Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46926 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

konektovan wrote: 07/05/2024 21:36 Isto primjenjujem,..jos nijesam gonjen zbog toga.. :mrgreen:
Dok vam se obojici ne nadje T-Roc iza ledja ili ispred vas. I eto kazne za nepropisno prestrojavanje. Desilo se, no sikiriki.

Mislim, lijepo je to sto mislite da ostavljate prostor i drugima, ali problem je sto se vecina drugih vuce kroz raskrsnice, od polaska sa semafora, preko prilaska sinama (i cak zaustavljanja prije sina, cime iza sebe ostave prostor za max. 2 auta), pa do drugog kretanja od sina. Sve kilavo, prvom se vozi po 50m, nikad proci rasrsnicu.
BadBoy
Posts: 8149
Joined: 01/11/2005 21:55

#46927 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Dozer wrote: 08/05/2024 11:33
BadBoy wrote: 07/05/2024 21:12
NediM17 wrote: 07/05/2024 15:35

Nigdje to ne piše u koju traku skrećeš.
Piše samo iz koje trake skrećeš.
jedini koji zna citati
Sta ba.... :lol:

hajmo opet...

Clan 48
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je da obavi skretanje krećući se krajnjom saobraćajnom trakom koja se proteže uz desnu ivicu kolovoza, osim ako saobraćajnim znakom ili oznakom na kolovozu nije drugačije određeno.

(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je da obavi skretanje krećući se krajnjom lijevom saobraćajnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolovoza, odnosno saobraćajnom trakom koja se proteže uz lijevu ivicu puta s jednosmjernim saobraćajem, osim ako saobraćajnim znakom na putu nije drugačije određeno.

Pise jasno da jasnije ne moze. Drugi par rukava je ako neko misli da je traka koja se proteze uz desnu ili lijevu ivicu = srednja traka :lol: :lol: :lol:
na šta se odnosi ovaj dio norme: "osim ako saobraćajnim znakom ili oznakom na kolovozu nije drugačije određeno."? Koji to saobraćajni znak govori u koju traku se treba uključiti?
User avatar
nepass1
Posts: 9885
Joined: 06/07/2017 07:35

#46928 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

NediM17 wrote: 08/05/2024 10:44 Ateista svoje pa svoje.
Pa da li si realan covjece da ces ti skrenuti lijevo prije nego neko desno.
Ali davno sam ponudio i onom goranu16v a i svima koji tako misle, bujrum , iskusajte srecu.
Jos se nijedan junak nije nasao.
Rekoh vec, ne ostavljam vam mogucnost da upadnete u belaj.
I ja na toj raskrsnici kad sam lijevi skretac ne iskusavam sudbinu, propustim vozila koja idu pravo i desno i tek onda skrenem.
Mah joooj ja sam sve tako vozio imam prednost, nek lupi, necu ja biti kriv, jebe mi se. Pa kad me lupi (mada udes nema veze sa pricom imam prednost i nisam kriv) ja dva mjeseca bez auta, patike jedne potrosio klapajuci policija/osiguranje/advokat
Ostario godinu, zivaca izgubio sto nisam zadnjih pet godina
Jebo to, sad ko tetkica vozim :D
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46929 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

AdzijaFace wrote: 08/05/2024 10:23
Evolution_IV wrote: 07/05/2024 17:38 jos jedna, danas neki papan svira sto mu ne dam da iz grbavicke direktno u lijevu smota, materi pa granaj jebem li ti sve seljacko...
Sve do jednom. Dok ne naletis nekoga kome je svejedno pa ces onda to objasnjavati cika zakonu na djelu :D

je li i ovdje ides prvo u desnu, pa se onda prestrojis u srednju i na kraju u lijevu?

Image
Da. Krace i jasnije od toga ne moze. Zato i jeste isprekidana linija do pola mosta.
User avatar
konektovan
Posts: 40961
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#46930 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

Dozer wrote: 08/05/2024 11:38
konektovan wrote: 07/05/2024 21:36 Isto primjenjujem,..jos nijesam gonjen zbog toga.. :mrgreen:
Dok vam se obojici ne nadje T-Roc iza ledja ili ispred vas. I eto kazne za nepropisno prestrojavanje. Desilo se, no sikiriki.

