Saab 9000?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
autoe
- Posts: 143
- Joined: 22/04/2007 19:20
#1 Saab 9000?
Tražim da kupim Saab-a 9000 cs, 91-95 pa ako neko ima na prodaju bujrum. Takodje ako imate iskustva sa ovim autom bio bi zahvalan da ih pročitam.
-
AdnanSA
- Posts: 1404
- Joined: 31/01/2007 20:45
- Location: City
#2
Saab 9000 CS je dobro auto ali odrzavanje ti moze postati nocna mora. Gdje kupiti dijelove za to auto?Prije ili kasnije ce nesto zatrebati.Zamisli samo naci karambolku,far ili prednji blatobran. Cuo sam od iskusnih majstora(svedskih) da im je elektronika strasno kvarljiva i da je prilicno kompliciran za opravku.Ja se nikada nebih usudio u BiH voziti Saaba.
-
shadow
- Posts: 1630
- Joined: 18/12/2005 14:54
- Location: Charles River
#4
Dobra su to auta. Udobna, jaka, brza. Ljudi ih ili mrze ili pravo gotive, nema sredine. Znam par nasih ljudi koji se kunu saabom. Ja sam imao strasan sudar, izasao sam iz 9-5 aero-a bez ogrebotine. Auto naravno totaliran ali nama nista.
Jedino ne znam za ovo sto Adnan rece, kako je kod nas za dijelove, nisu ni ovdje (usa) bas najjeftiniji za odrzavati. Iako su svedjani nije da se bas ne kvare (kao volvo recimo ali se zato, po meni, bolje od njeg voze). Prvo pregledaj cuje mu li se lanac, vidim da trazis nesto starije sto je sigurno puno preslo, ako dosad nije pucao/mjenjan morao se rasteci. Moras cesce obracati paznju na ulje, turbinu, dihtung glave im zna cesto prosvirati, na vrijeme mjenjaj serpentine remen jer je u njemu 2 metra i ide preko svih remenica koje isto tako nije lose s vremena na vrijeme pregledati itd. Od elektronike obrati paznju na climate control -vazda mu je neki qrac, ostalo je uglavnom ok.
Jedino ne znam za ovo sto Adnan rece, kako je kod nas za dijelove, nisu ni ovdje (usa) bas najjeftiniji za odrzavati. Iako su svedjani nije da se bas ne kvare (kao volvo recimo ali se zato, po meni, bolje od njeg voze). Prvo pregledaj cuje mu li se lanac, vidim da trazis nesto starije sto je sigurno puno preslo, ako dosad nije pucao/mjenjan morao se rasteci. Moras cesce obracati paznju na ulje, turbinu, dihtung glave im zna cesto prosvirati, na vrijeme mjenjaj serpentine remen jer je u njemu 2 metra i ide preko svih remenica koje isto tako nije lose s vremena na vrijeme pregledati itd. Od elektronike obrati paznju na climate control -vazda mu je neki qrac, ostalo je uglavnom ok.
-
Zlaja82
- Posts: 38
- Joined: 07/02/2008 21:27
- Location: Bogu iza nogu
#5
Saab 9000 je vjerovatno jedan od najboljih auta iz 80 i 90ih godina. Motori su vrlo izdrzljivi a i mogu se pojacati bez problema. Aero model sa 225hk moze vrlo lako do 350ks sa chipom i auspuhsistemom.
Sa elektronikom nema problema kao sto je neko rekao, jedino sto je malo osjetljivo je mjenjac. Velika snaga motora jede mjenjace ako ne pazis.
Gledaj da nadjes turbomotor zato sto obicni motori bez turba vise benzina trose. Jos jedna interesantna stvar je da Saab ima jedan od najsavremenijih ECU-sistema na svijetu, Trionic.
Korozija nije veliki problem, gledaj oko blatobrana i ispod vrata.
Ne znam sta jos da ti kazem, pitaj ako te nesto zanima.
