Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19451 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Ozimician wrote: 14/05/2024 11:59 Da, ali to rjesavas deportacijom, a ne davanjem stana i para.

Fazon je sto je drzava igrala na kartu - kao OK prva generacija, ali druga generacija ce se integrisati vec...
trebali su i njima postaviti neka pravila integracije. jebga jezik i neka pravila su must.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19452 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

moimoi wrote: 14/05/2024 11:57 Ni zapadnjaci ne prihvate burke kada odu na istok
Jest, ali de probaj da dobaciš ženi tamo na ulici ili da hodaš pijan istom. Bičevanje na javnom mjestu bez pardona! Ti si došao u njegovu zemlju i moraš poštovati njegove običaje i zakone.

Kako se oni ponašaju na zapadu?
User avatar
Ozimician
Posts: 5725
Joined: 05/09/2012 23:21

#19453 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 12:00
moimoi wrote: 14/05/2024 11:57 Ni zapadnjaci ne prihvate burke kada odu na istok
Jest, ali de probaj da dobaciš ženi tamo na ulici ili da hodaš pijan istom. Bičevanje na javnom mjestu bez pardona! Ti si došao u njegovu zemlju i moraš poštovati njegove običaje i zakone.

Kako se oni ponašaju na zapadu?
Pa opet je to do drzave, a ne do ljudi.
Imas onaj slucaj grupnog silovanja, gdje je samo jedan osudjen na 8 mjeseci zatvora, ostali pusteni (uslovne, drustveno koristan rad...).

Postavljao sam ovdje na temu.

Ovdje se drzava daleko vise fokusira na novcane kazne, za razdvajanje smeca, porez, pranje auta u dvoristu, kosenje trave nedjeljom...

Nasiljem se manje bave, posebno ako se desava unutar geta.
Last edited by Ozimician on 14/05/2024 12:04, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19454 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

pa nisu ljudi kontali da se i za to moraju uvoditi pravila :lol: :-)
User avatar
Ozimician
Posts: 5725
Joined: 05/09/2012 23:21

#19455 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:03 pa nisu ljudi kontali da se i za to moraju uvoditi pravila :lol: :-)
Za sta? Silovanje? :-)
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19456 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

pa nije to nista novo, imas onaj klip iz engleske ja mislim, kad zena snima iz svoje kuhinje brudu, kako mastrubria i divljacki je gelda kroz prozor, strahota, divljaci jebte... :-)
odnos prema zenama strahota. o tome govorim.
pogotovu taj dio indija pakistan baglades. bio je skoro slucaj napada na onaj par ja mislim iz spanije muz i zena, na proputovanju, blogeri, gdje je zena brutalno pretucena i grupno silovana pred muzem koji je isto pretucen, strhaota jebte.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19457 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 12:00
moimoi wrote: 14/05/2024 11:57 Ni zapadnjaci ne prihvate burke kada odu na istok
Jest, ali de probaj da dobaciš ženi tamo na ulici ili da hodaš pijan istom. Bičevanje na javnom mjestu bez pardona! Ti si došao u njegovu zemlju i moraš poštovati njegove običaje i zakone.

Kako se oni ponašaju na zapadu?
Licemjerje zapada. Zasto? Zato sto su ih pozvali, obecali gradove i kule a onda ih gurnuli u geta i dali im najgore poslove. Njihova djeca se moraju troduplo vise truditi da bi se mogli dalje skolovati, za razliku od bilo kojeg zapadnjaka. Ista stvar kao i sa crncima u usa.
Na istoku ne daju svakome vize… biraju koga ce.. niko nije na drzavnoj sisi. Radis i postujes njihova pravila. I svi su nasmijani i zadovoljni… dok u Eu imas osjecaj da te mrze.. sto me i ne cudi.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19458 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

jadni oni, ne daju im da uce. i da rade. na zapadu, jelte.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19459 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

Šta si ti? Neka NVO aktivistkinja? Šta tebi nije jasno pod NEĆE da se trude i integrišu, jednostavno neće! Divljaci po ponašanju i po običajnim normama! Ima bruka dokaza da je tako!