Mislim, lijepo je to sto mislite da ostavljate prostor i drugima, ali problem je sto se vecina drugih vuce kroz raskrsnice, od polaska sa semafora, preko prilaska sinama (i cak zaustavljanja prije sina, cime iza sebe ostave prostor za max. 2 auta), pa do drugog kretanja od sina. Sve kilavo, prvom se vozi po 50m, nikad proci rasrsnicu.
Ma to se radi u situaciji kad ima vise vozila iza,..a vise puta sam tako prosao oatroke na stajalistima i nisu me nikad zaystavili.
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46931 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

BadBoy wrote: 08/05/2024 11:41
Dozer wrote: 08/05/2024 11:33
BadBoy wrote: 07/05/2024 21:12

jedini koji zna citati
Sta ba.... :lol:

hajmo opet...

Clan 48
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je da obavi skretanje krećući se krajnjom saobraćajnom trakom koja se proteže uz desnu ivicu kolovoza, osim ako saobraćajnim znakom ili oznakom na kolovozu nije drugačije određeno.

(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je da obavi skretanje krećući se krajnjom lijevom saobraćajnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolovoza, odnosno saobraćajnom trakom koja se proteže uz lijevu ivicu puta s jednosmjernim saobraćajem, osim ako saobraćajnim znakom na putu nije drugačije određeno.

Pise jasno da jasnije ne moze. Drugi par rukava je ako neko misli da je traka koja se proteze uz desnu ili lijevu ivicu = srednja traka :lol: :lol: :lol:
na šta se odnosi ovaj dio norme: "osim ako saobraćajnim znakom ili oznakom na kolovozu nije drugačije određeno."? Koji to saobraćajni znak govori u koju traku se treba uključiti?
Obilazak zatvorene trake zbog radova, trokut za udes u traci, i sl.
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46932 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

konektovan wrote: 08/05/2024 11:44
Dozer wrote: 08/05/2024 11:38
konektovan wrote: 07/05/2024 21:36 Isto primjenjujem,..jos nijesam gonjen zbog toga.. :mrgreen:
Dok vam se obojici ne nadje T-Roc iza ledja ili ispred vas. I eto kazne za nepropisno prestrojavanje. Desilo se, no sikiriki.

Mislim, lijepo je to sto mislite da ostavljate prostor i drugima, ali problem je sto se vecina drugih vuce kroz raskrsnice, od polaska sa semafora, preko prilaska sinama (i cak zaustavljanja prije sina, cime iza sebe ostave prostor za max. 2 auta), pa do drugog kretanja od sina. Sve kilavo, prvom se vozi po 50m, nikad proci rasrsnicu.
Ma to se radi u situaciji kad ima vise vozila iza,..a vise puta sam tako prosao oatroke na stajalistima i nisu me nikad zaystavili.
Mene jesu, jer sam se prestrojio direktno preko dvije trake. Nisam platio kaznu, izvukao se jer nije bilo drugih vozila u te dvije trake, ali je nepropisno i imaju te pravo kazniti upravo u skladu s gornjim clanom zakona o nepropisnom skretanju i neukljucenju u "svoju" traku.
Last edited by Dozer on 08/05/2024 11:52, edited 1 time in total.
AdzijaFace
Posts: 277
Joined: 13/06/2021 12:42

#46933 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by AdzijaFace »

Ja se ne slazem, a sve dok neko ne bude imao situaciju, ostaje da vidimo. Opet ne idem kao sivonja, ako je neki pametnjakovic naumio da prodje, bujrum, no ako me udari, bilo bi zanimljivo vidjeti sta ce zakon reci.

Ovdje su mnogi kontradiktorni, silje kitu na onome sto misle da ispravno tumace, ali na drugim stvarima ne zauzimaju tako rigidne stavove:

-voznja zaustavnom na AP - sve ok, tag tu, rasterecenje saobracaja
-voznja iznad dosvoljene brzine - sve ok ima tolerancija
-ne mozes kruziti vanjskom - nije u duhu ispravne voznje :D
-ne moras cekati da onaj u unutrasnjoj traci prodje u kruzno - ne ometas ga, sta ti znas

etc etc etc
Dozer wrote: 08/05/2024 11:49 Mene jesu, jer sam se prestrojio direktno preko dvije trake.
Kako ide zakon za to? Mislim da je u situaciji kada ima vise od dvije trake, da moras jednu po jednu. Do dvije si birac.
NediM17
Posts: 21849
Joined: 05/11/2009 11:49

#46934 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Dozer wrote: 08/05/2024 11:49
konektovan wrote: 08/05/2024 11:44
Dozer wrote: 08/05/2024 11:38
Dok vam se obojici ne nadje T-Roc iza ledja ili ispred vas. I eto kazne za nepropisno prestrojavanje. Desilo se, no sikiriki.