Ja sam do sada imao:
Saab 9-3 Turbo -99
Saab 9-3 Aero Turbo -01
Saab 9-5 2.3 Turbo -03
Saab 9-3 Aero Convertible LimeYellow -05

Sa elektronikom nema problema kao sto je neko rekao, jedino sto je malo osjetljivo je mjenjac. Velika snaga motora jede mjenjace ako ne pazis.
Gledaj da nadjes turbomotor zato sto obicni motori bez turba vise benzina trose. Jos jedna interesantna stvar je da Saab ima jedan od najsavremenijih ECU-sistema na svijetu, Trionic.
Korozija nije veliki problem, gledaj oko blatobrana i ispod vrata.
Ne znam sta jos da ti kazem, pitaj ako te nesto zanima.
Ja sam do sada imao:
Saab 9-3 Turbo -99
Saab 9-3 Aero Turbo -01
Saab 9-5 2.3 Turbo -03
Saab 9-3 Aero Convertible LimeYellow -05
-
Crni_Leptir
- Posts: 42
- Joined: 16/03/2005 15:43
#6
Odlicno auto....
dijelovi su prilicno skupi, a mogu se naci u Opel servisima, zato sto propadaju pod istu kucu GM General Motors.
dijelovi su prilicno skupi, a mogu se naci u Opel servisima, zato sto propadaju pod istu kucu GM General Motors.
-
zlatan01
- Posts: 1176
- Joined: 23/08/2006 16:29
- Location: Halmstad
#7
Zapravo zato sto su koristene iste GM-platforme. Tako da je SAAB 9-3 i Opel Vectra imaju istu platformu i dijele puno istovjetnih dijelova. SAAB 9000 je jedno od 4 auta radjena u saradnji, ostala su Fiat Croma, Lancia Thema i Alfa Romeo 90 (ovo zadnje nisam 100% siguran). Jedan moj prijatelj vozi u BiH SAAB 900 aero i prilicno je nezgodno za dijelove, ali ono sto ne nadje saljem ja. Auta su pouzdana i SIGURNA a SAAB mozda ima probleme sa kvalitetom medjutim za razliku od mnogim marki, prije svega Mercedes i Volvo ne izbjegava odgovornost, pa je tako u nekoliko kampanja mijenjana elektronika na odredjenim serijama auta. Licno ne vozim SAAB ali sam bio par puta vrlo blizu da ga kupim...mozda...Crni_Leptir wrote:Odlicno auto....
dijelovi su prilicno skupi, a mogu se naci u Opel servisima, zato sto propadaju pod istu kucu GM General Motors.
-
autoe
- Posts: 143
- Joined: 22/04/2007 19:20
#8
Da li je bolja varijanta 2,0T ili 2,3T, neki dan sam vozio jednog 2,0T i ostao sam impresioniran sa njim ali me interesuje koji je model skloniji kvarovima?Zlaja82 wrote:Saab 9000 je vjerovatno jedan od najboljih auta iz 80 i 90ih godina. Motori su vrlo izdrzljivi a i mogu se pojacati bez problema. Aero model sa 225hk moze vrlo lako do 350ks sa chipom i auspuhsistemom.
Sa elektronikom nema problema kao sto je neko rekao, jedino sto je malo osjetljivo je mjenjac. Velika snaga motora jede mjenjace ako ne pazis.
Gledaj da nadjes turbomotor zato sto obicni motori bez turba vise benzina trose. Jos jedna interesantna stvar je da Saab ima jedan od najsavremenijih ECU-sistema na svijetu, Trionic.
Korozija nije veliki problem, gledaj oko blatobrana i ispod vrata.
Ne znam sta jos da ti kazem, pitaj ako te nesto zanima.
