Saab 9000?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

autoe
Posts: 143
Joined: 22/04/2007 19:20

#26

Post by autoe »

madner wrote:
ifbbpro wrote:Neki dan sam vidio SAAB-a 95, zvijer auto :shock:
I 9000 nije losa solucija. Izgleda bas onako ˝momacki˝..
Samo fazon je sto se slabo razumijem u auta, al opet gotivim velika auta i mislim da za muskarce (pogotovo nas koji smo krupniji) definitivno nisu auta tipa Opel Corsa, nekakvi Fiati, a s druge strane bruku raje ih vozi.. a ja ih nikako ne razumijem :)
Definitivno, ja u stariju Octaviju kad sjednem dobijem napad klaustrofobije. :D
E onda u fabiju i ne pokusavaj sjesti, to je bilo jedino auto iz kojeg sam nakon 300 km izasao skoro pa placuci i od srece i od bolova u nogama :shock:
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#27

Post by Lesli Eldridž »

Zlaja82 wrote:
Lesli Eldridž wrote:
Zlaja82 wrote: Talijanski 9000 Aero ima 2.0T-motor. Pazi da ne kupis takvog i mislis da imas 2.3T ispod haube. :-D

Inace je 2.3T sa 200ks vrlo brz, Saab je reklamirao krajem 80ih da je 9000 2.3T brzi od Ferrari Testarosse u petoj brzini od 80-120km/h. :D
Nije elastičniji od Ferrarija vjeruj mi. Od 60 km/h do 300 km/h u šestoj brzini Testarossi treba manje od 20 sec
Procitaj ponovo, Saab je tvrdio da je 9000 Aero brzi od Testarosse od 80-120km/h. Poslije toga je Testarossa sigurno brza.
Nije brza garant. Ferrari skoro da ne treba mjenjač kako je elaastičan. Zato i jeste čudo od auta. Najbolji na svijetu. To samo Italijani mogu napraviti. Što bi se reklo STATE OF THE ART.
Zlaja82
Posts: 38
Joined: 07/02/2008 21:27
Location: Bogu iza nogu

#28

Post by Zlaja82 »

Lesli Eldridž wrote:
Zlaja82 wrote:
Lesli Eldridž wrote:Nije elastičniji od Ferrarija vjeruj mi. Od 60 km/h do 300 km/h u šestoj brzini Testarossi treba manje od 20 sec
Procitaj ponovo, Saab je tvrdio da je 9000 Aero brzi od Testarosse od 80-120km/h. Poslije toga je Testarossa sigurno brza.
Nije brza garant. Ferrari skoro da ne treba mjenjač kako je elaastičan. Zato i jeste čudo od auta. Najbolji na svijetu. To samo Italijani mogu napraviti. Što bi se reklo STATE OF THE ART.
:-) :D
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#29

Post by Lesli Eldridž »

Zlaja82 wrote:
Lesli Eldridž wrote:
Zlaja82 wrote: Procitaj ponovo, Saab je tvrdio da je 9000 Aero brzi od Testarosse od 80-120km/h. Poslije toga je Testarossa sigurno brza.
Nije brza garant. Ferrari skoro da ne treba mjenjač kako je elaastičan. Zato i jeste čudo od auta. Najbolji na svijetu. To samo Italijani mogu napraviti. Što bi se reklo STATE OF THE ART.
:-) :D
U čemu je problem majke ti? Je li to ima ijedan segment u tehnici gdje je SAAB napredniji i bolji od ferrarija? :lol:
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#30

Post by zlatan01 »

Lesli Eldridž wrote: :-) :D
U čemu je problem majke ti? Je li to ima ijedan segment u tehnici gdje je SAAB napredniji i bolji od ferrarija? :lol:[/quote]
SAAB pravi dobra auta i to vrlo razlicita od onih koje pravi Ferarri. SAAB ima neku vrstu sportske crte ali je u osnovi svakodnevni auto sto niti jedan Ferarri nije. Dakle usporedba koju je SAAB reklamirao je samo jedan mali detalj izvadjen iz konteksta. E sad da li je tacno...ja vjerujem da jeste jer jedna tako ozbiljna fabrika ne bi se kockala sa svojim ugledom. A sto se tice mjenjaca i tvoje tvrdnje da "Ferarriju skoro i ne treba mjenjac"...e trebace mu sve dok jednog dana ne ugradi elektricni motor u neki svoj model. Do tada ce imati neku vrstu mjenjaca manuelni, automatski. bezstepeni (CVT) ili neki novi ali ce biti...
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#31

