Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Naslovnica

#38326 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 21/01/2021 12:37
laik1981 wrote: 21/01/2021 11:23 Ma jok, puno su im bolji izgledi da sjede kuci i cekaju da pandemija prodje.. Imaju cajevi i za kardiovaskularne bolesti i karcinome..
A možda, samo možda, da se svi mi ostali čuvamo kako ne bi završili u bolnici od COVID-a a da ljudi kojima je zaista potrebno mogu otići i potražiti doktorsku njegu bez straha?
Bilo bi lijepo vidjeti kolika je trenutna procentualna popunjenost kreveta namjenjenih za COVID-19 pacijente.
Trappist

#38327 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Naslovnica wrote: 21/01/2021 13:17
laik1981 wrote: 21/01/2021 11:23 Ma jok, puno su im bolji izgledi da sjede kuci i cekaju da pandemija prodje.. Imaju cajevi i za kardiovaskularne bolesti i karcinome..
A možda, samo možda, da se svi mi ostali čuvamo kako ne bi završili u bolnici od COVID-a a da ljudi kojima je zaista potrebno mogu otići i potražiti doktorsku njegu bez straha?
Bilo bi lijepo vidjeti kolika je trenutna procentualna popunjenost kreveta namjenjenih za COVID-19 pacijente.
30 ljudi u opcoj bolnici a ima oko 110 kreveta i oko 30-tak na podhrastovima gdje isto ima oko 100 kreveta.
BadBoy

#38328 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Al ne može se covid-19 pacijent samo materijalizovati u krevetu unutar COVID odjeljenja. Mora proći i kroz čekaonicu, pa možda biti dopremljen i kolima hitne pomoći, mora imati njegu itd itd. Sve to odvlači resurse od drugih stvari, jer npr. sestra koja radi na COVID-19 odjeljenju može raditi samo na tom odjeljenju i ne može trčkarati između odjeljenja.

E to je ta solidranost o kojoj pričamo. Ja koji sam zdrav prav ću malo modifikovati svoje ponašanje da bih se sačuvao od zaraze koronavirusom i tako ostavio bolnicu prohodniju i sobodniju SVIM ljudima kojima je ona potrebnija.

Zar je to loše?
Naslovnica

#38329 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 21/01/2021 13:33

Al ne može se covid-19 pacijent samo materijalizovati u krevetu unutar COVID odjeljenja. Mora proći i kroz čekaonicu, pa možda biti dopremljen i kolima hitne pomoći, mora imati njegu itd itd. Sve to odvlači resurse od drugih stvari, jer npr. sestra koja radi na COVID-19 odjeljenju može raditi samo na tom odjeljenju i ne može trčkarati između odjeljenja.

E to je ta solidranost o kojoj pričamo. Ja koji sam zdrav prav ću malo modifikovati svoje ponašanje da bih se sačuvao od zaraze koronavirusom i tako ostavio bolnicu prohodniju i sobodniju SVIM ljudima kojima je ona potrebnija.

Zar je to loše?
Pa ne može.
Zato valjda postoji trijaža i COVID ambulante.
Eto, trenutno je u Opštoj i na Podhrastovima ukupno 60tak pacijenata (pod uslovom da je informacija tačna).

Baš ću probati ovih dana da odem do ambulante porodične medicine, da dobijem uputnicu za Urologiju, pa vam javim kako je prošlo.
U junu nisam mogao doći do običnog specijaliste mudologa, nije mi trebala nikakva operacija, samo specijalistički pregled.
Nadam se da neće ni nakon 7 mjeseci čekanja zbog COVID-a.
MUNAFIK

#38330 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Zar je to loše?
Ljudi dragi, bolnice su bile zatvorene za pacijente... PRIMAMO SAMO HITNE SLUCAJEVE...

Dodjes pred Bolnocu kazu ti hladno ti nisi hitan... I to ti kaze neki portir, nekakav izbacivac ili neka sestra sa saltera...