Ja sam do sada imao:
Saab 9-3 Turbo -99
Saab 9-3 Aero Turbo -01
Saab 9-5 2.3 Turbo -03
Saab 9-3 Aero Convertible LimeYellow -05
![]()
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#9
Alfa 164 ima zajedničku platformu sa 9000...zlatan01 wrote:Zapravo zato sto su koristene iste GM-platforme. Tako da je SAAB 9-3 i Opel Vectra imaju istu platformu i dijele puno istovjetnih dijelova. SAAB 9000 je jedno od 4 auta radjena u saradnji, ostala su Fiat Croma, Lancia Thema i Alfa Romeo 90 (ovo zadnje nisam 100% siguran). Jedan moj prijatelj vozi u BiH SAAB 900 aero i prilicno je nezgodno za dijelove, ali ono sto ne nadje saljem ja. Auta su pouzdana i SIGURNA a SAAB mozda ima probleme sa kvalitetom medjutim za razliku od mnogim marki, prije svega Mercedes i Volvo ne izbjegava odgovornost, pa je tako u nekoliko kampanja mijenjana elektronika na odredjenim serijama auta. Licno ne vozim SAAB ali sam bio par puta vrlo blizu da ga kupim...mozda...Crni_Leptir wrote:Odlicno auto....
dijelovi su prilicno skupi, a mogu se naci u Opel servisima, zato sto propadaju pod istu kucu GM General Motors.
bio je jedan 9000 na market.ba, ja mislim negdje oko Alipašinog se prodavao..cijena bila negdje oko 7 milja, 95 godina....
-
autoe
- Posts: 143
- Joined: 22/04/2007 19:20
#10
Ja ga nisam našao tamo, ako imaš bilo kakve informacije (broj,e-mail...) bio bih ti zahvalanjohntra wrote:
Alfa 164 ima zajedničku platformu sa 9000...
bio je jedan 9000 na market.ba, ja mislim negdje oko Alipašinog se prodavao..cijena bila negdje oko 7 milja, 95 godina....
-
Zlaja82
- Posts: 38
- Joined: 07/02/2008 21:27
- Location: Bogu iza nogu
#11
2.0T i 2.3T su u temelju isti motori i ne bi trebalo biti nikakve razlike u kvalitetu. Pamti da je 2.3T motor sa 200ks vrlo sklon brzoj voznji pa te aute treba vise kontrolisati.autoe wrote: Da li je bolja varijanta 2,0T ili 2,3T, neki dan sam vozio jednog 2,0T i ostao sam impresioniran sa njim ali me interesuje koji je model skloniji kvarovima?
2.3T motor ima i u Aeromodelu sa 225ks. Tada se zove 9000 Aero. Model sa 200ks se zove samo 2.3T. Da te jos zbunim, Aeromotor ima i u obicnom 9000 obliku 98e godine i zove se A50. Jubileummodel.
Ja preporucujem da kupis original auto bez ikakvih chipova ili belaja pa ga sam onda poslije mozes tunirati kako hoces.
Ja mislim da 2.0T nikada nije postojao u Svedskoj, taj motor je ja mislim namjenjen za talijansko trziste. Ja mislim da ima 180ks?
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#12
sad ima samo jedan iz teslića...taj se sigurno prodao...bilo je to prije dva do tri mjeseca...
http://www.market.ba/oglas/85760
evo taj iz Teslića..
http://www.market.ba/oglas/85760
evo taj iz Teslića..
-
shadow
- Posts: 1630
- Joined: 18/12/2005 14:54
- Location: Charles River
#13
Zlaja82 wrote:2.0T i 2.3T su u temelju isti motori i ne bi trebalo biti nikakve razlike u kvalitetu. Pamti da je 2.3T motor sa 200ks vrlo sklon brzoj voznji pa te aute treba vise kontrolisati.autoe wrote: Da li je bolja varijanta 2,0T ili 2,3T, neki dan sam vozio jednog 2,0T i ostao sam impresioniran sa njim ali me interesuje koji je model skloniji kvarovima?