Pa ne kažu džabe šta se ne može na na netu naći - Arapa u radnom odijelu i arapski proizvod :-)
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19460 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:07 pa nije to nista novo, imas onaj klip iz engleske ja mislim, kad zena snima iz svoje kuhinje brudu, kako mastrubria i divljacki je gelda kroz prozor, strahota, divljaci jebte... :-)
odnos prema zenama strahota. o tome govorim.
pogotovu taj dio indija pakistan baglades. bio je skoro slucaj napada na onaj par ja mislim iz spanije muz i zena, na proputovanju, blogeri, gdje je zena brutalno pretucena i grupno silovana pred muzem koji je isto pretucen, strhaota jebte.
Meni je poznanik što je u OSBIH pričao šta rade...U kampovima se masovno tuku, bodu i siluju jedni druge. Nijedno žensko među njima,a u šatorima iskorištenih kondoma na sve strane :shock: silovanja ko u priči...Svako malo iz razvađaju jer se tuku i bodu noževima.. Puškama ih gone na kupanje i da ne vrše nuždu okolo... Užas jedan :skoljka:
Last edited by Lajavikrelac on 14/05/2024 12:18, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19461 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:10 jadni oni, ne daju im da uce. i da rade. na zapadu, jelte.
Ne razumijes… daju ali ispred tebe stave 101 prepreku.U osnovnoj vec tu djecu guraju da idu iskljucivo u zanatske skole… 1 od 50 dobije sansu da zavrsi fakultet. Mislis da svaki autohtoni nikemac, francuz, britanac.. zna svoj jezik pravilno?
Samo za razliku od njih, ovi ga moraju znati ako zele dalje da se skoluju… tj moraju biti nadprosjecni ucenici.
User avatar
Ozimician
Posts: 5725
Joined: 05/09/2012 23:21

#19462 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Moja poznanica je zavrsila u BiH socijalnu pedagogiju i s tom diplomom je radila u vrticu kao odgajateljica u Njemackoj.

Odlucila se da prizna svoju diplomu, morala poloziti C1 jezik i upisati jos godinu dana fakulteta u Njemackoj.

I kao na jednom predavanju, profesor govori kako je bitan i psihicki aspekat radnika, ako imate univerzitetskog profesora na birou, ne mozete njemu ponuditi posao u gimnaziji, jer je to za njega ponizavajuce i moze ga baciti u depresiju.

I ona na to postavi pitanje - a sta je s nama auslenderima? Ko pita za nase psihicko zdravlja kad radimo poslove ispod nasih kvalifikacija?

O tome @moimoi govori.

Bio je i onaj slucaj Ukrajinke koju su pitali zasto je na birou, kao - poslovi koji mi se nude su ciscenje ili eventualno rad u klaonici, preradi mesa, a ja imam zavrsen master.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19463 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 12:17
sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:07 pa nije to nista novo, imas onaj klip iz engleske ja mislim, kad zena snima iz svoje kuhinje brudu, kako mastrubria i divljacki je gelda kroz prozor, strahota, divljaci jebte... :-)
odnos prema zenama strahota. o tome govorim.
pogotovu taj dio indija pakistan baglades. bio je skoro slucaj napada na onaj par ja mislim iz spanije muz i zena, na proputovanju, blogeri, gdje je zena brutalno pretucena i grupno silovana pred muzem koji je isto pretucen, strhaota jebte.
Meni je poznanik što je u OSBIH pričao šta rade...U kampovima se masovno tuku, bodu i siluju jedni druge. Nijedno žensko među njima,a u šatorima iskorištenih kondoma na sve strane :shock: silovanja ko u priči...Svako malo iz razvađaju jer se tuku i bodu noževima.. Puškama ih gone na kupanje i da ne vrše nuždu okolo... Užas jedan :skoljka:
Ko ih je pozvao?
User avatar
Ozimician
Posts: 5725
Joined: 05/09/2012 23:21

#19464 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Pisao je @sehohari o tome, kao neko ko je rodjen u Njemackoj i prosao skolski sistem.

Preporuku za skolovanje dobijes sa 9-10 god i ta preporuka od uciteljice sa 9-10 god. te hladno moze unazaditi par godina u skolovanju, posebno ako roditelji nisu dobro pismeni pa da se izbore za to.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19465 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