Mislim, lijepo je to sto mislite da ostavljate prostor i drugima, ali problem je sto se vecina drugih vuce kroz raskrsnice, od polaska sa semafora, preko prilaska sinama (i cak zaustavljanja prije sina, cime iza sebe ostave prostor za max. 2 auta), pa do drugog kretanja od sina. Sve kilavo, prvom se vozi po 50m, nikad proci rasrsnicu.
Ma to se radi u situaciji kad ima vise vozila iza,..a vise puta sam tako prosao oatroke na stajalistima i nisu me nikad zaystavili.
Mene jesu, jer sam se prestrojio direktno preko dvije trake. Nisam platio kaznu, izvukao se jer nije bilo drugih vozila u te dvije trake, ali je nepropisno i imaju te pravo kazniti upravo u skladu s gornjim clanom zakona o nepropisnom skretanju i neukljucenju u "svoju" traku.
Ko ti je kriv kad ne znas zakon. :mrgreen:
Pa nije drot vrhovni autoritet, za takve stvari imaju vjestaci i sudija.
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46935 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

AdzijaFace wrote: 08/05/2024 11:51 Ja se ne slazem, a sve dok neko ne bude imao situaciju, ostaje da vidimo. Opet ne idem kao sivonja, ako je neki pametnjakovic naumio da prodje, bujrum, no ako me udari, bilo bi zanimljivo vidjeti sta ce zakon reci.

Ovdje su mnogi kontradiktorni, silje kitu na onome sto misle da ispravno tumace, ali na drugim stvarima ne zauzimaju tako rigidne stavove:

-voznja zaustavnom na AP - sve ok, tag tu, rasterecenje saobracaja
-voznja iznad dosvoljene brzine - sve ok ima tolerancija
-ne mozes kruziti vanjskom - nije u duhu ispravne voznje :D
-ne moras cekati da onaj u unutrasnjoj traci prodje u kruzno - ne ometas ga, sta ti znas

etc etc etc
Dozer wrote: 08/05/2024 11:49 Mene jesu, jer sam se prestrojio direktno preko dvije trake.
Kako ide zakon za to? Mislim da je u situaciji kada ima vise od dvije trake, da moras jednu po jednu. Do dvije si birac.
Pa eto zakona iznad, citiran vise puta. Uvijek kskreces prvo u svoju, tj. najblizu traku. Ako su po dvije trake za skretanje i ukljucenje na novi smjer, onda se drzis svoje trake. Prestrojavanje u raskrsnici je uvijek i svugdje zabranjeno, a cini mi se da se raskrsnica vodi do 20m nakon skretanja, i onda ide prestrojavanje.

U konkretnom slucaju Vrbanja mosta (Suade i Olge), zbog same duzine mosta isprekidana linija je, cini mi se, negdje do pola mosta, sto je cca. 15m., ali se iz oba smjera vozac prvo mora ukljuciti u svoju traku, desnu ako ide od Skenderije ili lijevu ako ide od Kovacica, pa se tek onda prestrojavati na isprekidanoj na mostu.

Fakat ne kontam sta je to toliko tesko za razumjeti....

A za ovo...
-voznja zaustavnom na AP - sve ok, tag tu, rasterecenje saobracaja = ne, zabranjeno je voziti zaustavnom trakom uvijek.
-voznja iznad dosvoljene brzine - sve ok ima tolerancija = do 10 kmh.
-ne mozes kruziti vanjskom - nije u duhu ispravne voznje :D = vanjskom se kruzi samo ako izlazis na prvi ili drugi izlaz od ukljucenja. Za sve ostale izlaze ulazis u unutrasnju i prestrojavas se prije izlaza.
-ne moras cekati da onaj u unutrasnjoj traci prodje u kruzno - ne ometas ga, sta ti znas = ako se ukljucio prije tebe, da, moras ga propustiti jer vozila koja se vec nalaze u kruznom imaju prednost izlaska.
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46936 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

NediM17 wrote: 08/05/2024 11:54
Dozer wrote: 08/05/2024 11:49
konektovan wrote: 08/05/2024 11:44