2.3T motor ima i u Aeromodelu sa 225ks. Tada se zove 9000 Aero. Model sa 200ks se zove samo 2.3T. Da te jos zbunim, Aeromotor ima i u obicnom 9000 obliku 98e godine i zove se A50. Jubileummodel.![]()
Ja preporucujem da kupis original auto bez ikakvih chipova ili belaja pa ga sam onda poslije mozes tunirati kako hoces.
Ja mislim da 2.0T nikada nije postojao u Svedskoj, taj motor je ja mislim namjenjen za talijansko trziste. Ja mislim da ima 180ks?
Ne znam za evropsko ali je taj motor na americkom trzistu zastupljen jos od '97 godine. Prvo na 900 modelu (1997-1999), kasnije na 9-3. Ima 2 verzije, high pressure i low pressure turbo, 185 i 205 (?) ks. Takodjer na 9-3 su izbacili i viggen koji je opet 2.3 turbo sa 225 ks.
Slazem se i sa gore navedenim da su auta jako brza i zahtjevaju bolju kontrolu.
-
Zlaja82
- Posts: 38
- Joined: 07/02/2008 21:27
- Location: Bogu iza nogu
#15
U pravu si, 900 i 9-3 su imali 2.0T motore od razlicitih snaga. Moguce je da je 9000 2.0T isti taj motor.shadow wrote:Zlaja82 wrote:2.0T i 2.3T su u temelju isti motori i ne bi trebalo biti nikakve razlike u kvalitetu. Pamti da je 2.3T motor sa 200ks vrlo sklon brzoj voznji pa te aute treba vise kontrolisati.autoe wrote: Da li je bolja varijanta 2,0T ili 2,3T, neki dan sam vozio jednog 2,0T i ostao sam impresioniran sa njim ali me interesuje koji je model skloniji kvarovima?
2.3T motor ima i u Aeromodelu sa 225ks. Tada se zove 9000 Aero. Model sa 200ks se zove samo 2.3T. Da te jos zbunim, Aeromotor ima i u obicnom 9000 obliku 98e godine i zove se A50. Jubileummodel.![]()
Ja preporucujem da kupis original auto bez ikakvih chipova ili belaja pa ga sam onda poslije mozes tunirati kako hoces.
Ja mislim da 2.0T nikada nije postojao u Svedskoj, taj motor je ja mislim namjenjen za talijansko trziste. Ja mislim da ima 180ks?
Ne znam za evropsko ali je taj motor na americkom trzistu zastupljen jos od '97 godine. Prvo na 900 modelu (1997-1999), kasnije na 9-3. Ima 2 verzije, high pressure i low pressure turbo, 185 i 205 (?) ks. Takodjer na 9-3 su izbacili i viggen koji je opet 2.3 turbo sa 225 ks.
Slazem se i sa gore navedenim da su auta jako brza i zahtjevaju bolju kontrolu.
Saab 900 je imao samo 2.0T motor sa 185ks. Nikada i nije bio jaci motor za taj model iako je Viggen bio u planu vec za 900 model.
Saab 9-3 Mk1 je imao 2.0T motore sa: 150ks, 154ks, 185ks, 200ks i 205ks. Izvedba sa 205ks je bila Aero iako ima nekoliko auta sto su imali taj motor a nisu bili Aero.
Saab 9-3 Viggen je prve godine u proizvodnji (1999) imao 2.3T-motor sa 225ks sa Tom Walkinshaw Racing programom. Taj program nije bio dobar pa ga je Saab zamijenio svojim vlastitim i po tom je Viggen dobio 230ks. Viggenov motor je isti kao onaj u 9-5 Aero.