Domovi zdravlja sirom BIH su skratili radno vrijeme i izovali se od pacijenata...
laik1981

#38331 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Ma jok. Samo zakljucati bonice za ove "elektivne" slucajeve i u isto vrijeme ih bombardovati brojkama i najavama apokalipse kako bi smanjili nivo straha i stresa kod tih "elektivnih" bolesnika koji imaju kardiovaskularne i ostale zdravstvene probleme.. Onaj procenat u visku smrtnosti koji se ne odnosi na covid smrti je sasvim nebitan jer moramo se zastititi od covida. Onih 520 iz septembarskog viska smrtnosti su puno manji problem od onih 180 koji su nastradali od covida u tom periodu.. Logicno..
aldinjo

#38332 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Medobrundo25 wrote: 21/01/2021 09:28
banjaluka078 wrote: 21/01/2021 09:10
Naslovnica wrote: 20/01/2021 15:20
Ruku na srce, ovo je daleko od kraja epidemije u BiH, biće tu još svega.
Čekaj sad dok se raja vrati sa skijanja...na Jahorini samo u jednom hotelu 9 pozitivnih konobara. Kupres krcat, kolega koji je ski-instruktor mi reče da je u petak samo iz BL došlo 250 ljudi organizovanim prevozom, po 50 u busu, naravno. Kupres vikendom pola Banjaluka-pola Dalmacija. Nije problem skijanje, ali su kafane tamo dupke pune. Mjera nigdje.
Hahhaha opet ista ublehaska prica, kao i nakon vjerskih praznika, black friday-a i ostalih gluposti. I sta se desilo? Nista. Koji ste vi bolesni pacenici. :run:
Kako im ne dosadi jedno te isto pisati mjesecima? :lol: :lol: :lol: :run:
MUNAFIK

#38333 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

aldinjo wrote: 21/01/2021 14:49
banjaluka078 wrote: 21/01/2021 09:10

Čekaj sad dok se raja vrati sa skijanja...na Jahorini samo u jednom hotelu 9 pozitivnih konobara. Kupres krcat, kolega koji je ski-instruktor mi reče da je u petak samo iz BL došlo 250 ljudi organizovanim prevozom, po 50 u busu, naravno. Kupres vikendom pola Banjaluka-pola Dalmacija. Nije problem skijanje, ali su kafane tamo dupke pune. Mjera nigdje.
Hahhaha opet ista ublehaska prica, kao i nakon vjerskih praznika, black friday-a i ostalih gluposti. I sta se desilo? Nista. Koji ste vi bolesni pacenici. :run:
Ljudi padaju po skijalistima... Bagerima, ili ratracima ih voze... Naredne 2 sedmice su kljucne... Nosite svi komad platna preko usta dok setate parkovima... To je protiv uroka...
Lincoln-Burrows

#38334 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lincoln-Burrows »

MUNAFIK wrote: 21/01/2021 13:42
Dodjes pred Bolnocu kazu ti hladno ti nisi hitan... I to ti kaze neki portir, nekakav izbacivac ili neka sestra sa saltera...

Domovi zdravlja sirom BIH su skratili radno vrijeme i izovali se od pacijenata...
Ako je to istina onda je odluka bolnice protivustavana, svi koji uplaćuju zdravstveno osiguranje moraju imati
pravo na lječenje jer se uostalom od tih istih novaca financira i covid odjeljenje.

Nije valjda da neko misli da novci padaju s neba i da se s njima može raditi što ga volja, to su naši novci.
banjaluka078

#38335 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

Naslovnica wrote: 21/01/2021 13:40
Baš ću probati ovih dana da odem do ambulante porodične medicine, da dobijem uputnicu za Urologiju, pa vam javim kako je prošlo.
U junu nisam mogao doći do običnog specijaliste mudologa, nije mi trebala nikakva operacija, samo specijalistički pregled.
Zar je još uvijek tako tu?