Post by Lesli Eldridž »

zlatan01 wrote:
Lesli Eldridž wrote: :-) :D
U čemu je problem majke ti? Je li to ima ijedan segment u tehnici gdje je SAAB napredniji i bolji od ferrarija? :lol:
SAAB pravi dobra auta i to vrlo razlicita od onih koje pravi Ferarri. SAAB ima neku vrstu sportske crte ali je u osnovi svakodnevni auto sto niti jedan Ferarri nije. Dakle usporedba koju je SAAB reklamirao je samo jedan mali detalj izvadjen iz konteksta. E sad da li je tacno...ja vjerujem da jeste jer jedna tako ozbiljna fabrika ne bi se kockala sa svojim ugledom. A sto se tice mjenjaca i tvoje tvrdnje da "Ferarriju skoro i ne treba mjenjac"...e trebace mu sve dok jednog dana ne ugradi elektricni motor u neki svoj model. Do tada ce imati neku vrstu mjenjaca manuelni, automatski. bezstepeni (CVT) ili neki novi ali ce biti...[/quote]

Ja ga vozio bolan ne bio. Ima obrtnog momenta koliko hočeš. A i sa elektromotorima auti mogu da imaju mjenjač. Čak je i ona škoda piikap kod nas experimentalno napravljena sa baterijama i asinhronim motorom imala mjenjač. Jedino sa serijskim istosmjernim motorom auto teoretski ne bi trebao mjenjač zbog karakteristike momenta, ali je bolje da ima. Čak i elektrolokomotiva ima mjenjač. Znači ferrari se može veličanstveno lagodno i lagano voziti u šestoj brzini 50 km/h. Dodaš gas i za 20 sekundi ideš 300.
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#32

Post by zlatan01 »

Pa ako ti tako kazes...
autoe
Posts: 143
Joined: 22/04/2007 19:20

#33

Post by autoe »

Da li neko zna gdje mogu naci upustvo za Saab-a 9000 aero sa prevodom, :?
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#34

Post by zlatan01 »

autoe wrote:Da li neko zna gdje mogu naci upustvo za Saab-a 9000 aero sa prevodom, :?
Sa prevodom na nekom od "nasih jezika" pretpostavljam? To je malo teze, ali je moguce jer u Zagrebu postoji ovlasteni dealer i serviser SAAB-a. Pogledaj malo na stranici http://www.saab.com.hr/. Inace knjizica na engleskom bi se vjerovatno mogla naci ovdje...
Paki
Posts: 13
Joined: 09/11/2010 01:20

#35 Re: Saab 9000?

Post by Paki »

Zdravo Saabovci, jeste li zivi?
Zanima me ko sve i koliko Saab se u BiH vozi!?!?!?
Javite se i koji motor podsjedujete :-D
Ja ih imam mnogo, pa mi mrsko nabjrajati :-D
Paki
Posts: 13
Joined: 09/11/2010 01:20

#36 Re:

Post by Paki »

[quote="AdnanSA"]Saab 9000 CS je dobro auto ali odrzavanje ti moze postati nocna mora. Gdje kupiti dijelove za to auto?Prije ili kasnije ce nesto zatrebati.Zamisli samo naci karambolku,far ili prednji blatobran. Cuo sam od iskusnih majstora(svedskih) da im je elektronika strasno kvarljiva i da je prilicno kompliciran za opravku.Ja se nikada nebih usudio u BiH voziti Saaba.

Javite se meni ako zatreba koji dio :-)
User avatar
olensoner
Posts: 1164
Joined: 24/01/2008 19:34

#37 Re: Saab 9000?

Post by olensoner »

Paki wrote:Zdravo Saabovci, jeste li zivi?
Zanima me ko sve i koliko Saab se u BiH vozi!?!?!?
Javite se i koji motor podsjedujete :-D
Ja ih imam mnogo, pa mi mrsko nabjrajati :-D
Slabo ti Saab voza u Bosni, voze ih uglavnom cistokrvni Saab-ovci i tu su uglavnom slavne 2.3turbo masine i slicno. Ostalo je 1.9DTI i 2.2DTI, ali u biti rijetkost su nazalost kod nas. Nadam se da ce malo stati na noge ovdje i Volvo je prije bio misaona imenica, a evo danas u mom komsiluku u krugu od 200-300 metara, osim mog, ima jos bar desetak Volva...
User avatar
Romeo 80
Posts: 4627
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#38 Re: Saab 9000?