moimoi wrote: 14/05/2024 12:17
sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:10 jadni oni, ne daju im da uce. i da rade. na zapadu, jelte.
Ne razumijes… daju ali ispred tebe stave 101 prepreku.U osnovnoj vec tu djecu guraju da idu iskljucivo u zanatske skole… 1 od 50 dobije sansu da zavrsi fakultet. Mislis da svaki autohtoni nikemac, francuz, britanac.. zna svoj jezik pravilno?
Samo za razliku od njih, ovi ga moraju znati ako zele dalje da se skoluju… tj moraju biti nadprosjecni ucenici.
Pa vidi jednu stvar, kod njih te usmjerava od osnovne škole prema tvojim afinitetima i kvalifikacijama prema daljem usavršavanju. Moj sestrić je tamo u DE završio osnovnu, vidjeli da je odličan matematičar, usmjerili ga u gimnaziju i sada je na IT studijama odrađuje praksu u jednoj firmi. Usmjerili ga, dali mu šansu i on je uspješno iskoristio. Jedno se kod nas pošto-poto dijete mora upisati u gimnaziju i ići na određene studije po želji roditelja, pa imao šta imamo :skoljka: Ovi kozojebi što pominjemo žensku djecu ne šalju u školu! To je haram!
Ozimician wrote: 14/05/2024 12:18 Bio je i onaj slucaj Ukrajinke koju su pitali zasto je na birou, kao - poslovi koji mi se nude su ciscenje ili eventualno rad u klaonici, preradi mesa, a ja imam zavrsen master.
Kao i moja sestra isto, otišla u DE sa masterom i radila u servisu za čišćenje. Vremenom je ispolagala jezik, određene ispite razlike i sada radi u struci. Jest da je trajalo nekoliko godina, ali se isplatilo na kraju. Šta je ta djevuška očekivala? Da dođe iz Ivano-Frankovska i da odmah dobije kakvo radno mjesto u struci, ako je moguće kakvo rukovodeće... :-) Pa da Britanac dođe u Njemačku morao bi istu proceduru oko akreditacije da prolazi :roll:

To "ja imam master" je relikt socijalizma i planske privrede, to u kapitalizmu ne pije vode :oops:
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19466 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

moimoi wrote: 14/05/2024 12:17
sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:10 jadni oni, ne daju im da uce. i da rade. na zapadu, jelte.
Ne razumijes… daju ali ispred tebe stave 101 prepreku.U osnovnoj vec tu djecu guraju da idu iskljucivo u zanatske skole… 1 od 50 dobije sansu da zavrsi fakultet. Mislis da svaki autohtoni nikemac, francuz, britanac.. zna svoj jezik pravilno?
Samo za razliku od njih, ovi ga moraju znati ako zele dalje da se skoluju… tj moraju biti nadprosjecni ucenici.
ha? kakve prepreke, ak ucis i imas dobre ocjene, trud i radna disciplina osnova zapadnog sistema. uz kapitiazam :D
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19467 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 12:12 Šta si ti? Neka NVO aktivistkinja? Šta tebi nije jasno pod NEĆE da se trude i integrišu, jednostavno neće! Divljaci po ponašanju i po običajnim normama! Ima bruka dokaza da je tako!

Pa ne kažu džabe šta se ne može na na netu naći - Arapa u radnom odijelu i arapski proizvod :-)
Nisam nikakva nvo aktivistkinja nego ne kontam kako ne kontate da je taj isti zapad stvorio to sto je stvorio pljackom tih drzava. Da pljuju po ljudima koji su drugaciji i kojima objektivno treba jos par stotina godina da se razviju. Upiru prste na bogate istocne zemlje koji objektivno imaju robove.. a isto su to radili prije 100-200 god.
Demokratija se uci. Pa mi jos nismo zreli za demokratiju,a kamo li neko ko zivi u kastnom sistemu.
Ne mozes na silu nista… nisu ih trebali zvati ako ih zele prisilno mijenjati.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19468 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Jebga moi moi sta ti tacno ovde zastupas? da je zapad zao i los? cak i da jeste zao i lose pa i nepravedan i dalje je pozeljniji kao sistem milionima sa balkana, afkrike i bliskog istoka, u odnosu na sisteme u kakvim su dotad zivjeli, i bar pruza sansu u blje sutra, kako ce se ko snaci u novoj zemlji je jebga stvar i srece, ali i volje ,truda rada i zalaganja.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19469 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:32
moimoi wrote: 14/05/2024 12:17
sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:10 jadni oni, ne daju im da uce. i da rade. na zapadu, jelte.
Ne razumijes… daju ali ispred tebe stave 101 prepreku.U osnovnoj vec tu djecu guraju da idu iskljucivo u zanatske skole… 1 od 50 dobije sansu da zavrsi fakultet. Mislis da svaki autohtoni nikemac, francuz, britanac.. zna svoj jezik pravilno?
Samo za razliku od njih, ovi ga moraju znati ako zele dalje da se skoluju… tj moraju biti nadprosjecni ucenici.
ha? kakve prepreke, ak ucis i imas dobre ocjene, trud i radna disciplina osnova zapadnog sistema. uz kapitiazam :D
Prepreka u vidu da moras biti nadprosjecno inteligentan da bi isao dalje.. ili da pojednostavim… mali francuz sa prosjecnim iq ce upisati fakultet, dok mali pakistanac nece.
User avatar
Ozimician
Posts: 5725
Joined: 05/09/2012 23:21