Ja sam silom prilika pratnja pacijentu od sredine decembra. Nakon obrade u urgentnom centru, bukvalno za sat vremena, uspjeli smo na uputnice do urologa, gastroenterologa, slikati pluća, obaviti sve laboratorije, ovih dana radi CT, pa hematologu, sve na uputnicu, ništa nismo ganjali preko veze da ide prije. Porodičnu sad možemo zakazati online, ne moramo zvati, najduže čekanje mi je tri dana.
Jedino je kardiologu morao privatno, na kliničkom centru još ne rade tu dijagnostiku i stvarno će nositi ljude na duši za to.
BadBoy

#38336 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 21/01/2021 14:13
Ma jok. Samo zakljucati bonice za ove "elektivne" slucajeve i u isto vrijeme ih bombardovati brojkama i najavama apokalipse kako bi smanjili nivo straha i stresa kod tih "elektivnih" bolesnika koji imaju kardiovaskularne i ostale zdravstvene probleme.. Onaj procenat u visku smrtnosti koji se ne odnosi na covid smrti je sasvim nebitan jer moramo se zastititi od covida. Onih 520 iz septembarskog viska smrtnosti su puno manji problem od onih 180 koji su nastradali od covida u tom periodu.. Logicno..
Ne nego hajmo mijenjati sistem tako da i kad prođe korona on bude na usluzi svim građanima koji ga trebaju. A dok je pandemija, ponašat se odgovorni prema drugima.
laik1981

#38337 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 21/01/2021 20:03
laik1981 wrote: 21/01/2021 14:13

Ne nego hajmo mijenjati sistem tako da i kad prođe korona on bude na usluzi svim građanima koji ga trebaju. A dok je pandemija, ponašat se odgovorni prema drugima.
Haj da se napravim naivan pa da te priupitam kako mislis promijeniti sistem?

Ovako mozda?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sda-i-s ... /210116046

Ili ovako?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/enisa-s ... /210115012
https://balkans.aljazeera.net/news/balk ... a-sarajevo

A mozda i ovako?
https://ba.n1info.com/vijesti/sud-bih-d ... u-mostaru/

Mnogo si naivan ako mislis da mi mozemo promijeniti sistem jer da mozemo vec bi ga promijjenili..
BadBoy

#38338 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 22/01/2021 12:31 Haj da se napravim naivan pa da te priupitam kako mislis promijeniti sistem?

Ovako mozda?

Ili ovako?

A mozda i ovako?

Mnogo si naivan ako mislis da mi mozemo promijeniti sistem jer da mozemo vec bi ga promijjenili..
Opet ćemo ti i ja u klinč upasti jer imamo potpuno različite životne filozofije.

Sistem se može promijeniti. Nije lako, nije kratko, ne može preko noći. I uvijek će biti ovako pojedinačnih primjera nazadovanja. Ali mi zaista nikada i nismo pokušali MASOVNIJE nešto promijeniti ili kroz veću izlaznost, ili kroz veće glasanje za građanske opcije ili, ne daj Bože, kroz masivnije proteste i demonstracije. Tek kada sve to iscrpimo onda možemo reći da se sistem ne može promijeniti.

Ali kod nas nema kritične mase za to, već samo imamo pametologe i mudrosere koji će po kafama kukati, psovati i pljuvati, možda napisati koji status na Facebooku ili na forumu i na tome će se sve završiti.

I onda kad ovako dođe STVARNI problem za državu i društvo imamo kuršlus na sve strane, a ljudi jedni drugima za vratove skaču.

Znaš da sam barem djelomično u pravu za sve ovo što sam napisao.
Nivelacija

#38339 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

sta su ovo brojevi pali mozes na prste jedne ruke ih izbrojati hvala bogu..
aldinjo

#38340 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Nivelacija wrote: 22/01/2021 13:39 sta su ovo brojevi pali mozes na prste jedne ruke ih izbrojati hvala bogu..
Malo se testira?
Nivelacija

#38341 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

aldinjo wrote: 22/01/2021 13:52
Nivelacija wrote: 22/01/2021 13:39 sta su ovo brojevi pali mozes na prste jedne ruke ih izbrojati hvala bogu..
Malo se testira?
cekaj dok se sudare gripa i korona hahhahahahahah
laik1981

#38342 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 22/01/2021 13:38
laik1981 wrote: 22/01/2021 12:31 Haj da se napravim naivan pa da te priupitam kako mislis promijeniti sistem?

Ovako mozda?

Ili ovako?

A mozda i ovako?

Opet ćemo ti i ja u klinč upasti jer imamo potpuno različite životne filozofije.