Post by Romeo 80 »

Kad se spominje Saab, neki dan pored Saborne crkve u Sarajevu vidim parkiran jedan predivni stari 99 srebrne boje. Ljudi kako prolaze samo ga zagledaju. :) Pravo simpatičan auto. Mislim da ni Gašijev Ferrari ne bi privukao toliko pogleda, a da apsurd bude veći Saabovi su oduvijek bili automobili za ljude koji ne vole puno da privlače pažnju. :thumbup:
User avatar
olensoner
Posts: 1164
Joined: 24/01/2008 19:34

#39 Re: Saab 9000?

Post by olensoner »

Romeo 80 wrote:Kad se spominje Saab, neki dan pored Saborne crkve u Sarajevu vidim parkiran jedan predivni stari 99 srebrne boje. Ljudi kako prolaze samo ga zagledaju. :) Pravo simpatičan auto. Mislim da ni Gašijev Ferrari ne bi privukao toliko pogleda, a da apsurd bude veći Saabovi su oduvijek bili automobili za ljude koji ne vole puno da privlače pažnju. :thumbup:
Uuuu, zapazio sam i ja tog, bude cesto parkiran kod onog mosta kod Narodnog pozorista, zagledao sam i unutra, auto je bukvalno kao da je sada iz fabrike izasao :thumbup:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#40 Re: Saab 9000?

Post by Ridjobrki »

Samo da se pretplatim na temu, zagriženi sam SAAB-ovac! Trenutno si ne mogu priuštiti taj luksuz ali ću u idućih par godina aBd sigurno postati doživotni vozač SAAB-ova. :mrgreen:

Vjerovatno će moj prvi SAAB biti 9-3 1.9 TiD zbog praktičnih (održavanje i potrošnja) razloga a onda će nekad u životu valjda leći i neka žestoka benzinska žaga za nabijanje kompleksa vlasnicima BMW-a i Mercedesa. :lol:

Mada nisu ni dizelaši bezazleni, ovaj 1.9 ima onu varijantu od 150 konja koja je stvarno opasna iako još nije ni najjača! Dakle, za par godina aBd vozim SAAB 1.9 TiD Vector 150 HP. Vjerovatno će se moći zbaviti za nekih 15-ak hiljada... Onda ima da pravimo i svoj klub i sve! :mrgreen:

Pozdrav svim SAAB-oljupcima! :sax:
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#41 Re: Saab 9000?

Post by johntra »

Romeo 80 wrote:Kad se spominje Saab, neki dan pored Saborne crkve u Sarajevu vidim parkiran jedan predivni stari 99 srebrne boje. Ljudi kako prolaze samo ga zagledaju. :) Pravo simpatičan auto. Mislim da ni Gašijev Ferrari ne bi privukao toliko pogleda, a da apsurd bude veći Saabovi su oduvijek bili automobili za ljude koji ne vole puno da privlače pažnju. :thumbup:
taj SAAB je vlasništvo od buraza Nenada Glušice :D ...živi kod mene u mahali pa znam...auto je mislim 84 godište i lampa je, rađena je potpuna restauracija...lik ga vozi svakodnevno i nema problema sa njim...
ja sam sebi ljetos ganjao da kupim 93 2.0 turbo 99 godište, ali sam odustao u zadnji tren...mrsko mi bilo da prodajem svoje auto i da se peglam...inače, iako sam potpuni fan Italijana, nakon njih bi samo vozio SAAB-a...nadam se da će sljedeće auto biti SAAB i to 95 karavan, ali srce ipak kaže 159 SW... :D
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#42 Re: Saab 9000?

Post by 1946 »

johntra wrote:iako sam potpuni fan Italijana, nakon njih bi samo vozio SAAB-a...nadam se da će sljedeće auto biti SAAB i to 95 karavan, ali srce ipak kaže 159 SW... :D
Da navijaš za pravi tim rekao bih da si ja, sudeći po ovome gore napisanom :D . Jedino što ja ne bih ove karavane uzimao :D
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#43 Re: Saab 9000?