#19470 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 12:26
Ozimician wrote: 14/05/2024 12:18 Bio je i onaj slucaj Ukrajinke koju su pitali zasto je na birou, kao - poslovi koji mi se nude su ciscenje ili eventualno rad u klaonici, preradi mesa, a ja imam zavrsen master.
Kao i moja sestra isto, otišla u DE sa masterom i radila u servisu za čišćenje. Vremenom je ispolagala jezik, određene ispite razlike i sada radi u struci. Jest da je trajalo nekoliko godina, ali se isplatilo na kraju. Šta je ta djevuška očekivala? Da dođe iz Ivano-Frankovska i da odmah dobije kakvo radno mjesto u struci, ako je moguće kakvo rukovodeće... :-) Pa da Britanac dođe u Njemačku morao bi istu proceduru oko akreditacije da prolazi :roll:

To "ja imam master" je relikt socijalizma i planske privrede, to u kapitalizmu ne pije vode :oops:
Britanac bas i ne.

Naravno da je tvoja sestra tako radila kao i svi nasi, jer nasim ljudima nije tesko da pognu glavu i da se izbore, kao i ova moja poznanica koja je upisala fakultet. Ali sve to zahtjeva rad, trud, odricanje...

Jos su Ukrajincima izasli maksimalno u susret sto se toga tice, ali sve sto sam upoznao djeluju jako nezadovoljno, kao ocekivali su vise...

Sta li je njima obecano tek ... :-)
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19471 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

ma vala ne moras biti natprosjecno inteligentan, ka i u nasim skolama, ali moras imati radnu disicplinu , uciti i vjezbati redovno, i tu je osnovna razlika, d se ne lazemo, vecina jednostvno nije spremna povestiti vrijeme i trud skoli. kako ovde tako i vani.
to da je sistem nepravedan, koga boli ona stvar, kako bi onda jedan tesla izronio, ili jedan tolstoj ili ini drugi u istroji ljudskog roda, cekali optimalne stp uvjete? jesu malo morgen. rad i samo rad, sve drugo je izgovor.
Last edited by sumirprimus on 14/05/2024 12:41, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19472 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:34 Jebga moi moi sta ti tacno ovde zastupas? da je zapad zao i los? cak i da jeste zao i lose pa i nepravedan i dalje je pozeljniji kao sistem milionima sa balkana, afkrike i bliskog istoka, u odnosu na sisteme u kakvim su dotad zivjeli, i bar pruza sansu u blje sutra, kako ce se ko snaci u novoj zemlji je jebga stvar i srece, ali i volje ,truda rada i zalaganja.
Nope.
Svi su isti… Bila je prica o integraciji… nije da im se daje sansa. Vjeruj mi da bi i ti bio kivan da te neko sa visoka gleda samo zato sto dolazis iz neke vukojebine… da te smatra nizim
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19473 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

moimoi wrote: 14/05/2024 12:40
sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:34 Jebga moi moi sta ti tacno ovde zastupas? da je zapad zao i los? cak i da jeste zao i lose pa i nepravedan i dalje je pozeljniji kao sistem milionima sa balkana, afkrike i bliskog istoka, u odnosu na sisteme u kakvim su dotad zivjeli, i bar pruza sansu u blje sutra, kako ce se ko snaci u novoj zemlji je jebga stvar i srece, ali i volje ,truda rada i zalaganja.
Nope.
Svi su isti… Bila je prica o integraciji… nije da im se daje sansa. Vjeruj mi da bi i ti bio kivan da te neko sa visoka gleda samo zato sto dolazis iz neke vukojebine… da te smatra nizim
sve je u oku posmatraca, sbb kbb ako dolazimo u novu sredinu, shvatamo da smo novi kolac, i da krecemo sa dna, ali imamo cilj i ne jbemo zivu silu do tog cilja. fokus. idemo ka cilju sta god je potrebno. uvci jezik? uci jezik, koji god nivo, skidaj burku skidaj burku i pantole ako treba, ide suknja no problemo, kod skota narodna nosnja niki problem, praznik tikve, praznik tikve, vino, vino, sta god treba, jer smo dosli da promijenimo zivotnu sredinu i ako treba a treba da se prilagodimo, i tu je razlika. :)
User avatar
512MB
Posts: 10659
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19474 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by 512MB »

Niko njih ne "zove". Azil je osnovno ljudsko pravo zagarantovano opštom UN deklaracijom o pravima čovjeka (također Art. 1 Genfer UN-Flüchtlingskonvention).

Problem je što se zbog napuhane birokratije postupci vode predugo, neki i više od 10 godina. Kasnije se predmeti politiziraju, djeca se rode, završe školu, ko će njih sad vraćat u Afriku itd...
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19475 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

ne prica se ovde samo o azilu, nego o migracijama svake vrste.
Post Reply