Sistem se može promijeniti. Nije lako, nije kratko, ne može preko noći. I uvijek će biti ovako pojedinačnih primjera nazadovanja. Ali mi zaista nikada i nismo pokušali MASOVNIJE nešto promijeniti ili kroz veću izlaznost, ili kroz veće glasanje za građanske opcije ili, ne daj Bože, kroz masivnije proteste i demonstracije. Tek kada sve to iscrpimo onda možemo reći da se sistem ne može promijeniti.

Ali kod nas nema kritične mase za to, već samo imamo pametologe i mudrosere koji će po kafama kukati, psovati i pljuvati, možda napisati koji status na Facebooku ili na forumu i na tome će se sve završiti.

I onda kad ovako dođe STVARNI problem za državu i društvo imamo kuršlus na sve strane, a ljudi jedni drugima za vratove skaču.

Znaš da sam barem djelomično u pravu za sve ovo što sam napisao.
Nisu to nikakve razlicite zivotne filozofije vec razlicito poimanje stvarnosti..

Sistem se moze promijeniti, samo ga mi ne mozemo promijeniti, jer ga mi nismo ni stvarali, a ni birali.. Mi biramo izmedju stranki, odnosno ljudi u tim strankama, u ovisnosti o kom nivou vlasti se radi, a sistem dozvoljava da bez obzira za koga si glasao budes izradjen.. Nije to nikakvo pojedinacno nazadovanje vec sablon po kojem ova drzava funkcionise u zadnjih 25 godina.. Stranke su interesne skupine koje nemaju drugu svrhu vec da parcaju copor i pronalaze nacin za vlastito materijalno bogacenje..

Odosmo u ono sto nije predvidjeno za ovu temu, a mozda i jeste jer je ovdje sve lancano povezano.. Mi mozda imamo privid da se nesto pitamo, a u sustini se ne pitamo nista.. Glavna opozicija je bivsa pozicija, koja je promijenila kosulju..
U drugom dijelu drzave opoziciju cine oni koji su gori od pozicije.. Jedan od naroda i nema opziciju.. Nema ovdje konkretnih opcija ni rjesenja, bar onih na koje mi mozemo uticati.. Sistem mogu promijeniti iskljucivo oni koji su ga skrojili, a kada i hocemo li biti na listi njihovih prioriteta ptice znaju.. Prije da necemo..

Svjestan si i sam kompleksnosti nase drzave.. Svjestan si kompleksnosti tog, nazovi, sistema.. To ti je kao da imas neku lego igracku koja ima 10000 dijelova i treba da je sklopis, a onaj koji ti je prodao igracku je uzeo iz kutije nekih 1000 kockica.. I sad ti pokusavas da napravis tu igracku.. Obicno vrzino kolo i ogroman broj ljudi je to skontao.. Zato i bjeze odavde ili pokusavaju da se uklope u postojeci sistem, da igraju njihovu igru.. Ostao je mali broj i utopista i njima je najgore, ali ih je isto tako svakim danom sve manje i manje..
biglebovski

#38343 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

MUNAFIK wrote: 21/01/2021 15:27
aldinjo wrote: 21/01/2021 14:49

Ljudi padaju po skijalistima... Bagerima, ili ratracima ih voze... Naredne 2 sedmice su kljucne... Nosite svi komad platna preko usta dok setate parkovima... To je protiv uroka...
Zna li neko jesu li se povukli karabinjeri i je li Špionica otvorena?

https://www.aa.com.tr/ba/balkan/naselje ... sa/1784088
BadBoy

#38344 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 22/01/2021 14:17 Nisu to nikakve razlicite zivotne filozofije vec razlicito poimanje stvarnosti..

Sistem se moze promijeniti, samo ga mi ne mozemo promijeniti, jer ga mi nismo ni stvarali, a ni birali.. Mi biramo izmedju stranki, odnosno ljudi u tim strankama, u ovisnosti o kom nivou vlasti se radi, a sistem dozvoljava da bez obzira za koga si glasao budes izradjen.. Nije to nikakvo pojedinacno nazadovanje vec sablon po kojem ova drzava funkcionise u zadnjih 25 godina.. Stranke su interesne skupine koje nemaju drugu svrhu vec da parcaju copor i pronalaze nacin za vlastito materijalno bogacenje..

