Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Allcho

#951 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Allcho » 13/01/2021 20:12

Zdravo svima.
Jedno možda i banalno pitanje, ali pošto sam novi u ovome želio bih da budem siguran :D
Nedavno sam otvorio obrt kao dopunsku djelatnost i sada želim da napravim i web stranicu za taj obrt.
Interesuje me da li se trošak hostinga i domene smatra rashodom koji se u cijelosti priznaje ili se to smatra kao oglašavanje pa se može priznati do određenog procenta?
Hvala

pinkman

#952 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by pinkman » 14/01/2021 02:01

Allcho wrote:
13/01/2021 20:12
Zdravo svima.
Jedno možda i banalno pitanje, ali pošto sam novi u ovome želio bih da budem siguran :D
Nedavno sam otvorio obrt kao dopunsku djelatnost i sada želim da napravim i web stranicu za taj obrt.
Interesuje me da li se trošak hostinga i domene smatra rashodom koji se u cijelosti priznaje ili se to smatra kao oglašavanje pa se može priznati do određenog procenta?
Hvala
Ja koliko znam priznaje se u potpunosti. Ali eto, provjeri negdje. Mada tvoj sajt nema veliku posjecenost i samim time ti je hosting i domena jeftin, ako da ti je bolje da se fokusiras na razvoj biznisa. A cak i da ti ne priznaju, sto ne bi trebalo, i obracunaju to je opet sitno. :D

pinkman

#953 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by pinkman » 14/01/2021 02:11

Recimo da se firma zeli oglasavati putem Google i Facebook i isto placa putem svoje debitne kartice (jer isti ne dopustaju preko banke placanje za bh. firme).

Zanima me kako se tretira porez po odbitku. Smatra se da su Google i Facebook zaradili novac ovdje i onda pravno lice koje se oglasava treba da uplati 10%. Jesam li u pravu?

Njihovo sjediste je u Irskoj tj. u Dublinu, a mi imamo Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (https://www.mft.gov.ba/bos/index.php?op ... Itemid=135), sto znaci da bi trebalo biti priznato, ali treba pribaviti uvjerenje da su Google i Facebook poreski obveznici u Irskoj. :D Smijesno malo, zar ne?

Uglavom, pitanje jeste:

- Da li sam u pravu za ovo gore navedeno?
- Da li uvjerenje od Google i Facebook da su poreski obveznici treba prevoditi i ovjeriti kod sudskog tumaca?
- Da li se pravi problem jer je "Tax Residence Certificat" u elektronskoj formi i nema pecat? :D Ministarstvo finansija Irske je izdalo saopstenje da je validno elektronskoj formi, te da o tome vise ne izdaju papir, a o tome je Deloitte ured u Beogradu pisao (https://www2.deloitte.com/rs/en/pages/t ... 2017.html/)

Ima li neko iskustva?

Post Reply