-
Zlaja82
- Posts: 38
- Joined: 07/02/2008 21:27
- Location: Bogu iza nogu
#16
Talijanski 9000 Aero ima 2.0T-motor. Pazi da ne kupis takvog i mislis da imas 2.3T ispod haube.autoe wrote:Ovaj kojeg sam ja vozio bio je 2.0T sa 185ks i sasvim dobro idepa me zato i interesuje razlika u odnosu na 2,3T jer sve u svemu uzeo bih bilo kojeg od ta dva modela, a naravno ni od Aera ne bih bježao
Inace je 2.3T sa 200ks vrlo brz, Saab je reklamirao krajem 80ih da je 9000 2.3T brzi od Ferrari Testarosse u petoj brzini od 80-120km/h.
- beco
- Posts: 5092
- Joined: 25/08/2004 14:22
#17
Ja sam se samo jednom vozio u sabu 9000 2.3t (225 konja). Auto je zvjer, vuce ko lud. Prilikom te voznje vozilo se do 240km/h i jos imao snage. Jedino je malo zezao sa elektronikom, recimo znao se sam blinker za skretanje desno paliti, a to se rijesi lupanjem po komandnoj tabli, tamo negdje desno ispod sofersajbe.
Ali budimo iskreni niko nije obracao paznju na blinker sa takvom zvjeri pod nogama.
-
autoe
- Posts: 143
- Joined: 22/04/2007 19:20
#18
Pošto nisam mogao da nađem Testarossu da bih provjerio njihovu tvrdnju, zadovoljio sam se sa 2,0T AERO,Zlaja82 wrote:Talijanski 9000 Aero ima 2.0T-motor. Pazi da ne kupis takvog i mislis da imas 2.3T ispod haube.autoe wrote:Ovaj kojeg sam ja vozio bio je 2.0T sa 185ks i sasvim dobro idepa me zato i interesuje razlika u odnosu na 2,3T jer sve u svemu uzeo bih bilo kojeg od ta dva modela, a naravno ni od Aera ne bih bježao
![]()
Inace je 2.3T sa 200ks vrlo brz, Saab je reklamirao krajem 80ih da je 9000 2.3T brzi od Ferrari Testarosse u petoj brzini od 80-120km/h.
Hvala svima na savjetima
-
Zlaja82
- Posts: 38
- Joined: 07/02/2008 21:27
- Location: Bogu iza nogu
#19
Sretno! Javi ako imas pitanja!autoe wrote:Pošto nisam mogao da nađem Testarossu da bih provjerio njihovu tvrdnju, zadovoljio sam se sa 2,0T AERO,Zlaja82 wrote:Talijanski 9000 Aero ima 2.0T-motor. Pazi da ne kupis takvog i mislis da imas 2.3T ispod haube.autoe wrote:Ovaj kojeg sam ja vozio bio je 2.0T sa 185ks i sasvim dobro idepa me zato i interesuje razlika u odnosu na 2,3T jer sve u svemu uzeo bih bilo kojeg od ta dva modela, a naravno ni od Aera ne bih bježao
![]()
Inace je 2.3T sa 200ks vrlo brz, Saab je reklamirao krajem 80ih da je 9000 2.3T brzi od Ferrari Testarosse u petoj brzini od 80-120km/h.![]()
![]()
Hvala svima na savjetima
-
Samid
- Posts: 70
- Joined: 12/09/2007 21:24
#20
Ja bi samo da se nadovezem na ovu temu jer sam prije par dana kupio SAAB 9-3 sa motorom 1,8 122 ks 2004 g i 70000 km.Auto ide super iako ima najslabiji motor od cjelokupne palete .Motor je original GM a na pojedinim dijelovima pise i OPEL.Ako neko ima neku informaciju tj. dobru ili losu stranu ovog auta i takodje da li ovo auto ima lanac ili remen .
-
shadow
- Posts: 1630
- Joined: 18/12/2005 14:54
- Location: Charles River
#21
remenSamid wrote:Ja bi samo da se nadovezem na ovu temu jer sam prije par dana kupio SAAB 9-3 sa motorom 1,8 122 ks 2004 g i 70000 km.Auto ide super iako ima najslabiji motor od cjelokupne palete .Motor je original GM a na pojedinim dijelovima pise i OPEL.Ako neko ima neku informaciju tj. dobru ili losu stranu ovog auta i takodje da li ovo auto ima lanac ili remen .