Ma to se radi u situaciji kad ima vise vozila iza,..a vise puta sam tako prosao oatroke na stajalistima i nisu me nikad zaystavili.
Mene jesu, jer sam se prestrojio direktno preko dvije trake. Nisam platio kaznu, izvukao se jer nije bilo drugih vozila u te dvije trake, ali je nepropisno i imaju te pravo kazniti upravo u skladu s gornjim clanom zakona o nepropisnom skretanju i neukljucenju u "svoju" traku.
Ko ti je kriv kad ne znas zakon. :mrgreen:
Pa nije drot vrhovni autoritet, za takve stvari imaju vjestaci i sudija.
Imaju, ali je bio u pravu. I ja sam stara skola, prijeratna.
AdzijaFace
Posts: 277
Joined: 13/06/2021 12:42

#46937 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by AdzijaFace »

Dozer wrote: 08/05/2024 11:59 vanjskom se kruzi samo ako izlazis na prvi ili drugi izlaz od ukljucenja. Za sve ostale izlaze ulazis u unutrasnju i prestrojavas se prije izlaza.
Koji zakon to kaze :D
BadBoy
Posts: 8149
Joined: 01/11/2005 21:55

#46938 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Dozer wrote: 08/05/2024 11:46
BadBoy wrote: 08/05/2024 11:41
Dozer wrote: 08/05/2024 11:33
Sta ba.... :lol:

hajmo opet...

Clan 48
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je da obavi skretanje krećući se krajnjom saobraćajnom trakom koja se proteže uz desnu ivicu kolovoza, osim ako saobraćajnim znakom ili oznakom na kolovozu nije drugačije određeno.

(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je da obavi skretanje krećući se krajnjom lijevom saobraćajnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolovoza, odnosno saobraćajnom trakom koja se proteže uz lijevu ivicu puta s jednosmjernim saobraćajem, osim ako saobraćajnim znakom na putu nije drugačije određeno.

Pise jasno da jasnije ne moze. Drugi par rukava je ako neko misli da je traka koja se proteze uz desnu ili lijevu ivicu = srednja traka :lol: :lol: :lol:
na šta se odnosi ovaj dio norme: "osim ako saobraćajnim znakom ili oznakom na kolovozu nije drugačije određeno."? Koji to saobraćajni znak govori u koju traku se treba uključiti?
Obilazak zatvorene trake zbog radova, trokut za udes u traci, i sl.
Ova norma ti govori da se i desno ili lijevo smije skrenuti samo iz krajnje desne ili krajnje lijeve trake osim ako nema saobraćajnice znaka ili oznake na kolovozu koja dozvoljava i da se iz druge trake skrene (npr most Vrbanja, Halida Kajtaza ispred američke ambasade gdje oznaka na kolovozu dozvoljava skretanje iz srednje trake)

To piše i to norma govori.
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46939 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

AdzijaFace wrote: 08/05/2024 12:06
Dozer wrote: 08/05/2024 11:59 vanjskom se kruzi samo ako izlazis na prvi ili drugi izlaz od ukljucenja. Za sve ostale izlaze ulazis u unutrasnju i prestrojavas se prije izlaza.
Koji zakon to kaze :D
I to smo vec davno elaborirali. Mozda ne kaze nas ZOBS,jer su kruzni tokovi kod nas jos uvijek mentalna enigma ljudima, ali vani imas velike sanse d dobijes kaznu ako ne postupis kako navedoh.

Image
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46940 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

BadBoy wrote: 08/05/2024 12:08
Dozer wrote: 08/05/2024 11:46
BadBoy wrote: 08/05/2024 11:41

na šta se odnosi ovaj dio norme: "osim ako saobraćajnim znakom ili oznakom na kolovozu nije drugačije određeno."? Koji to saobraćajni znak govori u koju traku se treba uključiti?
Obilazak zatvorene trake zbog radova, trokut za udes u traci, i sl.
Ova norma ti govori da se i desno ili lijevo smije skrenuti samo iz krajnje desne ili krajnje lijeve trake osim ako nema saobraćajnice znaka ili oznake na kolovozu koja dozvoljava i da se iz druge trake skrene (npr most Vrbanja, Halida Kajtaza ispred američke ambasade gdje oznaka na kolovozu dozvoljava skretanje iz srednje trake)

To piše i to norma govori.
Tacno. I to sam i rekao. Ako se skrece iz dvije u dvije trake, svako se drzi svoje trake i ukljucuje se u svoju traku. Ako npr. skreces deseno iz lijeve, sigurno se neces ukljuciti u desnu.