Odosmo u ono sto nije predvidjeno za ovu temu, a mozda i jeste jer je ovdje sve lancano povezano.. Mi mozda imamo privid da se nesto pitamo, a u sustini se ne pitamo nista.. Glavna opozicija je bivsa pozicija, koja je promijenila kosulju..
U drugom dijelu drzave opoziciju cine oni koji su gori od pozicije.. Jedan od naroda i nema opziciju.. Nema ovdje konkretnih opcija ni rjesenja, bar onih na koje mi mozemo uticati.. Sistem mogu promijeniti iskljucivo oni koji su ga skrojili, a kada i hocemo li biti na listi njihovih prioriteta ptice znaju.. Prije da necemo..

Svjestan si i sam kompleksnosti nase drzave.. Svjestan si kompleksnosti tog, nazovi, sistema.. To ti je kao da imas neku lego igracku koja ima 10000 dijelova i treba da je sklopis, a onaj koji ti je prodao igracku je uzeo iz kutije nekih 1000 kockica.. I sad ti pokusavas da napravis tu igracku.. Obicno vrzino kolo i ogroman broj ljudi je to skontao.. Zato i bjeze odavde ili pokusavaju da se uklope u postojeci sistem, da igraju njihovu igru.. Ostao je mali broj i utopista i njima je najgore, ali ih je isto tako svakim danom sve manje i manje..
Ja se slažem sa tobom da su stranke kod nas zlo. Ali i to se da promijeniti i počistiti, samo mi moramo krenuti od sebe, promijeniti svoju životnu filozofiju pojedinačno i kolektivno. Opet te upućujem na ove, gore-opisane situacije gdje je ljudima najveći domet da sjede po kafama, pljuju i psuju ili eventualno napišu kakav post na internetu. Treće što znaju uraditi jeste pokupiti se i otići odavde. Sam Kanton Sarajevo ti je u jednu ruku mini dokaz da se može drugačije. Isto mislim i za dva mandata SDP-ove vlasti (na državnom nivou 2000. godine i na federalnom nivou 2010. godine kada sam ja lično na svojoj koži osjetio promjene na bolje). Ali tad su ih podmuklo skrhali nacionalisti koji su vješto izmanipulisali naivni narod (koji vjeruje u svašta jer "pametnom dosta" pa tako i imamo sve ove gluposti u vezi pandemije).

Ponavljam, do nas je i našeg mentaliteta. Pisao sam to već negdje, izađu prosvjetni radnici na proteste, svi drugi im se smiju jer oni nisu prosvjetni radnici. Izađu medicinari na proteste, svi drugi im se smiju jer oni nisu medicinari. Izađu GRASOVC-i, demobilisani borci, studenti, rudari, poljoprivrednici.... smiju im se svi i pljuju ih jer oni ne pripadaju tim skupinama. Tek kad SVI skupa stanemo iza svih diskriminisanih skupina u ovom društvu možemo reći da smo sazreli kao društvo i kao nacija.

Neću više o ovome jer bih mogao ovako pisati do besvijesti. Iako jeste sve povezano kao si dobro rekao, ipak ovo nije tema za političke besjede i raspredanje o teoriji društva i nacije.

Možemo drugom prilikom, na drugom mjestu više o tome.
Trappist

#38345 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Evo priblizavamo se kraju januara, a brojke i dalje padaju. Nije se desilo: black friday pomor naroda, Bozic-Nova Godina-Pravoslavni Bozic pomor, skijalista pomor, sudar gripe i korone ( :lol: ), shisha barovi pomor. Sta cekamo sljedece, valentinovo okupljanja pa da nas kupe bagerima ?
konektovan

#38346 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

Naslovnica wrote: 21/01/2021 13:40

Zar je to loše?
Pa ne može.
Zato valjda postoji trijaža i COVID ambulante.
Eto, trenutno je u Opštoj i na Podhrastovima ukupno 60tak pacijenata (pod uslovom da je informacija tačna).

