS wrote: 08/06/2023 14:36

Šta ti forumski "stručnjaci" mogu pomoći savjetom ili preporukom, a ljekari ne mogu?
Malo širim vidike, možda je neko imao isti problem pa rješio?
Koji doktor se ovim bavi?
Ako mene pitaš - ne znam. Ja ne znam ni gdje mi je zdravstvena knjižica
iz zadnje klupe
Posts: 966
Joined: 27/07/2012 18:10

#9 Re: Testosteron

Post by iz zadnje klupe »

Koliko vidim tebi je testosteron na granici, ali ipak u normali, ako imas povecane grudi, mozda ti je povecan estrogen, sad imas bruku privatnih labaratorija, ako ti je nezgodno ići doktoru, jer će te on i poslati prije svega da izvadiš nalaze.
Postoji dosta biljnih testosteron bustera-pojačivača, ali problem s njima je što je njihov efekat privremen, a ako slučajno povečaš testosteron preko nivoa koje tvoje tijelo smatra previsokim, nastupa proces aromatizacije, tj. pretvaranja testosterona u estrogen.
Ja koliko znam, ne postoji sredstvo koji bi povećalo i održalo na konstantnom nivou testosteron, a da ne izazove fluktacije, za sada stručnjaci smatraju da su to samo tri stvari: vjezba, cink i vitamin D, ali si njih već pomenuo.
User avatar
mufa1
Posts: 2133
Joined: 03/03/2014 19:26

#10 Re: Testosteron

Post by mufa1 »

Prirodno povecanje testosterona i generalno poboljsanje psiho-fizickog zdravlja moguce je samo na ovaj nacin:

- Zdrava ishrana
- Trening sa utegama 3x sedmicno
- Redovan i kvalitetan san 7-8 sati
- 8k do 10k koraka dnevno, setnja
- Smanjenje stresa na minimum (ispunjenjem prethodnih stavki ce sigurno uticati na smanjenje stresa)
- I za kraj moja licna preporuka, posto po mom misljenju briga o psihickom zdravlju nije nimalo za zanemariti, preporucio bi citanje bar 30 stranica
dnevno, tj bar pola sata.
- Suplementi mogu naravno, mada nisu obavezni.. Zink, magnezium, omega 3, vitamin a-z, kreatin 5g, kalcium itd itd....
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#11 Re: Testosteron

Post by corei3 »

Hvala,cink odma kuoujem. Sad se sjecam kad sam uzimao suplemente ZMA da sam bio "bolji" u svemu. I moram definitivno snagu uvesti,odnosno tegove.
mali_balon
Posts: 11532
Joined: 12/09/2012 09:57

#12 Re: Testosteron

Post by mali_balon »

A i ne zanemari godine 36, nismo svi isti nekome se metabolizam ranije ulijeni nekome kasnije....ali ne bi ja tu neke ishitrene korake odradi hormone i ostale nalaze pa onda...gdje ode testosteron i sto je "nizak"....i vec sunti rekli prije svega kos doktora onda metode smanjenja stresa, dobrog sna, vjezbe, zdrave prehrane i zdrava glava
User avatar
vaučer
Posts: 9454
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#13 Re: Testosteron

Post by vaučer »

ZMA je super, obavezno uzimaj. Teretana, ali željezo ne cardio, je po meni obavezno za muškarce iznad 40, dakle izgradi odmah dobru naviku unaprijed.
User avatar
JohnnyS
Posts: 14077
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#14 Re: Testosteron

Post by JohnnyS »

vaučer wrote: 08/06/2023 15:55 ZMA je super, obavezno uzimaj. Teretana, ali željezo ne cardio, je po meni obavezno za muškarce iznad 40, dakle izgradi odmah dobru naviku unaprijed.
Zašto?
User avatar
mufa1
Posts: 2133
Joined: 03/03/2014 19:26

#15 Re: Testosteron

Post by mufa1 »

Najveca greska je ocekivati, evo ja cu nesto popit (ma sta to bilo) i sjest i cekat da se stanje popravi. Bez gore navedenih svih stavki, nemoj ocekivati poboljsanje kvalitete zivota...
Goran Hadzija
Posts: 22
Joined: 02/06/2023 09:18

#16 Re: Testosteron

Post by Goran Hadzija »

corei3 wrote: 08/06/2023 12:55 Muškarac, 36 godina. Po izgledu tijela, šlauf oko stomaka+malo uvećane grudi, 99kg na 183cm, rekreativno bavljenje sportom i sl. sedmično ×3, poprilično umoran i bezvoljan, tih i povečen tip. Odradim par nalaza krvi radi sebe a sve zbog bezveznog izgleda tijela i jako teškog skidanja kg.
Sve ok: željezo, vitamin D, tiroidna OK, tromjesečni šećer idealan itd. ali testosteron referent od 15-50, meni 15pg/mL :roll:
Kako to povećati, ima li išta sem hemije, cink i sl. Hvala na pomoći.
Jedi buranije brate
User avatar
vaučer
Posts: 9454
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#17 Re: Testosteron

Post by vaučer »

JohnnyS wrote: 08/06/2023 16:00 Zašto?
Ne mislim nemoj kardio nikada, nego obavezno diži i tegove.
Nisam baš propisno to formulirao. :thumbup:
mali_balon
Posts: 11532
Joined: 12/09/2012 09:57

#18 Re: Testosteron

Post by mali_balon »

vaučer wrote: 08/06/2023 16:53
JohnnyS wrote: 08/06/2023 16:00 Zašto?
Ne mislim nemoj kardio nikada, nego obavezno diži i tegove.
Nisam baš propisno to formulirao. :thumbup:
Bas nama treba vise kardio nego teg....i vjezbe istezanja i tako to....naravno ide i teg ali laganije varijante
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#19 Re: Testosteron