Na Vrbanju se skrece samo iz jedne trake, desne (od Skenderije) ili lijeve odvojne (od Kovacica).
User avatar
konektovan
Posts: 40961
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#46941 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

Dozer wrote: 08/05/2024 12:11
AdzijaFace wrote: 08/05/2024 12:06
Dozer wrote: 08/05/2024 11:59 vanjskom se kruzi samo ako izlazis na prvi ili drugi izlaz od ukljucenja. Za sve ostale izlaze ulazis u unutrasnju i prestrojavas se prije izlaza.
Koji zakon to kaze :D
I to smo vec davno elaborirali. Mozda ne kaze nas ZOBS,jer su kruzni tokovi kod nas jos uvijek mentalna enigma ljudima, ali vani imas velike sanse d dobijes kaznu ako ne postupis kako navedoh.

Image
Ovo vise dodje kao preporuka zbog boljeg protoka saobracaja.
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46942 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

Mislim da u mnogim zakonima stoji da se ukljucujes u traku u skladu s izlazom na koji zelis izaci. Kruzni tok za cilj ima poboljsanje protoka saobracaja. Ako se vozi po nekim pravilima, to se mozda i moze postici, a ako se klocevi vozaju vanjskom do 4 ili 5 izlaza jer se ne znaju prestrojiti, nema od tog protoka nista jer onda habaju one u unutrasnjoj koji onda moraju stati, samim tim ce stati i onaj iza njega, a onda i onaj u vanjskoj da bi se ovaj iskljucio, i eto krkljanjca u kruznom.
Labirint
Posts: 2039
Joined: 24/06/2013 14:37

#46943 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Labirint »

Koja je fora da na svakom motoru su zadnje tablice nečim prekrivene ? Maska za usta, flasteri, skinute čak tablice... Repertoar ideja je raznolik, kamera slikanje fazon ?
AdzijaFace
Posts: 277
Joined: 13/06/2021 12:42

#46944 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by AdzijaFace »

Dozer wrote: 08/05/2024 12:11 I to smo vec davno elaborirali. Mozda ne kaze nas ZOBS,jer su kruzni tokovi kod nas jos uvijek mentalna enigma ljudima, ali vani imas velike sanse d dobijes kaznu ako ne postupis kako navedoh.
Pa nemoj se onda pozivati na to. Reci da bi normalan i susretljiv vozac koji brine o drugima trebao da koristi unutrasnju ako izlazi na trecem izlazu, ali da ne postoji zakon koji ga ogranicava da koristi vanjsku.

Ne mozes se u jendom pozivati na zakon, a u drugom reci da nema zakona ali da mora. I kako ce ga kazniti ako nema zakona?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13642
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#46945 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Evolution_IV »

AdzijaFace wrote: 08/05/2024 10:23
Evolution_IV wrote: 07/05/2024 17:38 jos jedna, danas neki papan svira sto mu ne dam da iz grbavicke direktno u lijevu smota, materi pa granaj jebem li ti sve seljacko...
Sve do jednom. Dok ne naletis nekoga kome je svejedno pa ces onda to objasnjavati cika zakonu na djelu :D

je li i ovdje ides prvo u desnu, pa se onda prestrojis u srednju i na kraju u lijevu?

Image
Naravno da tako uradim, ja gledam da postujem sve, sem ogranicenja na ap al to je druga tema :D
BadBoy
Posts: 8149
Joined: 01/11/2005 21:55

#46946 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Dozer wrote: 08/05/2024 12:14
BadBoy wrote: 08/05/2024 12:08
Dozer wrote: 08/05/2024 11:46
Obilazak zatvorene trake zbog radova, trokut za udes u traci, i sl.
Ova norma ti govori da se i desno ili lijevo smije skrenuti samo iz krajnje desne ili krajnje lijeve trake osim ako nema saobraćajnice znaka ili oznake na kolovozu koja dozvoljava i da se iz druge trake skrene (npr most Vrbanja, Halida Kajtaza ispred američke ambasade gdje oznaka na kolovozu dozvoljava skretanje iz srednje trake)

To piše i to norma govori.
Tacno. I to sam i rekao. Ako se skrece iz dvije u dvije trake, svako se drzi svoje trake i ukljucuje se u svoju traku. Ako npr. skreces deseno iz lijeve, sigurno se neces ukljuciti u desnu.