Buraz isao prekjucer u opštu da se naruci za magnetnu, nevjerovatno, ali dobio termin za 14 dana..šokirati smo svi da je tako brzo dobio termin, obzirom da je korona još uvijek aktuelna, a i prije ovog sranja, narucivanje je islo cini mi se popriilicno sporo, i termini su se dobijali za 3, 4, 5 pa i više mjeseci...
Naslovnica

#38347 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Raja ne ide, pojedinci zbog straha od zaraze, drugi jer pretpostavljaju da se još uvijek ne radi u punom kapacitetu i da će ih otkantati zbog pandemije. Bar na KCUS..
Drago mi je za burza!
Medobrundo25

#38348 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

Trappist wrote: 22/01/2021 14:32 Evo priblizavamo se kraju januara, a brojke i dalje padaju. Nije se desilo: black friday pomor naroda, Bozic-Nova Godina-Pravoslavni Bozic pomor, skijalista pomor, sudar gripe i korone ( :lol: ), shisha barovi pomor. Sta cekamo sljedece, valentinovo okupljanja pa da nas kupe bagerima ?
Naci ce oni nesto ne brini se. Mislim na ove forumske botove :thumbup:
MUNAFIK

#38349 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Medobrundo25 wrote: 22/01/2021 14:58
Trappist wrote: 22/01/2021 14:32 Evo priblizavamo se kraju januara, a brojke i dalje padaju. Nije se desilo: black friday pomor naroda, Bozic-Nova Godina-Pravoslavni Bozic pomor, skijalista pomor, sudar gripe i korone ( :lol: ), shisha barovi pomor. Sta cekamo sljedece, valentinovo okupljanja pa da nas kupe bagerima ?
Naci ce oni nesto ne brini se. Mislim na ove forumske botove :thumbup:
Sad ce ramazan, iftari i teravije... Ima da nas nema...
laik1981

#38350 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 22/01/2021 14:28 Ja se slažem sa tobom da su stranke kod nas zlo. Ali i to se da promijeniti i počistiti, samo mi moramo krenuti od sebe, promijeniti svoju životnu filozofiju pojedinačno i kolektivno. Opet te upućujem na ove, gore-opisane situacije gdje je ljudima najveći domet da sjede po kafama, pljuju i psuju ili eventualno napišu kakav post na internetu. Treće što znaju uraditi jeste pokupiti se i otići odavde. Sam Kanton Sarajevo ti je u jednu ruku mini dokaz da se može drugačije. Isto mislim i za dva mandata SDP-ove vlasti (na državnom nivou 2000. godine i na federalnom nivou 2010. godine kada sam ja lično na svojoj koži osjetio promjene na bolje). Ali tad su ih podmuklo skrhali nacionalisti koji su vješto izmanipulisali naivni narod (koji vjeruje u svašta jer "pametnom dosta" pa tako i imamo sve ove gluposti u vezi pandemije).

Ponavljam, do nas je i našeg mentaliteta. Pisao sam to već negdje, izađu prosvjetni radnici na proteste, svi drugi im se smiju jer oni nisu prosvjetni radnici. Izađu medicinari na proteste, svi drugi im se smiju jer oni nisu medicinari. Izađu GRASOVC-i, demobilisani borci, studenti, rudari, poljoprivrednici.... smiju im se svi i pljuju ih jer oni ne pripadaju tim skupinama. Tek kad SVI skupa stanemo iza svih diskriminisanih skupina u ovom društvu možemo reći da smo sazreli kao društvo i kao nacija.

Neću više o ovome jer bih mogao ovako pisati do besvijesti. Iako jeste sve povezano kao si dobro rekao, ipak ovo nije tema za političke besjede i raspredanje o teoriji društva i nacije.

Možemo drugom prilikom, na drugom mjestu više o tome.
U teoriji se tako i svijet moze promijeniti pa postati neko savrseno mjesto puno pravde, ljubavi i povjerenja medju ljudima.. Jos koji mjesec i uci cu u petu deceniju zivota.. Davno je proslo vrijeme kada sam mastao o nekoj utopiji i gubio vrijeme razmisljajuci o nekim sirim slikama.. Odavno smo u sistemu "svako za sebe".. Glumiti da nije tako je samo obicno gubljenje vremena..
Post Reply