Post by corei3 »

mali_balon wrote: 08/06/2023 17:31
vaučer wrote: 08/06/2023 16:53

Ne mislim nemoj kardio nikada, nego obavezno diži i tegove.
Nisam baš propisno to formulirao. :thumbup:
Bas nama treba vise kardio nego teg....i vjezbe istezanja i tako to....naravno ide i teg ali laganije varijante
Ne ide ni kardio bez snage posebno sa viskom kila. Kupio sam Cink, 25 mg doza, pojako cini se,ali osluskivat cu tijelo. Pocet cu izbjegavat i soju,odnosno ulje od soje i sl. kojeg nema gdje nema, za nju znam da nevalja za muskarce.
Vidim na redditu hvale Cink masovno, pa cu opet raditi nalaze nakon nekog vremena.
User avatar
fortaleza
Posts: 5616
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#20 Re: Testosteron

Post by fortaleza »

HelaS wrote: 08/06/2023 14:36
corei3 wrote: 08/06/2023 12:55 Muškarac, 36 godina. Po izgledu tijela, šlauf oko stomaka+malo uvećane grudi, 99kg na 183cm, rekreativno bavljenje sportom i sl. sedmično ×3, poprilično umoran i bezvoljan, tih i povečen tip. Odradim par nalaza krvi radi sebe a sve zbog bezveznog izgleda tijela i jako teškog skidanja kg.
Sve ok: željezo, vitamin D, tiroidna OK, tromjesečni šećer idealan itd. ali testosteron referent od 15-50, meni 15pg/mL :roll:
Kako to povećati, ima li išta sem hemije, cink i sl. Hvala na pomoći.
Šta ti forumski "stručnjaci" mogu pomoći savjetom ili preporukom, a ljekari ne mogu?
Ja sam bio sam svoj majstor pri rješavanju problema hipogonadizma pošto mi je svega jedan doktor uspio pomoći od njih šest.

I morat će biti sam svoj doktor.
Nerijetko se događa da body builders znaju više o ovoj tematici nego doktori, u što sam se osobno uvjerio.
Znači taj niski testosteron baš dosta utječe na kvalitetu života, vjerojatno milijuni ljudi imaju takvih problema, a ostaje nedetektirano ili se pripisuje drugim uzrocima.

Ono što možeš napraviti je obavezno smanjiti stres, isključiti alarme, san bez prekida, izbaciti biljna ulja, zamjeniti sa životinjskom mašću, i maslacem, izbaciti plastičnu ambalažu, uvesti češće postove na vodi, trening s utezima, vježbe snage (mrtvo dizanje, čučnjevi, sklekovi). Bez puno kardia. Provoditi vrijeme na suncu.

Omega3, cink, magnezij.

Izvaditi sve hormone, SHBG, estradiol (vjerojatno povišen), slobodni testosteron, FSH i LH (folikostimulirajući i lutenizirajući hormon). U slučaju ovih niskih vrijednosti onda je u pitanju SEKUNDARNI hipogonadizam i on se liječi podizanjem tih hormona.

PRIMARNI hipogonadizam je kad su navedeni FSH i LH hormoni uredu, ali problem je u testisima koji ne proizvode testo.

Kandidat si za terapiju, ali moraš učiniti sve što možeš da si popraviš stanje.

Je li ti tako cijeli život (građa, raspored masti...) ili u zadnje vrijeme?

I obavezno poajeti endokrinologa.

8 nmol/L je kriminalno nisko.

I javi kako ide.
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#21 Re: Testosteron

Post by corei3 »

U zadnjih 10 godina. Moze li low test biti sekundarno?
Probam sa cinkom i ostalim pa javim. Tako s imao low vitamin d i digao sa 5000 jedinica
User avatar
fortaleza
Posts: 5616
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#22 Re: Testosteron

Post by fortaleza »

FSH i LH djeluju tako da svojim lučenjem u hipofizi daju signal testisima da proizvode testosteron. Ukoliko su ti hormoni niski onda tijelo ne dobija signale za potrebe lučenja testosterona i rješenje je podići ove hormone. Ovo je sekundarni hipogonadizam.

Druga opcija je da su ti hormoni uredu, ali testisi ne daju odgovor, zbog oštećenja, nefunkcionalnosti i slično. Ovo je primarni.

Cink će pomoći ali ako samo ostaneš na tome neće riješiti problem, potrebno je u potpunosti preokrenuti način djelovanja, prehrane, fizičke aktivnosti, mindseta.

I provjeriti hormone i s tim pretragama otići kod lije Nika uz navedene simptome.
18mn97
Posts: 294
Joined: 21/04/2021 12:56

#23 Re: Testosteron

Post by 18mn97 »

Teretana, minimalno tri puta sedmicno, sa fokusom na tegove.
Korigovati ishranu, pojacati unos proteina, smanjiti unos ugljikohidrata, unositi zdrave masti (maslinovo ulje, mast iz orasastih plodova kao sto su bademi npr.)
Suplementacija: cink, vitamin d3, magnezij, riblje ulje. Eventualno uzeti whey protein kako bi se olaksao unos potrebne dnevne doze proteina. Whey se moze kombinovati na dosta nacina, moze se dodati u zobene pahuljice, grcki jogurt itd.
Ako si fizicki aktivan, dnevna preporuka je 2 grama proteina na 1 kg tjeslesne tezine, mada u tvom slucaju je dovoljno i 1.6 grama npr.

I na kraju, odmor. San je jako bitan.
Post Reply