Na Vrbanju se skrece samo iz jedne trake, desne (od Skenderije) ili lijeve odvojne (od Kovacica).
Da ali opet ne piše da se iz krajnje desne moraš uključiti u krasnju desnu. To je ono što ne piše i što ljudi proizvoljno tumače iz citirane odredbe zakona.
NediM17
Posts: 21849
Joined: 05/11/2009 11:49

#46947 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Kod Heco pijace, izlazak na glavnu.
Desna traka za desno, srednja za pravo i desno, lijeva za pravo, pa poslije sina za lijevo.
Iz ove srednje nakon sto presjeces glavnu mozes nastaviti srednjom za pravo ili preci u desnu pa opet nastaviti pravo.
Masa ih iz ove srednje nakon sina skrece lijevo prema gradu iako nije dozvoljeno, a ne postoji nijedan razlog zasto ne bi bilo dozvoljeno. Valjda jedini razlog da ih T-roc klepa odmah tu na prosirenju kod Radon plaze.
Ali to su ti nasi pJaneJi, vizionaJi. :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46948 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

BadBoy wrote: 08/05/2024 12:45
Dozer wrote: 08/05/2024 12:14
BadBoy wrote: 08/05/2024 12:08

Ova norma ti govori da se i desno ili lijevo smije skrenuti samo iz krajnje desne ili krajnje lijeve trake osim ako nema saobraćajnice znaka ili oznake na kolovozu koja dozvoljava i da se iz druge trake skrene (npr most Vrbanja, Halida Kajtaza ispred američke ambasade gdje oznaka na kolovozu dozvoljava skretanje iz srednje trake)

To piše i to norma govori.
Tacno. I to sam i rekao. Ako se skrece iz dvije u dvije trake, svako se drzi svoje trake i ukljucuje se u svoju traku. Ako npr. skreces deseno iz lijeve, sigurno se neces ukljuciti u desnu.

Na Vrbanju se skrece samo iz jedne trake, desne (od Skenderije) ili lijeve odvojne (od Kovacica).
Da ali opet ne piše da se iz krajnje desne moraš uključiti u krasnju desnu. To je ono što ne piše i što ljudi proizvoljno tumače iz citirane odredbe zakona.
Kako ne pise....
Clan 48
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je da obavi skretanje krećući se krajnjom saobraćajnom trakom koja se proteže uz desnu ivicu kolovoza, osim ako saobraćajnim znakom ili oznakom na kolovozu nije drugačije određeno.

(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je da obavi skretanje krećući se krajnjom lijevom saobraćajnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolovoza, odnosno saobraćajnom trakom koja se proteže uz lijevu ivicu puta s jednosmjernim saobraćajem, osim ako saobraćajnim znakom na putu nije drugačije određeno.

U zakonsko-pravnom smislu termin "duzan je" znaci "obavezan je" ili "mora".
Last edited by Dozer on 08/05/2024 13:10, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28500
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46949 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

NediM17 wrote: 08/05/2024 13:01 Kod Heco pijace, izlazak na glavnu.
Desna traka za desno, srednja za pravo i desno, lijeva za pravo, pa poslije sina za lijevo.
Iz ove srednje nakon sto presjeces glavnu mozes nastaviti srednjom za pravo ili preci u desnu pa opet nastaviti pravo.
Masa ih iz ove srednje nakon sina skrece lijevo prema gradu iako nije dozvoljeno, a ne postoji nijedan razlog zasto ne bi bilo dozvoljeno. Valjda jedini razlog da ih T-roc klepa odmah tu na prosirenju kod Radon plaze.
Ali to su ti nasi pJaneJi, vizionaJi. :mrgreen:
Mah...ima kod nas more nelogicnosti i besmislica.
preludezalude
Posts: 5723
Joined: 07/03/2012 00:09

#46950 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by preludezalude »

Malo prije...ne bude mi mrsko...u Tuzli preko puta hotela Tuzla na autobuskoj stanici stoje dvije patrole 4 policajca. Stanem iza njih i upatam ih za ivo skretanje oko kojeg razglabamo. Svi oni koji misle da mogu skrenuti u koju hoce traku nisu u pravu. Upravo je onako kako sam i govorio. Onaj koji skrece u desno skrece u krajnju desnu traku. Onaj koji skrece lijevo skrece u krajnju lijevu traku. Oni sami su spomenuli iscrtane linije putanje ili zamisljene linije putanje. Tek kad se tako skrene onda se moze pristupiti promjeni trake.
Post Reply