Post by johntra »

Image
Image

hard choice, mada mi se ne sviđa ova posljednja verzija 95-ice, sa ovim obrubom farova i maske...više sam za verziju do 2005. godine...a to za klubove neću komentarisati... :D
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#44 Re: Saab 9000?

Post by 1946 »

9-5 je svakako pregolem za moj ukus, 9-3 aero bi mi bio mjera. Ili 159 Ti, u najljepšoj boji :D :
Image
Paki
Posts: 13
Joined: 09/11/2010 01:20

#45 Re: Saab 9000?

Post by Paki »

olensoner wrote:
Paki wrote:Zdravo Saabovci, jeste li zivi?
Zanima me ko sve i koliko Saab se u BiH vozi!?!?!?
Javite se i koji motor podsjedujete :-D
Ja ih imam mnogo, pa mi mrsko nabjrajati :-D
Slabo ti Saab voza u Bosni, voze ih uglavnom cistokrvni Saab-ovci i tu su uglavnom slavne 2.3turbo masine i slicno. Ostalo je 1.9DTI i 2.2DTI, ali u biti rijetkost su nazalost kod nas. Nadam se da ce malo stati na noge ovdje i Volvo je prije bio misaona imenica, a evo danas u mom komsiluku u krugu od 200-300 metara, osim mog, ima jos bar desetak Volva...

E ja i moj stari spadamo u cistokrvne Saabovce :thumbup: necemo Opela zasad, ma da se omisljam o 9-3 sa 1.9tid motorom...
Znaci 2.3Turbo Automatik 200ks i 2.0T 185ks, Zvijeri sta vise reci. 8-) plin ce da se ugradi jos malo i onda je sve podnosljivo...
A stvar je u tome sto mnogi ne znaju sta je Saab i boje se skupi dijelovi, odrzavanje, ali nasuprot sa odgovarajucom metodom je sve moguce...koliko para toliko muzike ali Saaba kad imas dobijes cijeli orkestar :-D
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#46 Re: Saab 9000?

Post by johntra »

1946 wrote:9-5 je svakako pregolem za moj ukus, 9-3 aero bi mi bio mjera. Ili 159 Ti, u najljepšoj boji :D :
moje sadašnje auto je bordo boje... :D
Paki, koje modele SAAB-a imaš?
Paki
Posts: 13
Joined: 09/11/2010 01:20

#47 Re: Saab 9000?

Post by Paki »

johntra wrote:
1946 wrote:9-5 je svakako pregolem za moj ukus, 9-3 aero bi mi bio mjera. Ili 159 Ti, u najljepšoj boji :D :
moje sadašnje auto je bordo boje... :D
Paki, koje modele SAAB-a imaš?
Imam kao sta sam gore vec naveo;) samo Saab 9000CSE: 2.3 Automatik 200ks i to dva u voznom stanju(plavi i zeleni) i jednog takvog u dijelovima-njemacke Table, onda jos 2.0T talijanska verzija sa 185ks-nase Table, i jos po kojeg u dijelovima :-D
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#48 Re: Saab 9000?

Post by johntra »

reci raji koju ineteresuje kakva je dosptunost dijelova, ne samo za 9000, nego i za malo novije modele...znam da novije 93 i 95 verzije mnogo dijelova podvozja i dizela dijele sa Opelom, ali kakva je situacija sa dijelovima za turbo motore 2.0 i 2.3?
Paki
Posts: 13
Joined: 09/11/2010 01:20

#49 Re: Saab 9000?

Post by Paki »

Sve sto treba to se i nadje, mi smo uvijek kupovali kompletnog Saaba za neke male pare u njemackoj, tako da smo imali te dijelove koje zatrebaju... Za Saaba je isplativije kupiti komplet Auto nego samo jedan dio, to je nasa metoda, jer sa Saabom nikad nije dosadno, sitnice neke,elektronika pa udaris... :) ali SAAB stati nece nikad, nit ces ostati na putu s njim ako mu redovno mijenjas ulje!!
A i za novije modele ima nacina Ebay...ili nekog u inostranstvo koji to pronalazi jeftino...
Ja sam jos uvijek "specijalizovan"na 9000... i cuo sam od mnogih 9-3,9-5 da modeli i motori nisu kao pravi "Saabovi"...
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#50 Re: Saab 9000?

Post by johntra »

dizeli naravno nisu, ali su turbobenzinci ostali isti...uostalom kod tih motora se ne mijenja skoro ništa već posljednjih 25 godina..
Post Reply