-
Lesli Eldridž
- Posts: 3544
- Joined: 10/01/2008 15:23
- Location: Ko će to znati
#22
Nije elastičniji od Ferrarija vjeruj mi. Od 60 km/h do 300 km/h u šestoj brzini Testarossi treba manje od 20 secZlaja82 wrote:Talijanski 9000 Aero ima 2.0T-motor. Pazi da ne kupis takvog i mislis da imas 2.3T ispod haube.autoe wrote:Ovaj kojeg sam ja vozio bio je 2.0T sa 185ks i sasvim dobro idepa me zato i interesuje razlika u odnosu na 2,3T jer sve u svemu uzeo bih bilo kojeg od ta dva modela, a naravno ni od Aera ne bih bježao
![]()
Inace je 2.3T sa 200ks vrlo brz, Saab je reklamirao krajem 80ih da je 9000 2.3T brzi od Ferrari Testarosse u petoj brzini od 80-120km/h.
-
Zlaja82
- Posts: 38
- Joined: 07/02/2008 21:27
- Location: Bogu iza nogu
#23
Procitaj ponovo, Saab je tvrdio da je 9000 Aero brzi od Testarosse od 80-120km/h. Poslije toga je Testarossa sigurno brza.Lesli Eldridž wrote:Nije elastičniji od Ferrarija vjeruj mi. Od 60 km/h do 300 km/h u šestoj brzini Testarossi treba manje od 20 secZlaja82 wrote:Talijanski 9000 Aero ima 2.0T-motor. Pazi da ne kupis takvog i mislis da imas 2.3T ispod haube.autoe wrote:Ovaj kojeg sam ja vozio bio je 2.0T sa 185ks i sasvim dobro idepa me zato i interesuje razlika u odnosu na 2,3T jer sve u svemu uzeo bih bilo kojeg od ta dva modela, a naravno ni od Aera ne bih bježao
![]()
Inace je 2.3T sa 200ks vrlo brz, Saab je reklamirao krajem 80ih da je 9000 2.3T brzi od Ferrari Testarosse u petoj brzini od 80-120km/h.
-
ifbbpro
- Posts: 490
- Joined: 19/05/2006 00:13
#24
Neki dan sam vidio SAAB-a 95, zvijer auto
I 9000 nije losa solucija. Izgleda bas onako ˝momacki˝..
Samo fazon je sto se slabo razumijem u auta, al opet gotivim velika auta i mislim da za muskarce (pogotovo nas koji smo krupniji) definitivno nisu auta tipa Opel Corsa, nekakvi Fiati, a s druge strane bruku raje ih vozi.. a ja ih nikako ne razumijem
I 9000 nije losa solucija. Izgleda bas onako ˝momacki˝..
Samo fazon je sto se slabo razumijem u auta, al opet gotivim velika auta i mislim da za muskarce (pogotovo nas koji smo krupniji) definitivno nisu auta tipa Opel Corsa, nekakvi Fiati, a s druge strane bruku raje ih vozi.. a ja ih nikako ne razumijem
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#25
Definitivno, ja u stariju Octaviju kad sjednem dobijem napad klaustrofobije.ifbbpro wrote:Neki dan sam vidio SAAB-a 95, zvijer auto![]()
I 9000 nije losa solucija. Izgleda bas onako ˝momacki˝..
Samo fazon je sto se slabo razumijem u auta, al opet gotivim velika auta i mislim da za muskarce (pogotovo nas koji smo krupniji) definitivno nisu auta tipa Opel Corsa, nekakvi Fiati, a s druge strane bruku raje ih vozi.. a ja ih nikako ne razumijem
